فشار خون بالا در کمین سلامتی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سلامت
فشار خون بالا در کمین سلامتی

فشار خون بالا در کمین سلامتی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بندرعباس- ایرنا- دنیای امروز به دلیل تغییر سبک زندگی ، کم تحرکی و تغییر ذائقه بشر با چالش های مختلفی در حوزه سلامت روبه رو شده که هزینه های سنگینی را بر جامعه تحمیل کرده است.

به گزارش ایرنا یکی از مهمترین این چالش‌ها، رشد روز افزون بیماری‌های غیرواگیر همچون سکته‌های قلبی، مغزی و سرطان است که سلامت جامعه و رشد و پویایی آن را هدف گرفته و گرد بیماری را بر روی جامعه نشانده است.

روزگاری بیماری‌های واگیردار سلامت مردم را هدف گرفته بود، اما امروز این بیماری‌ها به مدد رشد علم و تکنولوژی و دستیابی بشر به درمان‌های جدید، تا حدود قابل توجهی کنترل شده است و ظاهرا جای خود را به بیماری‌های غیرواگیر و مرگ‌های ناشی از آن در سنین مختلف داده است.

یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های غیرواگیر که از آن به عنوان قاتل خاموش نیز یاد می‌شود و خود زمینه ساز ابتلاء به بیماری‌های خطرناک دیگری است، فشار خون بالا می‌باشد.

هفدهم ماه مه (۲۷ اردیبهشت) به منظور افزایش آگاهی عمومی در مورد فشار خون بالا، اقدامات پیشگیرانه و عوارض این اختلال روز جهانی فشار خون نامیده شده است که این نامگذاری خود نشان از خطرات بالای این بیماری برای سلامت انسان آن دارد.

**تعریف فشار خون

فشار خون نیرویی است که توسط جریان خون به دیواره رگ‌ها وارد می‌شود تا خون در سراسر رگ‌ها و بدن جریان یابد. اگر این نیرو افزایش پیدا کند و در طول زمان ثابت باقی بماند، بدن با مشکلات زیادی روبرو می‌شود.

به گفته پزشکان فشار خون در یک فرد بالغ و سالم باید ۱۲۰ روی ۸۰ باشد؛ عدد بالایی در واقع بیشترین مقدار فشار خون و عدد پایین کمترین فشار خون در طول این جریان است. از آنجایی که ضربان قلب و پمپاژ خون در بدن حالت نوسانی دارد، مقدار فشار خون همیشه در یک حد نمانده و کم و زیاد می‌شود.

کارشناسان و متخصصان حوزه پزشکی می‌گویند: فشارخون بالا اولین عامل خطر سکته مغزی و عامل مهم بیش از نیمی از بیماری قلبی و مغزی است.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ شیوع فشارخون بالا ۶۰ درصد افزایش یابد و به یک میلیارد و ۵۶ میلیون نفر برسد؛ سازمان جهانی بهداشت برآورد کرده که فشارخون بالا سبب یک مرگ از هر هشت مرگ می‌شود و سومین عامل کشنده در دنیا است.

**یک سوم جمعیت ایران مبتلا به فشار خون بالا است

در کشور ما طبق اعلام مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، یک سوم جمعیت بالای ۳۰ سال به فشارخون بالا (پرفشاری خون) مبتلا هستند که این زنگ خطری جدی برای سلامتی جامعه است.

از یک سوم جمعیت مبتلا به فشار خون بالا، حدود ۶۰ درصد از بیماری خود آگاه نیستند و از ۴۰ درصد باقی مانده، ۴۰ درصد درمان دارویی صحیح ندارند و تحت مراقبت نیستند.

این آمارها حکایت از آن دارد که بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به فشار خون بالا از بیماری خود و خطرات آن آگاهی ندارند و از همین منظر است که پزشکان توصیه بر کنترل منظم فشار خون دارند، زیرا این بیماری مانند بالا بودن چربی‌های خون، می‌تواند برای سال‌ها بی سر و صدا وجود داشته باشد، بدون آن که هیچ گونه علایمی را در شخص مبتلا بروز دهد.

**دلایل ابتلاء به فشار خون بالا

متخصصان حوزه پزشکی دلایل مختلفی را در ابتلاء به فشار خون بالا عنوان می‌کنند که عمده‌ترین این دلایل مصرف بالای فست فود، چربی خون بالا، خوردن الکل، استرس‌های روحی و روانی، چاقی، کم تحرکی، استعمال دخانیات و مصرف زیاد نمک است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی هرمزگان با بیان اینکه امروز بیماری‌های غیرواگیر سلامت جامعه را هدف قرار داده، گفت: یکی از این بیماری‌های خطرناک فشار خون بالا است که متاسفانه چندان جدی گرفته نمی‌شود.

دکتر حسین فرشیدی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این بیماری با وجود تشخیص آسان، اغلب بی علامت و بسیار رایج است و در صورتی که درمان نشود، آسیب‌های مرگباری به همراه دارد.

این متخصص قلب و عروق تصریح کرد: حمله قلبی، سکته قلبی، مشکلات کلیوی، نارسایی کلیه، پارگی عروق چشم و نابینایی، پارگی عروق و رگ‌ها در مغز و سردردها در فشار خون بالا افزایش پیدا می‌کند.

وی با تاکید بر کنترل منظم فشار خون، گفت: ۵۰ درصد نارسایی‌های قلبی به دلیل فشار خون بالا است.

فرشیدی افزود: اگر فشار خون به طور مرتب کنترل نشود، در ۹۵ درصد موارد موجب بروز سکته‌های مغزی و یا قلبی می‌شود.

این متخصص قلب و عروق ابراز داشت: با وجود اهمیت مساله کنترل فشار خون، در ایران تنها حدود ۲۰ درصد از بیماران مبتلا به فشار خون به درمان خود به صورت جدی ادامه می‌دهند.

دکتر فرشیدی علل رفتاری افزایش خطر ابتلا به فشار خون را شامل مصرف زیاد الکل، مصرف غذاهای چرب و پرنمک، مصرف کم میوه و سبزیجات، ورزش نکردن و نداشتن تحرک بدنی کافی، کنترل و مدیریت ناکافی خشم و استرس عنوان کرد.

** اقدام‌های لازم برای پیشگیری از ابتلاء به فشار خون بالا

به اعتقاد کارشناسان پزشکی می‌توان با تغییر برخی عادت‌های غلط از جمله مصرف بالای غذاهای آماده، مصرف دخانیات، ورزش نکردن، مصرف نمک زیاد، استفاده بی رویه از مسکن‌ها از ابتلاء به فشار خون بالا پیشگیری کرد.

مصرف نمک باعث احتباس آب و مایعات در داخل رگها شده و در نتیجه حجم خون را افزایش داده و باعث افزایش فشار خون می‌شود.

براساس آمارهای موجود در استان هرمزگان مصرف سیگار هفت وسه دهم درصد می‌باشد که در کشور ۱۱ درصد است ولی سن شروع مصرف در استان هرمزگان چهار سال کمتر از کشور است.

سن شروع مصرف سیگار در هرمزگان از ۱۶ سالگی اما درکشور از ۲۰ سالگی است.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

پنجاه درصد مردم استان هرمزگان فعالیت جسمانی کم دارند در صورتی که در کشور این رقم ۴۴ درصد می‌باشد.

زمان انجام فعالیت جسمانی در هرمزگان پنج و نیم دقیقه می‌باشد در صورتی که در کشور ۱۰دقیقه است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید: شناسایی فشارخون بالا آسان بوده و کنترل این بیماری از طریق تغییر در شیوه زندگی مانند کاهش مصرف نمک و افزایش فعالیت بدنی و در صورت لزوم دارو درمانی صورت می‌گیرد.

دکتر عبدالله قریب زاده به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شهروندان باید سعی کنند عادت‌های غذایی خود را اصلاح و به جای مصرف گوشت‌های چرب، از گوشت ماهی و پروتئین‌های گیاهی مانند سویا استفاده کنند.

وی افزود: مصرف کمتر نمک، فست فودها، گوشت قرمز و به میزان کمتر گوشت سفید در فشار خون بالا موثر است.

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد: جلوگیری از افزایش وزن و دوری از زندگی پر استرس نیز در پیشگیری و یا کنترل فشار خون موثر است.

قریب زاده بیان داشت: در افراد فشارخونی که دخانیات مصرف می‌کنند، بروز سکته قلبی و بیماری کرونر قلب دو تا سه برابر نسبت به افراد سالم بیشتر است و ترک دخانیات به سرعت خطر را کاهش می‌دهد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: درمان فشارخون بالا از بروز بیماری قلبی عروقی پیشگیری می‌کند و طول عمر را افزایش می‌دهد.

** پیش بینی ابتلای ۱۶۰ هزار نفر در هرمزگان به فشار خون بالا

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید: براساس آمارهای موجود حدود ۱۶۰ هزار نفر در استان مبتلا به فشار خون بالا هستند.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: با توجه به اهمیت کنترل فشار خون، نیاز است افراد جامعه از سن ۲۰ سالگی به صورت دوره‌ای فشار خون خود را اندازه‌ گرفته و کنترل کنند.

وی افزود: اگر فشار خون بالا زود تشخیص داده شود و درمان به موقع انجام شود، از عوارض آن پیشگیری می‌شود.

نوروزیان تاکید کرد: اگر سابقه خانوادگی فشار خون بالا وجود داشته باشد، فشار خون باید حداقل سالی یکبار کنترل شود.

این پزشک متخصص گفت: از مهمترین راه‌ها برای پیشگیری از ابتلا به فشار خون بالا، کنترل وزن و کنترل مصرف نمک است.

نوروزیان بیان داشت: آنچه که در این میان موجب نگرانی است، این است که ذائقه نسل امروز به سمت مصرف غذاهای شور و فست فودها پیش رفته که این زنگ خطری برای سلامت جامعه است و والدین باید حساسیت بیشتری بر تغذیه صحیح فرزندان خود داشته باشند.

وی با تاکید بر جدی گرفتن بیماری فشار خون بالا، گفت: براساس آمارهای موجود ۹۹ درصد بیماران دیالیزی به دلیل فشار خون بالا به این عارضه مبتلا شدند.

**غربالگری بیش از ۷۰۰ هزار نفر در هرمزگان در قالب پویش همگانی کنترل فشار خون

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اجرای پویش همگانی کنترل فشار خون گفت: پیش بینی می‌شود در این پویش بیش از ۷۰۰ هزار نفر در این استان از نظر ابتلا به فشار خون بالا غربالگری شوند.

دکتر فرشیدی خاطرنشان کرد: این اقدام در قالب پویش همگانی کنترل فشار خون در هرمزگان همزمان با دیگر نقاط کشور از ۲۷ اردیبهشت روز جهانی فشار خون آغاز می‌شود و تا ۱۵ تیر ماه ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در این غربالگری افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنها به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۰ میلیمتر جیوه بالاتر باشد تحت کنترل، مراقبت و بررسی قرار می‌گیرند.

وی افزود: غربالگری فشار خون در تمام مراکز خدمات جامع سلامت، خانه‌های بهداشت، مراکز بهداشت شهری و روستایی انجام خواهد شد.

فرشیدی با اشاره به افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی در کشورهای در حال توسعه و هزینه بالای درمان این بیماران، بیان داشت: با توجه به این مساله بهتر است پیشگیری را در اولویت کارهای خود قرار دهیم و در این راستا برنامه ریزی‌های دقیقی انجام شود.

وی خاطر نشان کرد: لازمه یک برنامه ریزی مناسب، داشتن مدارک ومستندات از مردم جامعه می‌باشد و از این رو به منظور بررسی و دست یابی به آمارهای استانی، این دانشگاه طرحهای غربالگری را با جدیت پیگیری و اجرا می‌کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به اهمیت آموزش و خودمراقبتی برای پیشگیری از ابتلاء به بیماری‌ها، گفت: در این میان رسانه‌های جمعی نقش بسیاری مهمی در جهت آگاهی بخشی به مردم دارند.

**خطر فشار خون بالا را جدی بگیریم

مساله پیشگیری، موضوعی بسیار مهم در حوزه سلامت است و به طور یقین اگر بتوان مردم را در حفظ و صحت خود توانمند کرد، کمک بسزایی به داشتن کشوری آبادتر خواهد شد و رونق اقتصادی در این شرایط بهتر می‌شود.

با توجه به آنچه در این گزارش از قول متخصصان حوزه پزشکی عنوان شد، بیماری فشار خون بالا یک بیماری بسیار خطرناک و زمینه ساز ابتلاء به بیماری قلبی، مغزی، کلیوی، اختلالات بینایی و دیگر موارد است و از همین رو باید همه ما با خودمراقبتی از ابتلاء به این بیماری و دیگر بیماری‌های غیرواگیر پیشگیری کنیم.

بیماری‌ها اعم از واگیر و غیرواگیر علاوه بر هزینه‌های فردی، هزینه‌های بسیاری بر نظام سلامت جامعه نیز وارد می‌کند و از همین جهت باید پیشگیری را مورد توجه ویژه قرار دهیم.

در این میان نباید از ظرفیت‌های بالای انجمن‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر غافل شویم؛ اما آموزش درست این گروه‌ها برای ارائه آموزش به عموم جامعه نیز بسیار مهم است و باید از سوی دستگاه‌های متولی مد نظر قرار گیرد.

۷۱۹۸/۶۰۴۸

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی‌های امروز کمیسیون متبوع خود گفت: کمیسیون در صدد این است که دلایل توقف دوره طب سالمندی را مورد بررسی قرار دهد. حیدرعلی عابدی در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص جلسه امروز کمیسیون بهداشت مجلس گفت: جلسه امروز در کمیسیون موضوع توقف دوره تخصصی طب سالمندی را مورد بررسی قرار داد. ما قصد داشتیم در جلسه امروز با حضور مسئولان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی این موضوع را مورد بررسی قرار دهیم. شنیده بودیم دوره طب سالمندی را متوقف کرده‌اند. ما قصد داشتیم که دلیل آن را بررسی کنیم اما مسئولان در این جلسه حضور پیدا نکردند.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
به گزارش مشرق، کامران باقری لنکرانی امروز در نشست خبری به مناسبت روز جهانی گوارش با شعار تشخیص زودهنگام سرطان‌های گوارشی اظهارداشت: امروزه در کشور از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۴۰ نفر به بیماری سرطان مبتلا می‌شود که این رقم در دیگر کشورها از هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰۰ نفر است. وی با بیان اینکه شیوع سرطان در کشور نگران‌کننده نیست، گفت: براساس آمارها سالانه در کشور ۱۱۰ هزار نفر که ۵۵ هزار نفر آنان مرد و مابقی زن هستند به سرطان مبتلا می‌شوند و فوت می‌کنند که با تشخیص زودهنگام سرطان‌ها درمان می‌شود. لنکرانی افزود: در بین سرطان‌های پر شیوع در کشور مردان رتبه اول سرطان معده و بانوان رتبه اول سرطان پستان را دارند و پس از آنها سرطان روده بزرگ ثبت شده همچنین سرطان کبد و لوزالمعده رو به افزایش است. لنکرانی با تاکید بر تشخیص زودهنگام انواع سرطان‌ها افزود: چنانچه افراد با مشاهده هرگونه تغییرات در گوارش و مدفوع خود باید آزمایشات مربوطه را انجام دهند تا در برابرانواع سرطان‌ها اقدامات پیشگیرانه انجام شود. لنکرانی به علائم هشدارها در سوءهاضمه، کاهش وزن، تغییر رنگ در اجابت مزاج، تغییرخون در مدفوع و انجام آزمایش خون نهفته در مدفوع به عنوان پیشگیری در ابتلا به سرطان اشاره کرد و گفت: این علائم بیانگر سرطان نیست بلکه افراد باید نسبت به این علائم حساس باشند و به پزشک مراجعه و آزمایشات مربوطه را انجام دهند.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
وی با بیان اینکه در این انتخابات اهتمام جدی به بالا بردن نرخ مشارکت است، عنوان کرد: با اینکه این نرخ در همه انتخابات بالا بوده باید با ایجاد شرایط لازم در این انتخابات بیشتر شود. احمدی موضوع سلامت انتخابات را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و افزود: شرعا، عقلا و قانونا در سطح ملی در سلامت انتخابات تاکیدات فراوان شده است که یک وجه آن مردم و وجه بعدی مجریان و کاندیداها هستند و همه باید اهتمام جدی بر سلامت آن داشته باشیم. نماینده عالی دولت در استان کهگیلویه وبویراحمد ابراز کرد: باید به لحاظ نرم افزاری و سحت افزاری شرایط لازم را فراهم کنیم و همه باید خود را در این رابطه موظف بدانند. وی بیان کرد: تمکین و پیروی از قانون، قانون مداری و غیرجانبدارنه عمل کردن سبب افزایش مشارکت، تحکیم و تثبیت بنیان‌ها و ارزش‌های انقلاب و نظام و تبعیت از فرامین رهبری است. استاندار کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: باید به آنچه را که قانون و شورای نگهبان تعیین می‌کند، تمکین کرد و احترام گذاشت وعمل کنیم.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین22 ساعت قبل
هر کدام از این دو حالت را که در نظر بگیرید، در یک رابطه، خوشبختی یا بدبختی شریک زندگی دیر یا زود با پیامدهای سنگین، تأثیرش را روی طرف مقابل هم می‌گذارد. هلند انجام شده است، نشان می‌دهد که یک شریک خوشبخت در زندگی، می‌تواند حتی بر طول عمر شما بیفزاید. این روانشناس می‌گوید، پاسخ به این پرسش که «انتهای حریم من کجاست است و حریم او کجا آغاز می‌شود»، بسیار مهم است. اینکه آیا ما یادگرفته‌ایم با وجود ناخشنودی یک انسان دیگر به خودمان اجازه بدهیم احساس خوشبختی کنیم یا برعکس یادگرفته‌ایم که وجدان درد بگیریم؟ این روانشناس می‌گوید، اگر احساس خوشبختی و رضایت دارید، خوشحال باشید. چرا که حس خوشبختی واگیردار است و به همان شریک مأیوس روی مبل‌لم‌داده هم با نشان دادن حس خوشبختی بیشتر می‌توان کمک کرد.

آلرژی فصلی را با ۱۰ فرمول خانگی در نطفه خفه کنید+ لیست خوراکی‌های ضد آلرژی

6+
الفالف15 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر