1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اجتماعی

استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهر‌ها

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نشست مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهر‌ها و کمیسیون عمران مجلس به منظور استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهر‌ها برگزار شد
استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهر‌ها - 0

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل مجمع کلانشهرها، نشست مشترک کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهر‌ها و کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی به منظور استقرار سامانه یکپارچه اطلاعات مکانی در کلانشهر‌ها (بند «ت» ماده ۵۹ قانون برنامه ششم توسعه) برگزار شد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع کلانشهر‌ها در این نشست گفت: شهرداری‌ها از یک سو مجری مصوبات مجلس هستند و هر قانونی حتی اگر بطور مستقیم مرتبط با شهرداری نباشد، نقشی برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود و از سوی دیگر به دلیل لزوم استعلام‌های مختلف و متعدد از سایر نهاد‌ها در صدور مجوز‌های ساختمانی نگاه عموم مردم به شهرداری‌ها نگاه مطالبه گرانه بوده و شهرداری را به عنوان گلوگاهی در این فرآیند می‌بینند.

محمد عزتی در ادامه با بیان اینکه دغدغه اصلی معاونین شهرسازی و معماری کلانشهر‌ها برگزاری این قبیل نشست هاست، افزود: این موضوع در خصوص شهرداری‌های کلانشهر‌ها با توجه به اینکه تقریبا نیمی از جمعیت کشور را در خود جای می‌دهند از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

وی همچنین به موضوعات مهم دیگر در حوزه شهرسازی و معماری کلانشهر‌ها مانند موضوع حریم و مدیریت زمین‌های داخل کلانشهر‌ها (بازآفرینی و ساماندهی) اشاره کرد و در ادامه هر یک از معاونین شهرسازی و معماری به بیان مشکلات و چالش‌های پیش رو در حوزه مدیریت خود در کلانشهر‌ها پرداختند.

سپس محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، به مشکلاتی که کلانشهر‌ها با آن روبرو هستند نظیر حوادث غیرمترقبه، تغییر اقلیم، سیلاب‌ها اشاره کرد و به دلیل تعدد موضوعات ضمن اشاره به کمیته حل مشکلات شهری و روستایی مجلس لزوم استمرار جلسات مشابه را در حل مسائل مفید عنوان کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب | پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

در ادامه جلسه فرزانه صادق مالواجرد، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی استمرار جلسات مشترک را در برقراری ارتباط بیشتر فیمابین نهاد‌ها و دستیابی به زبان مشترک در حل مشکلات مهم دانست.

وی بر لزوم توجه به مشکلات حریم کلانشهر‌ها به عنوان یکی از موضوعات مهم تاکید کرد و مسائل مرتبط با حوزه شهرسازی در بودجه سال ۹۸ کشور و قانون برنامه ششم توسعه را تشریح کرد.

مسعود حمزه‌ای مدیر کل نظارت بر طرح‌های توسعه‌ای شهری وزارت راه و شهرسازی نیز در ادامه توضیحاتی در خصوص طرح پایگاه اطلاعات مکانی طرح‌های توسعه و عمران GIS و سامانه مدیریت فرآیند‌های کمیسیون ماده ۵ ارائه کرد و هر یک از معاونین کلانشهر‌ها و رئیس کمیته عمران شهری و روستایی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نظرات، دیدگاه‌ها و مشکلات احتمالی پیش روی اجرای طرح حاضر را بیان کردند و نکات فنی طرح توسط دکتر مسگری و سایر اعضا مشاور تهیه کننده سامانه از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تشریح شد.

قرار شد نظر تکمیلی معاونین شهرسازی و معماری در قالب یک گزارش تکمیلی توسط دبیرخانه کمیسیون شهرسازی و معماری مجمع شهرداران کلانشهر‌های ایران ظرف مدت مشخص در اختیار کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی قرار گیرد و موجبات استمرار نشست حاضر نیز پدید آید.

این جلسه با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیته عمران شهری و روستایی، معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی، معاونین شهرسازی و معماری، نمایندگان کلانشهرها، مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و کشور، مشاور تهیه کننده سامانه در زمینه GIS از دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

الفالف18 ساعت قبل
آنطور که در فضای مجازی گفته شده در ادامه پورشه متوقف نمیشود و چند متر جلوتر به پراید دیگری که گوشه‌ی خیابان پارک بوده می‌خورد و آسیب شدیدی نیز به آن پراید وارده شده و بر اثر این برخورد یک دستگاه ۲۰۶ دیگر نیز ضربه می‌بیند. اما نکته تاسف‌بار و قابل‌تامل این حادثه کجاست؟! پلیس: داد نکش آدم کشتیندختر: کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود و سر منشا این نگاه را در کجا می‌توان پیدا کرد؟! شما می‌توانید نظرات خود را با الف درمیان گذاشته و واکنش خود را به این فیلم و رفتار نشان دهید.

ویدیو / میزگرد فرید زکریا با برنز و هاس با موضوع ایران و ترامپ / برنز: ترامپ در قبال ایران، دست به قمار خطرناکی زده / ممکن است او اعتبار ابزار «تحریم» را از بین ببرد / هاوس: اروپا ترامپ را همراهی نمی‌کند، زیرا خبری از هیچ بسته دیپلماتیکی نیست / ابزارهای سایبری، دیپلماتیک و نظامی ایران برای واکنش به آمریکا را نباید دست کم گرفت

انتخابانتخاب11 ساعت قبل
فرید زکریا، تحلیلگر مشهور آمریکایی در میزگردی با حضور ریچارد هاس و ویلیام برنز درباره سیاست‌های ترامپ در قبال ایران به گفت و گو نشسته است. برنز در این میزگرد درباره تحریم‌های ترامپ علیه ایران می‌گوید ترامپ قمار از دو جهات بسیار خطرناکی کرده؛ یکی اینکه در دیپلماسی فشار، او صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست و دیگری اینکه بدون اهداف واقعگرایانه، فشار حداکثری را اعمال کرده. هاس هم معتقد است ترامپ صرفا فشار می‌آورد و خبری از دیپلماسی نیست. فرید زکریا هم یکجانبه بودن تحریم‌ها را نگران کننده می‌داند و آن را به قدرت دلار ربط می‌دهد. برنز هم در پایان درباره این نحوه فشار آمریکا می‌گوید که ممکن است در آینده کارآمدی ابزار تحریم در دیپلماسی آمریکا از بین برود.

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردندبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ نمایندگان مجلس با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه‌دیدگان ناشی از آن موافقت کردند

مجری صدا و سیما به دنبال پدر زن پولدار!

برترین‌هابرترین‌ها20 ساعت قبل
عصرایران: مجری برنامه «سلام صبح بخیر» در شبکه سه دارد مثلا گزارش ماجرای دو پسر و دختر پورشه سوار اصفهانی که یک بی نوای پراید سوار را کشتند تعریف می‌کند، به پورشه و دختر جوان که می‌رسد انگار که آب از لب و لوچه‌اش آویزان شده باشد می‌گوید از این دخترهای پورشه سوار اگر غلامی چیزی می‌خواهند من در خدمتم. در صورت پخش نشدن ویدئو بر روی تصویر زیر کلیک کنید.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز18 ساعت قبل
دونالد ترامپ در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: "اگر ایران جنگ می‌خواهد، این رسما پایان کارش خواهد بود. به گزارش؛ تهدید ترامپ علیه ایران بعد از این بود که وزارت کشور عراق از شلیک چند موشک کاتیوشا در نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد خبر داده بود. در روزهای اخیر رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های ارشد دولتی گزارش داده‌اند که ترامپ تاکید کرده که خواهان جنگ با ایران نیست. 'ترامپ به شدت بر خطر جنگ افزوده'از سوی دیگر انتقاد دمکرات‌ها از دولت آقای ترامپ به خاطر افزایش تنش با ایران ادامه دارد. هفته پیش با افزایش شدید تنش‌ها هم آمریکا هم ایران گفتند به دنبال جنگ نیستند.

سازه‌های مرموز بتنی در خط ساحلی بریتانیا! (+تصاویر)

6+
عصر ایرانعصر ایران20 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر