فشار خون بالا در کمین سلامتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
فشار خون بالا در کمین سلامتی

فشار خون بالا در کمین سلامتی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بندرعباس- ایرنا- دنیای امروز به دلیل تغییر سبک زندگی ، کم تحرکی و تغییر ذائقه بشر با چالش های مختلفی در حوزه سلامت روبه رو شده که هزینه های سنگینی را بر جامعه تحمیل کرده است.

به گزارش ایرنا یکی از مهمترین این چالش‌ها، رشد روز افزون بیماری‌های غیرواگیر همچون سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان است که سلامت جامعه و رشد و پویایی آن را هدف گرفته و گرد بیماری را بر روی جامعه نشانده است.

روزگاری بیماری‌های واگیردار سلامت مردم را هدف گرفته بود، اما امروز این بیماری‌ها به مدد رشد علم و تکنولوژی و دستیابی بشر به درمان‌های جدید، تا حدود قابل توجهی کنترل شده است و ظاهرا جای خود را به بیماری‌های غیرواگیر و مرگ‌های ناشی از آن در سنین مختلف داده است.

یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های غیرواگیر که از آن به عنوان قاتل خاموش نیز یاد می‌شود و خود زمینه ساز ابتلاء به بیماری‌های خطرناک دیگری است، فشار خون بالا می‌باشد.

هفدهم ماه مه (۲۷ اردیبهشت) به منظور افزایش آگاهی عمومی در مورد فشار خون بالا، اقدامات پیشگیرانه و عوارض این اختلال روز جهانی فشار خون نامیده شده است که این نامگذاری خود نشان از خطرات بالای این بیماری برای سلامت انسان آن دارد.

**تعریف فشار خون

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود تا خون در سراسر رگ‌ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

به گفته پزشکان فشار خون در یک فرد بالغ و سالم باید ۱۲۰ روی ۸۰ باشد؛ عدد بالایی در واقع بیشترین مقدار فشار خون و عدد پایین کمترین فشار خون در طول این جریان است. از آنجایی که ضربان قلب و پمپاژ خون در بدن حالت نوسانی دارد، مقدار فشار خون همیشه در یک حد نمانده و کم و زیاد می‌شود.

کارشناسان و متخصصان حوزه پزشکی می‌گویند: فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم بیش از نیمی از بیماری قلبی و مغزی است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ شیوع فشارخون بالا ۶۰ درصد افزایش یابد و به یک میلیارد و ۵۶ میلیون نفر برسد؛ سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده که فشارخون بالا سبب یک مرگ از هر هشت مرگ می‌شود و سومین عامل کشنده در دنیا است.

**یک سوم جمعیت ایران مبتلا به فشار خون بالا است

در کشور ما طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال به فشارخون بالا (پرفشاری خون) مبتلا هستند که این زنگ خطری جدی برای سلامتی جامعه است.

از یک سوم جمعیت مبتلا به فشار خون بالا، حدود ۶۰ درصد از بیماری خود آگاه نیستند و از ۴۰ درصد باقی مانده، ۴۰ درصد درمان دارویی صحیح ندارند و تحت مراقبت نیستند.

این آمارها حکایت از آن دارد که بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود و خطرات آن آگاهی ندارند و از همین منظر است که پزشکان توصیه بر کنترل منظم فشار خون دارند، زیرا این بیماری مانند بالا بودن چربی‌های خون، می‌تواند برای سال‌ها بی سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن که هیچ گونه علایمی را در شخص مبتلا بروز دهد.

**دلایل ابتلاء به فشار خون بالا

متخصصان حوزه پزشکی دلایل مختلفی را در ابتلاء به فشار خون بالا عنوان می‌کنند که عمده‌ترین این دلایل مصرف بالای فست فود، چربی خون بالا، خوردن الکل، استرس‌های روحی و روانی، چاقی، کم تحرکی، استعمال دخانیات و مصرف زیاد نمک است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان با بیان اینکه امروز بیماری‌های غیرواگیر سلامت جامعه را هدف قرار داده، گفت: یکی از این بیماری‌های خطرناک فشار خون بالا است که متاسفانه چندان جدی گرفته نمی‌شود.

دکتر حسین فرشیدی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این بیماری با وجود تشخیص آسان، اغلب بی علامت و بسیار رایج است و در صورتی که درمان نشود، آسیب‌های مرگباری به همراه دارد.

این متخصص قلب و عروق تصریح کرد: حمله قلبی، سکته قلبی، مشکلات کلیوی، نارسایی کلیه، پارگی عروق چشم و نابینایی، پارگی عروق و رگ‌ها در مغز و سردردها در فشار خون بالا افزایش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر کنترل منظم فشار خون، گفت: ۵۰ درصد نارسایی‌های قلبی به دلیل فشار خون بالا است.

فرشیدی افزود: اگر فشار خون به طور مرتب کنترل نشود، در ۹۵ درصد موارد موجب بروز سکته‌های مغزی و یا قلبی می‌شود.

این متخصص قلب و عروق ابراز داشت: با وجود اهمیت مساله کنترل فشار خون، در ایران تنها حدود ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به فشار خون به درمان خود به صورت جدی ادامه می‌دهند.

دکتر فرشیدی علل رفتاری افزایش خطر ابتلا به فشار خون را شامل مصرف زیاد الکل، مصرف غذاهای چرب و پرنمک، مصرف کم میوه و سبزیجات، ورزش نکردن و نداشتن تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس عنوان کرد.

** اقدام‌های لازم برای پیشگیری از ابتلاء به فشار خون بالا

به اعتقاد کارشناسان پزشکی می‌توان با تغییر برخی عادت‌های غلط از جمله مصرف بالای غذاهای آماده، مصرف دخانیات، ورزش نکردن، مصرف نمک زیاد، استفاده بی رویه از مسکن‌ها از ابتلاء به فشار خون بالا پیشگیری کرد.

مصرف نمک باعث احتباس آب و مایعات در داخل رگها شده و در نتیجه حجم خون را افزایش داده و باعث افزایش فشار خون می‌شود.

براساس آمارهای موجود در استان هرمزگان مصرف سیگار هفت وسه دهم درصد می‌باشد که در کشور ۱۱ درصد است ولی سن شروع مصرف در استان هرمزگان چهار سال کمتر از کشور است.

سن شروع مصرف سیگار در هرمزگان از ۱۶ سالگی اما درکشور از ۲۰ سالگی است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار جالب در حوزه سلامت و پزشکی

پنجاه درصد مردم استان هرمزگان فعالیت جسمانی کم دارند در صورتی که در کشور این رقم ۴۴ درصد می‌باشد.

زمان انجام فعالیت جسمانی در هرمزگان پنج و نیم دقیقه می‌باشد در صورتی که در کشور ۱۰دقیقه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید: شناسایی فشارخون بالا آسان بوده و کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و در صورت لزوم دارو درمانی صورت می‌گیرد.

دکتر عبدالله قریب زاده به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهروندان باید سعی کنند عادت‌های غذایی خود را اصلاح و به جای مصرف گوشت‌های چرب، از گوشت ماهی و پروتئین‌های گیاهی مانند سویا استفاده کنند.

وی افزود: مصرف کمتر نمک، فست فودها، گوشت قرمز و به میزان کمتر گوشت سفید در فشار خون بالا موثر است.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش وزن و دوری از زندگی پر استرس نیز در پیشگیری و یا کنترل فشار خون موثر است.

قریب زاده بیان داشت: در افراد فشارخونی که دخانیات مصرف می‌کنند، بروز سکته قلبی و بیماری کرونر قلب دو تا سه برابر نسبت به افراد سالم بیشتر است و ترک دخانیات به سرعت خطر را کاهش می‌دهد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: درمان فشارخون بالا از بروز بیماری قلبی عروقی پیشگیری می‌کند و طول عمر را افزایش می‌دهد.

** پیش بینی ابتلای ۱۶۰ هزار نفر در هرمزگان به فشار خون بالا

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید: براساس آمارهای موجود حدود ۱۶۰ هزار نفر در استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: با توجه به اهمیت کنترل فشار خون، نیاز است افراد جامعه از سن ۲۰ سالگی به صورت دوره‌ای فشار خون خود را اندازه‌ گرفته و کنترل کنند.

وی افزود: اگر فشار خون بالا زود تشخیص داده شود و درمان به موقع انجام شود، از عوارض آن پیشگیری می‌شود.

نوروزیان تاکید کرد: اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا وجود داشته باشد، فشار خون باید حداقل سالی یکبار کنترل شود.

این پزشک متخصص گفت: از مهمترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا، کنترل وزن و کنترل مصرف نمک است.

نوروزیان بیان داشت: آنچه که در این میان موجب نگرانی است، این است که ذائقه نسل امروز به سمت مصرف غذاهای شور و فست فودها پیش رفته که این زنگ خطری برای سلامت جامعه است و والدین باید حساسیت بیشتری بر تغذیه صحیح فرزندان خود داشته باشند.

وی با تاکید بر جدی گرفتن بیماری فشار خون بالا، گفت: براساس آمارهای موجود ۹۹ درصد بیماران دیالیزی به دلیل فشار خون بالا به این عارضه مبتلا شدند.

**غربالگری بیش از ۷۰۰ هزار نفر در هرمزگان در قالب پویش همگانی کنترل فشار خون

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اجرای پویش همگانی کنترل فشار خون گفت: پیش بینی می‌شود در این پویش بیش از ۷۰۰ هزار نفر در این استان از نظر ابتلا به فشار خون بالا غربالگری شوند.

دکتر فرشیدی خاطرنشان کرد: این اقدام در قالب پویش همگانی کنترل فشار خون در هرمزگان همزمان با دیگر نقاط کشور از ۲۷ اردیبهشت روز جهانی فشار خون آغاز می‌شود و تا ۱۵ تیر ماه ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در این غربالگری افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنها به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ میلیمتر جیوه بالاتر باشد تحت کنترل، مراقبت و بررسی قرار می‌گیرند.

وی افزود: غربالگری فشار خون در تمام مراکز خدمات جامع سلامت، خانه‌های بهداشت، مراکز بهداشت شهری و روستایی انجام خواهد شد.

فرشیدی با اشاره به افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی در کشورهای در حال توسعه و هزینه بالای درمان این بیماران، بیان داشت: با توجه به این مساله بهتر است پیشگیری را در اولویت کارهای خود قرار دهیم و در این راستا برنامه ریزی‌های دقیقی انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: لازمه یک برنامه ریزی مناسب، داشتن مدارک ومستندات از مردم جامعه می‌باشد و از این رو به منظور بررسی و دست یابی به آمارهای استانی، این دانشگاه طرحهای غربالگری را با جدیت پیگیری و اجرا می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اهمیت آموزش و خودمراقبتی برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌ها، گفت: در این میان رسانه‌های جمعی نقش بسیاری مهمی در جهت آگاهی بخشی به مردم دارند.

**خطر فشار خون بالا را جدی بگیریم

مساله پیشگیری، موضوعی بسیار مهم در حوزه سلامت است و به طور یقین اگر بتوان مردم را در حفظ و صحت خود توانمند کرد، کمک بسزایی به داشتن کشوری آبادتر خواهد شد و رونق اقتصادی در این شرایط بهتر می‌شود.

با توجه به آنچه در این گزارش از قول متخصصان حوزه پزشکی عنوان شد، بیماری فشار خون بالا یک بیماری بسیار خطرناک و زمینه ساز ابتلاء به بیماری قلبی، مغزی، کلیوی، اختلالات بینایی و دیگر موارد است و از همین رو باید همه ما با خودمراقبتی از ابتلاء به این بیماری و دیگر بیماری‌های غیرواگیر پیشگیری کنیم.

بیماری‌ها اعم از واگیر و غیرواگیر علاوه بر هزینه‌های فردی، هزینه‌های بسیاری بر نظام سلامت جامعه نیز وارد می‌کند و از همین جهت باید پیشگیری را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

در این میان نباید از ظرفیت‌های بالای انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر غافل شویم؛ اما آموزش درست این گروه‌ها برای ارائه آموزش به عموم جامعه نیز بسیار مهم است و باید از سوی دستگاه‌های متولی مد نظر قرار گیرد.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا11 ساعت قبل
برنج قهوه‌ای می‌تواند حاوی پروتئین، فیبر و کربوهیدرات بیشتری نسبت به برنج سفید باشد، اما چربی بیشتری نسبت به برنج سفید دارد. برنج سفید همان برنج قهوه‌ای است که سبوس و جوانه را از آن حذف کرده‌اند. در نتیجه، برنج سفید دارای مقدار کمتری از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین B، مواد معدنی، چربی‌ها، فیبر و پروتئین نسبت به برنج قهوه‌ای است. برنج سفید دارای اسید فولیک بیشتری نسبت به برنج قهوه‌ای است و برای زنان باردار توصیه می‌شود. به طور کلی، برنج قهوه‌ای انتخابی سالم‌تر از برنج سفید است.
فارسفارس23 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تأکید براینکه باید پرونده الکترونیک سلامت هرچه سریع‌‌تر نهایی و به طور کامل اجرایی شود، گفت: این راه تنها مسیر ممانعت از سوءاستفاده‌ها در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی است. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: از طریق کد رهگیری داروها می‌توان از کارخانه تا داروخانه را رصد کرد. وی گفت: براساس برنامه ششم توسعه و در صورت تحقق نهایی پرونده الکترونیکی سلامت موضوع دارو و تجهیزات پزشکی قابل رصد است. سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: ‌تنها راه ممانعت از سواستفاده‌های احتمالی در حوزه توزیع دارو و تجهیزات پزشکی بازگشت به ریل‌گذاری مجلس شورای اسلامی در قالب اجرای برنامه ششم توسعه است که اولین گام آن راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت است. عابدی افزود: وقتی زنجیره کنترل تولید و مصرف دارو و تجهیزات پزشکی و نوع توزیع و تجهیز آن در قالب پرونده الکترونیک سلامت کنترل نشود امکان بروز هر نوع تخلفی وجود دارد.
ایسناایسنا23 ساعت قبل
تشخیص اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی (ADHD) و تجویز داروهای مناسب به میلیون‌ها کودک و نوجوان مبتلا به این بیماری کمک می‌کند تا بتوانند علائم آن را کنترل کنند. به گزارش ایسنا، اکثریت افراد مبتلا به اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی از کودکان و نوجوانان هستند. عوارض جانبی داروهای اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالیدرحالیکه دارو در بسیاری از مبتلایان به این اختلال اثربخش است، بیش از ۳۰ درصد از این بیماران پس از مصرف دارو عوارض جانبی ناشی از آن را تجربه می‌کنند. شدت عوارض جانبی این داروها در افراد متفاوت است؛ هرچند در بسیاری از مواقع این عوارض جانبی خفیف و قابل کنترل است. از جمله متداول‌ترین داروهایی که برای مبتلایان به اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی تجویز می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: - ریتالین- آدرال- ویوانس- فوکالینتأثیر برخی از داروهای اختلال کم‌توجهی - بیش‌فعالی کوتاه مدت است، اما متداول‌ترین داروهای تجویزی برای این اختلال با عوارض جانبی همراه هستند که تاثیرآن‌ها هشت تا ۱۲ ساعت باقی می‌ماند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین21 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نتایج مطالعات محققان دانشگاه یل آمریکا نشان می‌دهد مصرف بیشتر سویا با کاهش ۷۷ درصدی کاهش ریسک شکستگی‌های استخوانی در زنان جوان‌تر مرتبط است. محققان در این مطالعه به بررسی تاثیر ورزش و مصرف سویا بر نرخ شکستگی استخوان در بین بازماندگان سرطان پرداختند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند مصرف tamoxifen، SERM یا دارو، که برای بیماران مبتلا به سرطان سینه تجویز می‌شود، موجب کاهش ریسک شکستگی‌ها می‌شود. برخی درمان‌های مربوط به سرطان سینه می‌تواند موجب یائسگی زودهنگام شده و در نتیجه تراکم استخوانی کاهش یابد. همین مسئله منجر به بروز بیشتر شکستگی‌های مرتبط با پوکی استخوان در بین بازماندگان سرطان سینه می‌شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز13 ساعت قبل
سلامت نیوز: رئیس کل سازمان نظام پزشکی، در نامه‌ای به رئیس رسانه ملی، نسبت به پخش برنامه‌ای که در آن جامعه پزشکی مورد تمسخر قرار گرفته است، به شدت گلایه و اعتراض نمود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، محمدرضا ظفرقندی، در این نامه خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما، عنوان داشته است؛ در روزهای اخیر در یکی از برنامه‌های شبکه یک سیما مجریان بی نزاکت برنامه هزل، طعنه و تمسخر جامعه خدوم پزشکی را به نهایت رساندند. تخریب و تهاجم هجوگونه به جامعه پزشکی به منظور انحراف اذهان مردم شریف ایران از مشکلات عدیده اجتماعی و اقتصادی کشور و مسببین این شرایط نمایش کهنه و نخ نمایی است که سالهاست بر همگان مکشوف و بی اثر شده است. حتما میدانید که در آخرین نظر سنجی انجام شده به رغم همه تخریب‌های ظالمانه، جایگاه جامعه خدوم پزشکی کشور در سه رتبه برتر اعتماد و رجوع مردم قرار دارد. امیدوارم مسئولین آن سازمان لااقل در شرایط خطیر و بحرانی کنونی کشور به اهمیت انسجام ملی و وحدت اقشار مختلف کشور پی برده و بیش از این بر طبل اختلافات و تفرقه‌ها نکوبند و مصالح ملی را بر امور دیگر ترجیح دهند.

نظرها

اخبار بیشتر