1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
کمبود امکانات، جدال با آتش را مشکل کرده است

کمبود امکانات، جدال با آتش را مشکل کرده است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یاسوج - ایرنا- این روزها که کم کم فصل برداشت محصولبات زراعی آغاز شده و بحث آتش سوزی مزارع، مراتع و جنگل ها دغدغه مسئولان است اما کمبود امکانات در شهرستان کهگیلویه جدال با اتش را مشکل کرده است.

به گزارش ایرنا، ایران از جمله ۱۰ کشور نخست جهان در حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی است و از این رو نیاز است برای مقابله با انواع اتش سوزی، امکانات و تجهیزات کافی و استاندارد فراهم شود.

اما کمبود امکانات، استاندارد نبودن تجهیزات و کمبود نیرو در برخی از موارد باعث شده تا شعله‌های آتش به نقطه بحرانی تبدیل شود.

کمبود دستگاه آتش بر، نداشتن بالابر، خودروهای قدیمی، نداشتن تجهیزات اتش نشانی، فراهم نبودن مخزن آبگیری و بالگرد همه و همه از مشکلات بزرگ و کوچک نهادها برای مقابله با اتش سوزی است.

دلیل اصلی طولانی شدن اطفای حریق و امدادرسانی به موقع گروه‌های مختلف امدادی و آتش نشانی در مواقع اضطراری و پرخطر و یا طولانی شدن زمان اطفای حریق در آتش سوزی‌ها کمبودهای موجود در ناوگان آتش نشانی، فرسوده بودن برخی از تجهیزات و نبودن نیروهای آماده و ورزیده است.

در جلسه مدیریت بحران شهرستان کهگیلویه که با موضوع راهکارهای لازم برای مقابله با آتش سوزی مزارع و مراتع برگزار شد همه دستگاه‌های متولی شهرستان از کمبود امکانات و نداشتن تجهیزات لازم برای مقابله با آتش سوزی سخن گفتند.

در این جلسه چهار شهردار دهدشت، قلعه رئیسی، دیشموک و سوق با اشاره به اینکه تجهیزات و ماشین اتش نشانی شهرداری‌های فرسوده و از رده خارج است خواستار توجه جدی مسئولان استانی در تامین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با مواقع بحرانی شدند.

شهرداران با اشاره به وضعیت نامناسب ماشین آلات گفتند: تجهیزات فرسوده و از رده خارج شهرداری‌ها جوابگوی مقابله با اتش سوزی‌ها نیست.

شهرداری دیشموک و قلعه رئیسی نیز بیان داشتند که ماشین آلات محدود شهرداری در سیلاب اخیر دچار خسارات مالی زیادی شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه در اظهار نظری جالب با اشاره به اینکه منابع طبیعی هر ساله برای مقابله با اتش سوزی مظلوم واقع می‌شود گفت: کمبود نیرو و کمبود وسیله نقلیه از مهمترین مشکلات است.

هدایت الله اویزش تصریح کرد: تنها امکانات این نهاد برای مقابله با آتش سوزی در شهرستان ۲ ماشین و هفت نیرو است.

وی بر همکاری همه نهادها تاکید کرد و ‌گفت: اتش سوزی در حوزه کشاورزی زنگ خطری برای تهدید جنگل‌ها محسوب می‌شود.

آویزش بر همکاری جهاد کشاورزی در ممنوعیت اتش زدن کاه و کلش مزارع تاکید کرد و افزود: در مواقع بحرانی اماده باش همه نهادها ضروری است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله از منطقه دره شور در حاشیه شهر دهدشت تا روستای امام زاده پهلوان شاهد اتش سوزی هستیم عنوان کرد: تامین ماشین الات از سوی شهرداری و راهداری برای مقابله با اتش سوزی در این مناطق باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد: ۸۰ درصد اتش سوزی‌ها ناشی از اتش زدن کاه و‌ کلش است که اطلاع رسانی مدیریت جهاد کشاورزی مانند سال‌های گذشته نقش مهمی در کاهش آتش سوزی‌ها خواهد داشت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه که پاکسازی علفزارهای حاشیه جاده به او واگذار شده بود گفت: تنها امکانات این نهاد ۲ لودر و یک دستگاه گردیدر است که در منطقه آجم دیشموک مشغول بازگشایی راه‌های ارتباطی مسدود شده ناشی از سیل هستند.

محمد ماهیاری عنوان کرد: در صورتی که بخشداران و مردم از این نهاد در راستای بازگشایی مسیرهای ارتباطی توقع نداشته باشند عملیات بازگشایی مسیرهای ارتباطی متوقف و ماشین آلات برای مدیریت آتش سوزی بکار گرفته خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی نیز با اشاره به آمادگی کامل این نهاد برای مقابله با اتش سوزی گفت: اطلاع رسانی کامل در راستای ممنوعیت اتش زدن کاه و کلش در سطح شهرستان انجام شده است.

سید عمران تقوی تصریح کرد: نیاز است دیگر نهادها با استفاده از امکانات خود در مواقع بحرانی منابع طبیعی و جهاد را همکاری کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر کهگیلویه که در این جلسه از سوی همه نهادها در راستای همکاری همه جانبه مورد تقدیر واقع شد نیز گفت: این نهاد بصورت ۲۴ ساعته برای مقابله با هر گونه بحرانی بخصوص اتش سوزی آماده است.

سید عادل رهبریان اضافه کرد: هلال احمر علاوه بر تامین نیرو‌های امدادی در تامین تجهیزات اتش نشانی و دیگر ملزومات مورد نیاز همکاری لازم را خواهد داشت.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به آماده باش کامل همه نهادها برای مقابله با آتش سوزی بر تشکیل تیم‌های 'واکنش سریع برای مهار آتش سوزی' در ادارات کهگیلویه تاکید کرد.

جعفر نیکبخت اظهار داشت: برای مقابله با اتش سوزی هر اداره‌ای موظف به تشکیل تیم واکنش سریع و مشخص شدن نیروهای لازم برای مقابله با اتش سوزی است.

وی استفاده از ظرفیت‌های موجود در ادارات برای مقابله با هر گونه بحرانی را ضروری دانست و گفت: ادارات باید از امروز برای مقابله با اتش سوزی مزارع به حالت اماده باش باشند.

نیکبخت تشکیل گروه گشت از مزارع از سوی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی را ضروری دانست و گفت: ماشین الات دستگاهای اداری برای بهسازی جاده‌های بین مزارعی در اختیار جهاد کشاورزی و منابع طبیعی قرار گیرد.

فرماندار کهگیلویه بر گشت‌های نیروی انتظامی در حوزه‌های مختلف برای مقابله با اتش سوزی نیز تاکید کرد.

شهرستان ۱۳۱ هزار نفی کهگیلویه دارای چهار شهر، چهار بخش و ۱۰ دهستان است.

در سال زراعی جاری بیش از ۵۷ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان زیر کشت گندم، جو و محصول کلزا رفته است.

۷۵۳۱/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راننده پورشه کورس مرگ در اصفهان در زندان! / آنها خواهر و برادر بودند! + فیلم

رکنارکنا17 ساعت قبل
همچنین موضوع برخورد با مقصران تصادف جنجالی در خیابان کارگر اصفهان یکی از سوژه‌های ثبت شده در سامانه فارس من با عنوان «درخواست اشد مجازات برای دختر و پسر پورشه‌سوار اصفهانی» بوده است. فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان گفت: پسر جوان راننده پورشه که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. محمدرضا خدادوست اظهار داشت: پلیس اجازه نمی‌دهد عده‌ای با دوردور کردن و کورس گذاشتن در خیابان‌ها نظم جامعه را به هم بریزند. وی با بیان این که پرونده راننده خاطی تحویل مراجع قضایی شده، ادامه داد: پسر جوان که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. خدادوست خاطرنشان کرد: خانمی که در تصویر حضور دارد خواهر راننده بوده و در رابطه با برخورد با وی منتظر دستور قضایی هستیم.

اقدام فوری پدر مانع از آسیب دیدن کودک شد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران23 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، پدر یک بچه با اقدامی قهرمانانه توانست از آسیب رسیدن به سر فرزند خود جلوگیری کند. هنگامی که کودک خردسال این پدر مشغول بازی و پایین آمدن از مبل بود، ناگهان تعادل خود را از دست داد ولی قبل از اینکه با سر فرود بیاید، پدرش او را نجات داد. بیشتر بخوانید: سقوط دختربچه دو ساله از طبقه دوم ساختمان بر اثر اقدام دیوانه وار مربی مهد کودکانتهای پیام/

(ویدئو) اقدام وحشیانه زن ۲۵ ساله، جان پیرمرد را گرفت!

فراروفرارو21 ساعت قبل
در لاس وگاس آمریکا، پیرمردی بر اثر جراحات ناشی از یک درگیری جان باخت. بر اساس تصاویری که پلیس لاس وگاس از صحنه نزاع منتشر کرده، زن جوان ۲۵ ساله‌ای پس از جر و بحث با سایر مسافران، پیرمردی که او به آرامش دعوت کرده بود را به بیرون پرتاب کرد. پیرمرد پس از یک ماه در بیمارستان جان خود را از دست داد.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز15 ساعت قبل
به گزارش مشرق، خدیجه چنگیز، نامزد جمال خاشقجی، تصویری از دیدار خود با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرد. یک فعال فضای مجازی در توئیتر نوشت:
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر