معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عضو کمیسیون قضایی مجلس: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است و طرح‌های اولویت دار اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ این هفته نشست مشترک قوای مقننه و قضائیه به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد؛ برنامه این هفته «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران به همین بهانه با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران به بررسی نقش همگرایی این دو قوه در حل مشکلات کشور پرداخت.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در این برنامه درباره میزان بازدارندگی و به روز بودن قوانین موجود گفت: در برخی موارد فرد متخلف از جریمه‌های اعمال شده استقبال می‌کند، زیرا سود حاصل از تخلف، بیشتر از جریمه است و قانونی که وضع شده، مناسب شرایط دوره‌های گذشته بوده است.

محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه پارسال اصلاحاتی در حوزه قوانین تعزیزاتی در مجلس شورای اسلامی انجام شده است، افزود: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است، در حال حاضر ۸۸ طرح اولویت دار در مجلس داریم و ۲۵ مورد آن‌ها یک به اضافه یک فوریتی است و کسی که تقاضای اولویت یا فوریت داده است اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین موجود در کشور ما کافی است، گفت: در حال حاضر ما با نوعی تناقض مواجه هستیم، به ویژه در موضوع اقتصادی و تولیدی که ممکن است منجر به تعطیلی واحد صنفی یا یک ضرر غیرعادلانه برای آن واحد شود و در صورت اجرای قانون، ضرر در تولید و در صورت اجرا نشدن، تخلف در قانون تلقی می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف قوانینی داریم که باید اصلاح شود، افزود: یکی از ایراداتی که در کشور ما در حوزه قانونگذاری وجود دارد این است که حجم قانونگذاری خیلی زیاد است، بسیاری از قوانینی که دولت برای کنترل بیشتر ارائه می‌کند نیاز به وضع ندارد، به عنوان نمونه در قانون پیش بینی شده که بر اساس تورم، شاخص‌های بانک مرکزی در مقاطعی قابل تغییر باشد، از سوی دیگر گرچه اعضای کمیسیون‌های مجلس بر مبنای اشکال قانونگذاری مسائلی را مطرح می‌کنند، اما صرف طرح مسئله، حلال مشکل نیست.

وی ادامه داد: برخی از مدیران کشور ما نگران برخورد دستگاه‌های نظارتی هستند. و شجاعت لازم را برای اجرای قوانین ندارند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران نیز در برنامه امروز «بحث روز» با اشاره به نشست قوای قضائیه و مقننه گفت: اتفاق بسیار خوبی که بعد از انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی روی داده، تعامل با قوا و نهاد‌های ذیربطی است که باید با قوه قضائیه در تعامل باشند و با قضات، رئیس دیوان عالی کشور، حقوقدانان، دانشگاهیان و مجلس که در راس امور هستند، این جلسه برگزار شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

محمدعلی اسفنانی در خصوص اهمیت دیدار اخیر دو قوه افزود: قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود باید در قوه قضائیه اجرایی شود، طبیعتا اگر تعامل به نحوی باشد که قوانین موردنیاز قوه قضائیه برای ارائه خدمات بهتر در مجلس به نحو شایسته‌ای تصویب شود می‌تواند در اجرای قوانین کمک کننده باشد.

اسفنانی گفت: متاسفانه در چند سال اخیر شاهد تصویب قوانینی بودیم که در چند مرحله اصلاحیه خورده است که این نشان دهنده پخته نبودن برخی قوانین است و در اجرا نمی‌تواند خواسته‌های جامعه از قانون مصوب را عملی کند و در نتیجه گاهی ممکن است نه تنها سودی برای جامعه نداشته، بلکه آسیب نیز بزند، بنابراین تعامل بین دو قوه از حیث قانونگذاری بسیار مهم است

وی با اشاره به اینکه ابزار کار قوه قضائیه، قانون است، افزود: از آنجایی که قوه قضائیه ملجاء تظلم خواهی مردم در قانون اساسی است، از این رو هرچقدر قانون درست‌تر تصویب شود، دست قضات برای رسیدگی بازتر است و خطا کمتر می‌شود.

مدیرکل تعزیرات استان تهران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان که یکی از مشکلات را قوانین دست و پا گیر در حوزه کسب و کار خواندند، گفت: بسیاری از قوانین مختص همان دوره تصویب قانون است که نمونه آن قانون مدنی مصوب سال ۱۳۰۴ است که تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح آن نشده است، همچنین در حوزه کسب و کار، قانون تجارت را که در سال ۱۳۱۱ تصویب شده است داریم که متاسفانه در مجلس شورای اسلامی ۳ بار عزم تغییر آن با ناکامی رو به رو شد.

این مقام قضایی که سابقه نمایندگی مجلس را نیز در کارنامه دارد در پایان به برخی مشکلات حوزه کاری خود هم گریزی زد و افزود: یکی از معضلاتی که در ابتدای ورودمان به سازمان تعزیرات با آن مواجه شدیم رد خواسته‌هایمان برای اصلاح ده‌ها قانون مرتبط با حوزه تعزیرات از سوی مجلس بود؛ که در حال حاضر شرایط تغییرات با توجه به نیاز روز فراهم است.

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 14معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 15معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 16معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 17

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 19

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 21

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 23

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف21 ساعت قبل
این ازهم‌گسستگی و ناسازگاری در هیچ زمینه‌ای به اندازه سیاست دولت ترامپ در برابر ایران آشکار نیست. بنابراین از آنجا که واشتنگتن نمی‌تواند حتی به یک هدف محقق شده استناد کند باید گفت که سیاست فشار اقتصادی به پایان خود رسیده است. افزایش تحریم‌ها، ارزیابی‌های ایران را تغییر نمی‌دهد و فشار اقتصادی هیچ یک از تغییرات مورد نظر واشنگتن در ایران را محقق نخواهد کرد. ادامه سیاست فشار حداکثری، ابزاری خطرناک در دستان تهران است که تلاشش برای بقا بیش از تلاش ایالات متحده برای نابودی آن است. اما اگر آسیا اولویت دولت ترامپ است، واشنگتن نمی‌تواند سیاست تغییر رژیم در ایران را دنبال کند.

«دلایل رد صلاحیت ۹۲ نماینده مجلس» در هفته‌ای که گذشت

10+
ایسناایسنا1 روز قبل

اخراج اشغالگران و سیادت از مردم دو راهبرد شهید سلیمانی

صدا و سیماصدا و سیما20 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سعدالله زارعی کارشناس مسایل سیاسی، با بیان این که رهبر انقلاب در مواجه با شهادت شهید سلیمانی از آن به عنوان مکتب سلیمانی یاد کردند گفت: در واقع توجه به مکتب شهید سلیمانی در بکار بستن راه و روش او، می‌تواند راهگشای ملت‌ها و امت اسلامی در برخورد با دشمنان و برقراری حکومت طیبه الهی باشد. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیوی با اشاره به مجاهدت‌های خالصانه شهید سلیمانی در راه خدا افزود: آمریکایی‌ها در مواجه با انقلاب و ملت‌های مسلمان و جبهه مقاومت از سال ۱۹۹۴ میلادی، به این جمع بندی رسیدند که برای نجات خودشان از مشکلات منطقه، باید مقاومت ملت‌ها به ویژه جمهوری اسلامی ایران را بشکنند که در این خصوص برنامه ریزی کردند. زارعی اضافه کرد: در این طرح که یک گروه ۴۰۰ نفره در آمریکا آن را طراحی کردند یک راهبرد کامل و جامع برای غلبه بر منطقه با مدیریت پل ولفوویتز طراحی شد که با آمدن جرج بوش در سال ۲۰۰۰ میلادی، این کار اجرایی شد. وی با بیان این که بوش از این راهبرد جدید با هدف همراه سازی سایر ملت‌ها به عنوان جنگ‌های صلیبی یاد می‌کرد افزود: توطئه بزرگی را با آوردن ۳۰۰ هزار نیرو و استفاده از ظرفیت نیرو‌های انگلیسی و متحدین آمریکا پای کار آوردند و به گفته خودشان بیش از ۷ تریلیون دلار نیز هزینه کردند. تعداد بازدید: ۰ کد ویدیو دانلود فیلم اصلیاین کارشناس سیاسی افزود: شهید سلیمانی برنامه هوشمند با سازمان چابک و نیروی محلی را طراحی کرد و دو هدف اخراج اشغالگران و سیادت از مردم عراق را در دستور کار قرار داد که با تلاش و مجاهدت به نتیجه رسید.

تجلیل از ژنرال قاسم سلیمانی در ونزوئلا

آخرین خبرآخرین خبر16 ساعت قبل
مازن آنلاینمازن آنلاین23 ساعت قبل
پیام مازند - نوشهر - مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر از رهاسازی یا سرریز فاضلاب مجتمع‌های مسکونی و تجاری در کوچه و خیابان‌ها به عنوان معضلی فراگیری در این شهرستان یاد کرد و گفت که تاکنون پرونده تخلف ۱۰ مجتمع مسکونی و تجاری برای رسیدگی به دستگاه قضایی ارسال شده است. سیدرحیم سیدپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: رهاسازی فاضلاب در کوچه‌ها و خیابان‌ها نه تنها به لحاظ قانونی تخلف محسوب می‌شود، بلکه تهدید جدی برای سلامت جامعه است. سیدپور با اعلام این که بقیه پرونده‌ها هم مراحل قانونی را در دستگاه قضایی طی می‌کنند، افزود: دست اندرکاران ساخت و ساز و صاحبان مجتمع‌ها باید پاسخگوی سرزیر شدن فضلاب در خیابان باشند. سیدپور گفت‌: سرریز شدن فاضلاب این مجتمع‌ها در معابر عمومی و برای ساکنان، همسایگان و شهروندان نوشهری چالش بهداشتی ایجاده کرده است و همواره مورد اعتراض ساکنان این مناطق قرار می‌گیرد. برچسب‌هانوشهر آب و فاضلاب مازندران

فیلم | قاضی سراج: بارها به مرگ تهدید شده‌ام

همشهریهمشهری14 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر