تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. تکنولوژی
تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹

تاثیرگذارترین افراد حوزه فناوری در سال ۲۰۱۹

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
ایسنا : وب‌سایت «استک اورفلو» تلاش کرد تا در یک نظرسنجی، تاثیرگذارترین شخص حوزه فناوری را در سال ۲۰۱۹ مشخص کند. به گزارش «ایسنا» و به نقل از بیزینس‌اینسایدر، وب‌سایت «استک اورفلو» (Stack Overflow) که در زمینه پرسش و پاسخ با موضوع برنامه‌نویسی رایانه فعالیت دارد، نتایج بررسی سالانه خود در مورد تاثیرگذارترین شخص حوزه فناوری را منتشر کرد. در این بررسی، ۳۰ هزار پاسخ برای سوال «امسال، تاثیرگذارترین شخص در حوزه فناوری چه کسی خواهد بود؟» دریافت شد.

استک اورفلو بر اساس این پاسخ‌ها، ۲۵ نفر از افرادی را که در سال ۲۰۱۹، بیشترین تاثیر را در حوزه فناوری داشته‌اند، معرفی کرد. این بررسی معمولا با تحلیل مواردی مانند جمعیت‌شناسی، نوع کاری که افراد موردنظر انجام داده‌اند، فناوری‌های مورد استفاده آنها و نکاتی از این دست صورت می‌گیرد، اما امسال استک‌اورفلو تصمیم گرفت به دیگران نیز اجازه دهد در مورد انتخاب تاثیرگذارترین شخص نظر بدهند. این ۲۵ نفر که براساس نظر حدود ۳۰ هزار کاربر انتخاب شده‌اند، مدیران و بنیان‌گذاران بزرگ حوزه فناوری و حتی سیاستمداران را شامل می‌شود. در این فهرست، ابتدا نام «ایلان ماسک» مدیرعامل تسلا، سپس نام «جف بزوس» مدیرعامل آمازون و «ساتیا نادلا» مدیرعامل مایکروسافت به‌چشم می‌خورد.

۱- ایلان ماسک: ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت تسلا، بنیان‌گذاری شرکت‌های اسپیس‌ایکس، بورینگ، نورالینک، اوپن ای‌ال و پی‌پال را نیز در کارنامه خود دارد. وی توانست ۲/ ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص دهد و برنده این نظرسنجی شود.

۲- جف بزوس: بزوس، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت آمازون، بزرگ‌ترین شرکت خرده‌فروشی آنلاین در جهان است. وی با بنیان‌گذاری این شرکت توانست تا حد زیادی به پیشرفت تجارت الکترونیک کمک کند. ۲/ ۷ درصد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی، به جف بزوس رای داده‌اند.

۳- ساتیا نادلا: نادلا، از سال ۱۹۹۲ فعالیت خود را در مایکروسافت آغاز کرد و در سال ۲۰۱۴ توانست به سمت مدیرعامل این شرکت برسد. از زمان انتصاب نادلا به این سمت، مایکروسافت رقابت تنگاتنگی با اپل و آمازون در کسب عنوان ارزشمندترین شرکت جهان داشته است. نادلا در این نظرسنجی، ۴/ ۴ درصد آرا را کسب کرده است.

۴- خودم (!): دو درصد از شرکت‌کنندگان، خود را به‌عنوان تاثیرگذارترین شخص حوزه فناوری در سال جاری معرفی کرده‌اند.

۵- دونالد ترامپ: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دستوری اجرایی مبنی بر پیشرفت در زمینه هوش مصنوعی صادر کرده و دستور خود را بسیار جدی تلقی کرده است. ترامپ در راستای این تصمیم خود، شرکت‌های فعال در حوزه فناوری از جمله آمازون، فیس‌بوک و گوگل را به پژوهش در زمینه هوش مصنوعی فراخوانده است. وی در این نظرسنجی توانست ۲/ ۲ درصد آرا را کسب کند.

۶- ساندار پیچای: پیچای، مهندس هندی‌تبار فناوری اطلاعات، در سال ۲۰۰۴ به گوگل ملحق شد و توانست در سال ۲۰۱۵ به سمت مدیرعامل اجرایی برسد. وی در این نظرسنجی، ۹/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

۷- مارک زاکربرگ: زاکربرگ، مدیرعامل و بنیان‌گذار فیس‌بوک است که روزانه بیش از ۵/ ۱ میلیارد کاربر فعال دارد. وی در این نظرسنجی، به ۷/ ۱ درصد آرا دست یافته است.

۸- تیم کوک: کوک در سال ۱۹۹۸ به اپل پیوست و در سال ۲۰۱۱ به سمت مدیرعامل اجرایی این شرکت رسید. وی در این نظرسنجی، ۳/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

۹- لینوس توروالدز: توروالدز، یک مهندس نرم‌افزار فنلاندی- آمریکایی است که در سال ۱۹۹۱، پروژه «هسته لینوکس» (Linux kernel) را ایجاد کرد و سپس آن را با کمک افراد دیگری توسعه داد. وی همچنین یک نرم‌افزار کنترل نسخه موسوم به «گیت» (git) را ارائه داد که از نرم‌افزارهای آزاد و متن‌باز برای بازنگری کد منبع توزیع شده و مدیریت منبع کد به‌شمار می‌رود. توروالدز در این بررسی، ۱/ ۱ درصد آرا را به خود اختصاص داد و به این ترتیب یکی از معدود افرادی به‌شمار می‌رود که درصدی بیش از یک به خود اختصاص داده‌اند.

۱۰- بیل گیتس: بیل گیتس، کارآفرین و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی است که بیشترین بخش شهرت او، به تاسیس شرکت «مایکروسافت» اختصاص دارد. گیتس در حال‌حاضر با تاسیس «بنیاد بیل و ملیندا گیتس» (BMGF)، به همراه همسرش بر کارهای انسان‌دوستانه تمرکز کرده است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار تکنولوژی جهان

۱۱- دن آبراموف: دن آبراموف، یک مهندس نرم‌افزار در گروه «ری‌اکت» (React) وابسته به فیس‌بوک است. ری‌اکت، یک کتابخانه مشهور جاوا اسکریپت است که فیس‌بوک آن را برای ایجاد رابط کاربری ارائه داده است.

۱۲- شی جین‌پینگ: شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین عالی‌رتبه‌ترین مقام جمهوری خلق چین به‌شمار می‌رود. جین‌پینگ، پروژه‌ای موسوم به «Made in China ۲۰۲۵» را رهبری می‌کند که هدف از آن تبدیل چین به یک قطب فناوری و ابرقدرت سازندگی است. ایده اصلی ورای این پروژه، توقف تولید کالاهای ارزان و بی‌کیفیت و آغاز تولید کالاها و خدمات باارزش است.

۱۳- ایوان یو: یو، نرم‌افزاری موسوم به «ویو جی‌اس» (Vue. js) را ابداع کرده است. ویو جی‌اس، یک چارچوب متن باز است که برای نوشتن و آماده‌سازی رابط کاربری از آن استفاده می‌شود.

۱۴- اندرو ان‌جی: ان‌جی، یکی از مشهورترین دانشمندان هوش مصنوعی در جهان است. او یکی از پیشگامان آموزش مجازی آنلاین و از بنیان‌گذاران سایت «کورسرا» (Coursera) است. ان‌جی به‌عنوان استاد علوم رایانه در دانشگاه استنفورد نیز فعالیت می‌کند. یکی دیگر از اقدامات ان‌جی، پایه‌گذاری شرکت «لندینگ ای‌ال» (Landing AI) در سال ۲۰۱۷ است که به شرکت‌ها در به کار بردن هوش مصنوعی کمک می‌کند.

۱۵- ریچارد استالمن: استالمن، یک برنامه‌نویس رایانه طرفدار آزادی نرم‌افزار است. او جنبش آزادی نرم‌افزار را در سال ۱۹۸۳ آغاز کرد و توانست یک سیستم اجرایی آزاد موسوم به «گنو» (GNU) ابداع کند. استالمن دو سال بعد از ابداع این نرم‌افزار، بنیاد نرم‌افزار آزاد را تاسیس کرد.

۱۶- ویتالیک بوترین: بوترین در ۲۱ سالگی، پلت‌فرم عمومی متن‌باز و زنجیره بلوکی موسوم به «اتریم» (Ethereum) را ایجاد و منتشر کرد.

۱۷- لری پیج: پیج، از بنیان‌گذاران گوگل در سال ۱۹۹۸ است و اکنون مدیرعامل «آلفابت» (Alphabet)، شرکت مادر گوگل است.

۱۸- ریچ هیکی: هیکی، گویشی از زبان برنامه‌نویسی «لیسپ» موسوم به «کلوژر» (Clojure) و پایگاه داده موسوم به «دیتومیک» (Datomic) را ایجاد کرد. او در حال حاضر به‌عنوان مدیر ارشد فناوری در شرکت «کوگنیتکت» (Cognitect) فعالیت می‌کند که هر دو فناوری مذکور را در خود جای داده است.

۱۹- اجیت پای: پای، مدیر «کمیسیون ارتباطات فدرال آمریکا» (FCC) و از پایه‌گذاران اصل بی‌طرفی شبکه است. بی‌طرفی شبکه، اصلی است که نشان می‌دهد رفتار خدمت‌رسان‌های اینترنتی باید با همه داده‌ها در اینترنت یکسان باشد و هیچ تبعیضی بر اساس کاربر، محتوا، سایت، پلت‌فرم، اپلیکیشن، نوع ابزار یا نحوه مخابره قائل نشوند. پای اخیرا به خاطر حمایت‌های خود از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، به شهرت رسیده است.

۲۰- جف دین: دین در سال ۱۹۹۹ به گوگل ملحق شد و در حال حاضر، سرپرستی گروه پژوهش هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی را در این شرکت بر عهده دارد. بیشتر شهرت دین چه در گوگل و چه بیرون از این شرکت، به خاطر تخصص‌های فنی اوست.

۲۱- لیزا سو: سو در اکتبر سال ۲۰۱۴، به سمت مدیرعامل شرکت آمریکایی «ای‌ام‌دی» (AMD) رسید که در حوزه ساخت پردازنده‌ها فعالیت دارد. او پیش از رسیدن به این سمت، در شرکت‌های «فری‌اسکیل»، «آی‌بی‌ام» و «تگزاس اینسترومنتس» کار کرده بود.

۲۲- جان اسکیت: اسکیت، یکی از مهندسان نرم‌افزار گوگل است، اما به خاطر فعالیت گسترده خود در وب‌سایت استک اورفلو شناخته می‌شود.

۲۳- دمیس هاسابیس: هاسابیس، مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت هوش مصنوعی «دیپ‌مایند» (DeepMind) است که در سال ۲۰۱۴ توسط گوگل خریداری شد.

۲۵- جک ما: جک ما، کارآفرین، صنعتگر و مدیر ارشد اجرایی چینی و همچنین بنیان‌گذار و مدیر شرکت بزرگ تجارت الکترونیک چینی «علی بابا» (Alibaba) است.

۲۵- ورنر وگلز: وگلز، مدیر ارشد فناوری شرکت آمازون است. او پیش از ورود به آمازون، در «دانشگاه کرنل» آمریکا، به پژوهش در مورد سیستم‌های محاسباتی سرمایه‌گذاری مشغول بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حادثه در حادثه / امدادگر پیست مسابقه اتومبیلرانی بدجوری زمین خورد! + فیلم

رکنارکنا18 ساعت قبل
مسابقه اتوموبیل رانی در آمریکا با حادثه‌ای جالب برای یک امدادگر همراه بود. این امدادگر که برای نجات جان یک راننده که خودرویش چپ کرده بود، شتافته بود با موتورسیکلت به زمین خورد و سایر امدادگران به کمک او آمدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
همشهریهمشهری19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، خودروی برقی جدید ریوین به نام R۱T با یک بار شارژ باتری می‌تواند تا ۶۴۴ کیلومتر را طی کند و مجهز به محفظه چادر در سقف و یک اجاق برقی برای پخت غذا است. تأمین برق این خودرو با یک باتری ۱۸۰ کیلووات ساعتی انجام می‌شود و قدرت باتری اجاق برقی آن هم ۲۰ کیلووات ساعت است. یک یخچال کوچک هم برای خنک نگهداشتن مواد غذایی در این خودرو در نظر گرفته شده است. یک سینک کوچک ظرفشویی با یک تانکر ۱۹ لیتری آب، کتری برقی و مجموعه‌ای از کشوها، قفسه‌ها و یک میز کوچک تاشو باعث می‌شود تا افراد حاضر در طبیعت به راحتی به امکانات مورد نظر دسترسی داشته باشند. خودروی یادشده در مجموع می‌تواند ۵۰۰۰ کیلوگرم بار اضافی را تحمل کند.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما به نقل از رویترز؛ با اعمال محدودیت‌های جدید از سوی شرکت‌های آمریکایی بر شرکت هوآوی، میلیون‌ها کاربر در سراسر جهان تحت تاثیر این تصمیم قرار خواهند گرفت. این گزارش می‌افزاید پس از ممنوعیت شرکت‌های آمریکایی از ارائه خدمات به گروه چینی «هوآوی»، دارندگان تلفن‌های هوشمند این شرکت باید به فکر جایگزینی برای تلفن خود باشند. بر این اساس شرکت هوآوی دیگر نخواهد توانست خدماتی نظیر «گوگل» را به مشتریانش ارائه دهد. شرکت هوآوی حدود ۲۹ درصد از محصولات خود را در اروپا به فروش می‌رساند. «بن وود» از شرکت مشاوره «سی‌سی‌اس اینسایت» گفت این حرکت دارای پیامد‌های سنگینی برای محصولات مصرفی هواوی است.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
شرکت‌های تراشه ساز بزرگ آمریکایی از جمله اینتل، کوالکام وبرودکام به کارمندانشان اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی محصولی برای هوآوی تامین نکنند. به گفته منابع آگاه از امر، شرکت‌های بزرگ تراشه سازی از جمله اینتل، کوالکام، Xilinx و برودکام به کارمندانشان اعلام کرده‌اند تا اطلاع ثانوی هیچ محصولی در اختیار هوآوی قرار نمی‌دهند. روز گذشته نیز شرکت آلفابت اعلام کرد سخت افزار و برخی سرویس‌های نرم افزاری را برای هوآوی تأمین نمی‌کند. این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که روز جمعه دولت ترامپ شرکت هوآوی را در فهرست سیاه خود قرار داد. علاوه بر آن دولت آمریکا هوآوی را تهدید کرد که به شرکت‌های آمریکایی اجازه نمی‌دهد نرم افزار و نیمه رساناهای مورد نیاز این شرکت را تأمین دهند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
او با بیان اینکه جستجوگرها، پیام رسانها، پلت فرمهای اشتراک ویدئو و عکس و موسیقی مانند یوتیوب بخشی از فضای مجازی شمرده می‌شوند افزود: با ربوده شدن گوی سبقت توسط آمریکایی‌ها، حتی اروپائیها هم در حوزه فضای مجازی عقب افتاده‌اند. در این بین چین با مهره‌ای بنام هو آوی توانسته است در دنیای تکنولوژی از کمپانی صاحب نام اپل پیشی بگیرد و بخش زیادی از بازار را به خود اختصاص دهد. آنها معتقدند چرا باید بزرگترین شرکت چینی که مشکوک به اتصال به حزب کمونسیتی چین است در متن توسعه فناوری جهان باشد. این نگاه، دستاویز شده تا برخوردهای اخیر آمریکا و چین صورت پذیرد. یکی از این راهکارها، تحریم قطعات الکترونیکی است شرکتهای آمریکایی طرف قرارداد با هوآوی چین، بدلیل چنین تحریمی با افت قیمت سهام و زیانی حدود ۱۱ میلیارد دلار مواجه شده‌اند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

دورهمی معلولان

صدا و سیما19 ساعت قبل

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

خوزستان آنلاین8 ساعت قبل