معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عضو کمیسیون قضایی مجلس: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است و طرح‌های اولویت دار اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ این هفته نشست مشترک قوای مقننه و قضائیه به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد؛ برنامه این هفته «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران به همین بهانه با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران به بررسی نقش همگرایی این دو قوه در حل مشکلات کشور پرداخت.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در این برنامه درباره میزان بازدارندگی و به روز بودن قوانین موجود گفت: در برخی موارد فرد متخلف از جریمه‌های اعمال شده استقبال می‌کند، زیرا سود حاصل از تخلف، بیشتر از جریمه است و قانونی که وضع شده، مناسب شرایط دوره‌های گذشته بوده است.

محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه پارسال اصلاحاتی در حوزه قوانین تعزیزاتی در مجلس شورای اسلامی انجام شده است، افزود: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است، در حال حاضر ۸۸ طرح اولویت دار در مجلس داریم و ۲۵ مورد آن‌ها یک به اضافه یک فوریتی است و کسی که تقاضای اولویت یا فوریت داده است اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین موجود در کشور ما کافی است، گفت: در حال حاضر ما با نوعی تناقض مواجه هستیم، به ویژه در موضوع اقتصادی و تولیدی که ممکن است منجر به تعطیلی واحد صنفی یا یک ضرر غیرعادلانه برای آن واحد شود و در صورت اجرای قانون، ضرر در تولید و در صورت اجرا نشدن، تخلف در قانون تلقی می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف قوانینی داریم که باید اصلاح شود، افزود: یکی از ایراداتی که در کشور ما در حوزه قانونگذاری وجود دارد این است که حجم قانونگذاری خیلی زیاد است، بسیاری از قوانینی که دولت برای کنترل بیشتر ارائه می‌کند نیاز به وضع ندارد، به عنوان نمونه در قانون پیش بینی شده که بر اساس تورم، شاخص‌های بانک مرکزی در مقاطعی قابل تغییر باشد، از سوی دیگر گرچه اعضای کمیسیون‌های مجلس بر مبنای اشکال قانونگذاری مسائلی را مطرح می‌کنند، اما صرف طرح مسئله، حلال مشکل نیست.

وی ادامه داد: برخی از مدیران کشور ما نگران برخورد دستگاه‌های نظارتی هستند. و شجاعت لازم را برای اجرای قوانین ندارند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران نیز در برنامه امروز «بحث روز» با اشاره به نشست قوای قضائیه و مقننه گفت: اتفاق بسیار خوبی که بعد از انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی روی داده، تعامل با قوا و نهاد‌های ذیربطی است که باید با قوه قضائیه در تعامل باشند و با قضات، رئیس دیوان عالی کشور، حقوقدانان، دانشگاهیان و مجلس که در راس امور هستند، این جلسه برگزار شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

محمدعلی اسفنانی در خصوص اهمیت دیدار اخیر دو قوه افزود: قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود باید در قوه قضائیه اجرایی شود، طبیعتا اگر تعامل به نحوی باشد که قوانین موردنیاز قوه قضائیه برای ارائه خدمات بهتر در مجلس به نحو شایسته‌ای تصویب شود می‌تواند در اجرای قوانین کمک کننده باشد.

اسفنانی گفت: متاسفانه در چند سال اخیر شاهد تصویب قوانینی بودیم که در چند مرحله اصلاحیه خورده است که این نشان دهنده پخته نبودن برخی قوانین است و در اجرا نمی‌تواند خواسته‌های جامعه از قانون مصوب را عملی کند و در نتیجه گاهی ممکن است نه تنها سودی برای جامعه نداشته، بلکه آسیب نیز بزند، بنابراین تعامل بین دو قوه از حیث قانونگذاری بسیار مهم است

وی با اشاره به اینکه ابزار کار قوه قضائیه، قانون است، افزود: از آنجایی که قوه قضائیه ملجاء تظلم خواهی مردم در قانون اساسی است، از این رو هرچقدر قانون درست‌تر تصویب شود، دست قضات برای رسیدگی بازتر است و خطا کمتر می‌شود.

مدیرکل تعزیرات استان تهران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان که یکی از مشکلات را قوانین دست و پا گیر در حوزه کسب و کار خواندند، گفت: بسیاری از قوانین مختص همان دوره تصویب قانون است که نمونه آن قانون مدنی مصوب سال ۱۳۰۴ است که تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح آن نشده است، همچنین در حوزه کسب و کار، قانون تجارت را که در سال ۱۳۱۱ تصویب شده است داریم که متاسفانه در مجلس شورای اسلامی ۳ بار عزم تغییر آن با ناکامی رو به رو شد.

این مقام قضایی که سابقه نمایندگی مجلس را نیز در کارنامه دارد در پایان به برخی مشکلات حوزه کاری خود هم گریزی زد و افزود: یکی از معضلاتی که در ابتدای ورودمان به سازمان تعزیرات با آن مواجه شدیم رد خواسته‌هایمان برای اصلاح ده‌ها قانون مرتبط با حوزه تعزیرات از سوی مجلس بود؛ که در حال حاضر شرایط تغییرات با توجه به نیاز روز فراهم است.

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 14معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 15معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 16معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 17

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 19

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 21

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 23

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم/ برخورد وحشیانه سربازان سعودی با زائر خانه خدا

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز1 روز قبل

رویای بر باد رفته

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما سخنان رهبر انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن همچنان در حال تحلیل و بررسی است. امریکایی‌ها که نظام محاسباتی خود را به هم ریخته می‌بینند در لحظات ابتدایی پس از سخنان رهبر انقلاب در سکوت خبری و رسانه‌ای سر می‌کنند. حادثه‌ای که هرچند به گفته خودشان هنوز عامل آن پیدا نشده، اما عملیات روانی امریکایی‌ها و انگلیسی‌ها بر روی آن آغاز شده است. امریکایی‌ها که هرچه توان داشتند برای بیرون آمدن از باتلاق جنگ‌های گذشته گذاشته‌اند، نای زد و خورد دوباره‌ای را ندارند، اما می‌خواهند رویای خود را در رسانه‌ها ببینند. شواهد هم نشان می‌داد عملیات فریب شکست خورده و به جای آن عملیات مقاومت هم از مردم و هم از مسئولان ادامه دارد.

ترامپ رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید را به دلیل «سرفه» بیرون کرد +فیلم

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
رئیس‌جمهور آمریکا حین مصاحبه با شبکه «ای بی سی نیوز» از سرفه‌های «میک مولوانی» به خشم آمد و او را از دفتر ریاست‌جمهوری بیرون کرد. در این لحظه پرتنش، مجری در حال پرسیدن سوالاتی درباره تحقیقات درباره پرونده مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و سوابق مالیاتی ترامپ بود.

خودشیرینی نتانیاهو برای ترامپ

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
بنیامین نتانیاهو نخستین بار در بیست سال گذشته، کلنگ شهرکی را در منطقه اشغالی جولان سوریه بر زمین زد که نام ترامپ برای آن انتخاب شده است. نتانیاهو برای تشکر از اقدام ترامپ در به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر منطقه اشغالی جولان، نام ترامپ را برای این شهرک انتخاب کرد. قرار است ۱۲۰ خانواده در شهرک ترامپ اقامت کنند. هزاران سوری ساکن منطقه جولان که بیشتر آنها از طایفه دروزی‌ها هستند، خود را ملت در اشغال می‌دانند و حاضر نیستند تابعیت و گذرنامه اسرائیلی دریافت کنند. نکته جالب این که در این مراسم وزش شدید باد در جولان اشغالی سوریه مراسم رونمایی از شهرک ترامپ را به شدت تحت الشعاع قرار داد و همه برنامه را به هم ریخت..
افکارنیوزافکارنیوز1 روز قبل
افکارنیوز، به گزارشصلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی در این پیام توییتری که مصادف با «روز جهانی پدر» منتشر کرده است، تنها به نوشتن این پیام اکتفا کرده است: «خاشقجی … روز پدر مبارک». صلاح آخرین پیام خود را ماه آوریل منتشر کرد که نوشته بود: هر کسی که مشارکتی یا ارتباطی با جنایت قتل پدرم دارد، دادگاهی شده و به جزای عملش می‌رسد. جمال خاشقجی دوم اکتبر ۲۰۱۸ به دست تیم تروری در کنسولگری عربستان در استانبول ترکیه به قتل رسید. اواسط ماه نوامبر دادستانی کل عربستان اعلام کرد، رئیس تیم مذاکره با خاشقجی دستور قتل او را صادر کرده است. این در حالی است که سازمان اطلاعات آمریکا در گزارشی که پس از ارتکاب این جنایت منتشر کرد، آورده است، ولیعهد عربستان دستور قتل این روزنامه‌نگار را صادر کرده است.
خانه ملتخانه ملت1 روز قبل
شادمهر کاظم‌زاده عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، از افتتاح فاز یک پروژه آزادراه تهران-شمال تا پایان تابستان سال جاری خبر داد و گفت: در شرایط کنونی فاز یک این پروژه بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و با روند کنونی بخشی از این پروژه در ماه‌های آتی به بهره برداری می‌رسد. کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک با با افتتاح فاز یک آزادراه تهران-شمالفاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش ۶۰ کیلومتری مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شودوی ادامه داد: فاز یک آزادراه تهران-شمال به طول حدود ۳۲ کیلومتر احداث شده و باعث کاهش مسیر و کاهش ۲۰ دقیقه‌ای زمان برای رسیدن به سه راه شهرستانک می‌شود. این نماینده مردم در مجلس دهم گفت: البته در شرایط کنونی روند کنونی اجرای فاز دو و سه پروژه آزادراه تهران-شمال بسیار کند است و باید اقدامات لازم برای سرعت بخشی به این پروژه صورت گیرد. اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شودکاظم زاده تصریح کرد: اجرای کامل پروژه آزادراه تهران-شمال موجب کاهش ۶۴ کیلومتری مسیر و کاهش ۳ ساعته زمان سفر می‌شود، همچنین تحقق این مسئله کاهش ۶۰۰ میلیارد تومانی مصرف سوخت در سال را در پی دارد. عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امیدوارم بنیاد مستضعفان برنامه ریزی دقیقی را برای اجرا و تکمیل فاز دو و سه آزادراه تهران-شمال انجام دهد، تا هر چه سریع‌تر مردم بتوانند از این ظرفیت بسیار خوب برای تردد و مسافرت استفاده کنند. /پایان پیام

نظرها

اخبار بیشتر