ادعای علاوی درباره استقرارموشکهای ایران در غزه وبصره مایه تمسخر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
ادعای علاوی درباره استقرارموشکهای ایران در غزه وبصره مایه تمسخر شد

ادعای علاوی درباره استقرارموشکهای ایران در غزه وبصره مایه تمسخر شد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بغداد – ایرنا – عراقی ها و فلسطینی ها یک رهبر سیاسی عراقی را به خاطر استناد به یک گزارش کذب رژیم صهیونیستی در خصوص وجود موشک های بالستیک ایران در غزه و بصره برای هدف دادن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، به سخره گرفتند.

«ایاد علاوی» نخست وزیر اسبق و رهبر فراکسیون الوطنیه در پارلمان عراق به تازگی در یک گفت وگوی تلویزیونی با استناد به یک گزارش کذب رژیم صهیونیستی مدعی شد که ایران موشک‌های بالستیک خود را در غزه فلسطین و بصره عراق برای هدف قرار دادن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مستقر کرده است.

این اظهارات علاوی موجی از تمسخر و واکنش‌ها را در بین کاربران فلسطینی و عراقی در سطح شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته و برخی از جریان‌های سیاسی و شخصیت‌های فلسطینی و عراقی را نیز به موضع گیری واداشته است.

یک کاربر فلسطینی به نام 'محمد الکحلوت' از غزه با انتشار تصویری از یکی از میادین غزه که در آن یک المان مقاومت به همراه موشک نصب شده است، به طنز گفته، حتما منظور علاوی همین موشک است.

در همین راستا جنبش «احرار فلسطین» با انتشار بیانیه‌ای، ادعای علاوی را در خصوص اینکه مقاومت فلسطین موشک‌های بالستیک در اختیار دارد، نادرست خوانده و گفته است که علاوی برای منافع شخصی این ادعاها را مطرح کرده است.

این گروه مقاومت فلسطینی افزوده است که این گونه اظهارات، میزان تمایل شدید برخی از رهبران سیاسی عرب را نه تنها برای عادی سازی با رژیم صهیونیستی بلکه کسب رضایت کامل خاطر صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها را نشان می‌دهد.

بیانیه اضافه کرده است که ایاد علاوی می‌کوشد که تا از طریق غزه و حمله به گروه‌های مقاومت فلسطینی و تحریک علیه آنها، خود را به عنوان شخصیت بین المللی معرفی کند.

به نوشته بیانیه، این اظهارات قهقرای اخلاقی و ارزشی که علاوی هم در سطح سیاسی در عراق و هم جهان عرب به آن رسیده است، نشان می‌دهد.

این جنبش مقاومت فلسطینی تاکید کرده است که جنگ ما (فلسطین) با رژیم اشغالگر اسراییل - به عنوان دشمن ما و دشمن امت اسلامی - است و هرگز سلاح و موشک‌های مقاومت جز به سمت قلب دشمن صهیونیستی به جای دیگری نشان نمی‌رود.

در بیانیه اشاره شده است که مقاومت فلسطنی یک مقاومت مشروع است و کل تسلیحاتش، بومی است و همه کسانی که اوضاع غزه را دنبال می‌کنند می‌دانند که اتهامات علاوی نادرست و برای کسب منافع شخصی است.

در همین راستا عضو دفتر سیاسی جنبش حماس نیز در صفحه شخصی خود در توییتر با کاربرد یک ضرب المثل مشهور عربی با اندکی تغییر، نسبت به ادعاهای ایاد علاوی واکنش نشان داده است.

«صلاح البردویل» نوشته است که «ایاد علاوی یک عمر سکوت کرد و وقتی خواست حرف بزند، رسوایی برای خودش به باور آورد!»

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اصل ضرب المثل عربی این است که 'سکت دهرا ونطق کفرا' (عمری سکوت کرد اما وقتی به زبان آمد کفر گفت).

این شخصیت سیاسی فلسطینی با نام بردن از علاوی به عنوان «سیاهی لشکر شکست خورده سیاست» اضافه کرده است که ایاد علاوی آنچه که کارگردان صهیونیستی بر او در خصوص موشک‌های حماس برضد کشورهای عربی حوزه خلیج فارس دیکته کرده، همان را تکرار کرده است.

البردویل افزوده است: «چه بر سر مزدوران عرب آمده است؟ شاید پستی (افراد) را باد فتنه به حرکت در آورد تا خداوند سره را از ناسره برای ما آشکار کند، آقای علاوی! ما سلاح را به سمت سینه‌های خود (کشورهای عربی) نمی‌گیریم.»

«فیصل الاشمر» یکی از کاربران فلسطینی نیز نوشته است که فاصله از غزه تا عربستان سعودی بیش از یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر است، موشک‌های بالستیک ایران برای هدف قرار دادن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس چرا باید در غزه نصب شوند!؟

کاربر دیگری به تمسخر گفته است که موشک‌های بالستیک چگونه از زیر دید اسرائیلی‌ها عبور کرده و به غزه رسیده تا علیه کشورهای عربی نصب شوند.

یک کاربر فلسطینی دیگر نیز به نام «انا» به تمسخر خطاب به علاوی گفته است که ایاد علاوی احتمالا از طریق برنامه «گوگل ارث» مکان سکوهای موشک‌های بالستیک ایران را در غزه رصد کرده است!

در کنار کاربران شبکه‌های اجتماعی در عراق، «آنطوان سنان» شاعر و نویسنده عراقی از اقلیت مسیحی نیز به طنز خطاب به علاوی گفته است که ایاد علاوی که همواره در برابر هر سوالی سخن معروف خود را می‌گوید که: (والله ما ادری) (به خدا نمی‌دانم) چی شد که الان راجع به موشک‌های بالستیک در غزه همه چیز را می‌داند!»

علاوی به رغم خشم و انزجار و طنزی که اظهاراتش درباره موشک‌های بالستیک ایران در غزه در بین افکار عمومی فلسطینی و عراقی ایجاد کرده است، هنوز به امر واکنش نشان نداده است.

ادعاهای عجیب ایاد علاوی در حالی بیان شد که کشورهای منطقه و بویژه عراق به خودی خود نگران تبعات فشارها و تهدیدات واشنگتن علیه تهران و جنگ روانی تیم ب هستند.

ناظران مسائل منطقه، جوسازی‌های اخیر آمریکا علیه ایران و همچنین طرح ادعاهایی در مورد ناامنی در عراق و تشدید آن را با هدف زیر فشار قرار دادن عراقی‌ها برای همراهی با سیاست‌های ضدایرانی و جنگ طلبانه خود و افزایش فضای فشار، تحریک و تنش برای بهره برداری‌های بعدی و یا بهانه جویی برای تجاوزهای احتمالی جدید در منطقه ارزیابی می‌کنند.

خاورم *۱۰*۳۵۳*۳۸۰*

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها