موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خوزستان آنلاین
  4. حوادث

موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان

خوزستان آنلاینخبرگزاری خوزستان آنلاین |
موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان - 0

بزرگنمایی:

موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان - 2

موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان - 4

پیام خوزستان - اهواز - مسئول تشکیل کارگروه مداخلات روانشناختی پس از سیل در خوزستان، نسبت به موج تازه ترک تحصیل در میان کودکان سیل زده هشدار می‌دهد و خواستار چاره اندیشی مسئولان برای این مساله شد.

«هاجر، خواب نداشت؛ می‌ترسید در سیل غرق شود. هاجر ۹ ساله یکی از کودکانی است که از وقتی خانه شان در روستای خسرج را سیل کرخه برد، در اردوگاهی در حمیدیه زندگی می‌کند.» این را «مریم» مشاور روانشناس می‌گوید که از فروردین در اردوگاه‌های سیل زدگان فعالیت می‌کند. مریم می‌گوید: «حالا هاجر بهبود یافته و از اضطراب پس از سیل رها شده اما دیگر نمی‌تواند به مدرسه برود. سه خواهر و برادر هاجر نیز ترک تحصیل خواهند کرد، زیرا خانواده آنها پس از این سیل، از پس هزینه‌های تحصیل فرزندانش برنمی آید.»

مریم ادامه می‌دهد: «از ۴۸ خانواده‌ای که به آنها مشاوره داده‌ام، هاجر یک نمونه از سه موردی بوده که مبتلا به اضطراب پس از سیل شده‌اند اما خانواده‌های زیادی را در اردوگاه‌ها دیده‌ام که گفته‌اند دیگر نمی‌توانند کودکان خود را به مدرسه بفرستند.»

مسئول تشکیل کارگروه مداخلات روانشناختی پس از سیل، نیز نسبت به موج تازه ترک تحصیل در میان کودکان سیل زده هشدار می‌دهد.

عباس امان اللهی می‌گوید: یکی از مسایل مهمی که مشاهده کردیم تعداد بالای کودکانی بود که ترک تحصیل کرده بودند و یا هیچگاه به مدرسه نرفتند؛ بسیاری از خانواده‌ها هم بیان می‌کردند که به دلیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده پس از سیل، توان فرستادن بچه هایشان را به مدرسه نخواهند داشت، بنابراین به نظر می‌رسد که یکی از عواقب احتمالی سیل افزایش آمار ترک تحصیل دانش آموزان باشد که باید تدابیری برای آن اندیشیده شود.

این عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز می‌افزاید: مردم سیل زده مشکلات زیادی را که قبلا در زندگی آنها وجود داشت با خود به اردوگاه‌ها آوردند و مشکلات سیل به آنها افزوده شد؛ مشکلاتی که بسیاری از آنها ریشه در فقر دارد.

امان اللهی تاکید می‌کند: مسئولان باید به فکر پس از سیل باشند، شاید نخستین گامی که می‌تواند به حل بسیاری از مسایل کمک کند تسریع در پرداخت خسارات مردم است تا هم مرهمی بر زخم‌های آنها باشد و هم به بازسازی امنیت و اعتماد مردم کمک کند؛ امیدوارم مسئولان برای حل مشکلات پس از سیل تدابیری بیندیشند، در غیر این صورت فقر ممکن است بسیاری از مردم را به حاشیه شهرها بکشاند که باعث مضاعف شدن مشکلات خواهد شد.

* سیل و ناامنی

«زنی بود مبتلا به افسردگی پس زایمان، ترس و نگرانی شدیدی داشت از اینکه نوزادش در اردوگاه سیل زدگان از نبود شیر خشک و گرسنگی بمیرد؛ مورد دیگر زن میانسالی که «وسواس مرگ» داشت و مدام فکر می‌کرد که زمان مرگش فرا رسیده است؛ البته این بیماری را از قبل داشت اما سیل و آوارگی آن را شدت بخشیده بود.» اینها نمونه‌های دیگری است که مریم مشاور روانشناس به آن اشاره می‌کند.

پس از فراخوان مرکز علوم رفتاری دانشگاه شهید چمران اهواز و انجمن مشاوره ایران، حدود یکصد نفر از دانش آموختگان کارشناسی ارشد و دکترای مشاوره و روان شناسی برای کمک رسانی در حادثه سیل اعلام آمادگی کردند.

مریم اضافه می‌کند: البته عوارض سیل در هفته‌های نخست پدیدار نمی‌شود و هر چه هست در روزهای آینده مشخص می‌شود؛ در روزهای نخست وقوع سیل خانواده‌ها در شوک و بهت هستند و اختلال روانشناسی در آنها خیلی مشهود نیست، همین که نمی‌دانند چه شده ناشی از شوک است و باید یک ماه دیگر پیگیر وضعیت آنها شویم.

«فائزه» یکی دیگر از مشاوران می‌گوید: فقط یکی دو مورد از زن‌ها بودند که مشکل اضطراب داشتند و خواب سیل می‌دیدند، اما آنچه بیشتر مشاهده کردیم این بود که روستاییان ساکن در اردوگاه بیشتر به دنبال خدمات رفاهی بودند تا خدمات روانی؛ این مساله نشانه فقر و نبود امنیت است و آنچه آزارشان می‌داد، آینده مبهم بود.

«معصومه» نیز از دیگر مشاورانی است که در این مدت در اردوگاه‌های سیل زدگان حضور داشته است. او می‌گوید: در اردوگاه‌های اسکان با آسیب آنچنانی برخورد نکردیم؛ اکنون اضطراب اولیه کاهش پیدا کرده و آنچه باقی مانده حس ناامنی و اضطراب از سرانجام تخریب هایی است که در خانه‌ها و زمین‌های کشاورزی است، البته جالب بود که همه آنها امیدوار بودند به خانه بازمی گردند.

او ادامه می‌دهد: سیل زدگان خانه‌های خود را ترک کردند، بدون اینکه برخی از آنها هیچ چیزی همراه خود آورده باشند، به همین دلیل نیازهای آنها در روزهای نخستین، بیشتر نیازهای زیستی و مواردی همچون خوراک، آب و پوشاک بود؛ بیشتر آنها دچار شوک نشده بودند، یک دلیل آن مقاومت روستاییان است و دلیل دیگر شاید این است که بسیاری از روستاها در حاشیه رودخانه‌ها بود و از پیش آمادگی ذهنی رویارویی با این سیل را داشتند.

معصومه می‌گوید: درباره تاب آوری با ساکنان اردوگاه‌ها صحبت می‌کردیم زیرا بازگو کردن حادثه و گوش دادن به حرف‌های آنها آرام شان می‌کند؛ همه آنها چیزهایی را از دست داده بودند مثل خانه و زمین و احشام اما سعی کردیم کمک شان کنیم درباره داشته هایشان همچون سلامت اعضای خانواده بیندیشند؛ همچنین تلاش کردیم درباره اصلاح روابط، معایب و مضرات درگیر شدن و در کنار هم ماندن هم با آنها صحبت کردیم؛ بعضی از آنها برای گفت وگو مقاومت می‌کردند، بعضی هم در مباحث جمعی شرکت می‌کردند اما گفت وگوی فردی را نمی‌پذیرفتند.

وی تصریح می‌کند: هنوز زود است که بشود نظر قطعی داد؛ به نظر می‌آید بحران اصلی در راه است، به ویژه خانواده هایی که به دلیل فروکش نکردن سیل و طول کشیدن آوارگی‌ها باید در اردوگاه باید بمانند، احتمالا شرایط دشوارتری را تجربه خواهند کرد.

«آرزو» بیشتر فعالیت‌های مشاوره‌ای اش در رده سنی کودک و نوجوان است. او از نبود برنامه‌ای برای اوقات فراغت کودکان در اردوگاه‌ها گله مند بوده و معتقد است: آنچه بیشتر در میان کودکان به چشم می‌خورد این بود که آنها هیچ گونه آموزشی در مدارس ندیده بودند.

در خبری بخوانید: اخبار حوادث امشب

او می‌گوید: با کودکان بازی می‌کردیم، اساس مشاوره کودکان بر مبنای بازی است البته بازی‌های هدفمند برای کاهش هیجان، ترس و خشمی که در حادثه سیل متحمل شده‌اند.

* سیل و خشم

طغیان رودخانه‌ها در بهار امسال ۲۱ شهرستان در خوزستان را درگیر کرد. ۱۳۳ روستا را آب برد و ۳۷۴ روستا به صورت جزیی و کلی تخلیه شدند. به گفته وزیر کشور سیل اخیر در خوزستان، حدود ۴۰۰ هزار نفر را تحت تاثیر قرار داد. آن طور که هلال احمر گزارش داده از چهارم فروردین ۹۱ اردوگاه اسکان اضطراری برای سیل زدگان برپا شده، به ۲۵۶ هزار و ۷۰۱ نفر سیل زده در این استان (بیش از ۴۶ هزار و ۸۰۸ خانوار) امدادرسانی شده و هشت هزار و ۸۰۰ نفر به مناطق امن جابجا شدند.

کارشناسان بر این باورند که مخاطرات طبیعی با توجه به تعداد انسان‌های آسیب دیده، میزان درگیری افراد در درون سیستم اجتماعی و میزان آشفتگی ایجاد شده، جزو مسایل اجتماعی به شمار می‌روند.

ابعاد گسترده سیل خوزستان، علاوه بر آبگرفتگی خانه‌ها، مزارع و تخریب روستاها و راه‌ها، نگرانی از تبعات اجتماعی را بیشتر کرده است.

مسئول تشکیل کارگروه مداخلات روانشناختی پس از سیل همچنین نسبت به عواقب ثانویه پس از بحران سیل هشدار می‌دهد و می‌گوید: تبعات سیل از بعد روانشناختی مشکلاتی هستند که پس از حادثه ایجاد می‌شوند، پس از بلایای طبیعی و بحران‌ها، افراد با آسیب‌های مختلف اجتماعی و فردی مانند اضطراب و افسردگی، مشکلات سازگاری، اختلال استرس پس از سانحه و حتی خودکشی، همینطور مسایل بین فردی و خانوادگی مانند روابط میان همسران و یا والد و فرزندان، ارتباط با اطرافیان و … روبه رو می‌شوند.

امان اللهی یکی از واکنش‌های روانشناختی ناشی از سیل را «خشم» می‌داند و می‌افزاید: خشم نسبت به مسئولان، نسبت به طبیعت، و حتی نسبت به خود در این شرایط بروز می‌کند، و با یک جرقه به پرخاشگری تبدیل می‌شود، به همین دلیل است که تیم‌های مشاوره سعی می‌کنند پای درددل سیل زدگان بنشینند و به صحبت‌های آنها گوش کنند، همین حرف زدن و شنیده شدن کمک بزرگی به ایجاد امنیت روانی آنها می‌کند.

این عضو هیات علمی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز، اضافه می‌کند: پس از سوانح نشانه‌های استرس یا استرس حاد در افراد مشاهده می‌شود اما در سیل زدگان خوزستانی، این حالت نادر بوده است، این نشان می‌دهد این افراد که روستاییانی زجر کشیده و سختی دیده‌اند، انسان‌های بزرگی هستند و تاب آوری روانی بالایی در مقابل مشکلات و بلایا دارند؛ البته باید به این مساله توجه داشت، سیلی که اتفاق افتاد تدریجی و آرام بود و تلفات جانی نداشت؛ به این معنی که نزدیکان آنها کشته یا مجروح نشده بودند، همین مساله به تحمل بیشتر کمک می‌کرد؛ البته به دلیل شرایط آب و هوایی و گرم شدن هوا و نبود تجهیزات و امکانات، سیل زدگان به ویژه آنهایی که هنوز در اردوگاه‌ها سکونت دارند، مشکل پیدا می‌کنند.

* سیل و اعتماد

امان اللهی یکی دیگر از تبعات سیل را ایجاد ناامنی روانی برای مردم سیل زده بیان می‌کند و می‌گوید: زمین کشاورزی، احشام و خانه این مردم از بین رفته، وقتی می‌بینند همه آنچه تا حالا ساخته بودند از بین رفته است، بر امنیت روانی آنها تاثیر می‌گذارد؛ زمین کشاورزی و احشام منبع اصلی درآمد این خانواده‌ها بود و بر اساس آنها برای ادامه زندگی خود برنامه ریزی می‌کردند سیل برنامه زندگی این مردم را به هم زده است؛ یکی از مراجعان زنی بود که ساعت‌ها برای باغچه «بامیه‌اش» گریه می‌کرد، زیرا قرار بود با فروش این بامیه‌ها برای درمان ناباروری به اصفهان برود و حالا همه زندگیش به هم ریخته بود.

رییس انجمن مشاوره خوزستان، در ادامه با بیان اینکه مبنایی‌ترین منابع احساس امنیت برای انسان، خانه و مادر هستند، توضیح می‌دهد: یکی از مولفه‌های مورد توجه روانشناسی در زمان بحران، احساس امنیت روانشناختی انسان هاست، دل کندن از منبع امنیت، حتی در زمان خطر و بروز حوادث مانند سیل، به راحتی امکان پذیر نیست، به همین دلیل بود که روستاییان حتی در زمان هشدار حاضر به ترک خانه‌های خود نمی‌شدند؛ از جمله درس‌های اساسی روانشناسی این است که خانه نماد عشق و امنیت و سایر پایه‌های اساسی روانشناختی انسان هاست و فاصله گرفتن از خانواده حتی در شرایط عادی نیز سخت است.

به گفته وی اگر برخی از سیل زدگان مطالبه زیادی دارند نیز ناشی از نبود امنیت روانشناختی است، زیرا این افراد به آینده مطمئن نیستند و به ذخیره سازی برای یک ماه و حتی یک سال آینده خود می‌اندیشند.

امان اللهی تصریح می‌کند: این مردم را جنگ تحمیلی از پا درنیاورد و سیل هم از پا در نمی‌آورد چون مردم مقاومی هستند؛ اما باید به این مساله توجه داشت، تداوم محرومیت‌های ناشی از جنگ تحمیلی و اضافه شدن مشکلات و آسیب‌های سیل ناامنی روانشناختی مردم را دامن زده و اعتماد آنها را خدشه دار می‌کند.

وی می‌افزاید: با آغاز بازگشت سیل زدگان به خانه هایشان، احتمال افسردگی، مشکلات اضطرابی و سازگاری و مسایل بین فردی در آنها بیشتر می‌شود، زیرا خانه به عنوان منبع امنیت، تخریب شده، بنابراین با تسریع در جبران خسارت، باید کمک شود آسیب‌های روانی کاهش یافته و احساس امنیت به مردم بازگردد.

* سیل و مدرسه

حدود ۲ ماه از طغیان رودخانه‌ها در خوزستان می‌گذرد. حالا اردوگاه‌های موقت اسکان سیل زده‌ها از ۹۱ به سه اردوگاه رسیده است. اگر چه مسئولان می‌گویند اردوگاه‌های اسکان اضطراری و چادرها در خوزستان برچیده شده اما هنوز صدها نفر در جنگل‌های خسرج و تپه‌های ا … اکبر در شهرستان حمیدیه و در گرمای بالای ۴۰ درجه خوزستان، روزگار می‌گذرانند.

سیل به ۱۰۴ مدرسه در خوزستان خسارت وارد کرد و کلاس‌های آموزشی را در مناطق سیل زده به مدت ۲ هفته تعطیل کرد.

آیا مهر آینده کودکان سیل زده به کلاس‌های درس، سلام می‌کنند؟

گزارش از نادره وائلی زاده

۹۷۵۴/ ۶۰۳۷

موج تازه ترک تحصیل، در انتظار کودکان سیل زده خوزستان - 45

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، سردار حبیب اله جان نثاری در مراسم وداع با شهید سروان رضا صیادی، این شهید مدافع امنیت را نماد ایثار و رشادت در جامعه عنوان کرد و اظهار داشت: ترویج فرهنگ ایثار و شهادت رمز پایداری امنیت و آرامش کشور است و شهدا مایه سربلندی و افتخار ملت ایران هستند و همه ما مدیون خون شهدا و صبر و استقامت خانواده‌های آنان هستیم. وی افزود: امنیت در سایه تلاش بی دریغ شهیدان مدافع امنیت همچون شهید سروان رضا صیادی به بار می‌نشیند و وظیفه ما ادامه راه شهیدان و زنده نگه داشتن فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه است. سردار جان نثاری تصریح کرد: امنیت پایدار امروز کشورمان مرهون خون پاک و از خود گذشتگی شهدا و جانبازان عزیز است که سرمایه‌های ارزشمند و معنوی نظام هستند و امیدواریم همه ما از ادامه دهندگان واقعی راه این عزیزان باشیم. وی عنوان کرد: برکات، پیشرفت و امنیت پایدار کنونی کشور، ثمره خون پاک شهداست و گرامی داشت و زنده نگه داشتن نام و یاد این عزیزان که دین زیادی بر گردن همه ملت دارند، کمترین کار در مقابل ایثار و شهادت آن هاست. سردار جان نثاری زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا و حرکت در مسیر آنان را تکلیف و مسئولیت جامعه امروزی دانست و تصریح کرد: گسترش اسلام و درخت تناور انقلاب به برکت خون شهداست و خون این شهیدان در رگ‌های جامعه جاری است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
معاون اجتماعی پلیس یاد آور شد: مدیریت هوشمندانه و با اقتدار حوادث اخیر که در مدت زمان چند روزه به پایان رسید، در مقایسه با عمق و گستردگی، خشونت آمیز بودن، حجم تخریب‌گری، غارت اموال عمومی و مردمی توسط اشرار، کار بزرگی توسط پلیس بود که می‌طلبد رسانه‌ها و صاحب نظران در روشنگری و آگاه سازی بیشتر اذهان عمومی اقدام کنند. سردار نوریان تصریح کررد: بنده از همین جا از مردم عزیز بابصیرت، ولایت مدار، فهیم و انقلابی ایران اسلامی که هوشمندانه سرنخ این تحرکات را به خوبی تشخیص دادند که این آشوب‌گری‌ها در جهت مطالبات آنها و منافع عمومی جامعه نیست و به موقع صف خود را از اشرار و تخریب کنندگان اموال عمومی و مردم جدا کردند، تشکر و قدردانی می‌کنم. سخنگوی نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنان خود یادآور شد: از حساس‌ترین بخش اجرای مأموریت پلیس تشخیص و جداسازی صف مردم عادی که به آنها آسیبی نرسد، در عین حال برخورد قاطع با اشرار بود و می‌طلبید نیروهای عمل کننده با سعه صدر، هوشمندی و در عین حال با اقتدار و صلابت برخورد کنند. واقعا تحمل همکارانم در مواجهه میدانی قابل تقدیر است، البته برخی از نیروهای پلیس در این حوادث دچار مصدومیت و مجروحیت شدند، همچنین دو تن از سبزپوشان جان برکف و مخلص به فیض رفیع شهادت نائل آمدند که از خداوند متعال علو درجات این شهیدان و همچنین شهدای عزیز بسیج را خواستاریم. سردار نوریان در پایان گفت: انتظار است مردم عزیز نیز در همراهی با فرزندان خود در نیروی انتظامی، هرگونه اخبار، اطلاعات و مشاهدات خود در خصوص اقدامات خرابکارانه را سریعا به مرکز فوریت‌های پلیسی (۱۱۰) گزارش دهند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
یک دستگاه تانکر ۳۲ هزار لیتری حمل سوخت در مسیر غرب به شرق بزرگراه شهید فهمیده به علت نامعلومی از مسیر اصلی منحرف شد و با نرده‌های بزرگراه برخورد کرد. مخزن این تانکر خالی بوده و خوشبختانه این حادثه خسارت جانی نداشته است.
خبرآنلاینخبرآنلاین6 ساعت قبل
از طر فی با بررسی دوربین‌های محل، پلیس یک خودرو۲۰۶ را که متعلق به زنی به‌نام فرانک بود شناسایی کرد. در ادامه کارآگاهان دریافتند سیامک، نامزد دختر دانشجو با این زن متأهل ارتباط پنهانی داشته است. با دستگیری و بازداشت سیامک، وی سرانجام به قتل هولناک نامزدش اعتراف کرد. پس‌ از اظهارات این متهم فرانک در برابر قضات دادگاه ایستاد و ضمن انکار همدستی با سیامک گفت: من نمی‌دانستم می‌خواهد او را بکشد. فقط از من خواست به آن محل بروم ولی وقتی نامزدش مرا دید شروع به ناسزاگویی کرد و با سیامک درگیر شد.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
در پیام‌های قبلی هم سفارشات دیگری برای سرقت لوازم داخل خودرو به او داده بود. مرد جوان که هرگز تصورش را نمی‌کرد راز این سرقت‌ها توسط همسرش برملا شود در بازجویی‌ها به سرقت‌های سریالی لوازم داخل خودرو اعتراف کرد. خیلی زود به مواد مخدر معتاد شدم و برای تأمین هزینه‌های مواد مخدرم با مشکل مالی رو به رو شدم. به یک نفر دستور گوشی قاپی، یکی کیف و یکی هم سرقت لوازم داخل خودرو می‌دهد در مقابل وسایل سرقتی هم مواد یا پول می‌داد. اوایل بلد نبودم چگونه سرقت کنم، فرح مرا به چند نفر از معتادان که در این کار تخصص داشتند معرفی کرد و آن‌ها سرقت لوازم داخل خودرو را به من یاد دادند.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

لزوم تخصیص یارانه به کالاهای استراتژیک/مشکلی در بازار نداریم

مهر1 دقیقه قبل

سردار «حاجی‌محمدزاده» درگذشت

مهر3 دقیقه قبل

سمنان| بازنگری قانون سمن‌ها در دستور کار قرار دارد

تسنیم3 دقیقه قبل

‌خسارت‌های سنگین اغتشاشگران در‌‌ شیراز / ۲ منطقه شهرداری به آتش کشیده شد

تسنیم6 دقیقه قبل

وام ۵ میلیارد دلاری از روسیه

تجارت‌نیوز7 دقیقه قبل