کاربران خبرآنلاین نظر دادند: کارت سوخت را برگردانید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
کاربران خبرآنلاین نظر دادند: کارت سوخت را برگردانید

کاربران خبرآنلاین نظر دادند: کارت سوخت را برگردانید

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
به اعتقاد کاربران خبرآنلاین کارت سوخت ابزاری برای کنترل مصرف و توزیع سوخت است اما برای کنترل قاچاق باید به فکر خشکاندن ریشه آن باشیم.

بازگشت کارت سوخت به چرخه توزیع بنزین امسال در صدر اخبار داخلی کشور قرار داشت. یکی از ابزارهایی که طی سالهای قبل برای رصد و کنترل میزان توزیع و مصرف بنزین مورد استفاده قرار گرفته بود کارت سوخت بود. طی هفته‌های گذشته دولت ومجلس برای بازگشت کارت سوخت به چرخه مصرف بنزین جلسات متعددی برگزار کردند.

اما این که آیا کارت سوخت می‌تواند در کاهش قاچاق سوخت مؤثر واقع شود یا نه موضوعی است که خبرآنلاین آن را به نظرخواهی گذاشت.

کاربران خبرآنلاین اغلب از کارت سوخت به عنوان ابزاری برای کنترل مصرف نام برده و بازگشت آن را مثبت ارزیابی کردند اما برخی کاربران آن را برای مقابله با قاچاق بی تأثیر دانسته و اعتقاد داشتند: به هزار شکل ممکن میشه با وجود کارت سوخت بازهم قاچاق کرد. ضمنا مشکل بودن و یا نبودن کارت نیست.

عرفان می‌گوید: مشکل قاچاق سوخت در آنجایی است که اگر شما بروید به شهرها و روستاهای مرز ایران و پاکستان، می‌بینید که به خاطر فقر شدید مردم و بیکاری تقریبا ۱۰۰ درصد مردم، حکومت ناچار شده به خاطر معیشت مردم این مناطق، چشم خود را روی قاچاق و خروج سوخت ببندد. وگرنه میتونستند مانع شوند

اما کاربر دیگری خبرآنلاین را مقصر گرانی بنزین دانسته و این نظرخواهی را آماده سازی جو روانی می‌دانست.

ماجد کاربر دیگری در این نظرخواهی نوشت: ریشه قاچاق سوخت بالاتر از اینهاست که با کارت سوخت شصت لیتری بشه صدها هزار لیتر را قاچاق کردپس خواهشا به فکر خشکاندن ریشه باشید …

و عبدالکریم از کارت سوخت به عنوان ابزاری برای کاهش آلودگی هوا نام برده و گفته است: کارت سوخت باید باشد و بنزین آزاد نباشد تا مردم فقط عادت کنند که با ۶۰ لیتر بایستی اموراتشان را بگذرانند اینکار هم باعث رفع آلودگی و ترافیک می‌گردد و هم صرفه اقتصادی دارد

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان

اما علی اعتقاد دارد: کارت سوخت مسخره بازیه. من نمی‌دونم پس این کارتهای ملی هوشمند واسه چی درست شده. کارت ملی آگه هوشمند باشه بعنوان کارت سوخت، دفترچه بیمه، گواهینامه و غیره استفاده میشه. من خودم برج یازده ۹۷ واسه کارت سوخت اقدام کردم هنوز که هنوزه نیومده. کارت ماشینم نیومده.

راستین خودروهای گازسوز را توصیه کرده و نوشته است: به جای سهمیه بندی بهتر است عامه مردم را به استفاده از خودروهای پایه گاز سوز ترغیب کنیم و البته قبل از زیر ساختهای لازم فراهم شود بعد از آن اگر قیمت بنزین هر لیتر ۱۰ هزار تومن هم بشود مشکلی ندارد. حقیقت اینست که به جز از دو سه مورد خودرو خوب پایه گاز سوز، کارخانه‌ها رغبتی برای این مورد ندارند درحالی که مثلا در برزیل اکثر از خودروهای با سوخت اتانول استفاده می‌شود که از نیشکر تهیه می‌شود.

اما بهنام خان می‌گوید:‌ تا زمانی که قیمت بنزین به اندازه قیمت تمام شده در کشورهای همسایه نشود معضل قاچاق بنزین پابرجاست. استفاده از کارت سوخت هم باعث اتلاف وقت و معطلی در جایگاه‌های سوخت و مشکلات دیگری به همراه دارد. راه حل آینه که قیمت بنزین آزاد شده مثلا به قیمت کشور پاکستان یا ترکیه شود و صد البته که درآمد مردم هم به متناسب با قدرت خرید مردم این کشورها بالا رود والا این قصه ادامه دارد …

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خراسان، او با «میلاد» در سه راه دانش مشهد قرار گذاشته بود ولی زمانی که از پل عابر پیاده به آن سوی بزرگراه عبور کرد تا سر قرار برود به دلیل نامعلومی با یکی از نگهبانان کارگاه‌های سنگ بری درگیر شد. نگهبانان نیز که نمی‌خواستند کار به نزاع و پلیس کشیده شود، از کارت ملی آن جوان با گوشی تلفن همراه عکس گرفتند که اگر حادثه‌ای رخ داد بتوانند او را به پلیس معرفی کنند. جوان ۲۲ ساله که مدعی بود به دلیل نوشیدن مشروبات الکلی، مست شده است، کمی آن سوتر، ناگهان تکه آجری را از روی زمین برداشت و به طرف یک خودروی عبوری پرت کرد. با اعلام این خبر از سوی نیروهای انتظامی به قاضی، کارآگاهان با استفاده از دوربین‌های مدار بسته محلی تصویری از این جوان مظنون به دست آوردندو به محل سکونت متهم به سنگ پرانی در منطقه قاسم آباد عزیمت کردند ولی او به همراه مادرش که آن شب به عنوان مهمان پسرش به جشن تولد آمده بود، از محل گریخته بودند. ردیابی‌های اطلاعاتی کارآگاهان حکایت از آن داشت که متهم به سوی شهرهای شمالی کشور رفته است چرا که مادرش نیز پس از طلاق از شوهرش در یکی از شهرهای شمالی کشور زندگی می‌کرد به همین دلیل کارآگاهان شبانه با دستور قضایی عازم شمال شدند و او را به دام انداختند.
الفالف17 ساعت قبل
سه هفته قبل مدیر عامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران اعلام کرد که پایانه جاسک به زودی به ظرفیت صادرات یک میلیون بشکه نفت در روز می‌رسد. دسترسی مناسب این پایانه به دریای عمان می‌تواند تداوم صادرات و ارتقای توان ذخیره‌سازی نفت خام به خصوص در شرایط خاص را تضمین کند. لذا دور از ذهن نیست که این پایانه را هدف ناامن سازی از سوی آمریکا و نیز عربستان سعودی و دیگر متحدان آمریکا در منطقه بدانیم. واقعیت این است که آمریکایی‌ها در «راهبرد فشار» به ایران شکست خورده‌اند و حتی «نمایش مذاکره» و سفر «آبه» نیز نتوانست برای آن‌ها آبی گرم کند و با پاسخ صریح و قاطع ایران مواجه شدند. مقابل این نقشه‌ها، هم مسئولان و هم مردم باید هوشیار باشند و هوشمندانه و عزتمندانه رفتار کنند.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
لحظاتی که گذشت راننده تغییر مسیر داد و در برابر اعتراضم ترافیک را بهانه کرد. شکایت‌های سریالیبا شکایت زن جوان تحقیقات آغاز شد و کارآگاهان اداره شانزدهم پلیس آگاهی پایتخت با شماره‌هایی که زن جوان در اختیارشان قرار داده بود، به بررسی برای شناسایی خودروی مورد نظر پرداختند. در تمامی شکایت‌ها راننده خودروی پراید دختران و زنان جوان را تحت عنوان مسافر سوار کرده و با کشاندن به محلی خلوت آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده بود. با توجه به مشخصاتی که قربانیان در اختیار پلیس قرار دادند مشخص شد که نقشه آزار و اذیت‌ها از سوی یک نفر اجرا شده است. همین مسأله باعث شد از زنان و دختران کینه به دل بگیرم و به فکر انتقام از آنها بیفتم.
موجموج1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری موج، اولین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت کیمیا خودرو، در شعبه چهارم دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی و به صورت علنی آغاز شد. پانزده متهم این پرونده، به اتهام مشارکت یا معاونت در انجام عملیات واسپاری (لیزینگ) بدون اخذ مجوز از بانک مرکزی و مشارکت در کلاهبرداری شبکه‌ای محاکمه می‌شوند. پرونده کیمیا خودرو با ۱۱۰ جلد، ۱۱۷۰ نفر شاکی دارد. این جلسه با حضور تعدادی از شکات پرونده در حال رسیدگی است.
ایبناایبنا21 ساعت قبل
بانک‌پاسارگاد در مجموع ۱۵ مدرسه در مناطق سیل‌زده استان خوزستان، جهت بهره‌مندی دانش‌آموزان در این مناطق خواهد ساخت. پیش از این نیز ساخت ۱۶ مدرسه، در مجموع ۵۰ کلاس درس، در مناطق سیل‌زده استان لرستان آغاز شده‌بود. وی با اشاره به جایگاه ارزشمند استان خوزستان، این استان را به‌عنوان خورشیدی در منظومه شمسی ایران خواند. در همین راستا مقرر شد که در سال جاری، کل بودجه‌تبلیغاتی بانک، صرف مشارکت در بازسازی و ساخت مدارس تخریب‌شده در مناطق سیل‌زده شود. بانک‌پاسارگاد تا رفع کامل مشکلات و بازگشت هم‌وطنان به زندگی عادی، با استمرار حمایت‌های خود، در میان آنان خواهد بود.
تسنیمتسنیم1 روز قبل
به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «خلیل صدیق» رئیس بانک مرکزی افغانستان اظهار داشت که در یک ماه آینده به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوای شهر کابل، کرسی ریاست این بانک را ترک کرده است. وی گفت که «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان پس از پذیرش این استعفانامه، جایگزینش را نیز انتخاب خواهد کرد. اگر غنی موفق به یافتن جایگزینی برای صدیق پیش از کناره‌گیری وی نشود «واحدالله نوشیر» معاون اول بانک مرکزی افغانستان ریاست این نهاد را به عهده خواهد گرفت. رئیس بانک مرکزی افغانستان در گفت‌وگوی تلفنی با «بلومبرگ» درباره دلیل کناره‌گیری‌اش گفت: به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوا تصمیم به استعفا گرفتم. رئیس بانک مرکزی افغانستان در حالی دلیل برکناری خود را عدم سلامت جسمی و بیماری تنفسی عنوان کرده که گزارش‌هایی علت استعفای وی را فشارها به دلیل سقوط ارزش افغانی برابر دلار می‌دانند.

نظرها

اخبار بیشتر