فرهنگ همدان نباید ۴ ماه بدون مدیرکل بماند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. فرهنگ
فرهنگ همدان نباید ۴ ماه بدون مدیرکل بماند

فرهنگ همدان نباید ۴ ماه بدون مدیرکل بماند

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شاعر، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی با بیان اینکه فرهنگ همدان نباید بدون مدیرکل بماند گفت: داره کل  ارشاد استان همدان ۴ ماه است مدیر ندارد.

- اخبار استانها -

حسن گوهرپور در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان، درباره اهمیت موضوع لزوم توجه به فرهنگ در دولت اظهار داشت: شاید نخستین موضوعی که در باب آن باید تامل داشت این است که دولت‌ها فرهنگ را هم در مناسبات توسعه به عنوان یک واحد تاثیرگذار ببینند و بدانند. به همین اعتبار نقش فرهنگ باید در توسعۀ متوازن تعریف شود، ما ۳۱ استان در کشور داریم، ساختار فرهنگ در ایران به گونه‌ای‌ است که این ۳۱ استان توسط ۳۱ نفر مدیرکل اداره می‌شود اداره‌کردن به معنای این که سیاست‌های وزارتخانه در استان را عملیاتی می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر حالا اتفاقی که افتاده این است که یک واحد از این ۳۱ واحد از روزهای آغازین بهمن‌ماه تا امروز که روزهای پایانی اردی‌بهشت است، بدون مدیرکل و با سرپرست اداره می‌شود در حال حاضر اداره کل مشکلی با کارهای روزانه ندارد اما اداره کل ارشاد استانی که پرچمدار پایتختی تاریخ و تمدن سرزمین پارس است، مدیر به معنای یک استراتژیست فرهنگی می‌خواهد وگرنه کارهای روزانه و برنامه‌ها که در حال اجراست.

این روزنامه‌نگار ادامه داد: این کشور سند آمایش سرزمینی دارد، این سند در تمام حوزه‌ها تعریف برای توسعه دارد، شورای عالی انقلاب فرهنگی هم سندی شبیه به همین در حوزه فرهنگ برای کشور تدوین کرده، گذشته از اینکه وزارت ارشادی، حوزه هنری و سایر نهادهای موازی در حوزه فرهنگ هم وظایفی در این بخش دارند، حالا نقش همدان در کشور به عنوان یک واحد فرهنگی از ۳۱ واحد چیست؟ این نقش باید توضیح داده شود.

وی عنوان کرد: مشکل ما برگزاری یا لغو کنسرت و نمایشگاه نقاشی و جلسات ادبی نیست، مشکل ما برنامه‌ای روشمند برای توسعه فرهنگ در استان و معرفی آن به کشور است. این کار بسیار مهم و بزرگ اما دست‌یافتنی‌ است یک استراتژیست فرهنگی باید در همدان بیاید و این نقش را در کشور تشریح کند؛ آن وقت است که ما می‌دانیم در تئاتر، موسیقی، سینما، ادبیات باید چه کنیم.

دبیر جایزه کتاب سال شعر الوند ادامه داد: تاکید من معطوف به تعریف این نقش‌هاست، یک روز مدیرکل می‌آید می‌گوید می‌خواهم جشنواره کتاب برگزار کنم، دیگری جشنواره فیلم، آن یکی تئاتر و ۴۰ سال است همدان به همین شیوه دارد در بخش فرهنگی اداره می‌شود، حالا هم که ۴ ماه است مدیر ندارد، مدیر هم بیاید ۴ ماه طول می‌کشد که جا بیافتد، بعد هم که استان وارد هیجانات و التهابات انتخابات می‌شود، فرهنگ و کار زیربنایی می‌ماند برای سال ۱۳۹۹ که دست‌کمی از امسال ندارد چرا که از اواسط سال همه مشغول انتخابات ریاست جمهوری می‌شوند و سال ۱۴۰۰ و خلاصه که باز فرهنگ می‌ماند کارهایی روزمره و بدون استراتژی.

در خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

این عضو انجمن علمی نقد ادبی ایران با اشاره به اینکه حساسیتی که در حوزه فرهنگ وجود دارد باید جدی گرفته شود ادامه داد: صحبت‌هایی که مطرح می‌شود ناظر بر چند موضوع است، نخست اهمیت فرهنگ در مقایسه با اقتصاد و زنجیره‌های مرتبط با اقتصاد در کشور است، ما واقعا با تعریفی که پس از انقلاب از فرهنگ داریم باید ببینیم نسبت این دو مولفۀ مهم در کشورداری در نسب اربعه چیست؟ تکلیف ما با فرهنگ در برابر اقتصاد چیست؟ می‌خواهم سوال کنم که اگر مدیران کل ادارات صمت و کشاورزی و آبفا و تعاون و غیره هم ۴ ماه برای انتخاب و استعلامات زمان می‌برد؟ ما در کشور چندین نهاد موازی برای فعالیت‌های فرهنگی داریم اما متولی اساسی آن که وزارت ارشاد است در همدان مدیرکل ندارد و این اصلا اتفاق خوبی نیست.

وی درباره انتقادهایی که به برخی انتصاب‌ها در همدان وارد می‌شود و تاکید دارند که مدیر بومی در سمت‌ها باشد حوزه فرهنگ را حوزۀ تجربه‌ها و آگاهی خواند و تاکید کرد: فرهنگ در بی‌مرزی مطلق ادامۀ حیات می‌دهد، این بی‌مرزی مطلق به معنای این است که جغرافیای فرهنگ، متفاوت با جغرافیای سیاسی است، علم و فرهنگ و ادب، مرزها را در می‌نوردند، مصادیقش را امروز می‌توانید از هند تا شمال آفریقا و حتی اسپانیا ببینید.

گوهرپور گفت: فرهنگ ایران هم پیش از اسلام و هم پس از اسلام این جغرافیا را در نوردیده است. حالا ما به این موضوع سطحی بپردازیم که مدیر بومی باشد یا غیر بومی؛ مدیر باید متخصص و متعهد باشد، شناخت درستی از تاریخ و تمدن و فرهنگ این سرزمین داشته باشد. مدیر فرهنگی باید با آینده‌پژوهی آشنا باشد. این‌ها و مشخصه‌های دیگری در عرصه‌های مدیریتی از یک انسان مدیر خوب یا مدیر متوسط و سطح پایین می‌سازد نه بومی و غیر بومی بودن.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

قلبم درد گرفت؛ حسین علیزاده و مسعود کیمیایی را نمی‌شناسند!

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
در بخشی از برنامه عکس‌هایی از شخصیت‌های معروف کشورمان چون هادی ساعی (تکواندوکار)، بهنام محمودی (والیبالیست) را در مونیتوری بزرگ به این زوج نشان داده و نظرشان را راجع به آنها می‌گفتند، ۲ عکس دیگر هم نشان داده شد که نشناختند حسین علیزاده (آهنگساز، نوازنده و موسیقیدان) و مسعود کیمیایی (نویسنده و کارگردان). این نوشتار به هیچ عنوان در مواخذه یا شماتت این زوج ورزشکار نیست، که احتمالا به دلیل درگیری در مسابقات و تمرینات ورزشی (در سطح تیم ملی) فرصت آشنایی با چهره‌های شاخص فرهنگی نداشته‌اند، ولی به مدیران و مسئولان فرهنگی و هنری کشور باید گفت که کلاه‌تان را بالاتر بگذارید که ۲ جوان دهه شصتی و هفتادی کشور حسین علیزاده و مسعود کیمیایی را نمی‌شناسند! هیچ گلایه‌ای از حضور این هنرمندان هم نداریم اما اگر معادل ۱۰ درصد این مهمانان را به هنرمندان تاثیر گذار و ماندگار این مرز و بوم اختصاص می‌دادیم قطعا با چنین اتفاقاتی مواجه نمی‌شدیم. در این جهان امروز که انفجار ارتباطات و سلطه شبکه‌های اجتماعی بر زندگی همه ما سایه افکنده است، اگر تمهید و تغییری در حد اتفاقات کلان کشور اتخاذ نشود به سرعت هر آنچه که داریم و نداریم از یادها خواهند رفت. مسئولین و مدیران، حتی پدر و مادران این تلنگر را جدی بگیرید والا به سرعتی فراتر از انتظارمان از یاد خواهد رفت که این کشور فرهنگ و هنری هم داشته است.
مهرمهر23 ساعت قبل
وی افزود: اگر به این سرمایه‌ها توجه نشده و در جای خود به کار گرفته نشود، انسان ستمگر و ناسپاس می‌شود. نماینده ولی فقیه در استان رکود و توقف را ممنوع دانست و تاکید کرد: با وجود داشته‌ها و این همه پیشرفت، نباید در کشور توقف کنیم و نباید فکر راکد داشته باشیم، بلکه باید با تحصیل، تجربه و مشورت، فکر را رشد دهیم. این استاد حوزه علمیه اذعان داشت: نباید سرمایه راکد در کشور داشته باشیم، نباید علم را راکد نگهداریم بلکه باید به دیگران منتقل کنیم و حتی بعد از رسیدن به کمال نباید قانع بود. حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم گفت: باید از مرزهای علمی عبور کرده و با شتاب پیش برویم، این پیشرفت نباید تنها در یکی ۲ شاخه باشد بلکه باید در همه صنایع و معادن و رشته‌ها، حاصل شود تا بتوانیم در همه امور پیشرفت داشته باشیم. وی در پایان ابراز داشت: جوانان ایران اسلامی باید برای رسیدن به قله‌های پیشرفت در گام دوم انقلاب اسلامی، تمام همت خود را به کار بگیرند.
مهرمهر4 ساعت قبل
‌به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، طبق گزارش جدید شرکت فیس بوک، این شبکه اجتماعی حدود ۲٫۲ میلیارد حساب کاربری جعلی را از ژانویه تا مارس ۲۰۱۹ میلادی حذف کرده است. حال آنکه فیس بوک در سه ماهه قبل ۱٫۲ میلیارد حساب کاربری جعلی حذف کرده بود. نکته جالب دیگر آنکه رقم حساب‌های کاربری جعلی حذف شده در سه ماهه نخست٢٠١٩ میلادی فقط اندکی با ۲٫۳۸ میلیون کاربر ماهانه فعال فیس بوک در سراسر جهان تفاوت دارد. آلکس شولتز معاون بخش تحلیل فیس بوک دلیل افزایش قابل توجه حساب‌های جعلی را توضیح داد. به هرحال این آمار جدید در سومین گزارش Community Standards Enforcement فیس بوک منتشر شده است.
ایسناایسنا4 ساعت قبل
عکس‌های منتشر شده از فضانوردان معمولا تصاویر رسمی از آن‌هاست؛ اما آموزش فضانوردان، همیشه این‌گونه نیست و لحظه‌هایی در وضعیت‌های خاص قرار می‌گیرند که رسمی نیستند و کمتر عکسی از آنها در این موقعیت‌ها منتشر می‌شود. به گزارش ایسنا، همه ما عادت کرده‌ایم که فضانوردان را ضمن تمرین‌های قبل از سفر، در لباس فضایی و یا در مراکز آموزشی و یا شبیه‌ساز سفینه‌های فضایی، ایستگاه‌های فضایی و مشابه آنها ببینیم. عکس‌هایی که می‌بینید صحنه‌هایی است از آموزش فضانوردان که کمتر دیده شده: در سه تصویر اول «گریسام» و «یانگ»، فضانوردان جمینی -۳ در حال صحبت درباره مأموریت شأن با کارشناسان ناسا هستند؛ البته در حالتی خاص! در عکس بعدی استراحت «چارلز کنراد» بعد از یک تمرین با همکارانش در مورد عملیاتی که باید در پرواز فضایی داشته باشند؛ صحبت می‌کند، البته در وضعیتی غیررسمی! نخستین گروه‌های فضانوردان، از خلبانان طراز اول به حساب می‌آمدند؛ اما همین افراد هم برای سفر به فضا مجبور بودند تن به تمرین‌هایی بدهند که ظاهرا برای خلبان‌هایی در آن سطح خنده دار به نظر برسد.
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
مداحان کم سواد و بی سواد یا بی توجه به گستره مخاطبان همین اند و از آنها انتظاری نیست. هر قدر صدای نخبگان را از تلویزیون کمتر بشنویم ناگزیریم سیمای این گونه مداحان را ببینیم. عذرخواهی تلویزیون را هنگامی می‌توان باور کرد که این قدر به بی سوادان میدان ندهد. در رسانه‌ای است که فرهنگ را همان ایدیولوژی می‌داند و ایدیولوژی را هم قرائتی خاص و تنگ. تا درهاشان براین پاشنه می‌چرخد هم از این اتفاق‌ها رخ می‌دهد و هم باز باید عذرخواهی کنند.

نظرها

اخبار بیشتر