از بازگشت نادرشاه افشار به ایران تا افزایش ۲۰ درصدی حقوق حداقل بگیران دولت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

از بازگشت نادرشاه افشار به ایران تا افزایش ۲۰ درصدی حقوق حداقل بگیران دولت

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اردیبهشت ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و ششمین روز اردیبهشت ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۶ اردیبهشت ۱۱۱۸، نادرشاه افشار و سپاهیانش پس از فتح دهلی و دو ماه اقامت در آن شهر به ایران برگشتند. لشکر نادرشاه در جنگ کرنال (۵ اسفند ۱۱۱۷- ۲۴ فوریه ۱۷۳۹) هندوستان را فتح کرد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۱۱، در این روز، موضوع معافیت کشت درخت ‌های زیتون از پرداخت مالیات توسط نماینده ‌ای به نام «شیخ الملک اورنگ» در مجلس شورای ملی مطرح شد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۰، زمزمه ‌هایی از این طرف و آن طرف شنیده می‌‌شد که قرار است آمریکا ۸ هواپیمای سمپاش خود را به ایران واگذار کند. این هواپیماهای سمپاش را آمریکا برای مبارزه با ملخ ‌ها به ایران قرض داده بود که گویا تصمیم دولت آمریکا بر این بوده است که این هواپیماها را که در اختیار سازمان دفع ملخ وزارت کشاورزی است، به دولت ایران واگذار کند و آن را جزو برنامه‌‌‌های موسوم به «کمک ترومن» به آسیا به حساب بیاورند.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۹، قانون اصلاحات اراضی که قبلا مورد تصویب مجلس شورای ملی قرار گرفته در سنا تصویب شد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۴۰، کشور ایران دارای آزمایشگاه‌‌های مجهز و تجهیزات اندازه ‌گیری برای استاندارد کشمش و انواع خشکبار شد. این موضوع را دکتر مجید خورسند رئیس موسسه استاندارد ایران در در رسانه‌‌ها اعلام کرد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۴، وزیران صنایع و بازرگانی اسپانیا در راس یک هیات ۱۵ نفری وارد تهران شدند.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۷۳، بندر انزلی، منطقه آزاد تجاری اعلام شد.

در خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۹، توافق هسته‌ای تهران به امضای مقامات ایران، ترکیه و برزیل رسید. گروه وین (فرانسه، روسیه، آمریکا و آژانس) متعهد به تحویل سوخت رآکتور تهران شدند.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰، استراوس کان رییس صندوق بین ‌المللی پول دو روز پیش به اتهام سوءقصد جنسی بازداشت شد. وی نقش موثری در تضمین حمایت این صندوق از اقتصادهای مشکل ‌دار منطقه یورو داشت و بازداشت او، نگرانی ‌هایی را در بازارهای پولی و مالی جهانی درباره تاثیر احتمالی این بازداشت بر طرح‌‌های اتحادیه اروپا برای کمک به اقتصادهای پرتغال و یونان به دنبال داشت.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲، وندی شرمن، معاون امور سیاسی وزیر خارجه آمریکا و نماینده این کشور در مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران و نیز دیوید کوهن، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده با هم در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا به ارائه گزارشی درباره ایران پرداختند و طی این گزارش بر ضرورت وضع تحریم‌های جدید علیه ایران به ویژه در مورد فروش طلا به کشورمان تاکید کردند.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، پارلمان بخش خصوصی مهم ‌ترین ابهام سرمایه‌ گذاران خارجی را در مذاکرات دوجانبه، روشن نبودن روش ‌های مبارزه با فساد در اقتصاد ایران اعلام کرد.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، مجلسی‌‌ها با رای موافق خود به کلیات و جزئیات یک استفساریه، تکلیف قرائت صحیح از بند الف تبصره ۱۲ قانون بودجه سال ۹۷ کل کشور را تعیین کردند؛ تبصره ‌ای که به نقطه اختلاف دولت و مجلس تبدیل شده بود. مجلسی‌ها تاکید کردند که مفهوم این بند از قانون بودجه ۹۷ آن است که افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۷ به‌ صورت پلکانی نزولی است. یعنی افزایش ۲۰ درصدی به حداقل حقوق اختصاص می‌‌یافت و میزان افزایش بالاترین طبقه حقوق کارکنان دولت، یک درصد بود.

منابع: آرشیو روزنامه دنیای اقتصاد و موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف13 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز20 ساعت قبل
روش‌های حل اختلافات سیاسیبرای حل اختلافات سیاسی، نمی‌توان از روش‌های حقوقی استفاده کرد. همچنین می‌توان به مساعی جمیله دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ درباره حل اختلاف دو جامعه یونانی و ترک قبرس اشاره کرد. در میانجیگری، میانجی با دادن پیشنهادات لازم در ماهیت دعوا وارد می‌شود، ولی در مساعی جمیله شخص ثالث در ماهیت دعوا دخالتی ندارد. برای واشنگتن نقش سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و ونزوئلا حائز اهمیت و الویت است. امیدوار بودن ژاپن به ایفای نقش میانجی در تنش‌های ایران و آمریکادولت ژاپن هم امیدوار است که بتواند در راستای حفظ توافق هسته‌ای ایران میان آمریکا و ایران میانجی‌گری کند.

نظرها

اخبار بیشتر