کمبود امکانات، جدال با آتش را مشکل کرده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
کمبود امکانات، جدال با آتش را مشکل کرده است

کمبود امکانات، جدال با آتش را مشکل کرده است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یاسوج - ایرنا- این روزها که کم کم فصل برداشت محصولبات زراعی آغاز شده و بحث آتش سوزی مزارع، مراتع و جنگل ها دغدغه مسئولان است اما کمبود امکانات در شهرستان کهگیلویه جدال با اتش را مشکل کرده است.

به گزارش ایرنا، ایران از جمله ۱۰ کشور نخست جهان در حوادث و بلایای طبیعی و غیرطبیعی است و از این رو نیاز است برای مقابله با انواع اتش سوزی، امکانات و تجهیزات کافی و استاندارد فراهم شود.

اما کمبود امکانات، استاندارد نبودن تجهیزات و کمبود نیرو در برخی از موارد باعث شده تا شعله‌های آتش به نقطه بحرانی تبدیل شود.

کمبود دستگاه آتش بر، نداشتن بالابر، خودروهای قدیمی، نداشتن تجهیزات اتش نشانی، فراهم نبودن مخزن آبگیری و بالگرد همه و همه از مشکلات بزرگ و کوچک نهادها برای مقابله با اتش سوزی است.

دلیل اصلی طولانی شدن اطفای حریق و امدادرسانی به موقع گروه‌های مختلف امدادی و آتش نشانی در مواقع اضطراری و پرخطر و یا طولانی شدن زمان اطفای حریق در آتش سوزی‌ها کمبودهای موجود در ناوگان آتش نشانی، فرسوده بودن برخی از تجهیزات و نبودن نیروهای آماده و ورزیده است.

در جلسه مدیریت بحران شهرستان کهگیلویه که با موضوع راهکارهای لازم برای مقابله با آتش سوزی مزارع و مراتع برگزار شد همه دستگاه‌های متولی شهرستان از کمبود امکانات و نداشتن تجهیزات لازم برای مقابله با آتش سوزی سخن گفتند.

در این جلسه چهار شهردار دهدشت، قلعه رئیسی، دیشموک و سوق با اشاره به اینکه تجهیزات و ماشین اتش نشانی شهرداری‌های فرسوده و از رده خارج است خواستار توجه جدی مسئولان استانی در تامین تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با مواقع بحرانی شدند.

شهرداران با اشاره به وضعیت نامناسب ماشین آلات گفتند: تجهیزات فرسوده و از رده خارج شهرداری‌ها جوابگوی مقابله با اتش سوزی‌ها نیست.

شهرداری دیشموک و قلعه رئیسی نیز بیان داشتند که ماشین آلات محدود شهرداری در سیلاب اخیر دچار خسارات مالی زیادی شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه در اظهار نظری جالب با اشاره به اینکه منابع طبیعی هر ساله برای مقابله با اتش سوزی مظلوم واقع می‌شود گفت: کمبود نیرو و کمبود وسیله نقلیه از مهمترین مشکلات است.

هدایت الله اویزش تصریح کرد: تنها امکانات این نهاد برای مقابله با آتش سوزی در شهرستان ۲ ماشین و هفت نیرو است.

وی بر همکاری همه نهادها تاکید کرد و ‌گفت: اتش سوزی در حوزه کشاورزی زنگ خطری برای تهدید جنگل‌ها محسوب می‌شود.

آویزش بر همکاری جهاد کشاورزی در ممنوعیت اتش زدن کاه و کلش مزارع تاکید کرد و افزود: در مواقع بحرانی اماده باش همه نهادها ضروری است.

وی با اشاره به اینکه هر ساله از منطقه دره شور در حاشیه شهر دهدشت تا روستای امام زاده پهلوان شاهد اتش سوزی هستیم عنوان کرد: تامین ماشین الات از سوی شهرداری و راهداری برای مقابله با اتش سوزی در این مناطق باید در اولویت قرار گیرد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عنوان کرد: ۸۰ درصد اتش سوزی‌ها ناشی از اتش زدن کاه و‌ کلش است که اطلاع رسانی مدیریت جهاد کشاورزی مانند سال‌های گذشته نقش مهمی در کاهش آتش سوزی‌ها خواهد داشت.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه که پاکسازی علفزارهای حاشیه جاده به او واگذار شده بود گفت: تنها امکانات این نهاد ۲ لودر و یک دستگاه گردیدر است که در منطقه آجم دیشموک مشغول بازگشایی راه‌های ارتباطی مسدود شده ناشی از سیل هستند.

محمد ماهیاری عنوان کرد: در صورتی که بخشداران و مردم از این نهاد در راستای بازگشایی مسیرهای ارتباطی توقع نداشته باشند عملیات بازگشایی مسیرهای ارتباطی متوقف و ماشین آلات برای مدیریت آتش سوزی بکار گرفته خواهد شد.

رئیس جهاد کشاورزی نیز با اشاره به آمادگی کامل این نهاد برای مقابله با اتش سوزی گفت: اطلاع رسانی کامل در راستای ممنوعیت اتش زدن کاه و کلش در سطح شهرستان انجام شده است.

سید عمران تقوی تصریح کرد: نیاز است دیگر نهادها با استفاده از امکانات خود در مواقع بحرانی منابع طبیعی و جهاد را همکاری کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر کهگیلویه که در این جلسه از سوی همه نهادها در راستای همکاری همه جانبه مورد تقدیر واقع شد نیز گفت: این نهاد بصورت ۲۴ ساعته برای مقابله با هر گونه بحرانی بخصوص اتش سوزی آماده است.

سید عادل رهبریان اضافه کرد: هلال احمر علاوه بر تامین نیرو‌های امدادی در تامین تجهیزات اتش نشانی و دیگر ملزومات مورد نیاز همکاری لازم را خواهد داشت.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به آماده باش کامل همه نهادها برای مقابله با آتش سوزی بر تشکیل تیم‌های 'واکنش سریع برای مهار آتش سوزی' در ادارات کهگیلویه تاکید کرد.

جعفر نیکبخت اظهار داشت: برای مقابله با اتش سوزی هر اداره‌ای موظف به تشکیل تیم واکنش سریع و مشخص شدن نیروهای لازم برای مقابله با اتش سوزی است.

وی استفاده از ظرفیت‌های موجود در ادارات برای مقابله با هر گونه بحرانی را ضروری دانست و گفت: ادارات باید از امروز برای مقابله با اتش سوزی مزارع به حالت اماده باش باشند.

نیکبخت تشکیل گروه گشت از مزارع از سوی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی را ضروری دانست و گفت: ماشین الات دستگاهای اداری برای بهسازی جاده‌های بین مزارعی در اختیار جهاد کشاورزی و منابع طبیعی قرار گیرد.

فرماندار کهگیلویه بر گشت‌های نیروی انتظامی در حوزه‌های مختلف برای مقابله با اتش سوزی نیز تاکید کرد.

شهرستان ۱۳۱ هزار نفی کهگیلویه دارای چهار شهر، چهار بخش و ۱۰ دهستان است.

در سال زراعی جاری بیش از ۵۷ هزار هکتار از مزارع کشاورزی این شهرستان زیر کشت گندم، جو و محصول کلزا رفته است.

۷۵۳۱/۱۶۶۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب5 ساعت قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف در محورهای ١٠ استان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشهای دریافتی هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، قزوین، همدان، البرز، محورهای دیواندره-بیجار، بیجار-زنجان استان کردستان، محور اسالم-خلخال استان گیلان و محورهای هراز و فیروزکوه در شرق استان تهران هستیم. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش باران در برخی از محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و افزود: شاهد بارش باران در محورهای استانهای ایلام، کردستان، گیلان، تهران، چهارمحال و بختیاری و مازندران هستیم. وی بر لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی از محورهای مواصلاتی تاکید کرد و گفت: تردد در برخی محورهای استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است. به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، اکثر محورهای اردبیل دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستند.
انتخابانتخاب5 ساعت قبل
یکی از معتادان منع پذیرش در انتهای دره فرحزاد می‌گوید: در دره فرحزاد گاهی اوقات حدود ۱۰۰ نفر از مرد و زن گرفته تا کودک شب‌ها می‌خوابیدند، من هم گاهی اوقات همین‌جا می‌خوابم. آن موقع چون جوان بودم، کارگرها به حرفم گوش نمی‌دادند، از همین رو من هم همراه آنها می‌شدم و مواد مصرف می‌کردم تا به حرفم گوش دهند. حدود ۱۰ سالی هم است که در دره فرحزاد هستم، اینجا گاهی اوقات به ۱۰۰ نفر می‌رسیم، فرقی هم ندارد زن، مرد و بچه همه هستند. ۵۸۲شب‌ها در دره فرحزاد می‌خوابمسید سلمان معتاد متجاهر دیگری است که در دره فرحزاد زندگی‌ می‌کند، وی درباره اعتیادش می‌گوید: متادون مصرف می‌کنم، شب‌ها را هم در همان دی‌آی‌سی‌ها و بعضی شب‌ها هم در دره فرحزاد می‌خوابم. وی تاکید می‌کند: پلیس، دره فرحزاد را رها نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد، اینجا پاتوقی برای مجرمان و متعرضان به نوامیس باشد.
رکنارکنا4 ساعت قبل
به گزارش رکنا، مسوول اورژانس نور روز دوشنبه گفت که این حادثه شب گذشته در مسیر روستای شیرکلا به رزک بخش چمستان رخ داد. امیر مسعود بهادری افزود: نیروهای اورژانس پس از اطلاع از این حادثه بلافاصله با یک دستگاه آمبولانس به محل اعزام شدند. وی با اعلام این که در این تصادف یکی از خودروها با چهار سرنشین در قسمت بار واژگون شد، گفت که پس از بررسی صحنه تصادف، جوان ۱۷ ساله اهل روستای معصوم آباد که به همراه سه جوان به بیرون پرتاب شده بود در دم فوت کرد ولی زخمی‌ها به بیمارستان ۱۷ شهریور آمل منتقل شدند و حال عمومی آنها خوب بود. بخش چمستان با دست کم ۴۲ هزار نفر جمعیت بومی و یکصد هزار نفر جمعیت شناور در قالب ۸۵ روستا، در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر نور واقع است. شهرستان ۱۲۳ هزار نفری نور دارای ۵ شهر شامل نور، بلده، رویان، چمستان و ایزدشهر است. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
رکنارکنا4 ساعت قبل
به گزارش رکنا، رئیس دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان با اعلام این خبرگفت: این اقدام در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاهیان در مسائل و بحران­های ملی، بررسی چالش­های فنی خسارت­های سیل و ارائه راهکارهای تخصصی برون­رفت یا پیشگیری از بحران­های مشابه، به پیشنهاد این دانشگاه و با حضور و همکاری ۸ عضو هیئت علمی از دانشگاه­های سیستان و بلوچستان و علوم دریایی چابهار انجام گرفت. دکتر جهانگیر عابدی کوپائی تصریح کرد: ۶ عضو از این تیم تحقیقاتی ۱۴ نفره را اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان شامل اینجانب و آقای دکتر علی یوسفی از دانشکده مهندسی کشاورزی، دکتر محمد تمنایی از دانشکده مهندسی حمل و نقل و آقایان دکتر عبدالرضا کبیری سامانی، دکتر محمدحسین گل­محمدی و خانم دکتر هاجر شرع اصفهانی از دانشکده مهندسی عمران تشکیل دادند. وی با بیان این که هم­افزایی ظرفیت‌های علمی و بررسی مشکلات مردم مناطق سیل­زده چابهار و کنارک از برنامه­های مهم این بازدید تخصصی بود، اضافه کرد: ریشه­یابی علل اصلی حادثه و راه­کارهای فنی تخصصی کوتاه­مدت و بلندمدت جهت کاهش خسارات حوادث مشابه آتی از دیدگاه­های هیدرولوژی و وقوع سیل، سازه‌ها و ابنیه هیدرولیکی، شبکه راه­های مواصلاتی، خاک‌شناسی، توسعه کشاورزی و اقتصاد روستایی، از جمله محورهای فعالیت این گروه بود. عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان به بازدید ۵ ساعته این گروه تخصصی از رودخانه کاجو به عنوان اصلی­ترین رودخانه در شهرستان چابهار اشاره و بیان کرد: در این بازدید وضعیت بستر و سواحل رودخانه از جنبه­های هیدرولیکی، مهندسی رودخانه، ژئوتکنیک و اراضی کشاورزی به طور دقیق ارزیابی گردید. عابدی کوپایی با بیان این که این بازدید با تلاش بنیاد دانشگاه صنعتی اصفهان هماهنگی و انجام شد، تصریح کرد: چهار چالش اساسی شامل «الگوی مناسب برای به­سازی منابع تأمین آب و بهبود امنیت آبی جهت مصارف شرب و بهداشت»، «روش­های موقت کنترل سیلاب در شرایط اضطرار»، «روش­های مناسب بیومهندسی جهت تثبیت خاک (احیای مقاومت خاک در برابر شستگی و فرسایش)» و «بهبود مدل کسب و کار مناسب در منطقه»، از جمله عناوین احصاء شده از این بازدید به منظوربرگزاری یک رویداد استارت­آپی در دانشگاه صنعتی اصفهان است.
مهرمهر5 ساعت قبل
وی با بیان اینکه میزان کمک‌های نقدی واریزی به صندوق‌های پایگاه‌های جمع آوری در خراسان جنوبی بالغ بر دو میلیارد ریال است، گفت: بر اساس گزارش جمعیت هلال احمر کشور، میزان کمک‌های نقدی جمع آوری شده از طریق پایگاه‌ها و صندوق‌ها معادل ۱۸ درصد از کل کمک‌های نقدی بوده که با احتساب آن کمک‌های نقدی در خراسان جنوبی حدود ۱۱ میلیارد ریال است. مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان جنوبی بیان کرد: جمعیت خراسان جنوبی کمتر از یک درصد جمعیت کشور است و بالغ بر سه درصد از کل کمک‌های نقدی و غیر نقدی جمع آوری شده توسط هلال احمر متعلق به خراسان جنوبی بوده است. شهریاری بیان کرد: شعب و خانه‌های هلال در سراسر خراسان جنوبی همچنان آماده دریافت کمک‌های نقدی شهروندان برای مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان است. وی ادامه داد: شهروندان می‌توانند کمک‌های نقدی خود را برای سیل زدگان سیستان و بلوچستان از طریق شماره حساب ۹۹۹۹۹ نزد کلیه بانک‌ها و کد دستوری # ۱۱۲ * واریز کنند. گفتنی است شماره کارت ۶۱۰۴۳۳۷۹۹۹۹۹۹۹۹۶ و شماره شبا ۹۲۰۱۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۹۹۹۹۹ IR نزد بانک ملت و شماره کارت ۵۸۹۴۶۳۱۸۵۰۲۵۹۷۳۰ نزد بانک رفاه کارگران از دیگر راه‌های قانونی کمک به سیل زدگان سیستان و بلوچستان از سوی هلال احمر اعلام شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها