سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. سلامت
سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه

سایه‌ سرگردان معضل نبود بهداشت روانی در پیچ و خم جامعه

ایمناخبرگزاری ایمنا |
موفقیت در ایفای نقش‌های اجتماعی ما برای دست‌یابی به جامعه و زندگی‌ سالم، بیشتر به سلامت روانی و روند بهداشت روانی خود ما باز می‌گردد. این سلامت روح و روان به شکلی آینه‌وار از جامعه به سوی ما و از ما به روابط جمعی و اجتماعی باز می‌گردد و سلامت یا عدم سلامت جامعه و انسان درون آن را رقم می‌زند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، از تعریف و تفسیر سازمان جهانی بهداشت در زمینه بهداشت روانی این گونه برداشت می‌شود که بهداشت روانی، هرگونه توانایی برای ایفای نقش‌های اجتماعی، روانی و جسمی قلمداد می‌شود. این سازمان معتقد است که بهداشت روانی فقط نبود وجود بیماری و یا عقب ماندگی نیست، بنابراین کسی که احساس ناراحتی نکند از نظر روانی سالم محسوب می‌شود.

بهداشت روان همان سلامت فکر و قدرت سازگاری فرد با محیط و اطرافیان است. همچنان که از جسم خود مراقبت می‌کنیم باید روح خود را نیز مقاومتر کنیم تا زندگی بهتری داشته باشیم. این آموزش‌ها به خصوص برای سلامت روان کودکان و نسل‌های آینده یک جامعه بسیار حیاتی و حتی ضامن بقا خواهد بود. به روایتی چگونگی عملکرد رفتاری ما در سلامت روابط اجتماعی بسیار قابل اهمیت است و به روایتی دیگر در زندگی «چگونه بودن» خیلی مهم‌تر از «بودن یا نبودن» است.

وقتی به دنبال راهکار موفقیت باشیم به یاد مهارت‌هایی برای زندگی سالم و آرام خواهیم افتاد. مهارت‌های زندگی عبارتند از مجموعه‌ای از توانائی‌ها که زمینه سازگاری و رفتار مثبت و مفید را فراهم می‌آورند، این توانائی‌ها فرد را قادر می‌سازد که مسئولیت نقش اجتماعی خود را بپذیرد و بدون لطمه زدن به خود و دیگران با خواست‌ها، انتظارات و مشکلات روزانه به ویژه در روابط بین فردی به شکل مؤثری روبه‌رو شود.

انسان و به خصوص کودکان که خاصیت تأثیرپذیری بیشتر دارند در تعاملات حیاتی خود با محیط اجتماعی واجد صفاتی خاص می‌شوند. مهم‌ترین تأثیراتی که محیط زندگی بر رفتار به جای می‌گذارد از طریق احساسات و عواطف است و همین موارد نگرش آدمی را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

این تأثیرات تغییراتی اساسی را رقم خواهد زد و در نهایت انسان هنگام درگیر شدن با این تعاملات، تجربیاتی را کسب می‌کند که پس از تکرار و تمرین این رفتارها به مهارت‌هایی مرتبط با آن دست خواهد یافت. پژوهشگران معتقدند تعدادی از مهارت‌های کسب شده سبب فعالیت‌های مربوط به ارتقای بهداشت روان خواهد شد.. مهارت‌ها را می‌توان در سه معنی یا شیوه زیستن تقسیم کرد:

مهارت‌های مربوط به امرار معاش که افراد را با افزایش سطح دانش و معلومات خود برای کسب حرفه در جامعه آماده می‌سازد. زیرا داشتن شغل مناسب در تأمین سلامت روان اجتماعی آنان تأثیر مثبت می‌گذارد.

مهارت‌های مراقبت از خود که این مهارت‌ها مواردی مانند مصرف غذای سالم، ورزش، درست مسواک زدن و سلامت را شامل می‌شود. در کل روان و سلامت اجتماعی بر پایه سلامت جسمی استوار است (عقل سالم در بدن سالم).

مهارت‌هایی که برای پرداختن به موقعیت‌های پرخطر زندگی آموزش داده می‌شود. از جمله مهارت‌هایی مانند توانایی نه گفتن در مقابل پافشاری یک جمع برای استفاده از مواد مخدر، توانایی مقابله با افسردگی در موقعیت‌های دشوار زندگی، کنترل خشم و عصبانیت و … در واقع مهم‌ترین بخش از آموزش مهارت زندگی به این قسمت برمی‌گردد.

پس مهارت زندگی مهارت‌هایی است که برای افزایش توانایی‌های روانی و اجتماعی افراد آموزش داده می‌شود تا فرد بتواند به طور مؤثر با کشمکش‌های زندگی روبه‌رو شود. هدف از آموزش مهارت‌های زندگی، افزایش توانایی‌های روانی – اجتماعی و در نهایت پیشگیری از ایجاد رفتارهای آسیب زننده به بهداشت و سلامت جامعه و ارتقای سطح سلامت روان افراد است.

برای تأثیر مثبت مهارت‌ها در زندگی، شخصی که از مهارت زندگی در مراوده و ارتباط با دیگران کمک می‌گیرد به احراز موفقیت‌هایی از جمله این موارد نائل خواهد شد: قدرت تحمل نسبت به نظرات مختلف و احساس امنیت نسبت به گفتار دیگران، انجام به موقع کار با توجه به شرایط زمان و مکان، برنامه ریزی و کوشش در امور مفید و دوری از هر کار بی فایده، راز داری و کنترل گفتار، برداشت واقع بینانه از جهان و عبرت آموزی از وقایع تاریخ گذشته و استفاده از ظرفیت‌ها و کنش‌هایی که هوش قدرت تسلط بر آن را دارد.

همچنین مهارت‌های زندگی اثر مناسبی در جهت کاهش آسیب‌های فردی و اجتماعی خواهد داشت و با ایجاد نگرش‌های اصولی و علمی در انتخاب بهترین شیوه در انجام بهینه هر فعالیت نقش مؤثر خود را اثبات خواهد کرد..

راه‌های تقویت بهداشت روانی فرزندان نیز با راهکارهایی چون پرورش ابعاد روحی، معنوی و مذهبی شخصیت خود و فرزندان‌مان قابل دست یابی است و به سلامت روانی بیشتر فرزندان و نسل آینده جامعه منجر خواهد شد. پس اگر با ناراحتی‌های روانی کودکان، نوجوانان و جوانان روبرو شدیم می‌توان با حوصله و متانت آن را رفع و از تصمیم عجولانه پرهیز کرد.

می‌توان با احترام به دیگران به بهداشت روانی خود و دیگران کمک کنیم. باید به احساسات کودکان و جوانان توجه کرد و ویژگی‌های آنها را بشناسیم. فرصت‌های مناسب برای بروز احساسات و شخصیت کودکان را ایجاد کنیم.

زمینه‌های اعتماد را فراهم و محیط زندگی را در حد توان برای کودکان جذاب و پرنشاط کنیم و لازم به ذکر است که به دست آوردن بهداشت روانی منوط به روبه‌رو شدن با واقعیت، سازگار شدن با تغییرات، ظرفیت داشتن برای مقابله با اضطراب، کم توقع بودن، احترام قائل شدن به دیگران و … است. پس باید بکوشیم این شرایط در خانواده فراهم شود.

در مجموع یادگیری موفقیت‌آمیز مهارت‌های زندگی احساس یادگیرنده را در مورد خود و دیگران تحت تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر آن با تغییراتی که کسب این مهارت در افراد به وجود می‌آورد برداشت و نگرش دیگران را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد. یادگیری مهارت‌های زندگی در دوران کودکی و نوجوانی اثرات نسبتا پایداری بر ساخت شخصیت آنان خواهد داشت، رفتارهای تحصیلی آنان را مؤثر، آینده نگری آنان را مثبت و انگیزه کاری آنان را مضاعف خواهد کرد.

پس بی‌شک مهارت‌های زندگی یکی از عوامل گسترش بهداشت روانی است و ظرفیت‌ها و کنش‌های هوش را ارتقا می‌بخشد. رفتارهای خشونت آمیز و مخرب فرد جلوگیری می‌کند، آسیب‌های فردی و اجتماعی را از بین خواهد برد، ارتباطات اجتماعی انسان را گسترش خواهد داد، قدرت تفکر خلاق و انتقادی را در افراد به وجود خواهد آورد، زمینه ساز ابراز وجود و کسب خودشناسی خواهد بود و در نهایت آینده جامعه را در مسیر راهی برای پیشرفت جوانان و ملتی پیشرفته، پرافتخار و آبرومند فراهم خواهد آورد.

یادداشت از: امیر شریعتی، کارشناس علوم تربیتی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آخرین اطلاعات درباره ویروس جنجالی چینی و قربانیان آن

نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
خفاش مرموز چینی عامل کرونا / آخرین آمار از شیوع کرونا در چین و ایران؛ کرونا نام ویروسی است که در کشور چین شیوع پیدا کرده و در حال گسترش در سطح جهان است. نام ویروس کرونا از شکل آن گرفته شده که هنگام تصویربرداری با استفاده از میکروسکوپ الکترونی شبیه به یک تاج خورشیدی است. ویروس کرونا در گربه‌ها، سگ‌ها و حیوانات دیگرحیوانات اهلی می‌توانند ویروس کرونا را بگیرند و باعث عفونت‌های شدید شوند. او ضمن سخنرانی در جمع دانش آموزان و معلمان در موسسه تمدن جهانی گفت: آیا این «کرونا ویروس» یک ویروس جدید است یا یک فتنه؟ آمریکا همان مقصر است. این زن که مدت‌های طولانی در شهر ووهان، اولین محل شیوع ویروس کرونا، زندگی می‌کرده است به عنوان اولین نفر از مبتلایان به این ویروس خطرناک درمان شد.

معاون کل وزارت بهداشت: ما هیچ نگرانی برای ویروس کرونا نداریم

مهرمهر1 روز قبل
دکتر حریرچی معاون وزارت بهداشت درباره ویروس تازه به راه افتاده در چین و احتمال انتقال آن به کشور گفت: ما آمادگی لازم برای مقابله با این ویروس را داریم. هم‌اکنون در کشور هیچ نگرانی نداریم.

استقرار «مرکز مدیریت بیماری‌های واگیردار» در فرودگاه امام خمینی تهران (فیلم)

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
سایت دانا، تیرماه ۹۴: پدر طب اسلامی در یزد گفت: زمان برگشت به طب اسلامی فرا رسیده است و بایستی با جایگزین کردن طب اسلامی به جای پزشکی مدرن به کمک مردم بیاییم. پدر طب اسلامی داروی طب اسلامی را بدون عوارض و مفید دانست و داروهای شیمیایی را با عوارض بالا عنوان کرد. پدر طب اسلامی گفت: طب باید به بهبودی و کاهش بیماری انسان شود و این درست برعکس انتظار ما از طب می‌باشد. خردادماه ۹۴ ایسنا در گزارشی با تیتر «پدر طب اسلامی در ایران مطرح کرد: درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی» ادعاهای او را منتشر کرد. ایسنا، خرداد ۱۳۹۴: پدر طب اسلامی ایران از درمان روزانه ۱۵۰ نفر مبتلای به بیماری‌های صعب‎العلاج با طب اسلامی در قم خبر داد.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
به گزارش روز یکشنبه معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حامد جهانگرد در مراسم رونمایی از آیین‌نامه ساختار و خط مشی مالکیت فکری و نوآوری در دانشگاه‌های علوم پزشکی که امروز در دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، یکی از مهمترین اقدامات در دفتر توسعه فناوری سلامت این وزارتخانه را تشکیل کمیته فنی مالکیت فکری در کنار کمیته سیاست‌گذاری دانست و اظهار کرد: این کمیته به منظور تأمین محتوای فنی کمیته سیاست‌گذاری تشکیل شده است. وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی بر اساس شاخص‌های متعددی که در سامانه اطلاعات فعالیت‌های توسعه فناوری وجود دارد، مورد بررسی قرار گرفته‌ و در حوزه ثبت اختراعات، بر اساس تعداد ثبت اختراع رتبه‌بندی شده‌اند. این رتبه‌بندی در وب‌سایت http: //htdo. research. ac. ir در دسترس است. مسئول امور مالکیت فکری و ثبت اختراعات دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌های آتی این دفتر در حوزه مالکیت فکری، گفت: از جمله این برنامه‌ها تصویب سرفصل‌های کارگاه‌های آموزشی مالکیت فکری در دانشگاه‌های علوم پزشکی و نظارت در برگزاری تمرکز و تجاری‌سازی اختراعات حوزه سلامت، ایجاد رویه واحد در میان مراجع استعلام جهت داوری اختراعات حوزه سلامت با همکاری اداره ثبت اختراعات قوه قضاییه و حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) با همکاری وزارت دادگستری و قوه قضاییه است. جهانگرد گفت: برگزاری دوره یک روزه «مقدمات مالکیت فکری»، دوره دو روزه «مقدمات جستجو و نگارش اختراعات» و دوره آموزشی سه روزه «داوری اختراعات» از سوی دفتر توسعه فناوری سلامت پیش‌بینی شده و برگزار خواهد شد.

چین و ویروس کرونا؛ از واکنش سریع دولت تا سرایت به اقتصاد +عکس و فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
تاکنون ۱۲۸۷ نفر به این ویروس مبتلا شده و ۴۱ نفر نیز در چین جان خود را از دست داده‌اند. افراد سالخورده و شهروندانی که به نوعی بیمار هستند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به این ویروس قرار دارند. البته دولت چین نیز اقداماتی را برای کمک فوری به مبتلایان به این ویروس در دستور کار قرار داده است. همچنین تصویری از حضور تعداد زیادی از کامیون‌های حمل گوشت و سبزی منتشر شده که برای انتقال غذا به مردم شهر ووهان در حاشیه اتوبان متوقف شده‌اند. در ۱۳ شهر چین، تردد وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و اتوبوس به دلیل شیوع این ویروس مرگبار متوقف شده است.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

و حالا دهمین سکانس استقلال و الریان؛ آبی‌ها به دنبال فرار از عدد ۶

ایرنا6 ساعت قبل

تمام جاده‌های کردستان بازگشایی شد

کرد آنلاین11 ساعت قبل

وقوع حدود ۴ هزار حادثه طبیعی طی ۹ ماهه گذشته در کشور

ایرنا1 روز قبل

اعلام وضع فوق‌العاده در هنگ‌کنگ برای مقابله با ویروس «کرونا»

افکارنیوز1 روز قبل

ضرورت توجه به رضایت عامه در انتخابات

ایرنا1 روز قبل

چرا انصارالله نمی‌تواند عامل حملات موشکی و پهپادی به پادگان «الاستقبال» باشد؟ / تسویه حساب امارات با مزدوران خاندان آل سعود در استان مأرب یمن + نقشه میدانی و عکس

مشرق‌نیوز1 روز قبل

دهه فجر فرصتی برای اثبات حقانیت انقلاب و دفاع از خون شهدا است

مهر1 روز قبل

عبدل، بیسمارک و ۲۲ ساله‌های عراقی روبروی استقلال

ورزش۳1 روز قبل

زیرساخت‌های روستاهای سیل‌زده گلستان با ۴۰ میلیاردتومان اعتبار بازسازی می‌شود

تسنیم1 ساعت قبل

ایران شانس صعود به جام جهانی را دارد؟

مشرق‌نیوز1 روز قبل

تازه‌ترین خبرها

همه

دیشب ۲۱ دی‌ماه مردم در مقابل دانشگاه امیرکبیر و شریف به یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراین تجمع کرند

خبری2 هفته قبل

انصراف جمعی از هنرمندان از شرکت در جشنواره فجر

خبری2 هفته قبل

واکنش‌ها به قربانی شدن هموطنانمان در حادثه شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی

خبری2 هفته قبل

سرمایه گذاری صباایده در استارتاپ فلایتیو؛ ‌مالک آپارات وارد بازار گردشگری آنلاین می‌شود

تکراتوچند ثانیه قبل

گواردیولا: مقابل فولام مصمم به کسب پیروزی بودیم/ هدف بعدی‌مان صعود به فینال جام اتحادیه است

تسنیم6 دقیقه قبل

دژاگه: کسی درباره انتخاب دایی از من سوال نپرسید/فحاشی؟ فوتبال همین است دیگر

قدس آنلاین6 دقیقه قبل

رونمایی از کیت جدید تمرینی بارسلونا در روز بازگشت عثمان دمبله (عکس)

طرفداری7 دقیقه قبل

برخی نقاط کرج حتی زمستان هم بوی تعفن می‌آید

ایسنا8 دقیقه قبل

ویدیو؛ تبریک تولد ژاوی توسط اکانت یوفا

طرفداری8 دقیقه قبل

بازدید ۲۵ هزار زائر غیر ایرانی از موزه آستان مقدس بانوی کرامت

مهر9 دقیقه قبل