معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عضو کمیسیون قضایی مجلس: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است و طرح‌های اولویت دار اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ این هفته نشست مشترک قوای مقننه و قضائیه به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد؛ برنامه این هفته «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران به همین بهانه با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران به بررسی نقش همگرایی این دو قوه در حل مشکلات کشور پرداخت.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در این برنامه درباره میزان بازدارندگی و به روز بودن قوانین موجود گفت: در برخی موارد فرد متخلف از جریمه‌های اعمال شده استقبال می‌کند، زیرا سود حاصل از تخلف، بیشتر از جریمه است و قانونی که وضع شده، مناسب شرایط دوره‌های گذشته بوده است.

محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه پارسال اصلاحاتی در حوزه قوانین تعزیزاتی در مجلس شورای اسلامی انجام شده است، افزود: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است، در حال حاضر ۸۸ طرح اولویت دار در مجلس داریم و ۲۵ مورد آن‌ها یک به اضافه یک فوریتی است و کسی که تقاضای اولویت یا فوریت داده است اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین موجود در کشور ما کافی است، گفت: در حال حاضر ما با نوعی تناقض مواجه هستیم، به ویژه در موضوع اقتصادی و تولیدی که ممکن است منجر به تعطیلی واحد صنفی یا یک ضرر غیرعادلانه برای آن واحد شود و در صورت اجرای قانون، ضرر در تولید و در صورت اجرا نشدن، تخلف در قانون تلقی می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف قوانینی داریم که باید اصلاح شود، افزود: یکی از ایراداتی که در کشور ما در حوزه قانونگذاری وجود دارد این است که حجم قانونگذاری خیلی زیاد است، بسیاری از قوانینی که دولت برای کنترل بیشتر ارائه می‌کند نیاز به وضع ندارد، به عنوان نمونه در قانون پیش بینی شده که بر اساس تورم، شاخص‌های بانک مرکزی در مقاطعی قابل تغییر باشد، از سوی دیگر گرچه اعضای کمیسیون‌های مجلس بر مبنای اشکال قانونگذاری مسائلی را مطرح می‌کنند، اما صرف طرح مسئله، حلال مشکل نیست.

وی ادامه داد: برخی از مدیران کشور ما نگران برخورد دستگاه‌های نظارتی هستند. و شجاعت لازم را برای اجرای قوانین ندارند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران نیز در برنامه امروز «بحث روز» با اشاره به نشست قوای قضائیه و مقننه گفت: اتفاق بسیار خوبی که بعد از انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی روی داده، تعامل با قوا و نهاد‌های ذیربطی است که باید با قوه قضائیه در تعامل باشند و با قضات، رئیس دیوان عالی کشور، حقوقدانان، دانشگاهیان و مجلس که در راس امور هستند، این جلسه برگزار شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

محمدعلی اسفنانی در خصوص اهمیت دیدار اخیر دو قوه افزود: قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود باید در قوه قضائیه اجرایی شود، طبیعتا اگر تعامل به نحوی باشد که قوانین موردنیاز قوه قضائیه برای ارائه خدمات بهتر در مجلس به نحو شایسته‌ای تصویب شود می‌تواند در اجرای قوانین کمک کننده باشد.

اسفنانی گفت: متاسفانه در چند سال اخیر شاهد تصویب قوانینی بودیم که در چند مرحله اصلاحیه خورده است که این نشان دهنده پخته نبودن برخی قوانین است و در اجرا نمی‌تواند خواسته‌های جامعه از قانون مصوب را عملی کند و در نتیجه گاهی ممکن است نه تنها سودی برای جامعه نداشته، بلکه آسیب نیز بزند، بنابراین تعامل بین دو قوه از حیث قانونگذاری بسیار مهم است

وی با اشاره به اینکه ابزار کار قوه قضائیه، قانون است، افزود: از آنجایی که قوه قضائیه ملجاء تظلم خواهی مردم در قانون اساسی است، از این رو هرچقدر قانون درست‌تر تصویب شود، دست قضات برای رسیدگی بازتر است و خطا کمتر می‌شود.

مدیرکل تعزیرات استان تهران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان که یکی از مشکلات را قوانین دست و پا گیر در حوزه کسب و کار خواندند، گفت: بسیاری از قوانین مختص همان دوره تصویب قانون است که نمونه آن قانون مدنی مصوب سال ۱۳۰۴ است که تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح آن نشده است، همچنین در حوزه کسب و کار، قانون تجارت را که در سال ۱۳۱۱ تصویب شده است داریم که متاسفانه در مجلس شورای اسلامی ۳ بار عزم تغییر آن با ناکامی رو به رو شد.

این مقام قضایی که سابقه نمایندگی مجلس را نیز در کارنامه دارد در پایان به برخی مشکلات حوزه کاری خود هم گریزی زد و افزود: یکی از معضلاتی که در ابتدای ورودمان به سازمان تعزیرات با آن مواجه شدیم رد خواسته‌هایمان برای اصلاح ده‌ها قانون مرتبط با حوزه تعزیرات از سوی مجلس بود؛ که در حال حاضر شرایط تغییرات با توجه به نیاز روز فراهم است.

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 14معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 15معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 16معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 17

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 19

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 21

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 23

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اظهارات ظریف پس از ورود به نیویورک +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل

آخرین گمانه‌زنی‌ها از وضعیت جسمانی آنگلا مرکل

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
این یک بیماری شایع در میان زنان است و به‌طور خاص هم در زنان هم‌سن و سال مرکل رخ می‌دهد. فقط فرد نباید راست بایستد و حرکتی نداشته باشد.» اما مساله دیگری که در اینجا مطرح می‌شود بحث حریم خصوصی است. در هر حال، به نوشته گزارشگر سی‌ان‌ان، در آلمان که قوانین حریم خصوصی بسیار سفت و سخت است، بسیاری مایلند توضیحات مرکل را بپذیرند. او می‌افزاید: «هرچند این یک مساله مربوط به حریم خصوصی باشد. در مورد مرکل، او ظاهرا در وضعیت خوبی است و هیچ چیز را (اعم از دیدارها و ملاقات‌ها) لغو نکرده است.

فیلم/ ماجرای پیغام محرمانه رهبر انقلاب به سیدحسن‌نصرالله

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز18 ساعت قبل

هدف از حمله دیشب سرقت بود نه سوءقصد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
سالک با اشاره به اینکه حراست و دستگاه‌های امنیتی مجلس و نیروی انتظامی با شاهدان عینی مصاحبه کرده‌اند گفت: جمع بندی‌ها حکایت از این دارد که موضوع، سرقت بوده است البته همچنان بررسی‌ها ادامه دارد. نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار داشت: حال راننده خوب­ و در بیمارستان امام خمینی (ره) در حال مداواست. وی در پاسخ به این سوال که آیا در این حادثه موضوع سوء قصد­ مطرح بوده عنوان کرد: ­ اگر سوء قصد بود باید خود من را هدف قرار می‌داد که خودم شربت شهادت بنوشم و این نکته قابل توجه است که سوء قصد نبوده است. سالک درباره مصاحبه دیشب یکی از همکارانش نیز که از سوء قصد به جان او صحبت کرده بود گفت: من به صراحت این موضوع را تکذیب می‌کنم و این حادثه طبق شواهد یک سرقت بوده است. سالک در پایان از نیرو‌های نظامی و امنیتی ­ خواست در این زمینه دقت بیشتری داشته­ باشند.
الفالف1 روز قبل
بواقع سیاست واشنگتن در قبال ایران پیروی از الگویی است که قبلا در قبال کشورهایی مانند کره شمالی، لیبی و عراق جواب داده است. اگر چه این الگو در برابر کشورهای دیگر جواب داده بود اما ایران توانست الگوی رفتاری همیشگی غرب را با چالش مواجه سازد. در این باره باید به مدل مواجه غرب با کشورهایی مانند عراق و لیبی اشاره کرد. در لیبی، کشورهای غربی علی الخصوص آمریکا با استفاده از تحریم اقتصادی فشار مضاعفی علیه دولت معمر قذافی وارد کردند. به عبارتی بی اثر کردن این ارتباط نقش کلیدی در مقابله با سیاست تحریمی ایالات متحده آمریکا دارد.
ایسناایسنا1 روز قبل
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی می‌توان به این نتیجه رسید که برآورد عددی دقیقی از میزان یارانه ارائه شده به کشاورزان وجود ندارد. علی ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تشریح جلسه امروز (یکشنبه) کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع جلسه امروز بررسی نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها به بخش کشاورزی و سایر عوامل تولید بود. سازمان حمایت از مصرف‌کننده، سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها مرکز پژوهش‌ها، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو گزارشاتی در این زمینه دادند. گزارش‌ها نشان می‌داد که آمار و اطلاعات دقیقی از نحوه حمایت و پرداخت یارانه‌ها وجود ندارد. سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان گفت: ما یارانه را هم در قالب ارز ۴۲۰۰ تومانی، هم یارانه‌های حامل‌های انرژی و هم معافیت‌های مالیاتی ارائه می‌کنیم و این یارانه‌ها پنهان نامیده می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر