اهمیت خط تماس اضطراری بین تهران و واشنگتن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
اهمیت خط تماس اضطراری بین تهران و واشنگتن

اهمیت خط تماس اضطراری بین تهران و واشنگتن

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
در روزهای گذشته ایالات متحده در پاسخ به آنچه بصورت نامعلوم و مبهمی تحریک های ایران نامیده، تصمیم به اعزام دو ناو جنگی، استقرار سیستم پاتریوت و همینطور چهار فروند بمب افکن B52 در خلیج فارس گرفته است. هیچکدام از این جابه جایی ها غیرمعمول نیستند اما در دوران اوج گرفتن تنش ها میان دو کشور که ممکن است بزودی پاسخی متناسب از سوی ایران به همراه داشته باشد، استعداد اشتباه محاسباتی را در شرایطی که کانال های ارتباطی ایران و آمریکا تقریباً مسدودند، افزایش می دهد.

بعد از حادثه مشکوک در بندر فجیره، می‌توان حدس زد که انگیزه عربستان سعودی، اسرائیل و حتی افرادی در ایالات متحده برای نسبت دادن آن حادثه به ایران و تلافی افزایش پیدا کرده باشد. اتفاقات اخیر در عراق شامل ادعای آمریکا در جابه جایی موشک هایی توسط شبه نظامیان منسوب به ایران به جایی رسید که بریتانیا چاره‌ای جز تکذیب آن ادعا ندیده است. بالا گرفتن این تنش‌ها همزمان با جدا شدن ناوچه اسپانیا از ناوگان تحت امر ایالات متحده در خلیج فارس، می‌باید نشانه‌ای از خطرات پیش بینی نشده در آینده نزدیک باشد.

جمهوری اسلامی ایران و ایالات متحده بنا به گفته عالی‌ترین مقامات خود، خواستار آغاز جنگ نیستند اما بدین معنا نیست که امکان افتادن در دام جنگ تصادفی وجود ندارد. بعلاوه، ممکن است بروز شکلی از نرمش محتمل از جانب دونالد ترامپ که مشتاق تماس با طرف ایرانی است، اسرائیل، عربستان سعودی و حتی منافقین و یا جنگ طلبان در ایالات متحده را تشویق به طراحی توطئه‌ای کند که هدف از آن مشتعل کردن جنگ پیش از هرگونه گشایش سیاسی میان ایران و آمریکاست.

تهران و واشنگتن کنترل کاملی بر طرف‌های سوم ندارند و نمی‌توانند مطمئن باشند که آنها نخواهند کوشید با یک حادثه جعلی در خلیج فارس، سوریه، افغانستان و یا هر نقطه دیگری که نیروهای آمریکایی و ایرانی در مجاورت هم حضور دارند، دو کشور را در برابر عمل انجام شده و تلافی جویی‌های نظامی قرار دهند. ایران و آمریکا شاید روزی چاره‌ای جز جنگ نداشته باشند اما باید اطمینان کسب کنند که هزینه‌های چنین جنگ ویرانگری را به خاطر جاه طلبی و بد طینتی طرف‌های سوم و یا یک خطای قابل چشم پوشی از سوی طرفین متحمل نخواهند شد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

به همین دلیل، راه اندازی یک خط تلفن مستقیم میان طرف‌های نظامی ضروری است. یک ابتکار عمل مشابه، پیش از این و برای نخستین بار در طول دوران جنگ سرد در خرداد ۱۳۴۲ میان اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده به آزمایش درآمد و در چندین نوبت مانع از رویارویی نظامی ناخواسته میان آن دو کشور شد. امروز این خطوط تماس میان کشورهای بیشتری مانند کره شمالی و جنوبی و همینطور هند و پاکستان که در معرض برخوردهای نظامی تصادفی هستند و حتی میان کشورهایی با رابطه دوستانه‌تر مانند چین و ویتنام و یا روسیه و چین نیز برقرار است.

چنین پیشنهادی از سوی ایران با دکترین نظامی ایران در پرهیز از آغاز تهاجم نظامی سازگار است و همینطور سیاست اعلام شده از سوی فرماندهی کل قوا مبنی بر عدم آغاز جنگ با آمریکا از جانب جمهوری اسلامی ایران را هم حمایت می‌کند. در صورت رد این پیشنهاد از طرف واشنگتن، جمهوری اسلامی ایران به دلیل صلح دوستی، در موضع بالاتر اخلاقی قرار می‌گیرد و در آینده ایالات متحده را مسئول هرگونه برخورد احتمالی ناخواسته میان دو کشور معرفی خواهد کرد. در طرف دیگر، اگر آمریکا این پیشنهاد را بپذیرد، علاوه بر دستیابی به اهداف فوق، به بهانه جویی‌های تکراری که ممکن است دستاویزی برای سوء استفاده و آغاز جنگ از سوی ایالات متحده باشد، پایان خواهد داد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اقدام خطرناک یک جوان به دلیل کمبود امکانات در لرستان

خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف13 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
روش‌های حل اختلافات سیاسیبرای حل اختلافات سیاسی، نمی‌توان از روش‌های حقوقی استفاده کرد. همچنین می‌توان به مساعی جمیله دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ درباره حل اختلاف دو جامعه یونانی و ترک قبرس اشاره کرد. در میانجیگری، میانجی با دادن پیشنهادات لازم در ماهیت دعوا وارد می‌شود، ولی در مساعی جمیله شخص ثالث در ماهیت دعوا دخالتی ندارد. برای واشنگتن نقش سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و ونزوئلا حائز اهمیت و الویت است. امیدوار بودن ژاپن به ایفای نقش میانجی در تنش‌های ایران و آمریکادولت ژاپن هم امیدوار است که بتواند در راستای حفظ توافق هسته‌ای ایران میان آمریکا و ایران میانجی‌گری کند.

نظرها

اخبار بیشتر