رونمایی از ۲ اثر نفیس کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
رونمایی از ۲ اثر نفیس کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج

رونمایی از ۲ اثر نفیس کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج

ایرناخبرگزاری ایرنا |
سنندج - ایرنا - آیین رونمایی از 2 نمونه کتابت کامل قرآن حکیم به خط استاد علی اشرف زانیار هنرمند خوشنویس برجسته کردستانی شامگاه چهارشنبه با حضور جمع زیادی از هنرمندان، مسئولان و علاقمندان در پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اشرف زانیار در سال ۱۳۳۰ در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از همان زمان کودکی به واسطه خط خوش برادر بزرگش، به سمت و خوشنویسی گرایش پیدا کرد و در دوران دبیرستان بیشتر به خوشنویسی به ویژه خط نسخ علاقه‌مند شد.

شوق و اشتیاق به نوشتن آیات و احادیث قرآنی بیشتر او را به سمت خوشنویسی هدایت می‌کرد، هرچند استادی را نیافت که وی را در این زمینه آموزش دهد اما در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار جز ۳۰ قرآن کریم را کتابت کرد.

این هنرمند خوشنویس کردستانی در سال ۱۳۷۱ به کتابت مجدد ۲ جز ۲۹ و ۳۰ همت گماشت و نوشتن چندین کتاب، ادعیه و اذکار و خوشنویسی تابلوهای خوشنویسی از آیات و سوره‌های مختلف قرآن مجید را نیز به انجام رساند.

انس خانواده زانیار و تشویق‌های مادر سبب شد در سال ۱۳۸۱ نخستین کتابت کامل آیات قرآن را شروع و در مدت سه سال ۳۰ جز کامل قرآن کریم را در ۸۶۱ صفحه به پایان برساند.

این خوشنویس کردستانی از رمضان سال ۱۳۹۱ باز هم به کتابت قرآن کریم همت گماشت و توانس کتابت کلام وحی را در ۷۳۰ صفحه به اتمام برساند که این گنجینه نفیس شامگاه چهارشنبه همزمان با دهمین روز از ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری در پردیس سینمایی بهمن سنندج با حضور مشتاقان کلام وحی رونمایی شد.

همزمان با رونمایی از این ۲ اثر کتابت قرآن حکیم نمایشگاهی از آثار این هنرمند توانمند عرصه هنر خوشنویسی مشتمل بر ۴۰ تابلوی خوشنویسی در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح شد و تا ۲ خرداد ماه آماده بازدید علاقه مندان خواهد بود.

در کارنامه استاد علی اشرف زانیار برپایی و مشارکت در چندین نمایشگاه فردی و گروهی، برگزاری کلاس‌های آموزش خوشنویسی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری در این زمینه و فعالیت در موسسات خیریه و امور خیرخواهانه از جمله موسسه امام محمد غزالی دیده می‌شود.

**کتابت قرآن از مهمترین وظیفه هنرمندان خوشنویس

رییس حوزه هنری کردستان در این آیین گفت: هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر قدسی همواره در خدمت اشاعه کلام وحی بوده و هنرمندان جهان اسلام هنر خود را در خدمت قرآن قرار داده و آثاری ماندگار از خود به جا گذاشته‌اند.

امین مرادی افزود: کتابت قرآن از صدر اسلام تا به امروز به عنوان یکی از مهمترین وظیفه هنرمندان خوش نویس مورد توجه بوده است و علی ابن ابی طالب (ع) و زید بن ثابت به عنوان اولین کاتبان وحی دارای مقامی برجسته در امر نگارش قرآن حکیم به شمار می‌روند.

وی اظهار داشت: با ایجاد اعراب و پیدایش خطوط مختلف کتابت قرآن با شیوه‌های خطی مختلف همچون کوفی، ریحان، نسخ وثلث توسط کاتبان وحی ادامه پیدا کرد و بسیاری از بزرگان خوشنویس آثاری گران سنگ از کتابت قرآن را به ثبت رساندند.

در وبسایت خبری بخوانید: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

رییس حوزه هنری کردستان نقش هنرمندان خوشنویس ایرانی را نیز در این زمینه بسیار پر اهمیت دانست و گفت: با ورود اسلام به ایران کتابت قرآن کریم نیر توسط هنرمندان خوش نویس ایرانی آغاز شد و از آن زمان تاکنون این مهم توسط هنرمندان خوش نویس تداوم دارد.

وی افزود: در استان کردستان نیز با توجه به دین مداری مردمان کرد کتابت آیات قرآنی و احادیث توسط خوشنویسان استان به صورت عام وجود داشته است.

مرادی اظهار داشت: تمام خوش نویسان بخش اعظمی از آثار خود را در نگارش آیات قرآنی قرار داده‌اند و بسیاری نیز به صورت جد کتابت کامل قرآن را به انجام رسانده‌اند که استاد علی اشرف زانیار از اساتید خط نسخ در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای داشته‌اند و در این آیین از ۲ اثر نفیس گرانبهای وی رونمایی شد.

* قلم در اسلام حرمت دارد

استاد برجسته هنر خوشنویسی نیز در این آیین گفت: قلم در دین مبین اسلام از حرمت، ارزش و منزلت والایی برخوردار است و پیامبر گرامی اسلام (ص) به کرات به آن اشاره فرموده‌اند.

محمد صابر صابر افزود: ارزش قلم به اندازه‌ای است که در احادیث آمده کسی که بسم الله الرحمن الرحیم را به خط خوش بنویسد و یا بمیرد و قلم‌ها و دوات‌ها از وی به جا بماند بهشت بر وی واجب می‌شود.

وی اظهار داشت: استان کردستان دارای ظرفیت‌های هنری بالایی است و میتوان گفت هنر همواره در این استان در حال جوشش است و حوزه هنری چند سالی است با جدیت زمینه را برای بهره مندی از این هنرها فراهم کرده است.

**آموزش خط ریز و خط نسخ به صورت رایگان

وی با اشاره به کتابت کامل قرآن توسط استاد علی اشرف زانیار هنرمند خوشنویس کردستانی گفت: استاد زانیار انسانی وارسته است که جدای از هنر خوشنویسی و خط زیبایش در کارهای خیر نیز دست دارد و همراه و همگام انجمن‌ها و موسسات خیریه است.

صابر افزود: این استاد خوشنویسی سال هاست بصورت رایگان و بدون هیچ چشمداشتی به علاقمندان آموزش خط ریز و خط نسخ ارائه می‌دهد.

وی از مجموعه حوزه هنری بخاطر حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری استان تقدیر و ابراز امیدواری کرد، این روند همچنان تداوم داشته باشد.

در ادامه این آیین از این دو اثر نفیس استاد علی اشرف زانیار با حضور جمعی از مسئولان و هنرمندان رونمایی شد.

۷۳۴۸ / ۳۰۳۴

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

واکنش حوزه‌های علمیه به آتش کشیدن کتاب علمی توسط فردی در لباس روحانیت + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران17 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، اخیرا فیلمی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن فردی، کتابی علمی را در آتش می‌سوزاند و این فرد در لباس روحانیت است. پس از انتشار این فیلم هیچ کدام یک از مراکز علمی و حوزه‌های علمیه این عمل را تایید نکردند و به شدت آن را محکوم کردند. بیشتر بخوانید: سرنوشت کتابخانه‌ای که در آتش جهل آشوب طلبان خاکستر شدانتهای پیام/

یادمان باشد! اینجا ارکستر سمفونیک تهران است نه …

عصر ایرانعصر ایران17 ساعت قبل
عصر ایران؛ کاوه معین‌فر - پنج شنبه شب (۳ بهمن) کنسرت ارکستر سمفونیک تهران در تالار وحدت با حاشیه‌های فراوانی همراه شد. بنیاد رودکی طی روزهای گذشته با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود: «با توجه به مشکلات پزشکی و به درخواست شهداد (شهرداد) روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران، تازه‌ترین کنسرت این ارکستر به رهبری منوچهر صهبایی اجرا می‌شود.» منوچهر صهبایی رهبر مهمان ارکستر سمفونیک تهران گفت: «من به هیچ عنوان قرار نبود که در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! شهداد (شهرداد) روحانی هم یک روز بعد در اینستاگرامش نوشت: «مخاطبان محترم ارکستر سمفونیک تهران، با درود، از آنچه شب گذشته در تالار وحدت و در میانه اجرای ارکستر سمفونیک تهران روی داد عمیقا متاسفم شدم. از نوازندگان محترم ارکستر سمفونیک تهران برای حمایت از مخاطبان برنامه و نیز جایگاه رهبر ارکستر سمفونیک تهران کمال تشکر را دارم. _________________________________________________بیشتر بخوانید: اطلاعیه بنیاد رودکی درباره حواشی اجرای ارکستر سمفونیک تهرانکنسرت «حاشیه‌های» ارکستر سمفونیک تهران/ صهبایی: شهرداد روحانی فرار کرد!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴2 ساعت قبل
ساعت ۲۴-پس از پخش سری اول و دوم مسابقه «خنداننده‌شو» در «خندوانه»، تعدادی از شرکت‌کنندگان این مسابقه، در مقام مجری به برنامه‌های تلویزیونی یا به عنوان بازیگر به فیلم‌های سینمایی راه یافتند. علی صبوری علی صبوری در مسابقه «خنداننده‌شو ۲» توانست بیشترین آرای مردمی را به دست آورد و نفر اول این مسابقه شود. محمد معتضدی جزو شرکت‌کنندگانی بود که در فصل اول مسابقه «خنداننده‌شو» توانست به واسطه آرای داوران و مردم، به مرحله نیمه‌نهایی راه یابد و سپس حذف شد. نقش رشیدی آن‌قدر پررنگ نبوده که آن را ملاک قضاوت بازیگری‌اش قراردهیم. رفاهی پیش از «زیر نظر» و حتی پیش از مسابقه «خنداننده‌شو»، نقش کوتاهی در سریال «در حاشیه ۱» بازی کرده بود.
سینماپرسسینماپرس1 ساعت قبل
این نقصانی است که متأسفانه با بی تدبیری مدیران فرهنگی به تازگی شکلی جدی‌تر و تهدیدآمیز‌تر به خود گرفته است. متأسفانه این رویه نه تنها در حوزه فرهنگ و هنر که در سایر حوزه‌ها از جمله مسأله ورزش هم وجود دارد. کارگردان فیلم سینمایی «مروارید سیاه» خاطرنشان کرد: حضور این قبیل افراد در عرصه‌های مختلف جز خسارت سنگین برای کشور هیچ دستاورد دیگری ندارد. آقامحمدیان در خاتمه اظهاراتش تأکید کرد: جریان فتنه همچنان زنده است و ما امروز شاهد فتنه بسیار گسترده‌ای از سوی دشمنان نظام و انقلاب اسلامی هستیم. من امیدوارم مسئولان فرهنگی و هنری کشور با بصیرت و هوشیاری کامل تدبیری داشته باشند و شرایط و سیاست گذاری هایی را فراهم کنند تا هرکس نتواند به صورت ولنگارانه وارد عرصه فرهنگی و هنری شود.
ایمناایمنا2 ساعت قبل
رضا دهقانی در گفت و گو با خبرنگار ایمنا اظهار کرد: دهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان از ۱۴ بهمن افتتاح می‌شود و از ۱۵ بهمن ماه اکران فیلم‌ها آغاز می‌شود و تا ۲۱ بهمن ماه ادامه خواهد داشت. دبیر اجرایی دهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان ادامه داد: در کنار اکران فیلم‌ها بخش جنبی شامل کارگاه‌های آموزشی است که با مشارکت موسسه آموزش عالی سپهر برگزار می‌شود و همچنین اکران پنج فیلم بلند داستانی از تولیدات ۹۷_۹۸ اصفهان را خواهیم داشت. وی با بیان اینکه پیگیر هستیم که ۲۲ فیلم بخش سودای سیمرغ را از اتحادیه تهیه کنندگان خریداری کنیم، گفت: سال گذشته نیز فیلم‌ها به صورت کامل در اصفهان اکران شد به جز یک فیلم که تهیه کننده فیلم اجازه اکران در استان‌ها را نداده بود؛ امسال نیز هزینه تمام فیلم‌ها را تامین کردیم و به اتحادیه نیز اعلام کرده‌ایم و تا اکنون مشکلی برای حضور فیلم‌ها نبوده است. دهقانی با اشاره به پیش فروش بلیت برای دهمین جشنواره فیلم فجر اصفهان، خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه اسم فیلم و سانس‌ها در استان‌ها تا روزهای آخر مشخص نمی‌شود برای پیش فروش بلیت باید ساز و کاری طراحی کرد به طور مثال سانس‌ها مشخص است و پیش فروش آغاز می‌شود و هر فیلمی که در آن سانس اکران شد باید مخاطب برود که این زیاد جالب نخواهد بود و در حال حاضر شورای اجرایی در حال طراحی یک ساز و کار مناسب برای پیش فروش بلیت است.

نظرها

اخبار بیشتر