جعبه سیاه فساد ارز دولتی همچنان باز نشده است/ ارز ۴۲۰۰ تومانی چراغ سبز تاراج منابع ملی بود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. قدس آنلاین
  4. اقتصادی

جعبه سیاه فساد ارز دولتی همچنان باز نشده است/ ارز ۴۲۰۰ تومانی چراغ سبز تاراج منابع ملی بود

قدس آنلاینخبرگزاری قدس آنلاین |
وحید شقاقی شهری اقتصاددان گفت: پدیده مش «قربانعلی فرخزاد «  که سال گذشته ۳۷۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را با نرخ آزاد در بازار به فروش رساند، بیانگر رخ دادن فاجعه ملی است که دولت کمترین توجه به آن در حوزههایی چون نظارت و پیگرد قانونی نداشته است. فروختن ارز دولتی به قیمت ارز آزاد در بازار در پیش چشم ناظرین و دولت از مسائل عجیب و غریبی است که هنوز هم نمیتوان برای آن پاسخی یافت.

وحید شقاقی شهری اقتصاددان در گفت و گو با قدس آنلاین گفت: اختصاص دادن دلار ۴۲۰۰ به تعدادی از کسانی که به هیچ وجه پاسخگوی دریافت بخش قابل توجهی از سرمایه‌های مردم نبودند فاجعه‌ای بود که در سال گذشته در کشور به وقوع پیوست، این موضوع به قدری بغرنج است که دادستان تهران با اشاره به اینکه دو نفر با دریافت ۱۵۰ میلیون دلار ارز برای کاغذ از کشور گریختند! فاجعه‌ای که دولت و هیچ نهاد دیگری پاسخگوی آن نیست و تبعات آن در افزایش نرخ کالاها و گرانی هایی دیده می‌شود که این روزها در بازار کاغذ نیز به شدت موجب نگرانی درخواست کنندگان واقعی کاغذ از مطبوعات و … شده است.

وی دراین باره افزود: پدیده مش قربانعلی فرخزاد که سال گذشته ۳۷۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی را با نرخ آزاد در بازار به فروش رساند بیانگر رخ دادن فاجعه ملی است که دولت کمترین توجه به آن در حوزه هایی چون نظارت و پیگرد قانونی نداشته است. فروختن ارز دولتی به قیمت ارز آزاد در بازار در پیش چشم ناظرین و دولت از مسائل عجیب و غریبی است که هنوز هم نمی‌توان برای آن پاسخی یافت.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: نکته دیگری که همچنان در اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی بی جواب مانده ۹ میلیارد دلاری است که باقیمانده ۲۳ میلیاردی است که سرگردان یا گم شده است، هر چند نوع هزینه کرد ۱۴ میلیارد دلار باقیمانده نیز همچنان در ابهام است. از هر زاویه‌ای که به موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی بنگریم میتوان گفت این دستور به نوعی چراغ سبزی برای تاراج منابع ملی بود که ده هزار نفر از این رانت پولهای آنچنانی به جیب زدند و از ایران یا متواری یا درکشور سرمایه دار شده‌اند، آنچه از تعیین دلار ۴۲۰۰ تومان به جای ماند افزایش قیمت‌ها و عدم نتایجی بود که دولت بر آن تاکید داشت، عدم نظارت بر چگونگی توزیع و مصرف ارز دولتی تورم را تثبیت و اقشار متوسط و ضعیف را تحت فشارهای مضاعفی قرار داد که اثرات آن هنوز پابرجاست و مشخص نیست که نهادهای امنیتی و قوه قضاییه چه زمانی به موضوعی به این مهمی میخواهند ورود کنند؟

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

وی خاطر نشان شد: متاسفانه بی تدبیری دولت منجر به سوخت شدن هزاران هزار میلیارد در کشور شد، موضوعی که هیچ عایدی برای مردم نداشت و در بسیاری از حوزه‌ها وبخش‌های اقتصادی به زیان مردم تمام شد، قطعا اگر دولت با برنامه حرکت میکرد با الزام خود به اعتبار سنجی، حسن شهرت و اخذ ضمانتهای لازم برای واردات مطلوب کالاهای مورد نیاز بسیاری از مشکلات هیچ گاه اتفاق نمی‌افتاد، اینکه دو نفر با گرفتن ارز دولتی برای کاغذ از کشور فرار میکنند یا ۲۳ هزار میلیارد دلار به ده هزار نفر تخصیص داده میشود اما قیمت کالاهای اساسی روز به روز بیشتر شده و تنها نتیجه آن صاحب شدن پول ملت توسط ده هزار نفر است را می‌توان دستاوردی برای دولت از منظر فقدان نظارت و تدبیر عنوان کرد، جعبه سیاهی که هنوز باز نشده تا فسادهای آن و افرادی که حامی چنین فسادهایی بودند رونمایی شود، انتظار می‌رود دستگاههای امنیتی و قوه قضاییه پیگیریهای لازم را در جهت احقاق حق ملت هر چه سریع‌تر دردستور کار خود قرار دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب2 ساعت قبل
در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش …در راستای تنظیم قیمت خودروهای شرکت ایران خودرو در بازار، بدینوسیله به اطلاع کلیه متقاضیان و نمایندگان محترم می‌رساند، شرایط فروش فوری تنظیم بازار مطابق جدول ذیل و از ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه مورخ ۹۸/۰۳/۰۷ آغاز خواهد شد. بدیهی است امکان ثبت نام تا تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. لازم به ذکر است، عرضه محصولات جدول ذیل بر اساس قیمت حاشیه بازار تنظیم شده است.

بازار خرید و فروش مسکن

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز4 ساعت قبل
قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد که دیروز بین ۱۴۱۰۰ تا ۱۴۱۵۰ تومان قیمت خورده بود، ظهر امروز یکشنبه تا ۱۴۰۰۰ تومان نیز عقب نشست اما بدون حصول موفقیت در شکستن مرز ۱۴ هزار تومانی، ۵۰ تومان افزایش یافت و به ۱۴۰۵۰ رسید. صرافی ملی نیز صبح امروز ۷۰ تومان و ظهر ۵۰ تومان از قیمت خرید و فروش دلار و یورو کاست و مجموعا با ۱۲۹۰ تومان کاهش نسبت به دیروز به شرح زیر اعلام کرد. قیمت خرید دلار آمریکا: ۱۳,۷۵۰ تومان / قیمت فروش دلار آمریکا: ۱۳,۸۵۰ تومانقیمت خرید یورو: ۱۵,۶۵۰ تومان / قیمت فروش یورو: ۱۵,۷۵۰ توماندلار هرات نیز دیروز بین ۱۳۹۸۰ تا ۱۴۰۰۰ تومان به کارش پایان داد و ظهر امروز با ۱۰۰ تومان کاهش ۱۳۸۸۰ تا ۱۳۹۰۰ تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۸۲۳ -۳۰ -۰٫۷۹ امروز ۳,۸۵۳ -۱۴ -۰٫۳۷ روز قبل ۳,۸۶۷ -۵۴ -۱٫۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۱۰ (دو هزار و سیصد و ده) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر منات آذربایجان قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۸,۲۵۹ -۶۳ -۰٫۷۷ امروز ۸,۳۲۲ -۳۲ -۰٫۳۹ روز قبل ۸,۳۵۴ -۱۱۷ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ درام ارمنستاندرام ارمنستان در بازار داخلی هم ۲۹ (بیست و نه) تومان قیمت خورد.
شاناشانا1 ساعت قبل
به گزارش شانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، وزارت اطلاعات پیرو مطالب و ادعاهای مطرح شده در برخی رسانه‌ها و تریبون‎ها در خصوص کشف تخلفات مالی در دفتر وزیر نفت، در اطلاعیه‎ای اعلام کرد:۱- استفاده از پوز کارت‌خوان در دفتر وزیر نفت از سوی یک کارمند اداری آن دفتر بوده که این موضوع از سوی معاونت اقتصادی وزارت اطلاعات پیگیری و با کارمند خاطی برخورد مقتضی صورت گرفت. اضافه می‌نماید متعاقبا به دستور وزیر محترم نفت، کارمند (قراردادی) یاد شده، در آن زمان از ادامه خدمت معلق می‌گردد. ۳- ادعای کشف مقادیری طلا و ارز از نامبرده یا دفتر وزیر محترم نفت کذب می‌باشد. ۴- ادعای بروز بحث و اختلاف بین وزرای نفت و اطلاعات پیرامون این قضیه کاملا کذب و خلاف واقع می‌باشد، کما اینکه در سایر اقدامات مقابله با مفاسد در وزارت نفت، وزیر محترم نفت حمایت و پشتیبانی از اقدامات ضد فساد وزارت اطلاعات داشته‌اند. ۵- روابط عمومی وزارت اطلاعات انتظار دارد رسانه‌های محترم و دیگر صاحبان تریبون قبل از ذکر و انتشار اخبار و مطالب مرتبط با اقدامات وزارت متبوع، موارد را با این مرکز مطرح و پس از راستی‌آزمایی و اطمینان از صحت، اقدام به انتشار نمایند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از سازمان بنادر و دریانوردی؛ محمد راستاد در نشست شورای مدیران این سازمان با اشاره به فعال شدن سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، تاکید کرد: امروزه مدیریت حرفه‌ای برای تصمیم گیری دقیق نیازمند اطلاعات به روز و ابزار مناسب است و بر همین اساس، سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر می‌تواند ابزار مناسبی برای تصمیم گیری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی و فعالان این حوزه و مبنایی برای تصمیم گیری‌های آن‌ها باشد. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به اهمیت سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر GIS، گفت: این سامانه، به لحاظ برنامه ریزی مدیریتی و تسهیل تصمیم گیری و سیاستگذاری در سواحل و بنادر جنوب کشور، گنجینه بسیار مفیدی برای سازمان بنادر محسوب می‌شود و این سامانه باید مبنای تصمیم گیری‌ها در بنادر باشد. معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر مسئله به روز رسانی این سامانه اظهار داشت: به روز رسانی سامانه GIS در زمینه‌های مختلف به مکانیزم مشخص و فرایند محور نیاز دارد. راستاد افزود: سامانه اطلاعات مکانی سواحل و بنادر این امکان را فراهم می‌کند تا به لحظه بتوانیم وضعیت ترافیک کالا و کشتی را در اسکله‌ها رصد کنیم. مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ترافیک نسبتا بالا کشتی‌ها در بنادر شهید رجایی، امام خمینی (ره) و امیرآباد، تصریح کرد: همه بنادر به ویژه سه بندر یاد شده باید استفاده از همه ابزار‌ها و مکانیزم‌های عملیاتی و نرم افزاری «ارتقای سطح کیفیت خدمات» و «کاهش زمان انتظار کشتی‌ها» را در دستور کار خود قرار دهند. راستاد تاکید کرد: بنادر شهید رجایی، امام خمینی و امیرآباد که عمده کالا‌های اساسی در این بنادر تخلیه می‌شود، باید با مکانیزم مشخص، زمان انتظار کشتی‌ها و میزان دموراژ را به حداقل ممکن کاهش دهند.

نظرها

اخبار بیشتر