معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
عضو کمیسیون قضایی مجلس: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است و طرح‌های اولویت دار اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ این هفته نشست مشترک قوای مقننه و قضائیه به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد؛ برنامه این هفته «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران به همین بهانه با حضور محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی و محمدعلی اسفنانی معاون سازمان تعزیرات و مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران به بررسی نقش همگرایی این دو قوه در حل مشکلات کشور پرداخت.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در این برنامه درباره میزان بازدارندگی و به روز بودن قوانین موجود گفت: در برخی موارد فرد متخلف از جریمه‌های اعمال شده استقبال می‌کند، زیرا سود حاصل از تخلف، بیشتر از جریمه است و قانونی که وضع شده، مناسب شرایط دوره‌های گذشته بوده است.

محمدعلی پورمختار با اشاره به اینکه پارسال اصلاحاتی در حوزه قوانین تعزیزاتی در مجلس شورای اسلامی انجام شده است، افزود: اصلاح قانون یک فرآیند بسیار طولانی در مجلس است، در حال حاضر ۸۸ طرح اولویت دار در مجلس داریم و ۲۵ مورد آن‌ها یک به اضافه یک فوریتی است و کسی که تقاضای اولویت یا فوریت داده است اجازه نمی‌دهد قوانینی که نیازمند تغییر است وارد دستور کار مجلس شود.

عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین موجود در کشور ما کافی است، گفت: در حال حاضر ما با نوعی تناقض مواجه هستیم، به ویژه در موضوع اقتصادی و تولیدی که ممکن است منجر به تعطیلی واحد صنفی یا یک ضرر غیرعادلانه برای آن واحد شود و در صورت اجرای قانون، ضرر در تولید و در صورت اجرا نشدن، تخلف در قانون تلقی می‌شود.

پورمختار با بیان اینکه در حوزه‌های مختلف قوانینی داریم که باید اصلاح شود، افزود: یکی از ایراداتی که در کشور ما در حوزه قانونگذاری وجود دارد این است که حجم قانونگذاری خیلی زیاد است، بسیاری از قوانینی که دولت برای کنترل بیشتر ارائه می‌کند نیاز به وضع ندارد، به عنوان نمونه در قانون پیش بینی شده که بر اساس تورم، شاخص‌های بانک مرکزی در مقاطعی قابل تغییر باشد، از سوی دیگر گرچه اعضای کمیسیون‌های مجلس بر مبنای اشکال قانونگذاری مسائلی را مطرح می‌کنند، اما صرف طرح مسئله، حلال مشکل نیست.

وی ادامه داد: برخی از مدیران کشور ما نگران برخورد دستگاه‌های نظارتی هستند. و شجاعت لازم را برای اجرای قوانین ندارند.

مدیرکل تعزیرات استان تهران نیز در برنامه امروز «بحث روز» با اشاره به نشست قوای قضائیه و مقننه گفت: اتفاق بسیار خوبی که بعد از انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی روی داده، تعامل با قوا و نهاد‌های ذیربطی است که باید با قوه قضائیه در تعامل باشند و با قضات، رئیس دیوان عالی کشور، حقوقدانان، دانشگاهیان و مجلس که در راس امور هستند، این جلسه برگزار شد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

محمدعلی اسفنانی در خصوص اهمیت دیدار اخیر دو قوه افزود: قوانینی که در مجلس شورای اسلامی تصویب می‌شود باید در قوه قضائیه اجرایی شود، طبیعتا اگر تعامل به نحوی باشد که قوانین موردنیاز قوه قضائیه برای ارائه خدمات بهتر در مجلس به نحو شایسته‌ای تصویب شود می‌تواند در اجرای قوانین کمک کننده باشد.

اسفنانی گفت: متاسفانه در چند سال اخیر شاهد تصویب قوانینی بودیم که در چند مرحله اصلاحیه خورده است که این نشان دهنده پخته نبودن برخی قوانین است و در اجرا نمی‌تواند خواسته‌های جامعه از قانون مصوب را عملی کند و در نتیجه گاهی ممکن است نه تنها سودی برای جامعه نداشته، بلکه آسیب نیز بزند، بنابراین تعامل بین دو قوه از حیث قانونگذاری بسیار مهم است

وی با اشاره به اینکه ابزار کار قوه قضائیه، قانون است، افزود: از آنجایی که قوه قضائیه ملجاء تظلم خواهی مردم در قانون اساسی است، از این رو هرچقدر قانون درست‌تر تصویب شود، دست قضات برای رسیدگی بازتر است و خطا کمتر می‌شود.

مدیرکل تعزیرات استان تهران با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با مسئولان که یکی از مشکلات را قوانین دست و پا گیر در حوزه کسب و کار خواندند، گفت: بسیاری از قوانین مختص همان دوره تصویب قانون است که نمونه آن قانون مدنی مصوب سال ۱۳۰۴ است که تاکنون هیچ اقدامی برای اصلاح آن نشده است، همچنین در حوزه کسب و کار، قانون تجارت را که در سال ۱۳۱۱ تصویب شده است داریم که متاسفانه در مجلس شورای اسلامی ۳ بار عزم تغییر آن با ناکامی رو به رو شد.

این مقام قضایی که سابقه نمایندگی مجلس را نیز در کارنامه دارد در پایان به برخی مشکلات حوزه کاری خود هم گریزی زد و افزود: یکی از معضلاتی که در ابتدای ورودمان به سازمان تعزیرات با آن مواجه شدیم رد خواسته‌هایمان برای اصلاح ده‌ها قانون مرتبط با حوزه تعزیرات از سوی مجلس بود؛ که در حال حاضر شرایط تغییرات با توجه به نیاز روز فراهم است.

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 14معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 15معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 16معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 17

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 19

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 21

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 23

معطل ماندن اصلاح برخی قوانین در مجلس - 25

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
او ادامه داد: آنچه این روزها مشخص شده است و به عنوان یک تصمیم قطعی اتخاذ شده است اینکه قرار است در لیست شهرستانها دخالت نکنند البته ممکن است نظرات مشورتی بدهند و کمک‌هایی از نظر مشاوره‌ای داشته باشند اما دخالتی وجود نخواهد داشت. بنابرین در شهرستان‌ها رقابت‌ها صرفا سیاسی نیست اما در شهرهای بزرگ مانند تهران لیست حرف اول را می‌زند که در این راستا شورای ائتلاف در حال فعالیت است و تلاش می‌کند به یک لیست برسد که این لیست از پایین به بالا باشد و در این راستا این شورای ائتلاف به ۴۰۰ الی ۵۰۰ اسم رسیده است که بتوانند به ۹۰ نفر خلاصه ‌شود و بعد با یک نظر سنجی از جامععه می‌توانند لیست نهایی را ارائه دهند. او گفت: البته درباره جزئیات آقای پیرهاددی سخنگو این شورا هستند که ایشان اخبار را انتقال می‌دهند. پایداری‌ها لیست جدا نمی‌دهنداو با بیان اینکه اگر در تهران دو لیست یا سه لیست از یک جناح منتشر شود آن لیست پررنگ‌تر است که خودنمایی می‌کند گفت: عموما در تهران دو لیست با یکدیگر رقابت می‌کنند یک لیست منتسب به اصلاح‌طلبان است و یک لیست اصولگرایان لیست‌های غیر از این دو لیست‌های حاشیه‌ای استاو گفت: تحلیل من این است که پایداری لیست جدا نمی‌دهد و نظر ائتلاف این است که همه با یکدیگر هم‌کاسه شوند. باهنر گفت: شورای ائتلافی چشم اندازی که در نظر گرفته است ائتلاف صد در صدی است یعنی تمام کسانی که منتسب به اصوگرایی هستند این شورا علاقه‌مند است که آنها در این وحدت وارد شوند اما اینکه به همه چشم‌انداز خود دست پیدا می‌کنیم یا خیر مشخص نیست اما این را می‌دانیم که چشم‌انداز و قله ما ائتلاف صد در صدی است که همه در آن حضور داشته باشند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر گفت: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. سرهنگ «هادی ایلکا» در گفت‌‎وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، اظهار کرد: شهرستان اسلامشهر در حال حاضر در فضای امن و آرامی به سر می‌برد و هیچ مشکلی به لحاظ امنیتی در سطح شهر نداریم. وی افزود: شب گذشته (۲۷ آبان) اوضاع اسلامشهر کاملا آرام بود و امنیت در سطح شهر برقرار بود. بیشتر بخوانید: فرمانده ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر همچنین عنوان کرد: هیچ نیرویی از ناحیه مقاومت بسیج اسلامشهر در جریان ناامنی‌های روز‌های گذشته اسلامشهر به شهادت نرسیدند. انتهای پیام/
مهرمهر5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خزانه داری آمریکا تحریم‌هایی علیه چهار شرکت و دو فرد فعال در سوریه، ترکیه، افغانستان، منطقه خلیج فارس و اروپا به بهانه حمایت لجستیکی و مالی از داعش اعمال کرد. وزارت خزانه داری آمریکا اعلام کرد: این شرکت‌ها و افراد براساس دستور اجرایی در فهرست سیاه قرار گرفتند که تحریم‌هایی علیه تروریست‌ها و آن‌هایی اعمال می‌کند که کمک یا حمایت در اختیار تروریست‌ها قرار داده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
زمان اتصال اینترنت نامعلوم استخبرگزاری ایلنا نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: تصمیم برای قطع اینترنت توسط دستگاه‌های امنیتی گرفته شده است. ناامنی‌های اخیر موجب شده شورای امنیت تصمیم به قطع اینترنت بگیرد. وی قطع خطوط اینترنت تلفن همراه را در تمام اپراتورها همراه اول، ایرانسل و رایتل عنوان کرد و زمان اتصال اینترنت را نامعلوم دانست. البته در حالی گفته شده که رسانه‌ها محدودیت دسترسی به اینترنت ندارند که اینترنت دفتر رسانه‌هایی همچون «آفتاب‌نیوز» نیز همزمان با قطع اینترنت در سراسر کشور، قطع شده است. قطع دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت جهانی انتقادهایی را در پی داشته است.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، ذبیح نیک فر در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از رهبر معظم انقلاب که همانند امام راحل از کلیات نظام حمایت می‌کنند، قدردانی می‌کنم، اظهار کرد: کمک به مردم باید در اولویت باشد. باید توصیه مقام معظم رهبری در رابطه با تصمیم سران قوا در مورد مدیریت مصرف بنزین در لایحه بودجه سال ۹۹ که آذرماه به مجلس ارایه می‌گردد توسط مجلس اعمال گردد و در جهت حل مشکلات مردم تصمیم‌گیری شود. خصوصا سودجویی‌هایی که در ربا وجود دارد و این کار جنگ با خداست و بر این اساس مشکلات حل نخواهد شد. نیک فر در ادامه نطق خود تذکراتی به وزیر راه و شهرسازی داد و اظهار کرد: تقاطع غیر هم سطح میدان گیل لاهیجان و راه سراوان- سیاهکل- لاهیجان علیرغم پیگیری‌ها همچنان قربانی می‌گیرد و ترافیک مردم منطقه را به ستوه ‌آورده است. پروژه‌های ملی محل تردد میلیون‌ها نفر در سال می‌باشد، لذا با بخش خصوصی همکاری نموده و در تامین اعتبار دریغ نفرمایید.

پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشد

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
آقای سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، ضمن تقبیح و محکومیت اظهارات مداخله جویانه اخیر وزیر خارجه آمریکا، اظهار داشت: تنها چیزی که به آقای پمپئو نمی‌چسبد، اعلام حمایت از ملت ایران است. پمپئو به فکر گرسنگان آمریکایی باشدسخنگوی وزارت امورخارجه، تاکید کرد: ملت ایران، ملت بالغ و رشیدی است و از موانع مختلف عبور کرده و ناملایمات بسیاری را پشت سرگذاشته است و این ملت از این مرحله نیز عبور خواهد کرد و مسایل داخلی خودش را حل و فصل خواهد کرد. امنیت مرزها، محور گفتگوی فرمانده ارتش پاکستان در تهرانسخنگوی وزارت امور خارجه، سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران را بی نظیر توصیف کرد و گفت: مسایل دوجانبه و امنیت مرز‌ها محور گفتگو‌های فرمانده ارتش پاکستان در تهران است. آقای سید عباس موسوی اظهارداشت: آقای قمر جاوید باجوا، فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز (دوشنبه) وارد ایران شد و قرار است وی با برخی از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و رایزنی کند. فرمانده ارتش پاکستان در صدر هیاتی بلند پایه نظامی امنیتی امروز وارد ایران شدآقای موسوی، افزود: فرمانده ارتش پاکستان فردا (سه شنبه) با آقای ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری1 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری1 روز قبل

مدارس و دانشگاه‌ها در برخی شهرها تعطیل شدند

خبری1 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

مروری بر تخلفات شرکت‌های تولید لاستیک ایران

تکراتوچند ثانیه قبل

جداسازی متهمان از محکومان از اولویت‌های اداره کل زندان‌های استان تهران است

ایسنا8 دقیقه قبل

وزیر خارجه بحرین به مسکو سفر می‌کند

مهر10 دقیقه قبل

جزئیات طرح نوسازی تاکسی‌های فرسوده در سال ۹۸

تسنیم10 دقیقه قبل

آمریکا و اروپا از ایران نترسیدند

ساعت ۲۴10 دقیقه قبل

زمان بازی پرسپولیس تغییر کرد

ساعت ۲۴10 دقیقه قبل