کارت بازرگانی یکبار مصرف صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اقتصادی
کارت بازرگانی یکبار مصرف صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است

کارت بازرگانی یکبار مصرف صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
مشهد- ایرنا-عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: داغ شدن بازار کارت های بازرگانی یک بار مصرف که قانون آن توسط بانک مرکزی ابلاغ شد صادرکنندگان واقعی را به حاشیه رانده است.

محمود سیادت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اعمال کارت‌های بازرگانی ی کبار مصرف، آدم‌های بی هویت در حوزه صادرات سربرآوردند و صادرکنندگان واقعی به سبب حفظ آبرو و درگیر نشدن با قوه قضائیه، کمتر صادرات انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قوانین متضاد و متغیر، صادرکنندگان را در مواجهه با شرایط اقتصادی و بازار هدف دچار مشکل کرده که لازم است در این زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی خراسان رضوی واگذاری اظهارنامه‌های صادراتی به واردکنندگان و مشروط کردن واردات گروهی از کالاها صرفا با ارز حاصل از صادرات را خواستار شد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: این استان نخستین تولیدکننده زعفران در دنیاست و سالانه ۴۰۰ تن زعفران در استان تولید و ۸۵ درصد از آن صادر می‌شود و روز به روز تولید این محصول رو به افزایش است.

غلامرضا میری افزود: با توجه به محدودیت هایی که برای صادرکنندگان ایجاد شد و آنان ملزم به برگشت ارز حاصل از صادرات شدند صادرات زعفران از این استان در سال گذشته کاهش یافت و دلیل اصلی آن کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف بود.

در خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

وی ادامه داد: صادرکنندگان زعفران استان ملزم شدند که ارز مورد نیاز خود را از طریق سامانه نیما تامین کنند و با ارز حاصل از صادرات، واردات انجام دهند و این در حالی است که انجام واردات برای صادرکنندگان زعفران میسر نیست.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران خراسان رضوی گفت: از سویی دیگر نرخ پایه گمرکی برای صادرات زعفران تغییر کرده یعنی از ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار سابق به هزار و ۶۰۰ دلار فعلی رسیده است و این تفاوت نرخ، هزینه‌های صادرات را افزایش داده است.

میری افزود: برای بهبود فرآیند برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد کشور، پیشنهاد می‌شود ارزش گمرکی برخی اقلام صادراتی در سامانه نیما اصلاح شود، صادرکنندگان زعفران صادرات را با کارت بازرگانی واردکنندگان انجام دهند و سپس ارز را در کشور هدف صادراتی در اختیار واردکننده قرار دهند تا وی با همان ارز کالا را وارد کشورمان کند.

۱۹۲۲/۷۴۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها