سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. حوادث

سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد - 0

بزرگنمایی:

سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد - 2

سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد - 4

پیام خوزستان - اهواز - فرماندار اهواز با اشاره به آسیب سیل به ۲ هزار و ۱۶۹ واحد مسکونی در شهرستان اهواز گفت: در سیلاب اخیر ۵۶ هزار میلیارد ریال به زیرساخت‌های شهرستان اهواز خسارت وارد شده است.

به گزارش ایرنا جمال عالمی نیسی چهارشنبه در نشست با خبرنگاران ایرنا در دفتر این خبرگزاری در اهواز، اظهار داشت: در سیل اخیر ۵۶ هزار میلیارد ریال خسارت به کل زیرساخت‌های شهرستان اهواز وارد شده که شامل کشاورزی، برق، آب، شهری، فاضلاب، شیلات، نیشکر، مناطق نفتخیز و ملی حفاری است.

وی افزود: خسارت وارد شده به بخش کشاورزی پنج هزار میلیارد ریال، فاضلاب شهری پنج هزار میلیارد ریال، زیرساخت‌های شهری اهواز پنج هزار میلیارد ریال و تاسیسات نفتی ۴۳۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

عالمی نیسی تصریح کرد: خانه‌های آسیب دیده از سیلاب که نیاز به تعمیر دارند در مجموع یک هزار و ۷۲۴ واحد و آنهایی که باید احداث شوند ۴۴۵ واحد مسکونی هستند.

وی اضافه کرد: در شهر اهواز ۶۹۰ واحد مسکونی آسیب دیده که نیاز به تعمیر دارد و ۲۸ واحد که تخریب بالایی دارد، نیز باید به طور کامل احداث شود که این خانه‌ها در محله‌های عین ۲ و گلدشت قرار دارند.

عالمی نیسی ادامه داد: در روستاها نیز یک هزار و ۳۴ واحد مسکونی نیاز به تعمیر داشته و ۴۴۵ واحد باید احداث شود.

وی درباره کمک هایی که قرار است به سیل زدگان صورت گیرد، گفت: ۳۰ تا ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض معیشتی به خانواده‌های سیل زده تعلق می‌گیرد که برای خرید کالای خانه است، همچنین برای تعمیرات مسکن ۱۵۰ میلیون ریال وام و ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای احداث خانه‌های آسیب دیده در شهر مقرر شده که ۵۰۰ میلیون ریال تسهیلات و ۱۲۰ میلیون ریال بلاعوض و برای خانه‌های روستایی ۴۰۰ میلیون ریال وام و ۱۰۰ میلیون ریال بلاعوض اختصاص یابد.

به گفته وی تقریبا هیچکدام از خانه‌های آسیب دیده درسیل دارای بیمه نبودند.

*ناگ در روستاهای سیل زده

فرماندار اهواز همچنین گفت: در این سیلاب علاوه بر محله‌های جنوب غرب اهواز، ۲۵ روستا متاثر شدند که ۱۳ روستای منطقه بامدژ به طور کامل زیر آب رفتند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر با فروکش کردن سیلاب، همه اردوگاه‌های اسکان سیل زدگان تعطیل شده و روستائیان به خانه‌های خود بازگشته‌اند، آب روستاها تخلیه شده و آب زمین‌های کشاورزی نیز در حال تخلیه است.

عالمی نیسی مشاهده مواردی از بیماری «ناگ» در روستاهای سیل زده بخش مرکزی اهواز را تایید کرد و گفت: آهک پاشی روستاها برای جلوگیری از شیوع بیماری‌ها ادامه دارد.

وی بحران سیل امسال را «استنثنائی» توصیف کرد و افزود: میزان بارش به ویژه در استان‌های بالادست، و به تبع آن افزایش آورد آب به سدها و خروجی سدهای استان امسال باعث جاری شدن سیل در استان شد، اگر چه سیل رحمت، تالاب‌های استان را که منشاء ریزگرد بود پرآب کرد و مخازن سدها نیز پر آب شد، ولی خسارت هایی به روستاها و مزارع وارد کرد.

عالمی نیسی اضافه کرد: عبور سه رودخانه کارون، کرخه و دز از شهرستان اهواز، شرایط خاصی را رقم زده بود، رواناب هایی که از بالادست به سمت اهواز جاری شد، این شهر را در معرض خطر قرار داد، از سوی دیگر حفظ اهواز به عنوان مرکز استان بسیار مهم، پردغدغه، پراسترس و مسئولیت زا بود که این شرایط بحرانی در اهواز حدود ۳۵ روز طول کشید.

وی ادامه داد: بعد از طغیان دز، با وجودی که می‌دانستیم بامدژ یکی از محل‌های پخش سیلاب است، اما با ساخت سیل بند، یک هفته مقاومت کردیم.

عالمی نیسی اظهار داشت: اگرچه سیل چهره خشنی داشت اما در کنار آن اتفاقات خوبی نیز رخ داد که نمونه آن زنده شدن روحیه ایثار، همدلی و حضور مردم در کنار مسئولان بود، تجلی این روحیه بیشتر در زمان جنگ نمایان بود، یکی از تصاویر زیبای سیل در اهواز به ویژه حضور جوانان بود که تا شبانه روز در سیل بندها مشغول فعالیت بودند، همچنین روی آوردن مردم از سایر استان‌ها برای کمک به خوزستانی‌ها نیز نشانه غیرت و حمیت آنها بود که جای تقدیر دارد.

وی با اشاره به افزایش جریان رودخانه کارون در زمان سیلاب تا سه هزار مترمکعب درثانیه گفت: در تابستان گذشته دبی کارون در اهواز تا یکصد مترمکعب درثانیه نیز کاهش یافت که بخشی از آن فاضلاب و زهاب بود.

عالمی نیسی افزود: شهردار اهواز معتقد بود که با دبی بالای ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب درثانیه، سیلاب اهواز را فرامی گیرد و کارشناسان سازمان آب و برق نیز حداکثر تحمل رودخانه را سه هزار مترمکعب برثانیه می‌دانستند، بر همین اساس ستاد ویژه سیلاب در شهر اهواز تشکیل شده که همه مدیران دستگاه‌ها و رئیس دادگستری استان نیز در آن عضویت داشتند.

وی با اشاره به ساخت و تقویت سیل بندها در اهواز اضافه کرد: در صورت وقوع سیل در اهواز حتی تصور جابجایی جمعیت ۱٫۵ میلیون نفری این شهر نیز بسیار سخت بود، به همین دلیل تلاش زیادی برای منحرف کردن سیلاب به رودخانه کارون و تالاب هورالعظیم و تقویت سیل بندها انجام شد.

به گفته وی در زمان وقوع سیل فضای مجازی و جو مسمومی که ایجاد شده بود که رسانه‌ها نقش خوبی در شفاف سازی و انتقال اخبار صحیح به مردم ایفا کردند.

*غافلگیری در اهواز

رئیس شورای بحران شهرستان اهواز در ادامه درباره پیشروی سیلاب کرخه تا دروازه ورودی شهر اهواز، گفت: در اهواز غافلگیر شدیم، انتظار نداشتیم که رواناب‌ها تا نزدیکی شهر پیشروی کند، هیچکس نیز چنین رویدادی را پیش بینی نکرده بود، اما سد تنظیمی حمیدیه سرریز کرده بود و سیلاب کرخه به سمت اهواز جاری شده بود، ناگهان خبر رسید که آب به پلیس راه قدیم و منطقه کیانشهر وارد شده است.

خبری: اخبار حوادث روز ایران و جهان

وی درباره تناقض در اعلام هشدار از سوی فرمانداری و استانداری برای تخلیه مناطقی از اهواز، توضیح داد: ما راضی به تخلیه نبودیم و دستور تخلیه پنج منطقه در اهواز از سوی استاندار صادر شد.

در حالی که فرمانداری اهواز تا صبح ۲۱ فروردین دستور تخلیه مناطقی از اهواز را شایعه دانسته و تکذیب کرده بود، ظهر همان روز استاندار خوزستان دستور تخلیه محله‌های عین۲، گلدشت، کوی سیاحی، کوی سلیم آباد و کوی سادات را صادر کرد.

عالمی نیسی در ادامه یکی از مشکلات سیل در اهواز را پس زدگی فاضلاب در شهر عنوان کرد و گفت: سرریز فاضلاب در اغلب محله‌ها و خیابان‌های اهواز غیرقابل تحمل بود ولی مردم به ناچار آن را تحمل کردند.

وی افزود: ده‌ها پمپ برای حل مشکل فاضلاب فعالیت کردند و ده‌ها پمپ نیز از استان‌های دیگر به کمک گرفتیم و استانداری اصفهان به عنوان استان معین، همکاری قابل تقدیری برای تخلیه فاضلاب داشت.

عالمی نیسی اضافه کرد: بیشترین مشکل ناشی از شکستگی‌ها و ریزش فاضلاب بود که به دلیل فرسودگی لوله‌ها و بالا آمدن آب‌های زیرزمینی، سرریز کردند.

وی اظهار داشت: عملکرد شرکت آبفا اهواز در این سیل بود که در نهایت به برکناری مدیرعامل آن منجر شد.

عالمی نیسی با بیان اینکه فاضلاب اهواز حتی در شرایط عادی نیز با مشکلات بسیاری مواجه است تصریح کرد: شبکه فاضلاب فرسوده است و در برخی مناطق تازه تاسیس همچون کیانشهر، به صورت غیراصولی ساخته شده، از سوی دیگر شهر اهواز فاقد شبکه آب‌های سطحی است، به همین دلیل حتی در بارندگی‌های معمولی نیز خیابان‌ها دچار آبگرفتگی می‌شود.

وی با اشاره به اعتبارات سنگین مورد نیاز برای نوسازی شبکه فاضلاب اهواز، تصریح کرد: با وجود فعالیت صنایع بزرگ اعم از نفت، فولاد و نیشکر در کلانشهر اهواز اما هیچکدام از این شرکت‌ها به مسئولیت‌های اجتماعی خود و همکاری برای آبادانی اهواز پایبند نیستند و هیچ کمکی به شهر اهواز نمی‌کنند.

*دستور تخریب چند خانه ساحلی

فرماندار اهواز گفت: برخی روستاها و خانه‌های اهواز که در سیلاب دچار آبگرفتگی بودند، در بستر سیلابی رودخانه‌ها قرار داشتند و به صورت غیرمجاز ساخته شده بودند، که معتقدم نباید به این خانه‌های مجوز ساخت و ساز دوباره داده شود.

وی افزود: در اهواز مجوز تخریب چند واحد مسکونی در حاشیه رودخانه در محله کوی ملت، که به صورت غیرمجاز ساخته شده‌اند صادر شده است.

عالمی نیسی درباره ساخت و سازهای غیرمجاز در بستر رودخانه کارون در اهواز نیز گفت: این ساختمان‌ها توسط استانداری ساخته شده و سیاست گذاری برای ابقای آنها نیز با این نهاد است.

وی در پاسخ به سوالی درباره لایروبی کارون در اهواز به ویژه بعد از سیلاب اخیر، اظهار داشت: هنوز در این رابطه تصمیم گیری نشده اما یکی از دستورکارهای استانداری برای آینده لایروبی رودخانه و ساخت کانال‌های سیلاب بر است.

به گفته وی بازگشایی سیلاب برهای طبیعی کارون (نهر بحره و نهر مالح) نیاز به مطالعه و اقدام سازمان آب و برق خوزستان دارد.

*بی مسئولیتی نفت

فرماندار اهواز همچنین درباره خطوط لوله فرسوده نفت و گاز در این شهرستان نیز خواستار بازسازی و نوسازی خطوط انتقال نفت و گاز شد تا از حوادث و انفجار در این خطوط جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه آماری از طول خطوط انتقال فرسوده در دست نداریم، افزود: بعد از انفجار در خط لوله انتقال گاز در منطقه برومی در اسفند ماه پارسال، مدیران نفت اعلام کردند که بسیاری از خطوط انتقال فرسوده هستند و عمرشان به پایان رسیده است و نیاز به بازسازی دارد.

عالم نیسی با انتقاد از محقق نشدن مسئولیت‌های شرکت مناطق نفتخیز جنوب به ویژه در بخش «غیزانیه» اهواز گفت: این بخش یکی از مناطق مهم نفتی است اما متاسفانه روستاهای آن حتی با مشکل آب شرب هم مواجه هستند.

وی تصریح کرد: وزارت نفت حتی در اهواز نیز به تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل نمی‌کند.

*نامزد انتخابات نمی‌شوم

فرماندار اهواز در ادامه با اشاره به بحران‌های اهواز از زمان انتصاب خود، گفت: در این مدت شاهد تجمع‌های کارگری بسیاری بودیم که از جمله آن کارگران گروه ملی بود، خوشبختانه با تلاش‌های انجام شده اکنون این کارخانه به تولید بازگشته است.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره بازنشستگی خود، گفت: بازنشسته نیستم و تا زمان اتمام خدمت، بیش از یک سال و هشت ماه فرصت دارم.

عالمی نیسی نامزدی خود در انتخابات آینده را نیز رد کرد و افزود: قرار نیست استعفا دهم، هیچ تمایلی به شرکت در انتخابات ندارم و در از هیچکدام از شهرستان‌ها نامزد نخواهم شد.

در پی طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون، در فروردین امسال ۲۱ شهرستان در خوزستان دچار سیلاب شدند. ۱۳۳ روستا را آب برد و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. به گفته وزیر کشور سیل اخیر در خوزستان، حدود ۴۰۰ هزار نفر را تحت تاثیر قرار داد. آن طور که هلال احمر گزارش داده از چهارم فروردین ۹۱ اردوگاه اسکان اضطراری برای سیل زدگان برپا شده، به ۲۵۶ هزار و ۷۰۱ نفر سیل زده در این استان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شده و هشت هزار و ۸۰۰ نفر به مناطق امن جابجا شدند.

بخش مرکزی اهواز درمیان سه رودخانه کارون، دز و کرخه محصور است که هر سه حوضه‌های سیلابی و بحرانی خوزستان هستند. روستاهای منطقه بامدژ در اهواز از ۱۲ فروردین به طور کامل به زیر آب رفتند. ۱۹ فروردین سیلاب به ورودی اهواز- اندیمشک رسید و ۲۱ فروردین دستور تخلیه پنج منطقه در اهواز صادر شد.

/۶۰۰۲/۹۷۵۴

سیلاب ۵۶ هزار میلیارد ریال به اهواز خسارت وارد کرد - 57

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا21 ساعت قبل
به گزارش رکنا، سرهنگ محمود مالمیر با اعلام این خبر گفت: چندی قبل ماموران در جریان ۲ فقره سرقت خانه که به یک شیوه و شگرد صورت گرفته بود قرار گرفتند و تیم عملیات کلانتری برای دستگیری متهمان وارد عمل شدند. این مقام پلیسی ادامه داد: در ادامه تحقیقات مشخص شد سارقان در دومین سرقت خود در زمان خروج ساختمان در برابر صاحبخانه که زن جوانی است قرار گرفته‌اند که با استفاده از افشانه اشک آور موفق به فرار شده‌اند. رییس کلانتری ۱۵۰ تهرانسر عنوان کرد: تجسس‌های پلیسی برای دستگیری سارقان ادامه داشت تا اینکه روز گذشته ماموران خودروی سمند سفید رنگ با ۳ سرنشین که پلاک خودرویشان مخدوش بود را مشاهده کردند و با توجه به مرموز بودن آنها دستور ایست صادر شد. این مقام پلیسی ادامه داد: ماموران پس از دستگیری و برداشتن کوله پشتی سارقان وسایل و ابزار سرقت از قبیل ماسک، دستکش، و یک حلقه برای باز کردن دستگیره پنجره‌های خانه به دست آوردند و جالب اینکه متهمان اصرار بر بیگناهی داشتند که تصویر دوربین مداربسته که داخل یکی از خانه‌ها تصاویر دزدان را با همان لباس‌های زمان دستگیری شان ثبت کرده بود پیش روی متهمان قرار گرفت و زن جوان که در زمان فرار دزدان خانه‌اش آنها را مشاهده کرده بود آنها را شناسایی کرد و همین کافی بود تا سارقان به سرقت خانه‌ها اعتراف کنند. سرهنگ مالمیر در پایان گفت: متهمان برای تحقیقات بیشتر به دستور مقام محترم قضایی در اختیار ماموران پایگاه پنجم پلیس آگاهی تهران قرار گرفته‌اند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
تابناکتابناک21 ساعت قبل
زن همسایه که با پیرمرد سه زنه اختلاف داشت وقتی شنید زن سوم این مرد خواستار به قتل رساندن شوهرش است در اقدامی کینه جویانه دست به قتل زد. راز این جنایت پس از دو ماه که سه مظنون در بازداشت بودند با شکسته شدن سکوت زن همسایه و اعتراف به قتل پیرمرد فاش شد. این اعترافات کافی بود تا ماموران به سراغ زن همسایه بروند و او را بازداشت کنند. اما این زن اصرار داشت که در ماجرای قتل نقشی نداشته است و گفت: زن سوم و پسرش عامل قتل مرد همسایه هستند و اختلاف ما به حدی نبود که بخواهم او را به قتل برسانم. سکوت شکسته شددو ماه از ماجرای قتل معمایی پیرمرد سه زنه گذشت تا این که صبح روز گذشته زن همسایه که نازنین نام دارد سکوتش را شکست و به قتل مرد همسایه با همدستی زن سوم اعتراف کرد.
ایرناایرنا20 ساعت قبل
غلامرضا شافعی رییس اتاق بازرگانی ایران و مهراله رخشانی‌مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور امروز - چهارشنبه در نشست مشترکی، موضوع فضاهای آموزشی آسیب‌دیده از سیل اخیر استان‌های جنوبی کشور را مورد بحث و بررسی قرار دادند. رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در این نشست با اشاره به ضرورت توجه به محرومیت‌زدایی از فضاهای آموزشی مناطق مختلف کشور گفت: متاسفانه فضاهای آموزشی سیستان و بلوچستان دارای مطلوبیت نسبی در مقایسه با میانگین کشوری نبود که موضوع وقوع حادثه سیل اخیر نیز مزید بر علت شده و فضاهای آموزشی این استان را در شرایط بسیار نامناسب قرار داد. رخشانی مهر با بیان اینکه می‌طلبد که خیرین حقیقی و حقوقی به این مسأله توجه ویژه کنند، اظهار داشت: توسعه و ترمیم فضاهای آموزشی مناطق آسیب‌دیده تنها با اختصاص اعتبارات دولتی امکان‌پذیر نیست و نیاز است که با کمک‌ جذب مشارکت‌ خیرین نیکوکار حقیقی و حقوقی به این مسأله بپردازیم. معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به بازدید اخیر وزیر آموزش و پرورش که در جریان وقوع سیل از مناطق آسیب‌دیده سیستان و بلوچستان صورت گرفت، بیان کرد: با توجه به حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران در آن سفر، تعهد کمک به ساخت فضاهای آموزشی در مناطق آسیب‌دیده سیستان و بلوچستان با اختصاص ۲۰ میلیارد تومان از طرف اتاق بازرگانی ایران اعلام شده بود. وی اظهارکرد: بر اساس تعهد مبلغ اعلام شده، ساخت صفر تا صد ۸۴ کلاس درس جدید در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان پیشنهاد و مقرر شد پس از بررسی میدانی توسط اتاق بازرگانی ایران، کار ساخت و یا مشارکت در ساخت این فضاهای آموزشی طی هفته‌های آینده آغاز شود.
ایلناایلنا20 ساعت قبل
شبیه‌ساز حریق موتور هواپیما در مانور آتش‌سوزی موتور هواپیما در فرودگاه بین‎المللی کیش رونمایی شد. مرتضی بلوکی- فرودگاه بین‎المللی کیش در مانور آتش سوزی موتور هواپیما که در دوشنبه گذشته برگزار کرد، از شبیه ساز حریق موتور هواپیما رونمایی کرد. این دستگاه با شبیه سازی بدترین حالت آتش سوزی موتور هواپیما موجب جلوگیری از گسترش آتش به کل هواپیما و انفجار آن می‌شود. یکی از الزامات سازمان جهانی هواپیمایی (ایکائو)، برای اخذ گواهینامه ایمنی فرودگاهی، برخورداری از این شبیه ساز است و با توجه به اینکه فرودگاه بین‌المللی کیش جزو سه فرودگاه نخست در کشور است که موفق به دریافت این گواهینامه فرودگاهی شده، اقدام به خرید و تهیه این دستگاه کرده است. ناگفته نماند که افزایش توان عملیاتی آتش نشانان فرودگاهی، آموزش و تمرین آتش‌نشانان فرودگاه به دلیل نزدیک بودن به شرایط واقعی آتش سوزی موتور هواپیما از مزایای برخورداری از مانوری با استفاده از این شبیه‎ساز است.

نظرها

اخبار بیشتر