بهره‌برداری از فاز دوم جلوخان آرامگاه فردوسی در ۱۰۰ روز آینده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. همشهری
  4. اجتماعی
بهره‌برداری از فاز دوم جلوخان آرامگاه فردوسی در ۱۰۰ روز آینده

بهره‌برداری از فاز دوم جلوخان آرامگاه فردوسی در ۱۰۰ روز آینده

همشهریخبرگزاری همشهری |
معاون فنی و عمران شهرداری مشهد گفت: اعتباری که برای مجموعه جلوخان آرامگاه فردوسی تا به امروز صرف شده نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان است و امیدواریم بتوانیم فاز بعدی این پروژه که امروز عملیات اجرایی آن آغاز شد را در زمان تعیین شده یعنی ۱۰۰ روز به بهره‌برداری برسانیم.

به گزارش ایسنا، خلیل‌الله کاظمی که در مراسم افتتاح پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی سخن می‌گفت، اظهار کرد: خدا را شاکریم که این توفیق را به ما داد که در فاصله زمانی کوتاه و فشرده، یکی از پروژه‌هایی که ویژگی‌ خاص و منحصر به فردی داشت را در ۲۵ اردیبهشت افتتاح کنیم.

وی افزود: این پروژه‌، دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فردی است که به چند نمونه از آن‌ها به صورت مختصر اشاره می‌کنم؛ همانطور که می‌دانید در سال ۹۱ محدوده منفصل توس جزء محدوده‌های متصل شهرداری شد و مسئولیت آن را تا حدودی شهرداری به عهده گرفت؛ اما از آن سال تا قبل از آغاز این پروژه به خصوص در خود مجموعه‌ای که در اختیار سازمان میراث فرهنگی بود، به دلایل مختلف فعالیت اجرایی انجام نشده بود.

معاون فنی و عمران شهرداری مشهد ادامه داد: سال گذشته که با همت، پشتکار و تاکید شورای اسلامی شهر به خصوص آقای ریاضی که کمیسیونی را خاص این مجموعه به نام «کمیسیون محدوده منفصل توس» تشکیل دادند، اعتباری در نظر گرفته شد و فعالیت‌های اجرایی آن در ۲۷ شهریور ۹۷ آغاز شد.

کاظمی خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌های این پروژه هماهنگی و همکاری بین‌بخشی بسیاری خوبی بین شهرداری و مجموعه میراث فرهنگی بود و به دلیل ثبت جهانی که قرار است انجام گیرد، باید این ارتباط خوب و مناسب برقرار می‌شد تا بتوانیم فعالیت‌هایی که قصد انجام آن را داریم، در چهارچوبی که مصوب شده بود، اجرا کنیم و هیچ گونه خللی در آن راستا به وجود نیاید.

وی مطرح کرد: ویژگی‌ بعدی این پروژه وضعیت اجرایی آن است، فازی که امروز بهره‌برداری می‌شود، نزدیک به ۳٫۰۱ هکتار است. در این ۳٫۰۱ هکتار چند ویژگی وجود دارد، یکی این که تقریبا مساحتی که افتتاح شده است، نمادی از باغ‌های ایرانی است که با مجموعه‌ای که در داخل آرامگاه کار شده همسان است، هم‌چنین در محوطه این پروژه نزدیک به ۲۰ هزار متر سنگ کار شده است که بالغ بر ۱۵ هزار متر مربع آن توسط دست کنده‌کاری شده است.

معاون فنی و عمران شهرداری مشهد اظهار کرد: تامین فضای سبز این مکان نزدیک به ۱۰ هزار متر مربع، روشنایی برای این محل مخصوصا در شب که زیبایی خاصی را به مجموعه می‌دهد و آب‌نمایی به طول ۷۰ متر برای این پروژه در نظر گرفته شده است؛ هم‌چنین صندلی‌هایی سنگی به تعداد ۵۰ عدد جزء ویژگی‌هایی است که در این سه هکتاری که امروز به بهره‌برداری می‌رسد، در خدمت زائرین و مجاورین قرار می‌گیرد.ثبت جهانی توس باید با صدای بلندتری مطالبه شود

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس گفت: یکی از اقداماتی که به نظر می‌رسد باید با صدای بلندتری مطالبه شود، ثبت جهانی توس است که تا امروز مغفول بوده؛ بسیاری از مکان‌هایی که در ایران مایه فخر ما هستند، ثبت جهانی شده‌اند؛ ولی هنوز این اتفاق برای توس نیفتاده است.

مسعود ریاضی که در مراسم پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی سخن می‌گفت، اظهار کرد: امروز در مسیر ورود به آرامگاه فردوسی از دو المان فاخر نصب شده رونمایی شد و قرار است که این جریان ادامه داشته باشد؛ چرا که در جلوخان آرامگاه فردوسی که امروز افتتاح شد ۶ موقعیت برای نصب مجسمه وجود دارد و امیدوارم که در آینده ۶ اثر فاخر در آنجا نصب شود.

وی افزود: در یکی از تابلوهایی که امروز به مهمانان ما هدیه شد، تصویری از جوانان برومند این سرزمین که دیروز از سرای شاهنامه تا آرامگاه فردوسی مسافتی ۹ کیلومتری را با شعار «تا ثبت جهانی توس» دویدند، به تصویر کشیده شده است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس ادامه داد: یکی از کارهایی که لازم است انجام شود، بحث تهیه و تصویب طرح‌های شهری است که امیدوارم مسئولین مسکن شهرسازی کمک کنند تا به زودی مراحل تصویب آن سریع‌تر انجام شود تا این آرامگاه بتواند رونق شایسته‌ای را داشته باشد.شهر تاریخی توس در آستانه تغییر

به همت شورای اسلامی و شهرداری مشهد؛ جلوخان آرامگاه فردوسی افتتاح شد.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

پس از سفر مقام معظم رهبری در تیرماه سال ۷۵ به شهر تاریخی توس و تاکید ایشان بر لزوم احیای این شهر و رسیدگی ویژه به این منطقه، موضوع بهسازی توس در دستور کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر و شهرداری مشهد قرار گرفت.

با روی کار آمدن شورای شهر و مدیریت جدید شهری و با پیگیری‌های شهردار وقت تقی‌زاده خامسی، محمدرضا کلایی شهردار مشهد و تلاش‌های رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس شورای شهر، سامان‌دهی این منطقه تاریخی و خارج کردن فردوسی از غربت مورد توجه قرار گرفت؛ موضوعی که ۲۳ سال پیش در سفر مقام معظم رهبری به منطقه توس و آرامگاه فردوسی بر آن تاکید کرده و در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته بود. اما با گذشت سال‌های متمادی از پیشرفت قابل توجهی برخوردار نبود.

با پیگیری‌های مدیریت شهری و شورای شهر مشهد در اردیبهشت ماه ۹۷ تفاهم‌نامه سه‌جانبه بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی از سوی شهردار وقت مشهد، رییس شورای شهر مشهد و مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری خراسان رضوی به امضا رسید و۶ ماه پس از امضا شدن این تفاهم‌نامه و با انجام فعالیت‌های مقدماتی، عملیات اجرایی ساماندهی جلوخان آرامگاه فردوسی در ۲۶ آبان ماه ۹۷ با حضور اعضای شورای شهر و مدیران شهری و استانی در این محل آغاز شد.

پروژه سامان‌دهی و بازپیرایی جلوخان آرامگاه فردوسی در محدوده‌ای به وسعت ۷ هکتار از ۴۲ هکتار اراضی تحت مالکیت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موسوم به پردیس توس در دست اجرا است. این پروژه با مبلغ اولیه قرارداد ۱۶ میلیارد و پانصد میلیون تومان در دو فاز با مدت زمان ۱۸ ماه در حال اجراست.

در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت ماه؛ همزمان روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی فاز نخست این پروژه شامل سه هکتار - معادل ۶۰ درصد کل پروژه- آماده‌سازی شده و با اعتبار بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

این محدوده که حکم جلوخان آرامگاه فردوسی را دارد، از طرح مصوب شورای عالی میراث فرهنگی کشور تبعیت می‌کند و به صورت ره‌باغ و بوستان طراحی شده است. این بخش شامل اجزای مختلفی همچون پیاده‌راه، فضای سبز، آب‌نما، هفت میدان موضوعی، مقبره الشعرا، مسیر سواره رو پیرامونی و سرویس‌های بهداشتی است. پیش‌بینی می‌شود با اتمام این پروژه زمینه ثبت جهانی شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی فراهم شود و آغازی بر بهسازی مسیر پردیس توس باشد.

از جمله ویژگی‌های طرح می‌توان به رعایت اصول باغ‌سازی ایرانی، هماهنگ بودن هندسه طرح با باغ آرامگاه فردوسی، استفاده از مصالح تماما سنگی در کف‌سازی و احداث آب‌نماها و استفاده از مصالح بوم‌آورد نظیر سنگ کریستال گناباد، گرانیت نیریز و سنگ قلوه رودخانه‌ای نیشابور اشاره کرد.

در عین حال اجرای سنگ‌فرش در مساحتی معادل ۲۰۰۰۰ متر مربع و تیشه‌کاری دستی ۱۵۰۰۰ متر مربع از آن، بازیافت سنگ‌های حجمی قدیمی در اجرای جداول باغچه‌ها و سنگ‌فرش با هدف حفظ ارزش‌های تاریخی و رعایت اصول معماری پایدار و ایجاد اختلاف سطوح انسان ساخت با روش باغ‌سازی ایرانی به جهت نمایش بهتر آب‌نماها و ایجاد تنوع در گذر اصلی از دیگر ویژگی‌های این پروژه است.

پیش‌بینی رواق‌هایی به طول بیش از ۱۰۰ متر در طرفین بخش میانی، به جهت تامین سایه و استقرار گونه‌های گیاهی متنوع، احداث مسیر سواره رو پیرامونی جهت تردد خودروهای برقی، کالسکه و خودروهای امدادرسان و خدماتی و احداث مخزن ۲۰۰ متر مکعبی و ۶۰۰۰ متر لوله‌گذاری جهت آبیاری فضای سبز نیز در این راستا قابل ذکر است. همچنین ایجاد بستر فضای سبز در سطحی معادل ۱۰ هزار متر مربع و کاشت انواع بوته گل فصلی و دائمی، نصب ۵۰ عدد نیمکت از سنگ یکپارچه گرانیتی و تامین روشنایی محدوده جلوخان با نصب ۱۰۰ پایه چراغ و نورپردازی فضای سبز نیز دیگر ویژگی‌های این پروژه محسوب می‌شود. کد خبر ۴۴۰۶۰۳

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خطر زخم زرد پایتخت را تهدید می‌کند/ خانه‌های بدون حمام، زخم زرد را به تهران بازمی‌گردانند؟ (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
در قلب پایتخت محله‌ای هست که بسیاری از خانه‌هایش حمام ندارند و یکبار از همین محله زخم زرد شیوع پیدا کرد. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و خبری از حمام عمومی قدیمی محله هم نیست.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در بازدید از فروشگاه‌های شهروند در سطح شهر ری پیگیر حواشی اخیر مربوط به «توزیع برنج» شد. خلیل آبادی در این زمینه گفت: سلامت شهروندان و اعتماد آنان برای ما نمایندگان دارای بیشترین درجه اهمیت است و چنین موضوعاتی را با حساسیت فراوانی پیگیری می‌کنیم. وی ادامه داد: بر اساس توضیحات مدیر عامل شرکت شهروند، کوتاهی از شرکت تولید کننده بوده که البته این شرکت برندی معروف بوده و تعجب همگان را نیز در بر داشته است، اما با این وجود شرکت شهروند بر اساس دستور تعزیرات به سرعت این برنج‌ها را جمع آوری کرده و با قیمتی که تعزیرات عنوان داشته به فروش می‌رساند. خلیل آبادی افزود: گرچه چنین مسائلی نباید به وجود بیاید، اما شرایط اقتصادی سبب شده برخی از شرکت‌ها رو به سود جویی و سوءاستفاده بیاورند و لذا باید نظارت در این امر بیشتر شود. اما آنچه که مهم است میزان اعتماد شهروندان به نشان شهروند است که به نظر من این اعتماد از قبل هم بیشتر شده است. وی افزود: شهروند همواره در بحران‌ها یار شهروندان بوده همچنان که در توزیع گوشت مورد اعتماد دولت و مردم بود. این نشان تجاری با امکانات قوی در توزیع و پخش مواد غذایی در شرایط بحرانی همواره مدد رسان شهروندان بوده است. عضو شورای شهر تهران گفت: فروشگاه‌های شهروند علاوه بر توزیع و پخش مواد غذایی در ارائه کیفیت مواد غذایی نیز بسیار خوب عمل کرده‌اند و همانگونه که مشاهده شد در کمترین زمان ممکن با نشان تجاری متخلف برخورد کرده‌اند. وی در ادامه اظهار داشت: این روز‌ها می‌توان رضایت شهروندان را در میزان استقبال از فروشگاه‌های شبانه روزی شهروند دید بعلاوه پراکندگی فروشگاه‌های شهروند در سطح مناطق نیز سبب شده است شهروندان در مناطق خود دسترسی به این مجموعه داشته باشند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی کانون سردفتران، ذبیح اله خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار با اعضای شورای عالی سردفتری ضمن بیان این مطلب گفت: سند رسمی در جهت ایجاد آرامش و امنیت و اعتبار بخشی به عقود و قرارداد‌ها در جامعه ایجاد شده است و بنابر تأکیدات ریاست قوه قضائیه باید هرچه بیشتر در جهت ترویج و تحکیم آن اقدام نمود. وی با اشاره به اهمیت کار دفاتر اسناد رسمی در تعامل با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور افزود: سلامت و موفقیت این دو مجموعه به هم گره خورده است و سازمان ثبت وظیفه دارد این شبکه بزرگ حقوقی را حمایت، هدایت و نظارت نماید. معاون رئیس قوه قضائیه، فرهنگ سازی و پژوهش‌های حقوقی و فقهی در باب اهمیت و اعتبار اسناد رسمی و همچنین ترویج آن در جامعه با همکاری حوزه، دانشگاه و رسانه را از وظایف مهم شورای عالی سردفتری و کانون‌های سردفتران و دفتریاران استانی برشمرد و اظهار داشت: شکی نیست که زمان زیادی از تصویب قوانین ثبتی و سردفتری و همچنین دستورالعمل‌ها و آئین نامه‌های این بخش گذشته و باید این موارد با کار کارشناسی و پژوهش، مطابق با شرایط روز مورد تجدید نظر و به روز رسانی قرار گیرند. وی الکترونیک شدن فرآیند‌های ثبتی را اقدامی متناسب با نیاز‌های امروز و آتی جامعه عنوان کرد و افزود: سازمان ثبت آمادگی دارد با تعامل و همفکری شورای عالی سردفتری کاستی‌های موجود در سامانه ثبت آنی و سایر سامانه‌های الکترونیکی ثبتی را شناسایی و در جهت ارتقا و بهبود آن تلاش نماید. در ابتدای این دیدار اعضای شورای عالی سردفتری ضمن تقدیر از نگاه جامع خدائیان به عنوان رئیس جدید سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، به بیان برخی مشکلات موجود و انتظارات جامعه سردفتری کشور پرداختند.
همشهریهمشهری51 دقیقه قبل
وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: باتوجه به این مسئله که در فروردین ماه سال جاری بخش نامه افزایش حقوق به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نشده بود، مبلغ ۴ میلیون ریال (به صورت علی الحساب) به حساب فرهنگیان واریز شد. پس از صدور مصوبه افزایش حقوق و آماده شدن نگارش حقوق در سامانه، احکام حقوقی فرهنگیان و افزایش حقوق ماه‌های فروردین و اردیبهشت اعمال شد. طبیعی است با اعمال افزایش حقوق، مبلغ ۴ میلیون ریال فروردین ماه باید کسر شود؛ همچنین به استناد بخشنامه سازمان اداری و استخدامی کشور (که برای همه دستگاه‌های اجرایی کشور لازم الاجراست) مقرری ماه اول (افزایش فروردین ماه) نیز به نفع سازمان صندوق بازنشستگی کسر می‌شود. فرهنگیان جهت کسب اطلاعات بیشتر به واحد کارگزینی اداره آموزش و پرورش مراجعه کنند.

نظرها

اخبار بیشتر