سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سلامت
سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه

سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه

ایمناخبرگزاری ایمنا |
موفقیت در ایفای نقش‌های اجتماعی ما برای دست‌یابی به جامعه و زندگی‌ سالم، بیشتر به سلامت روانی و روند بهداشت روانی خود ما باز می‌گردد. این سلامت روح و روان به شکلی آینه‌وار از جامعه به سوی ما و از ما به روابط جمعی و اجتماعی باز می‌گردد و سلامت یا عدم سلامت جامعه و انسان درون آن را رقم می‌زند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، از تعریف و تفسیر سازمان جهانی بهداشت در زمینه بهداشت روانی این گونه برداشت می‌شود که بهداشت روانی، هرگونه توانایی برای ایفای نقش‌های اجتماعی، روانی و جسمی قلمداد می‌شود. این سازمان معتقد است که بهداشت روانی فقط نبود وجود بیماری و یا عقب ماندگی نیست، بنابراین کسی که احساس ناراحتی نکند از نظر روانی سالم محسوب می‌شود.

بهداشت روان همان سلامت فکر و قدرت سازگاری فرد با محیط و اطرافیان است. همچنان که از جسم خود مراقبت می‌کنیم باید روح خود را نیز مقاومتر کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. این آموزش‌ها به خصوص برای سلامت روان کودکان و نسل‌های آینده یک جامعه بسیار حیاتی و حتی ضامن بقا خواهد بود. به روایتی چگونگی عملکرد رفتاری ما در سلامت روابط اجتماعی بسیار قابل اهمیت است و به روایتی دیگر در زندگی «چگونه بودن» خیلی مهم‌تر از «بودن یا نبودن» است.

وقتی به دنبال راهکار موفقیت باشیم به یاد مهارت‌هایی برای زندگی سالم و آرام خواهیم افتاد. مهارت‌های زندگی عبارتند از مجموعه‌ای از توانائی‌ها که زمینه سازگاری و رفتار مثبت و مفید را فراهم می‌آورند، این توانائی‌ها فرد را قادر می‌سازد که مسئولیت نقش اجتماعی خود را بپذیرد و بدون لطمه زدن به خود و دیگران با خواست‌ها، انتظارات و مشکلات روزانه به ویژه در روابط بین فردی به شکل مؤثری روبه‌رو شود.

انسان و به خصوص کودکان که خاصیت تأثیرپذیری بیشتر دارند در تعاملات حیاتی خود با محیط اجتماعی واجد صفاتی خاص می‌شوند. مهم‌ترین تأثیراتی که محیط زندگی بر رفتار به جای می‌گذارد از طریق احساسات و عواطف است و همین موارد نگرش آدمی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این تأثیرات تغییراتی اساسی را رقم خواهد زد و در نهایت انسان هنگام درگیر شدن با این تعاملات، تجربیاتی را کسب می‌کند که پس از تکرار و تمرین این رفتارها به مهارت‌هایی مرتبط با آن دست خواهد یافت. پژوهشگران معتقدند تعدادی از مهارت‌های کسب شده سبب فعالیت‌های مربوط به ارتقای بهداشت روان خواهد شد.. مهارت‌ها را می‌توان در سه معنی یا شیوه زیستن تقسیم کرد:

مهارت‌های مربوط به امرار معاش که افراد را با افزایش سطح دانش و معلومات خود برای کسب حرفه در جامعه آماده می‌سازد. زیرا داشتن شغل مناسب در تأمین سلامت روان اجتماعی آنان تأثیر مثبت می‌گذارد.

مهارت‌های مراقبت از خود که این مهارت‌ها مواردی مانند مصرف غذای سالم، ورزش، درست مسواک زدن و سلامت را شامل می‌شود. در کل روان و سلامت اجتماعی بر پایه سلامت جسمی استوار است (عقل سالم در بدن سالم).

مهارت‌هایی که برای پرداختن به موقعیت‌های پرخطر زندگی آموزش داده می‌شود. از جمله مهارت‌هایی مانند توانایی نه گفتن در مقابل پافشاری یک جمع برای استفاده از مواد مخدر، توانایی مقابله با افسردگی در موقعیت‌های دشوار زندگی، کنترل خشم و عصبانیت و … در واقع مهم‌ترین بخش از آموزش مهارت زندگی به این قسمت برمی‌گردد.

پس مهارت زندگی مهارت‌هایی است که برای افزایش توانایی‌های روانی و اجتماعی افراد آموزش داده می‌شود تا فرد بتواند به طور مؤثر با کشمکش‌های زندگی روبه‌رو شود. هدف از آموزش مهارت‌های زندگی، افزایش توانایی‌های روانی – اجتماعی و در نهایت پیشگیری از ایجاد رفتارهای آسیب زننده به بهداشت و سلامت جامعه و ارتقای سطح سلامت روان افراد است.

برای تأثیر مثبت مهارت‌ها در زندگی، شخصی که از مهارت زندگی در مراوده و ارتباط با دیگران کمک می‌گیرد به احراز موفقیت‌هایی از جمله این موارد نائل خواهد شد: قدرت تحمل نسبت به نظرات مختلف و احساس امنیت نسبت به گفتار دیگران، انجام به موقع کار با توجه به شرایط زمان و مکان، برنامه ریزی و کوشش در امور مفید و دوری از هر کار بی فایده، راز داری و کنترل گفتار، برداشت واقع بینانه از جهان و عبرت آموزی از وقایع تاریخ گذشته و استفاده از ظرفیت‌ها و کنش‌هایی که هوش قدرت تسلط بر آن را دارد.

همچنین مهارت‌های زندگی اثر مناسبی در جهت کاهش آسیب‌های فردی و اجتماعی خواهد داشت و با ایجاد نگرش‌های اصولی و علمی در انتخاب بهترین شیوه در انجام بهینه هر فعالیت نقش مؤثر خود را اثبات خواهد کرد..

راه‌های تقویت بهداشت روانی فرزندان نیز با راهکارهایی چون پرورش ابعاد روحی، معنوی و مذهبی شخصیت خود و فرزندان‌مان قابل دست یابی است و به سلامت روانی بیشتر فرزندان و نسل آینده جامعه منجر خواهد شد. پس اگر با ناراحتی‌های روانی کودکان، نوجوانان و جوانان روبرو شدیم می‌توان با حوصله و متانت آن را رفع و از تصمیم عجولانه پرهیز کرد.

می‌توان با احترام به دیگران به بهداشت روانی خود و دیگران کمک کنیم. باید به احساسات کودکان و جوانان توجه کرد و ویژگی‌های آنها را بشناسیم. فرصت‌های مناسب برای بروز احساسات و شخصیت کودکان را ایجاد کنیم.

زمینه‌های اعتماد را فراهم و محیط زندگی را در حد توان برای کودکان جذاب و پرنشاط کنیم و لازم به ذکر است که به دست آوردن بهداشت روانی منوط به روبه‌رو شدن با واقعیت، سازگار شدن با تغییرات، ظرفیت داشتن برای مقابله با اضطراب، کم توقع بودن، احترام قائل شدن به دیگران و … است. پس باید بکوشیم این شرایط در خانواده فراهم شود.

در مجموع یادگیری موفقیت‌آمیز مهارت‌های زندگی احساس یادگیرنده را در مورد خود و دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر آن با تغییراتی که کسب این مهارت در افراد به وجود می‌آورد برداشت و نگرش دیگران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. یادگیری مهارت‌های زندگی در دوران کودکی و نوجوانی اثرات نسبتا پایداری بر ساخت شخصیت آنان خواهد داشت، رفتارهای تحصیلی آنان را مؤثر، آینده نگری آنان را مثبت و انگیزه کاری آنان را مضاعف خواهد کرد.

پس بی‌شک مهارت‌های زندگی یکی از عوامل گسترش بهداشت روانی است و ظرفیت‌ها و کنش‌های هوش را ارتقا می‌بخشد. رفتارهای خشونت آمیز و مخرب فرد جلوگیری می‌کند، آسیب‌های فردی و اجتماعی را از بین خواهد برد، ارتباطات اجتماعی انسان را گسترش خواهد داد، قدرت تفکر خلاق و انتقادی را در افراد به وجود خواهد آورد، زمینه ساز ابراز وجود و کسب خودشناسی خواهد بود و در نهایت آینده جامعه را در مسیر راهی برای پیشرفت جوانان و ملتی پیشرفته، پرافتخار و آبرومند فراهم خواهد آورد.

یادداشت از: امیر شریعتی، کارشناس علوم تربیتی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افزایش سرطان در میان زنان ایتالیایی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از رم؛ مسئولان بهداشتی ایتالیا به منظور مقابله با سرطان‌ها و افزایش آگاهی عمومی، تاسیسات درمانی موقت در شهرهای مختلف این کشور از جمله رم برپا کرده‌اند. در این مراکز درمانی که همه معاینه‌های خاص زنان مانند ماموگرافی به صورت رایگان انجام می‌شود، پزشکان بر ضرورت اقدامات پیشگیرانه تاکید دارند. وقتی ۲۵ سالم بود به بیماری مبتلا شدم که خوشبختانه به خاطر تشخیص زود هنگام و مراقبت‌های اولیه کاملا درمان شدم. دو سال پیش مبتلا به این سرطان شدم و بعد از ۱۵ ماه مداوا شدم. مسئولان بهداشتی ایتالیا تلاش می‌کنند تا به چنین ابتکار عمل هایی زنان را به پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک تشویق کنند.
برترین‌هابرترین‌ها23 ساعت قبل
پژوهشگران می‌گویند کودکانی که معمولا مسافت میان خانه تا مدرسه را پیاده طی می‌کنند، کمتر با مشکلاتی مانند اضافه وزن و چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند. در مقابل کودکانی که برای رسیدن به مدرسه معمولا از خدمات حمل و نقل عمومی یا خودروهای شخصی استفاده می‌کنند معمولا یا اضافه وزن دارند یا چاق هستند. بررسی وضعیت سلامت و وزن بیش از ۲۰۰۰ کودک دانش آموز در شهر لندن نشان می‌دهد پیاده روی یا دوچرخه سواری تا مدرسه باعث حفظ تناسب اندام و کاهش وزن کودکان می‌شود. لذا بهتر است والدین با توجه به شرایط مالی و اقتصادی خود مدرسه‌ای را در محله محل زندگی خود برای تحصیل کودکان انتخاب کنند. تحقیق یادشده که توسط پژوهشگران دانشگاه کمبریج صورت گرفته اولین ارزیابی جامع و گسترده برای ارزیابی تاثیر فعالیت جسمانی بر روی میزان چاقی و اضافه وزن کودکان کم سن و سال است.
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
اما وقتی که خواب هستید، آن ماهیچه‌ها استراحت می‌کنند و امکان خروپف کردن را به شما می‌دهند. چه چیزی می‌تواند دلیل وقع خروپف باشد؟ در ادامه چند مورد از دلایلی که باعث می‌شود خروپف کنید را شرح داده‌ایم. همچنین خوابیدن به پشت باعث می‌شود، عضلات گلو بیشتر استراحت کنند و باعث خروپف بشوند. شما باید این را در نظر داشته باشید که تغییر سبک زندگی باعث جلوگیری از خروپف می‌شود. عادت‌های بد، مثل خوابیدن به مقدار کم باعث خروپف می‌شود.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
سالانه حدود هشت هزار نفر در ایران دچار مرگ مغزی می‌شوند که از این تعداد، سه هزار مورد عضو قابل اهدا دارند، اما تنها هزار مورد آن‌ها اعضای خود را اهدا می‌کنند و دو هزار مورد دیگر فرصت اهدای عضو را از دست می‌دهند. رتبه ایران از نظر میزان اهدای عضو در جهان، رده سی و نهم جهان است. ۳۱ اردیبهشت، به نام روز «اهدای عضو، اهدای زندگی» نامگذاری شده است. گرافیک: پدرام آقایی
ساعت ۲۴ساعت ۲۴7 ساعت قبل
از آنجایی که سرکه سیب اسیدی است، می‌تواند به شکستن بافت‌های سخت سنگ‌های کلیه کمک کند، اگر شما سنگ‌های کوچکی دارید، سرکه سیب می‌تواند این سنگ‌ها را در هنگام ادرار کردن از بین ببرد. اگر سنگ‌های بزرگ کلیه دارید، مصرف منظم سرکه سیب کمک می‌کند تا در طول زمان سنگ کلیه‌ها را دفع کنید، سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسیم، اگزالات و اسید اوریک کمک کند. در اینجا چند فرمول طبیعی سرکه سیب وجود دارد که می‌توانید به کمک آن از دست سنگ کلیه خلاص شوید. پس از دفع سنگ کلیه، این مخلوط را یک یا دو بار در هفته بنوشید تا از عود دوباره سنگ کلیه جلوگیری شود. سرکه سیب با عسل، جوش شیرین و آببرای این فرمول طبیعی دفع سنگ کلیه، یک هشتم فنجان یا یک اونس سرکه سیب و یک چهارم قاشق چای خوری جوش شیرین و عسل را در یک لیوان بزرگ ترکیب و خوب مخلوط کنید و ظرف ۳۰ دقیقه این نوشیدنی ضد سنگ کلیه را بنوشید، این نوشیدنی خانگی باعث تسکین درد ناشی از سنگ کلیه می‌شود.
الفالف14 ساعت قبل
کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی از نظر بهداشتی دارای مشکل بوده و در طولانی مدت تاثیرات مخربی را بر سلامتی افراد می‌گذارد. گروه سلامت الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۵:۲۲ ۳۹۸۰۲۳۱۱۶۱امیر رضا ملکی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: متاسفانه این روزها شاهد تهیه و توزیع زولبیا و بامیه‌های رنگی در قنادی‌های سطح شهر هستیم. این خوراکی‌های رنگی سلامت مصرف کنندگان را به خطر می‌اندازد. ملکی گفت: زولبیا و بامیه‌های رنگی نسبت به نمونه زعفرانی از جذابیت بیشتری برخوردار است و مردم هم گول ظاهر رنگی آن را می‌خورند. کارشناس مسئول واحد سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا همدان گفت: از یکم تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۵ مورد قنادی متخلف به مراکز قضایی معرفی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر