تاکید دوباره کلانتری بر انتقال آب از ترکیه به ایران در بازگشت از یک دیدار دیپلماتیک!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اجتماعی

تاکید دوباره کلانتری بر انتقال آب از ترکیه به ایران در بازگشت از یک دیدار دیپلماتیک!

تابناکخبرگزاری تابناک |
"نه تنها همه چیز برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه در کشورمان مهیاست، که این اتفاق به نفع هر دو کشور است"؛ این خلاصه اظهار نظر‌های عیسی کلانتری درباره طرحی مبهم است که از چند سال پیش بر اجرایی بودنش تاکید داشته و حالا نوید پیشرفت‌هایی در خصوص اجرای آن را می‌دهد.

«نه تنها همه چیز برای انتقال آب از دریاچه وان در ترکیه به دریاچه ارومیه در کشورمان مهیاست، که این اتفاق به نفع هر دو کشور است»؛ این خلاصه اظهار نظر‌های عیسی کلانتری درباره طرحی مبهم است که از چند سال پیش بر اجرایی بودنش تاکید داشته و حالا نوید پیشرفت‌هایی در خصوص اجرای آن را می‌دهد.

به گزارش «تابناک»، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان که اخیرا با دریا اورس، سفیر ترکیه در ایران دیدار کرده، «گام‌های موثر و مفیدی که دو کشور می‌توانند در زمینه محیط زیست و بهبود آن در منطقه بردارند» را بخشی از تفاهم حاصل آمده در این دیدار دیپلماتیک خوانده تا بار دیگر تاکید کند که «امکان انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه وجود دارد.»

ادعایی که نخستین بار زمانی مطرح شد که کلانتری تنها در ستاد احیای دریاچه ارومیه سمت داشت و به سازمان حفاظت محیط زیست نرفته بود. طرحی که کلانتری در یک نشست خبری در مردادماه سال ۹۵ در توجیه آن گفت: «دریاچه وان گرفتار زیادی آب است؛ ارتفاع آب در این دریاچه به قدری بالا آمده که شرایط بی هوازی در کف دریاچه ایجاد کرده و موجودات داخل آب در حال از بین رفتن هستند.»

اظهار نظری که پیرو آن، از تمایل طرف ترک برای انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه سخن به میان آمد و کلانتری یک گام جلوتر گذاشته و گفت: «بخشی از مطالعات این طرح صورت گرفته و در حال تکمیل است. مطالعات این پروژه از لحاظ شیمیایی توسط دانشگاه‌های مراغه، تربیت مدرس و ارومیه صورت گرفته و نتایج آن به سوئیس ارسال شده است. شوری دریاچه وان کمتر از دریاچه ارومیه است و PH آن ۹٫۲، که با توجه به اینکه PH دریاچه ارومیه ۷٫۴ است، از لحاظ شیمیایی ترکیب آن‌ها مشکلی ندارد.»

تاکید دوباره کلانتری بر انتقال آب از ترکیه به ایران در بازگشت از یک دیدار دیپلماتیک! - 5

اظهاراتی که رئیس ستاد احیای دریاچه ارومیه در ادامه آن تاکید کرده بود اگر مطالعات بخش بیولوژیکی این پروژه به نتایج مثبت برسد، وارد مذاکره با ترک‌ها خواهیم شد. وعده‌ای که با توجه به دیدار اخیر وی با سفیر ترکیه و اظهار نظر صورت گرفته در خصوص این دیدار، به نظر می‌رسد در آستانه تحقق قرار گرفته و حتی فراتر از آن، در آستانه نهایی شدن است و می‌بایست منتظر حفر کانال انتقال آب از ترکیه به ایران باشیم!

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار سیاسی روز ایران و جهان | جدیدترین اخبار حوادث ایران و جهان

پروژه‌ای که کلانتری در همان نشست خبری در سال ۹۵، درباره چگونگی اجرای آن نیز سخن گفته و تاکید کرده «ترک‌ها از لحاظ مهندسی جلوتر از ما هستند؛ آن‌ها می‌توانند آب را تا مرز ایران انتقال دهند. مناسب است که این آب به قسمت شمال دریاچه وارد شود. شوری دریاچه ارومیه به خاطر وجود کوه‌های نمکی در ضلع شمال غربی دریاچه است که در صورت ورود آب از وان، شوری دریاچه کاهش می‌یابد.»

ماجرا زمانی جالب‌تر می‌شود که بدانیم از جمله نکات مورد اشاره توسط کلانتری در آن نشست، طرح ریزی این انتقال آب برای ورود ۱٫۵ تا ۲ میلیارد مترمکعب آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه است؛ حجم بزرگی از آب که می‌تواند دریاچه ارومیه را به معنای واقعی کلمه احیا کرده و افزون بر آن، دریاچه وان را از آفت زیادی آب برهاند. آفتی که به زعم کلانتری آنقدر جدی است که ترکیه راضی شود این آب را با احداث کانالی –احتمالا بسیار گران قیمت، تا مرز کشورمان منتقل کرده و در اختیارمان بگذارد!

دورنمایی که تا حدود زیادی رویایی و خیال انگیز به نظر می‌رسد، اما نه زمانی که بدانیم حدود یکسال پیش، مسعود باقرزاده کریمی، سرپرست وقت دفتر امور تالاب‌ها در سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان از فقدان مطالعات شناسایی ترکیب آب دریاچه وان خبر داده و حتی تاکید کرده در این خصوص از وی و مجموعه تحت امرش نظرخواهی و استعلام نشده و همه چیز تنها در حد یک ایده است! ایده‌ای که به همراه انبوه ایده‌های دیگر از زمان شکل گیری ستاد احیای دریاچه ارومیه مطرح شده و قرار بوده بررسی و امکان سنجی شود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پس‌لرزه‌های توهین مداح؛ از توبیخ مدیر شبکه و اخراج عوامل پخش تا دستگیری مداح

فراروفرارو5 ساعت قبل

اعدام قاتلان بی رحم صادق برمکی بزودی! / ۳ قاتل در نقطه پایان! + فیلم‌های باورنکردنی

رکنارکنا17 ساعت قبل
البته از من پرسید صادق آخرین بار چه چیزهایی ‌همراهش بوده، من هم به کلید خانه مادربزرگش اشاره کردم. ‌متهمان از این جنایت فیلم هم گرفته بودند، این فیلم چطور به‌دست پلیس رسید؟ همین فیلم باعث شد که قاتلان پسرم لو بروند. اما نیما از روی کنجکاوی ‌آن را باز می‌کند و یک تکه از فیلم کشته شدن پسرم را می‌بیند. گویا دانیال فیلم کامل را از فلش پاک کرده بود. ‌فکر می‌کنید با اعدام این ٣ نفر حال‌تان بهتر می‌شود؟ می‌دانم که با کشتن این ٣ نفر صادق من دیگر برنمی‌گردد.

وزش شدید باد در تهران با حدود سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، وزش شدید باد امروز پایتخت نشین‌ها را غافلگیر کرد. سرعت این باد در حدود ۸۰ کیلومتر بر ساعت بود. بیشتر بخوانید: طوفانی که دماغه هواپیما را از روی زمین بلند کردانتهای پیام/طوفانی که پایتخت نشینان را غافلگیر کرد + فیلم
روزنوروزنو8 ساعت قبل
با وجود اینکه کرملین حاضر به اظهار نظر درباره زندگی خصوصی پوتین نیست، اما اخبار و شایعات بسیار زیادی در مورد ارتباط پوتین ۶۶ ساله با این ورزشکار ۳۶ ساله و دارنده مدال المپیک در شبکه‌های اجتماعی و نیز رسانه‌ها منتشر می‌شود..
عصر ایرانعصر ایران5 ساعت قبل
مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش توهین مداح شبکه ۵ به اعتقادات و شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه‌ای عذرخواهی کرد. در این مولودی خوانی، که از شبکه پنج پخش شد، این مداح به بزرگان اهل سنت اهانت کرد.
انتخابانتخاب4 ساعت قبل
مداحی که در پخش زنده شبکه پنج سیما به مقدسات اهل تسنن توهین کرده بود، داماد خواهر محمود احمدی نژاد است. ‏به گزارش «انتخاب»، این فرد، احد قدمی نام دارد که یکی از داماد‌های پروین احمدی نژاد است. ‏احد قدمی که مداح ناشناخته‌ای بود، به عنوان همراه عبدالرضا هلالی شناخته می‌شد؛ او در سال ۸۶ به عنوان مدیر کل حراست ‏سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور منصوب شد. ‏در شب تولد امام حسن مجتبی (ع)، یک مداحی به صورت زنده از شبکه پنج سیما پخش شد که در آن با کلماتی ناپسند به خلفای راشدین و همسر ‏پیامبر (ص) توهین شده است. این توهین در برنامه‌های پخش زنده صداوسیما بی سابقه بود.

نظرها

اخبار بیشتر