اقدام زیبا و شجاعانه مردم مشهد برای جلوگیری از یک خودکشی+ عکس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا

اقدام زیبا و شجاعانه مردم مشهد برای جلوگیری از یک خودکشی+ عکس

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: خودکشی به ویژه زمانی که در محیط‌های عمومی صورت می‌گیرد، فریاد کمک خواستن است. پس اگر تصور می‌کنید توان کمک ندارید، برای کنجکاوی به تماشا نایستید. البته این به آن معنا نیست که نباید هیچ کاری انجام دهید، بلکه پیش از دور شدن با پلیس یا با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی یا ۱۱۵ یا آتش‌نشانی تماس بگیرید و موقعیت را گزارش دهید.

اقدام زیبا و شجاعانه مردم مشهد برای جلوگیری از یک خودکشی+ عکس - 1

روز گذشته در فضای مجازی، ویدئویی از یک جوان مشهدی منتشر شد که به قصد خودکشی روی پلی رفته بود. خوشبختانه در زمان مناسب مردم توانستند مانع از این اقدام شوند و این جوان نجات پیدا کرد. صفحات و کانال‌های زیادی هم با توضیحاتی همچون «ببینید مردم چطوری دورش حلقه زدن و کمکش کردن» و «شکلک‌های قلب و …» به تحسین این رفتار پرداختند. اما این ویدئو از چند نظر اهمیت دارد. یک نوع برخورد مردم به این ماجراست؛ این‌که آن‌ها وقتی کسی را در چنین موقعیتی دیده‌اند، بی‌تفاوت نمانده و حداقل بخشی از آن‌ها نه برای تماشا که برای کمک به او ایستاده‌اند. این واکنش دلسوزانه مردم در جای خود قابل تقدیر است. اما نکته دوم فکری است که بسیاری با دیدن این ویدئو به ذهن‌شان خطور می‌کند؛ این‌که اگر فردی را در چنین موقعیتی دیدند، چه باید بکنند؟

برای کنجکاوی به تماشا نایستید

خودکشی به ویژه زمانی که در محیط‌های عمومی صورت می‌گیرد، فریاد کمک خواستن است. پس اگر تصور می‌کنید توان کمک ندارید، برای کنجکاوی به تماشا نایستید. البته این به آن معنا نیست که نباید هیچ کاری انجام دهید، بلکه پیش از دور شدن با پلیس یا با شماره ۱۲۳ اورژانس اجتماعی یا ۱۱۵ یا آتش‌نشانی تماس بگیرید و موقعیت را گزارش دهید. در ضمن اگر خودتان به کمک در این مورد نیاز دارید یا فردی را می‌شناسید که به خودکشی فکر می‌کند، با شماره ۱۲۳ تماس بگیرید.

توصیه‌هایی به آن‌ها که می‌خواهند کمک کنند

اگر می‌خواهید برای کمک جلو بروید، این نکات را در نظر داشته باشید.

۱. مطمئن شوید که مزاحم نیرو‌های امدادی نیستید.

۲. در زمان صحبت با فردی که قصد خودکشی دارد، از کوچک نشان دادن مشکلات زندگی و نصیحت کردن او خودداری کنید.

۳. او را بابت تصمیمش سرزنش و تحقیر نکنید. این که تصمیمش نمایانگر ضعف اوست یا، چون جوان است و سالم نباید چنین کاری بکند، کمکی در این زمینه نخواهد کرد.

۴. اگر از مشکلاتش می‌گوید، به او گوش دهید. با سوالاتی کوتاه او را ترغیب کنید تا بیشتر صحبت کند، اما از کنجکاوی بیش از حد خودداری کنید. توجه کنید که افراد حتی در چنین شرایط دشواری نیز تفاوت گوش دادن همدلانه و کنجکاوی را به خوبی متوجه می‌شوند.

۵. اگر می‌بینید فرد به واسطه موضوعی به دردسر افتاده و به واسطه فشار ناشی از آن، چنین تصمیمی گرفته، برای حل ماجرا به او قول بدون پشتوانه ندهید. قول کمک مالی یا پادرمیانی برای حل مشکل، در شرایطی که توان انجامش را ندارید، نه تنها غیراخلاقی است که می‌تواند منجر به دردسر‌های دیگری در آینده شود.

۶. فردی که چنین تصمیمی گرفته و خود را در چنین موقعیت پرمخاطره‌ای قرار داده، توان گوش دادن به راه‌حل‌های پیشنهادی دیگران را ندارد. پس از دادن راه حل برای حل مشکلات خودداری و انرژی خود را صرف گوش دادنی دلسوزانه کنید.

۷. و در آخر یادتان باشد هر چند کمک کردن مردم عادی در چنین موقعیت‌هایی خوب و پسندیده است، اما لازم است با مشاهده چنین موقعیتی هر چه سریع‌تر با نیرو‌های امدادی تماس بگیرید و از تجمع بی‌حاصل جدا خودداری کنید.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

فیلم/ هشدار تخلیه منازل به ساکنان پلدختر

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

همشهری TV | هشدار یک پزشک از بیمارستان طالقانی

همشهریهمشهری2 روز قبل

فیلم/ میناوند پست جنجالی منتسب به خود را تکذیب کرد

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز2 روز قبل

همشهری TV | چرا نباید سفر برویم!

همشهریهمشهری2 روز قبل

نتیجه بازی سپاهان و پرسپولیس هفته دیگر اعلام می‌شود

مهرمهر2 روز قبل
مهرمهر2 روز قبل
رئیس دفتر رئیس جمهور با تاکید بر حمایت دولت از فعالیت بخش خصوصی و واگذاری بنگاه‌های دولتی به این بخش گفت: دولت و شخص رئیس جمهور معتقدند تا وقتی که اقتصاد کشور توسط بخش خصوصی اداره نشود، این اقتصاد شکوفا نخواهد شد لذا نسبت به واگذاری امور به بخش خصوصی اهتمام جدی و ویژه‌ای داریم. رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: امروز در شرایط تحریم و فشار حداکثری دشمن همه تلاش ما طراحی راهکار و سازوکاری است که وضعیت کنونی کمترین تأثیر را در اقتصاد کشور داشته باشد و در این راستا برنامه‌هایی تنظیم شده که آنها را دنبال خواهیم کرد. رئیس دفتر رئیس جمهور افزود: در سفر رئیس جمهور به استان فارس تعهد شد که ۹۹۲ میلیارد تومان برای توسعه استان اختصاص یابد و تا امروز حدود ۲ هزار و ۷۹۱ میلیارد تومان یعنی سه برابر تعهد اعلام شده بودجه برای استان اختصاص یافته است. واعظی تصریح کرد: معتقدم علیرغم همه محدودیت‌ها و مشکلات می‌توانیم روی پای خود بایستیم و از همه مشکلات و گردنه‌ها به سلامت عبور کنیم. در این جلسه استاندار فارس و شماری از رؤسای بانک‌ها و فعالان اقتصادی گزارشی از ظرفیت‌های استان و برنامه‌ریزی برای فعال سازی این ظرفیت‌ها در راستای ایجاد شتاب در روند توسعه استان ارائه کردند.

نظرها

اخبار بیشتر