نه «جنگ»، نه «مذاکره»؛ گزینه سوم چیست؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
نه «جنگ»، نه «مذاکره»؛ گزینه سوم چیست؟

نه «جنگ»، نه «مذاکره»؛ گزینه سوم چیست؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
پس از اظهارات رهبر انقلاب درباره اینکه جنگ نخواهد شد، برخی در رسانه ها شبهه هایی به وجود آوردند.

این جریانات پرسش هایی از این دست در فضای مجازی مطرح کردند که مثلا: «با خروج امریکا از برجام تنش بین ایران و امریکا رو به وخامت گذاشت و بر شدت آن افزوده شد تا جایی که اکنون به رویارویی نظامی دوطرف منجر شده است. چنانچه این روند ادامه یابد به جز «جنگ» و «مذاکره» چه گزینه سومی وجود دارد که رهبری با اطمینان اعلام می‌کند که «جنگ نخواهد شد، مذاکره هم نخواهیم کرد»؟»

با دیدن این شبهه‌ها، چند پاسخ زیر تقدیم می‌شود که عامل جلوگیری از هرگونه مناقشه یا پرهیز از هرگونه جنگ احتمالی ست:

اول: اینکه ایران برای مدیریت تنگه هرمز باید از هرگونه اشتباه محاسباتی مراقبت کند و الا ممکن است صحنه بازی به نفع حریف عوض شود و با اجماع جهانی بر علیه ایران روبرو شویم.

دوم: در موضوع مدیریت کلان و صحبت از نه جنگ و نه صلح که در ادبیات امروز نه جنگ و نه مذاکره است که اگر در شرایط اجبار وارد هرکدام از این دوگزینه شویم باید امتیاز بدهیم. نظریه نه جنگ و نه مذاکره نظریه صحیحی است. چون هر دوی آنها‌ها برای کشور هزینه زا خواهد بود.

اگر هم مذاکره شود یا آمریکا باید همان قرارداد برجام را بدون یک حرف کم و زیاد بپذیرند که برای آمریکا شکست است و زیر بار این شکست نمیرود و یا ما باید امتیاز بدهیم که قابل پذیرش نیست. پس برای ادامه حیات، تنها راه، مقاومت است. باید مقاومت کرد و کشور را در شرایط مقاومتی مدیریت و اداره نمود.

سوم: در شرایط مقاومت هزینه‌های ما در سرزمین خودمان کمتر و پایین‌تر است. اما هزینه‌های آنها برای هرگونه فکرکردن به درگیری، چندین برابر است. چون آنها متخاصم هستند و برای شکست ما آمده‌اند و اگر به مدت زمان و به فرسایش بخورند دو عامل اقتصادی و خستگی فرسایشی نیروها مانع از حرکت آنها خواهد شد. پس بهترین گزینه برای دشمن حملات برق آسا و سریع و‌زودبازده است مثل حمله به عراق است.

اما آمریکا خوب می‌داند که ایران، مثل عراق نیست و به دلیل شرایط خاص منطقه‌ای و بخصوص کنترل انرژی نمی‌تواند با اینگونه حملات ایران را تسخیر و یا تسلیم نماید و در نتیجه فکر عملی جنگ با ایران یعنی فرسایش و در نهایت شکست برای آمریکا.

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

چه راهی در پیش روی ما است؟

بهترین انتخاب راهگشای ما، در حال حاضر مقاومت در مقابل دشمن است. مقاومت تنها راهبرد و برنامه هدفمند مدیریت شده‌ای می‌تواند باشد که ما را به سمت و‌سوی پیروزی و‌موفقیت هدایت کند. پس رمز و راه پیروزی ما در مقاومت است. اما زمانی میتوانیم از مقاومت صحبت کنیم که مردم یک دست و یکصدا و همراه و هم نفس و‌مثل کوه پشت سر هم باشند. زمانی میتوانیم از مقاومت صحبت کنیم که در دل مردم امید ماندگار باشد.

امید هم با حرف زدن و شعار دادن‌های بدون عمل ایجاد نمی‌شود. مقاومت هم با شعار محقق نمی‌شود امید و مقاومت لازم و ملزوم همدیگر هستند. در شیب ابوطالب امید و باور بود تا مقاومت شد. در شیب ابوطالب همه به رحمت خدا و عدالت و مدیریت پیامبر اکرم (ص) امیدوار بودند.

همه می‌دیدند که پیامبر (ص) و حضرت خدیجه (س) همسر پیامبر با آن همه ثروت و سایر نزدیکان پیامبر همان شرایط را داشتند که پایین‌ترین رده‌های اجتماعی آن اجتماع داشت. در مدیریت پیامبر (ع) بویی و فضایی از رانت و فساد و تبعیض و برده داری اقتصادی و فقر و محرومیت‌های هدفمند نبود.

تاریخ شهادت می‌دهد که پیروز میدان کسی است که ابتکار در عمل داشته باشد و ذهن دشمن را بخواند و مرعوب او نشود و به او بدلش را بزند و در مقابله با او مقاوم‌تر باشد

شروط مقاومت

زمانی میتوان مقاوم بود و مقاومت کرد که فساد و تبعیض و رانت نباشد. زمانی می‌توان مقاومت کرد که حقوق حقه مردم محقق شود. زمانی میتوان مقاومت کرد که سوء مدیریت‌های منتسب به خانواده سالاری جای خود را به مدیریت‌های شایسته سالاری بدهد. زمانی میتوان مقاومت کرد که پول و ثروت مردم را به بیت الملل برگردانند و عدل و انصاف برای مردم عیان شود. مقاومت راه دارد و برای پیمودن این راه باید خالص و مخلص بود. تاریخ گواهی می‌دهد که ما مردم همواره در صحنه سختی‌ها، مقاوم بوده‌ایم و هستیم و هزینه هایش را می‌پردازیم کما اینکه در چهل سال گذشته پرداختیم. اما آنها که باید خالص شوند، آنها چطور؟ مردم‌ سختی را میپذیرند اما هیچ وقت با تبعیض و رانت و فساد و ظلم کنار نیامده و نمی‌آیند.

فبشر عباد، الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف17 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

دورهمی معلولان

صدا و سیما18 ساعت قبل

دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان

خوزستان آنلاین7 ساعت قبل