ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران صحت ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران صحت ندارد

ارسال پیام آیت الله سیستانی به رهبران عراق درباره ایران صحت ندارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد - ایرنا - ارسال پیام آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق از طریق 'عبدالهادی الحکیم' به دولتمردان عراق از جمله در خصوص تنش میان ایران و آمریکا تکذیب شد.

'عبد الهادی الحکیم' از شخصیت‌های معروف عراقی و نماینده سابق نجف در پارلمان عراق، اخبار منتشر شده مبنی بر این که وی در دیدارهای هفته گذشته خود با روسای سه گانه عراق، حامل پیام مرجعیت عالی به رهبران عراق بوده را تکذیب کرد.

وی در صفحه فیسبوک خود نوشت که پیامی نداشته است و دیدارش با رئیس جمهوری، نخست وزیر و رئیس پارلمان عراق در بغداد، دیدارهایی شخصی و دیدارهای قبلش با آیت الله سیستانی و دیگر مراجع نجف نیز صرفا رمضانی بوده و هیچ ارتباطی با مسائل و تحولات سیاسی نداشته است.

پیشتر برخی رسانه‌های منطقه مدعی شده بودند آیت الله سیستانی از طریق الحکیم از روسای عراق خواسته در تنش میان ایران و آمریکا بیطرفی عراق را حفظ کنند.

یکی از این رسانه‌ها مدعی شده بود که از قول دو کارشناس ناشناس، مدعی شد که مرجعیت عالی عراق از طریق عبدالهادی الحکیم به روسای سه گانه عراق پیغام داده است که عراق را از دعوای ایران و آمریکا دور نگه دارند.

این رسانه همچنین مدعی شده بود که علت ارسال پیام محرمانه آیت الله سیستانی به رهبران عراق دلایل زیادی دارد از جمله این که او (نمی خواهد) طرفدار جبهه مقابل ایران جلوه کند.

ادعای این رسانه در حالی بود که سیاست عدم ورود به درگیری یا اختلافات ایران و آمریکا در عین تلاش برای کاهش تنش میان دو طرف و همچنین مخالفت و عدم همراهی با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، موضوع جدیدی نیست و جزء سیاست‌های رسمی اعلام شده از سوی دولت عبدالمهدی نخست وزیر عراق است.

همچنین در خصوص موضع آیت الله سیستانی که گزارش تلاش کرده ایشان را مخالف با ایران و یا مخالف همبستگی و همکاری بغداد - تهران نشان دهد، دست کم دو اقدام مرجعیت عالی عراق در چندماه اخیر و در میانه فشارهای آمریکا به ایران، کاملا خلاف این القای العربی الجدید را نشان می‌دهد.

در خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

نخست، واکنش غافلگیر کننده آیت الله سیستانی به اظهارات دیماه گذشته دونالد ترامپ است که در سفر مفخیانه و سه ساعته به عراق گفته بود حضور نظامی در عراق برای زیر نظر داشتن ایران ادامه می‌یابد.

مرجعیت عالی عراق پس از این که مدتها از سکوتش درباره تحولات بین المللی می‌گذشت، بیانیه‌ای صادر و صریحا تاکید کرد که عراق نباید پایگاهی برای آزار رساندن به همسایگان باشد.

این بیانیه در افکار عمومی عراق و تحلیلگران، پاسخی روشن به مداخله ترامپ و همچنین تعیین تکلیف دولت عراق درخصوص تنش‌های میان آمریکا و ایران بویژه موضوع پایبندی یا عدم پایبندی عراق به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران دانسته شد.

اقدام معنا دار دیگر آیت الله سیستانی، ملاقات با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در سفر اسفندماه اخیر وی به عراق بود.

مرجعیت عالی عراق پس از سالها برای نخستین بار یک رهبر سیاسی خارجی (بجز نمایندگان سازمان ملل مستقر در عراق) را به حضور می‌پذیرفت و با وی گفت و گو می‌کرد.

بسیاری از ناظران، سنت شکنی آیت الله سیستانی و دیدار با یک رهبر خارجی را آنهم در اوج فشارهای آمریکا علیه ایران، پیام آشکار دیگری به عراق و آمریکا ارزیابی کرده بودند.

بر این اساس به نظر می‌رسد، فارغ از تکذیب اصل خبر مورد ادعای برخی رسانه‌های منطقه، محتوای مطرح شده و جهت گیری مورد القای این رسانه‌ها کاملا با واقعیت‌های صحنه سیاسی عراق و رویکرد و اقدامات ملموس و نه چندان دور مرجعیت عالی عراق ناسازگاری نشان می‌دهد.

خاورم**۱۰**۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیامی دارم

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
چه آنهایی که در دفاع مقدس به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از مرز به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از امنیت به شهادت رسیدند، چه آنهایی که در دفاع از حرم و از حریم اهل‌بیت به شهادت رسیدند. پیام شهیدان، پیام نفی ترس و اندوه است. امروز هم پیام شهیدان اگر به گوش ما برسد، از ما خوف را و حزن را برطرف خواهد کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدارهای مختلف بارها با اشاره به این آیه‌ی شریفه‌ی «پیام شهدا برای امروز ملت ایران» را «نترسیدن و امید داشتن» دانسته‌اند. از این رو پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI. IR همزمان با سوم خردادماه سالروز حماسه فتح خرمشهر، نماهنگ «پیامی دارم» را درباره پیام شهدا به ملت ایران منتشر کرد.
الفالف13 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
موضع و رویکرد آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به پروسه «مذاکرات هسته‌ای با آمریکا» و متن توافق نهایی، مهم‌ترین جزء فرامتن برجام است. لذا پرسش مهمی که پیش کشیده می‌شود آن است که چرا آیت‌الله خامنه‌ای با این مذاکرات موافقت کرده‌اند؟ کلید پاسخ به این پرسش، توجه به مبنای «مردم‌سالاری دینی» است و تا زمانی که یک درک صحیح از این مفهوم در میان نباشد، از رویکرد و مدیریت آیت‌الله خامنه‌ای در موضوع برجام هم رمزگشایی نخواهد شد. بر همین اساس آیت‌الله خامنه‌ای «جهت‌گیری» حکومت به سمت عدالت و سعادت مردم را نیز یک پایه مشروعیت می‌دانند. آیت‌الله خامنه‌ای چرایی صدور این مجوز را شخصا توضیح داده‌اند. آیت‌الله خامنه‌ای در این دو دیدار تاکید می‌کنند صدور این مجوز در پی «اصرار دولت‌ها» و برای کسب «تجربه ملت» صورت گرفته است.

از سوئیس تا عراق٬ چه کشورهایی دنبال میانجیگری بین ایران و آمریکا هستند؟

5+
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
وانانیوزوانانیوز19 ساعت قبل
روش‌های حل اختلافات سیاسیبرای حل اختلافات سیاسی، نمی‌توان از روش‌های حقوقی استفاده کرد. همچنین می‌توان به مساعی جمیله دبیر کل سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۵ درباره حل اختلاف دو جامعه یونانی و ترک قبرس اشاره کرد. در میانجیگری، میانجی با دادن پیشنهادات لازم در ماهیت دعوا وارد می‌شود، ولی در مساعی جمیله شخص ثالث در ماهیت دعوا دخالتی ندارد. برای واشنگتن نقش سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران و ونزوئلا حائز اهمیت و الویت است. امیدوار بودن ژاپن به ایفای نقش میانجی در تنش‌های ایران و آمریکادولت ژاپن هم امیدوار است که بتواند در راستای حفظ توافق هسته‌ای ایران میان آمریکا و ایران میانجی‌گری کند.

نظرها

اخبار بیشتر