استاندار آذربایجان شرقی: آذربایجان شرقی از استان‌های همطراز عقب مانده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
استاندار آذربایجان شرقی: آذربایجان شرقی از استان‌های همطراز عقب مانده است

استاندار آذربایجان شرقی: آذربایجان شرقی از استان‌های همطراز عقب مانده است

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
استاندار آذربایجان شرقی اذعان کرد که این استان در مقایسه با دیگر مناطق همطراز در ایران، از قافله توسعه عقب مانده است.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، محمدرضا پورمحمدی خود اظهار داشت: باید قبول کرد که از استان‌های دیگر عقب مانده‌ایم و باید با تلاش مضاعف، فاصله ایجاد شده را جبران نماییم.

وی در عین حال با اشاره به دشواری‌های موجود بر سر راه توسعه آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه با وضعیت اقتصادی نامناسب، تحریم‌ها و تهدیدات امریکا مواجه هستیم که این امر کار را برای ما سخت کرده است.

پورمحمدی با تاکید بر اینکه تکلیف ما انجام وظیفه است و نتیجه کار برایمان در اولویت قرار ندارد، افزود: کار و تلاش در چنین شرایط دشواری اجر بیشتری داشته و در صورت موفقیت، شیرینی اش دوچندان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شاخصهای توسعه در آذربایجان شرقی طی ۲۰ سال گذشته رو به کاهش بوده است، گفت: مشکلات یاد شده سهم استان از تولید ناخالص داخلی را از ۳٫۹۶ در سال ۷۹ به ۳٫۲۸ درصد تغییر داده است.

پورمحمدی آذربایجان شرقی را مهاجرفرست‌ترین استان کشور خواند و گفت: ادامه روند مهاجرفرستی و برون کوچی نتایج اقتصادی و اجتماعی زبیانباری برای استان و منطقه به همراه داشته است.

وی بخش عمده حاشیه نشینی در تبریز را ناشی از مهاجرفرستی این استان اعلام کرد و گفت: طی ۲ دهه گذشته سهم جمعیتی آذربایجان شرقی از ۶ درصد به ۵ درصد کاهش یافته است.

پورمحمدی اغلب اقشار مهاجرت کننده از استان را نیروهای جوان تحصیل کرده، کارآفرین و صاحب سرمایه خواند و اظهار داشت: با این روند فرصت سرمایه گذاری، تولید و اشتغال نیز با چالش مواجه شده است.

استاندار آذربایجان شرقی، با اشاره به نرخ بیکاری استان یادآور شد: این موضوع به دلیل رفاه اجتماعی و فرصت‌های بالای شغلی و توسعه اقتصادی نیست بلکه کوچ نیروهای فعال و کارآمد به دیگر مناطق کشور عامل کاهش نرخ بیکاری بوده است.

وی با بیان اینکه نرخ فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار در آذربایجان شرقی بالاتر از میانگین کشوری است، گفت: ۲۳ درصد از جمعیت بیکار استان را فارغ التحصیلان دانشگاهی بیکار تشکیل می‌دهند.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود از وضعیت بانکهای عامل در استان نیز انتقاد کرد و گفت: در حالیکه سهم سپرده‌های استان از کل کشور از سال ۸۸ تاکنون از ۲٫۶۰ به ۲٫۶۸ رسیده است، سهم استان از تسهیلات بانکی در این مدت از ۲٫۸ به ۲٫۲ کاهش یافته است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

استانار آذربایجان شرقی در ادامه این گفتگو در پاسخ به سوالی در مورد دلیل التهاب موجود در بازار گفت: گرانی و افزایش قیمتها اجتناب ناپذیر است اما با پدیده گران فروشی به شدت برخورد می‌کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه، حاملهای انرژی، حقوق و دستمزد و … افزایش قیمت کالاها و خدمات اجتناب تاپذیر است، اما اینکه عده‌ای از فضای موجود سواستفاده کرده و محصولات را از قیمت مصوب گرانتر به دست مصرف کننده برسانند غیر قابل قبول است.

وی با اشاره به طرح نظارت بر قیمتها اظهار داشت: متاسفانه تناسبی بین گران فروشی و میزان جرایم وجود نداشته و عامل باز دارنده برای این امر محسوب نمی‌شود.

عده‌ای با توجه به التهاب موجود در فضای جامعه فکر می‌کنند، آتش به خرمن افتاده و هر طور می‌خواهند چپاول می‌کنند، در حالیکه امروز را فردایی است و قانون یقه متخلفان را خواهد گرفت.

استاندارآذربایجان شرقی از برخی رفتارهای غیرعادی در جامعه نیز انتقاد کرد و گفت: عده‌ای منتظرند تا شایعه‌ای پخش شده و در کمبود ناگهانی یک کالا سهیم باشند که آخرین مورد آن هجوم مشتریان برای خرید ماکارونی به فروشگاههای زنجیره‌ای بود.

وی بخش عمده التهابات موجود را ناشی از جنگ اقتصادی دشمن خواند و گفت: با این روشها می‌خواهند ضمن ایجاد نارضایتی به برخی مسائل در کشور دامن بزنند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد ارزیابی خویش از فضای استان در آستانه انتخابات مجلس گفت: میزان مشارکت در این استان همواره بین ۵۰ تا ۷۰ درصد بوده و با توجه به تعدد کاندیداها پیش بینی ما میزان مشارکت در حد همین مقدار است.

محمدرضا پورمحمدی گفت: با وجود گله مندی مردم از اوضاع اقتصادی نگران کاهش مشارکت در انتخابات نیستیم چراکه شهروندان آذربایجانی نشان داده‌اند در بدترین شرایط نیز صحنه را ترک نخواهند کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صف کشتی‌های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی +فیلم

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
به گزارش مشرق، واردات کالای اساسی از جمله شکر، روغن خام، کنجاله سویا، دانه‌های روغنی و … به کشور در مقایسه با سال گذشته از طریق بندر امام حدود ۸۵ درصد افزایش یافته است. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در این‌باره گفت: در دو ماه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌های تخلیه شده در کالای اساسی ۸۵ درصد و در تناژ کالای بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است. همچنین موجودی کالای در محوطه و انبار حدود ۶۰ درصد داشته است و در حوزه کالای اساسی ۲٫۸ میلیون تن است که سال گذشته ۱٫۸ میلیون تن بود. عادل دریس با بیان این‌که تعداد کشتی کالای اساسی امسال ۶۳ فروند بوده که در دو ماه مشابه سال گذشته تعداد کشتی‌ها ۳۴ فروند بود، افزود: بیش از ۳ میلیون تن موجودی انبار کالای اساسی بندر امام است که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال ۹۷ این رقم ۱٫۶ میلیون تن بود. در فیلم زیر صف کشتی‌های خارجی برای تخلیه کالای اساسی در بندر امام خمینی (ره) را ببینید.

اظهارات مدیر عامل شهروند غیر کارشناسی است

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
سید یاسر رایگانی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: مجموعه شهروند ۲۳۰ تن برنج تقلبی موجود داشت که پیش از ورود تعزیرات ۲۰ تن از آن را با همان قیمت بالا عرضه کرده بود و وقتی تعزیرات ورود کرد با همراهی اتحادیه و بازرسان صنعت، معدن و تجارت ۸۰ تن از این برنج با قیمت مصوب (هر کیلوگرم ۱۰ هزار تومان) به فروش رسید. وی گفت: ۱۳۰ تن از این برنج توقیف شده است و قطعا پرونده مجموعه شهروند در تعزیرات در حال رسیدگی است و حکم آن صادر خواهد شد. رایگانی در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر اخیر مدیر عامل مجموعه شهروند که گفته بود ما خودمان پیش از تعزیرات به این تخلف رسیده بودیم، افزود: این اظهار نظر کارشناسی و پذیرفته شدنی نیست و طبق قانون صنفی هر شرکتی که کالایی ارائه می‌کند مسئول تضمین کیفیتی است که ادعا کرده است و فروشگاه شهروند مسئول عرضه کالا است و اینکه قبل از ورود تعزیرات ۲۰ تن از این برنج را با آن قیمت بالا به فروش رسانده است نشان می‌دهد که به صحت برنج اعتقاد داشته است. سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی همچنین به پرونده‌ای دیگر در خصوص کشف ۴ محموله قاچاق لوازم یدکی خودرو به ارزش ۶۰ میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: این پرونده در اداره کل تعزیرات حکومتی استان لرستان در حال رسیدگی است. رایگانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا اظهار نظر مردم مبنی بر اینکه سازمان تعزیرات منبع درآمدی برای دولت شده و احکامش دردی را از مردم دوا نمی‌کند چه پاسخی دارید؟ گفت: سازمان تعزیرات، حکم محور است و بر اساس قانون حکم صادر می‌کند و ما در برخورد با گران فروشان و در صورت مشاهده تخلف در نوبت اول، دوم یا سوم حکم متفاوت صادر می‌کنیم و اگر روند صدور حکم، رسیدگی و استعلام در یک سال اتفاق بیفتد منجر به پلمپ و اتفاقات بعدی می‌شود، اما زمان وقوع تخلف و رسیدگی و رسیدگی مجدد در شعب تجدید نظر روند کار را کند می‌کند. وی گفت: ما هم قبول داریم که قوانین صنفی بازدارنده نیست و متخلف باید پس از اینکه در تعزیرات و مراجع قضایی و شبه قضایی محکوم شد دیگر مرتکب تخلف نشود، اما قوانین موجود کشور این نتیجه را برای ما ندارد.

تبدیل شدن پله برقی به چرخ گوشت و پدید آمدن فاجعه انسانی +فیلم

افتصادنیوزافتصادنیوز15 ساعت قبل
به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از باشگاه خبرنگاران، افزایش تراکم جمعیت مسافران در مترو مکزیکوسیتی باعث شد پله برقی مثل چرخ گوشت عمل کند و جان چند تن از شهروندان این کشور را بگیرد. حجم فیلم: ۴ مگابایت
خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
قیمت طلا اخیرا با فشارهای کاهشی روبرو شده زیرا سرمایه‌گذاران با مشاهده تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین ترجیح می‌دهند دلار خریداری کنند. در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۹ نفر یا ۶۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند و ۵ نفر یا ۳۳ درصد نظری نداشتند و یک نفر نیز کاهش قیمت طلا را پیش بینی کرد. در نظرسنجی هفته پیش، اکثر سرمایه گذاران و کارشناسان وال‌استریت به افزایش قیمت طلا خوش بین بودند. من بر این باورم که سرمایه‌گذاران در هر دور افزایش قیمت طلا باید به فروش اقدام کنند زیرا ثابت شده که این افزایش قیمت‌ها موقتی است. افشین نوابی، مدیر معاملات گروه «ام کی اس» به کیتکونیوز گفت: اگرچه نارضایتی فزاینده‌ای میان سرمایه گذاران طلا وجود دارد، اما همچنان طلا را بهترین دارایی امن در بازار می‌بیند.

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
حسن نیا افزود: شرکت‌های حمل و نقل توانمند بدان گونه که در قانون آمده با برخورداری از تعداد قابل توجهی کامیون و بهره گیری از ظرفیت منطقه‌ای می‌توانند در مواقع ضروری و تنگنا‌ها مشکلات بخش حمل و نقل جاده‌ای رابرطرف کنند. معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: بیش از ۳۴۰ هزار کامیون در بخش حمل و نقل جاده‌ای فعال هستندکه بدلیل عمربالا چالش‌های جدی را در حوزه جابجایی بار و بهره وری حمل ونقل ایجاد کرده که چنانچه در قالب شرکت‌های توانمند ساماندهی شوند بخش قابل توجهی از مشکلات موجود برطرف خواهد شد. حسن نیا با توجه به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی برای اولویت و بکارگیری ناوگان ملکی شرکت‌های حمل ونقل برای حمل بار باتوجه به مسئولیت آن‌ها درمقابل صاحبان کالا افزود: این امرنیازمندبررسی بیشتراست، اما درشرایط کنونی که در بسیاری از استان‌ها از جمله خوزستان و فارس برداشت محصولات کشاورزی خصوصا گندم شروع شده می‌توان ازظرفیت کامیون‌های ملکی شرکت‌ها کمک گرفت. رئیس سازمان راهداری وحمل ونقل جاده‌ای در بخش دیگری ازصحبت‌های خودبه لزوم تعادل بین خواسته‌های استانی و ملی دربخش حمل ونقل تاکیدکرد و گفت: برای رسیدن به تعادل بین خواسته رانندگان، شرکت‌های حمل ونقل، تشکل‌های صنفی وکانون‌های مراکز بار نیازمندتعامل بیشتر منطقه‌ای هستیم ازاین انتظارمی رودمسئولان مربوطه تعامل بیشتری با یکدیگر برقرار کنند. وی همچنین درپاسخ به درخواست مسئولان تشکل‌های صنفی بخش مسافراستان با موضوع مشکل ایجادشده با راه اندازی طرح خط سیربرای شرکت‌های بومی تصریح کرد: یکی ازدغدغه‌های ما درسازمان راهداری به حداقل رساندن چالش‌های بخش حمل و نقل مسافر با آغاز بکار خط سیر یا شرکت‌های حمل ونقل توانمند مسافراست که امیدواریم در این زمینه نیز بادقت لازم اشکالات طرح را شناسایی و برطرف کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر