1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
بازار داغ ظروف یک بار مصرف در ماه رمضان

بازار داغ ظروف یک بار مصرف در ماه رمضان

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پایگاه خبری فریاد جنوب در گزارشی به قلم مینو آریانفر با عنوان «بازار داغ ظروف یک بار مصرف در ماه رمضان» به خطرات استفاده از این ظرف ها بر سلامت مردم و همچنین افزایش زحمات پاکبانان در ایام مذهبی پرداخته است.

رمضان یک مناسبت مذهبی است، که در طول نهمین ماه قمری، هرسال رخ می‌دهد و به عبارتی بهترین ماه در اسلام شناخته می‌شود، از این ماه به عنوان ماه میهمانی خدا نیز نامبرده می‌شود. اعمال خاصی در این ماه انجام می‌گیرد.

این ماه از گذشته تاکنون از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و آئین‌ها و مناسبت‌های خاصی در این ماه در میان مسلمانان به ویژه ایرانیان مرسوم است.

ایرانیان به تبع آن نیز مردم کهگیلویه و بویراحمد از این آئین و رسوم استقبال می‌کنند، پخت نذری در طول ماه رمضان به ویژه شب‌های قدر همچنین شب نشینی و میهمانی رفتن به مساجد، توزیع افطاری تنها بخشی از آدابی است که مردم در این ماه انجام می‌دهند. اما این آدارب و رسوم زمان‌های گذشته به شیوه سنتی در بین مردم رواج داشت، از جمله سرو غذا و نوشیدنی در ظروفی مانند مسی، چینی، روی که در گذشته استفاد ه می‌شد مناسب‌ترین ظروف برای نگهداری غذا بدون اثرات زیست محیطی و سلامتی بود. اما آنچه که در تغییر شیوه زندگی و پیشرفت صنعت و تکنولوژی اتفاق افتاده است، استفاده مردم از ظروف پلاستیکی و یک بار مصرف است که به طور معمول در مراسمات مذهبی کاربرد بیشتری دارد، و این مهم باعث ایجاد بیماری‌ها و مشکلات خاص در بین مردم شده است.

مواد سرطان زای ظروف یکبار مصرف شفاف یا پلی استایرنی که در بسیاری از ارگانها و مراسم‌ها برای چای و دیگر مواد غذایی داغ استفاده می‌شوند در دمای ۴۰ درجه سانیتگراد آزاد شده و وارد مواد غذایی می‌شوند و در چند دهه اخیر پلاستیک‌ها باتوجه به سبکی و ارزانی جایگزین همه این مواد شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان می‌گوید: هر ساله با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در هنگام سحر و افطاری حجم زیادی از نذری‌ها در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح کشور توزیع می‌شوند.

جعفری نژاد افزود: آنچه که باید هموطنان عزیز و روزه داران درماه مبارک رمضان مراعات کنند، استفاده نکردن از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی است؛ لذا هموطنان و دوستداران محیط زیست" باید مراقب باشند در هنگام افطار و یا سحر برای حفظ محیط زیست از استفاده ظروف یکبار مصرف پلاستیکی خود داری کنند.

محسن جعفری نژاد افزود: شاید استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به منظور تهیه غذا در این ماه راحت‌تر بنظر برسد اما تماس این ظروف با غذای گرم‌، چرب و داغ، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می‌کند که تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب شده و مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی باعث ایجاد اختلال هایی در عملکردهای مختلف فیزیولوژیک بدن و تغییر درعملکرد هورمونی آن شده و این اختلال‌های هورمونی می‌تواند در ابتلای به چاقی و اضافه وزن و انواع امراض نقش بسزایی ایفا کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سرطان زا بودن ظروف پلاستیکی در مصرف نوشیدنی‌های داغ و غذای چرب را تائید شده دانست و از هموطنان خواست: برای توزیع نوشیدنی‌های گرم مانند شیر و چای از لیوان‌های کاغذی (سلولزی) استفاده کنند زیرا تحقیقات نشان داده ظروف سلولزی و گیاهی در تماس با نوشیدنی و غذاهای داغ عاری از هرگونه اثرات مضری برای بدن هستند.

وی در ادامه رفع بخش کوچکی از نیاز نیازمندان را در کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی دانست و گفت: در واقع همان هزینه‌ای که برای تهیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی پرداخت می‌شود، بجای آن با صرف خرید سبد غذایی خشک از جمله ماکارونی، روغن، برنج و غیره و توزیع آن بین نیازمندان می‌توان بخش کوچکی از نیاز آنان را برطرف کرد.

جعفری نژاد ضمن برشمردن مزایای استفاده از ظروف گیاهی بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی گفت: سازگاری با طبیعت، تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از ۶ ماه، عاری بودن از هر گونه اثرات مضر پلاستیک می‌تواند جایگزین خوبی برای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف شود.

وی افزود: اگر در زمینه افزایش بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیکی اطلاع رسانی شود، اقشار مختلف مردم می‌پذیرند، لذا از فعالان محیط زیست درخواست می‌شود تا با کار فرهنگی برای حذف این ظروف در میان خانواده‌ها و عزاداران و جایگزین کردن آن با ظروف یکبار مصرف گیاهی اقدام و برای حفاظت از محیط زیست شهر تلاش کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: برای فرهنگ سازی در این زمینه، ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز می‌توانند نقش بسزایی ایفا کنند و در این ایام که مردم بیشتر در مساجد و حسینیه‌ها حضور دارند در جلسات و سخنرانی‌های در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به روزه داران ورود کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران | جدیدترین اخبار حوزه سلامت

این مقام مسئول به شهروندان توصیه کرد ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی اقدام کنند.

جعفری نژاد با بیان اینکه رهاسازی پسماند ناشی از نذورات در سطح معابر و نهرها موجب آلودگی شهری و بروز معضلات زیست محیطی می‌شود، گفت: همشهریانی که نذر خود را در لیوان‌ها و یا بسته‌های یک بار مصرف ادا می‌کنند، با تهیه سطل زباله یا کیسه‌های بزرگ، از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود.

جعفری نژاد از مسئولان هیات‌ها و تکایا نیز خواست در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند.

**استفاده از غذای داغ در ظروف یک بار مصرف مساوی با سرطان

کارشناسان می‌گویند: استفاده از ظروف یکبار مصرف خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش می‌دهد، این ظروف علاوه بر سمی بودن به دلیل آزاد کردن ماده «مونومر استایرن» باعث ایجاد سرطان کبد می‌شوند.

در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف ماده‌ای سمی بنام دیوکسین آزاد می‌شود که خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه را در زنان افزایش می‌دهد.

استفاده دراز مدت از این ظروف باعث مشکلات گوارشی، خستگی و ناراحتی اعصاب می‌شود.

برای نوشیدنی‌های گرم از لیوان‌های کاغذی یا ظروف پلی استایرنی سفیدرنگ و برای نوشیدنی‌‌های سرد از ظروف پلی استایرنی بی‌رنگ و شفاف استفاده کنند و از ریختن مواد داغ در ظروف یکبار مصرف خودداری کنند.

اگر قرار است غذاهای طبخ شده پس از ۲ ساعت ماندگاری در این گونه ظروف مصرف شوند باید غذا در شرایط مطلوب یعنی زیر دمای ۱۴ درجه یا بالای ۶۰ درجه نگه داشته شود و بهتر است این مواد غذایی را روی شعله ملایم گاز قرار داد تا از آلودگی ثانوی جلوگیری شود.

اگر آب بیش از ۶ ماه در بطری‌های آب آشامیدنی بماند، آلوده می‌شود، بنابراین خانواده‌ها باید از استفاده مکرر این ظروف برای نگهداری آب در یخچال خودداری کنند.

در دیگر ایام هم برای نگهداری موادی چون آبلیمو، سرکه و آب غوره از ظروف پلاستیکی استفاده نشود و قرار دادن این گونه ظرف‌ها جلوی آفتاب، باعث آزاد شدن ترکیبات خطرناک شده و احتمال سرطان‌زایی در مصرف‌کنندگان را بالا می‌برد.

اغلب مردم از این خطرات و موارد استفاده هر کدام از این ظرف‌ها بی‌اطلاع هستند و لازم است اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعیت‌های آن به صورت اتیکت روی محصول درج شود.

بهترین راه حل برای کاهش آلودگی‌های ناشی از ظروف یکبار مصرف، فرهنگ سازی برای استفاده نکردن از آنهاست که پیشگیری یا کاهش مصرف را در پی خواهد داشت.

علاوه بر همه مظراتی که این ظروف برای انسان دارد، آلوده کردن محیط زیست و انباشته شدن آنها در طبیعت نیز خطرات دیگری در پی دارد.

**هوای پاکبانان شهرمان را داشته باشیم

از همه این عوارض که بگذریم پاکپانان کسانی هستند که در این ایام و شب‌ها زحماتشان چندین برابر می‌شود.

شهردار یاسوج در این زمینه گفت: با توجه به خوش آب و هوا و گردشگر پذیر بودن این شهر و نظر به این که در مناسبت‌های مختلف و پذیرایی‌های عمومی که در سطح شهر بیشتر انجام می‌شود، صحنه‌های نازیبایی از انبوه زباله‌های رها شده در سطح کوچه‌ها، خیابانها و معابر بوجود می‌آید.

نستهن مقدم افزود: با توجه به این مهم که هم مشکلات بهداشتی برای شهروندان و ساکنان ایجاد می‌کند و هم زحمات پیک بهداشت را چندین برابر می‌کند، بهتر است شهروندان گرامی و بانیان برگزاری برنامه‌های عمومی نسبت به نظافت عمومی شهر دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهند.

شهردار یاسوج تاکید کرد: مردم اجازه ندهند زحمت پاکبانان مضاعف شود تا اینکه شهری شایسته زندگی شهروندان داشته باشیم.

یکی از پاکبانان شهر یاسوج در این باره گفت: وظیفه ما خدمت رسانی به مردم است و برای این کار شبانه روز تلاش می‌شود.

براتی افزود: خانواده‌ها باید شهر را مثل خانه خودشان بدانند و اصول بهداشتی را رعایت کنند.

وی بیان کرد: بیشترین کار و زحمت پاکبانان در ایام مذهبی و در مکان هایی مثل حسینیه‌ها، امامزاده‌ها و مساجد که به دلیل استفاده زیاد مردم از ظروف یک بار مصرف است.

۹۹۲۸/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خلاقیت بدون هیچ امکاناتی (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل

ویدیو/ آرزوی تلخ یک زوج عاشق در برنامه زنده: آرزو دارم دستش و بگیرم اما نمیتونم

انتخابانتخاب21 ساعت قبل

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشم‌ها حاکی از خنده رویی و شاد بودن فرد میباشد. بررسی شکل ابروهاابرو صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد میباشد. ابرو کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هستند از حکایت‌ها و داستانهای واقعی لذت میبرند و افرادی مهربانند. پشت چشم یا پلک بلند: بلند بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران و نزدیکان دارد. گونه گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلیلی بر خوش مشربی و سازگاری فرد میباشد.
صدا و سیماصدا و سیما8 ساعت قبل
او با اشاره به این که جمعیت، عامل سرمایه انسانی است: جمعیت دهان هایی برای خوردن نیستند بلکه دست هایی هستند برای کار کردن و مغزهایی هستند برای فکر کرد و جمعیت یکی از عوامل قدرت است و جمعیت از مبانی حفظ پرستیژ بین المللی و قدرت کشور است البته جمعیت باکیفیت. مشفق با اشاره به رابطه معکوس سطع توسعه با نرخ جمعیت گفت: اکنون مهاجرت هم نقش به سزایی در کاهش جمعیت دارد که باید به آن هم توجه کرد. این کارشناس گفت: باید بدون شتابزدگی و با گفتمان سازی مسائل جمعیتی را حل کنیم. محزون گفت: میزان رشد جمعیت به ۱٫۴ درصد رسیده است و با این روند در سال ۱۴۰۰ سهم جمعیت بالای ۶۰ سال از مرز ۱۰ درصد عبور خواهد کرد و با همین روند در سال ۱۴۳۰ به ۲۶ درصد خواهد رسید. مروتی گفت: باید فرهنگ سازی کنیم مردم الان بیشتر از ۲ فرزند نمی‌خواهند حتی اگر وضع اقتصادی شان بهتر شود.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما این کاروان با شعار «یک بازاری، یک کالای منزل» و به ارزش مالی ۵۰۰ میلیون تومان امروز به مناطق سیل زده ارسال شد. اقلامی مانند کولر، اجاق گاز و لوازم منزل بعد از شناسایی افراد و خانواده‌های نیازمند منطقه در اختیار سیل زدگان قرار می‌گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر