نویسنده لبنانی: تهران با هوش راهبردی به مقابله آمریکا می‌رود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
نویسنده لبنانی: تهران با هوش راهبردی به مقابله آمریکا می‌رود

نویسنده لبنانی: تهران با هوش راهبردی به مقابله آمریکا می‌رود

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
ایرنا نوشت: تحلیلگر و نویسنده لبنانی تاکید کرد ایران با صبر و هوش راهبردی خود در قبال دخالت های آمریکا در منطقه توانایی لازم را برای بازدارندگی واشنگتن دارد.

«ناصر قندیل» در مطلبی که امروز (پنجشنبه) در روزنامه لبنانی 'البناء' منتشر شد، افزود: ایران علاوه بر این در چند سال گذشته توانایی‌های لازم دفاعی و تسلیحاتی را نیز برای مقابله با دخالت‌های آمریکا در منطقه کسب کرده است.

در ادامه این مطلب آمده است: پس از شکست اسراییل در سال ۲۰۰۰ در جنوب لبنان، واشنگتن خود را ناچار دید که باید مستقیم در منطقه حضور یابد تا طرح و پروژه امپراتوری خود را در آسیا ادامه دهد. آمریکا پس از سیطره بر اروپا، چیرگی بر جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی و اتحاد جماهیر شوروی دریافت که باید حضور خود در آسیا را توسعه دهد. واشنگتن از همان ابتدا به بهانه رویارویی با ایران، چندین جنگ را در منطقه به راه انداخت، جنگ عراق، افغانستان، لبنان و غزه و بعدها جنگ سوریه و یمن نمونه‌ای از همین جنگ‌های نیابتی برای رویارویی با ایران بود.

در خصوص آنچه به برجام یا توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ مربوط می‌شود، خروج یک جانبه آمریکا از برجام نیز به طور دقیق در راستای همان سیاست‌ها بود و واشنگتن این بار از این طریق قادر به پیگیری دوباره سیاست‌های تحریمی خود علیه تهران باشد.

در مقابل ایران نیز در طول این دوران تلاش کرد از تنش و درگیری با آمریکا پرهیز کند، در واقع در طول این برهه، تهران با صبر و هوش راهبردی خود توانایی‌های لازم را برای رویارویی مستقیم با آمریکا به دست آورد و اکنون این اقدام به موازنه قدرت در منطقه معنی بخشیده است.

برنامه هسته‌ای ایران بیش از آن که یک برنامه راهبردی علمی و اقتصادی برای استقلال ایران باشد، طرحی برای رسیدن ایران به موازنه قدرت در منطقه بود تا از این طریق به کشورهای جهان به ویژه آمریکا بگوید که در صورت تحریک اش از حد قادر است به سمت تولید سلاح هسته‌ای برود که البته بعدها رهبر جمهوری اسلامی ایران در فتوایی تولید آن را حرام اعلام کرد.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

نفوذ ایران در منطقه طبق گفته آمریکا به جنبش‌ها و گروه‌های مقاومت در لبنان، عراق، فلسطین و یمن محدود است و تهران از خلال این گروه‌ها به دنبال برقراری معادله موازنه در منطقه است.

ایران در جنگ عراق و افغانستان از تنش مستقیم و رویارویی با آمریکا در منطقه پرهیز کرد و در طول این سال‌ها از فرصت‌های پیش رو استفاده کرد و برنامه هسته‌ای خود را به عنوان یک ابزار برای مذاکره و گفت وگو به شدت توسعه داد.

اما ایران در صحنه نبرد سوریه که به اوج آمادگی خود رسیده بود، بر خلاف جنگ افغانستان و عراق، حضور آمریکا در این کشور را تاب نیاورد و با استفاده از کارت‌های بازی خود مانند گروه‌های مقاومت در میدان نبرد سوریه حاضر شد و آمریکا را غافلگیر کرد.

منطقه خاورمیانه امروز معادلات پیچیده‌ای را پشت سر می‌گذارد، آمریکا در تلاش است تا برنامه هسته‌ای ایران را ویران کند در مقابل ایران اشاره می‌کند که در اوج قدرت برای اقدام نظامی به سر می‌برد. آمریکا نیروهای خود را در منطقه متمرکز کرده است، در مقابل ایران از سال ۲۰۰۰ تاکنون زرادخانه‌های موشکی خود را توسعه داده به طوری که می‌توان قدرت موشکی ایران را یکی از برترین قدرت‌های دنیا دانست.

از سوی دیگر سعودی و امارات با انصارالله در یمن درگیر هستند و اسراییل با حزب الله و جنبش‌های مقاومت در غزه در چالش، ایران نیز دست خود را بر روی ماشه افزایش قیمت نفت گذاشته است و بر روی افزایش قدرت سوریه و عراق حساب ویژه‌ای بازکرده است. در مقابل آمریکا مهره‌های سوخته خود در منطقه از جمله داعش، کردها در سوریه و چندین مهره دیگر را به نظاره نشسته است.

هم اکنون دنیا از معادله موازنه قدرت در منطقه به سوی اقدام راهبردی پیش می‌رود و دیگر کشورها مشغول نظاره افول طرح و پروژه امپراتوری آمریکا در منطقه و دنیا هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

آمریکایی‌ها ناو‌ها را برای مذاکره آورده‌اند نه جنگ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور22 ساعت قبل
گروه سیاست نامه‌نیوز: بالا گرفتن مناقشه میان ایران و آمریکا اگرچه به جنگ نرسیده اما تناقض گویی‌های دونالد ترامپ را افزایش داده است. او از یک‌سو می‌گوید خواهان جنگ با ایران نیست و از سوی دیگر در یک توئیت می‌نویسد که اگر ایران جنگ می‌خواهد کارش تمام است. ترامپ روز گذشته در توییتر خود نوشت که اگر ایران جنگ می‌خواهد، رسما پایان کارش خواهد بود. ترامپ در عین حال گفت که به جای جنگ فشار اقتصادی را بر ایران افرایش می‌دهد تا نتواند سلاح هسته‌ای داشته باشد. سرلشگر سلامی همچنین یادآور شد که دشمنان ایران قصد جنگ ندارند و از جنگ می‌ترسند».

گزارش کامل دیدار رهبری با شاعران

الفالف18 ساعت قبل
گزارش کامل دیدار رهبری با شاعرانگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۱:۳۸ ۳۹۸۰۲۳۱۱۰۶۰ نظر، ۱ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشارروز گذشته رهبر انقلاب با به مناسبت میلاد امام حسن مجتی (ع) طبق سال‌های گذشته با شاعران دیدار کردند.
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴17 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.

نظرها

اخبار بیشتر