1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
قربانیان واقعی الگوی تجاری چین

قربانیان واقعی الگوی تجاری چین

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
اقتصادنیوز: جایاتی گاش، استاد اقتصاد در دانشگاه جواهرلعل نهرو در دهلی‌نو و دبیر اجرایی انجمن اقتصاد توسعه بین‌الملل، بررسی کرده است که قربانیان الگوی تجاری چین چه کشورهایی هستند.

به گزارش اقتصادنیوز، مطالب زیادی در مورد اثرات طرح یک جاده- یک کمربند چین (BRI)، به ویژه برای کشورهای در حال توسعه آسیا، نوشته شده‌ است. با این حال، یک پدیده مهم دیگر مورد غفلت قرار گرفته است: روابط تجاری چین با این کشورها. بسیاری در غرب، به خصوص دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، به مازاد تجاری عظیم چین که پس از پیوستن این کشور بهسازمان تجارت جهانی در دسامبر ۲۰۰۱ پدیدار شد، اعتراض کردند. اما همسایه‌های در حال توسعه چین دلیل بیشتری برای نگرانی دارند. از زمان اوج مازاد در سال ۲۰۱۵ -زمانی که مازاد تجارت کالا به ۶۸۰ میلیارد دلاررسید- عدم تعادل تجاری چین در حال کاهش بوده ‌است؛ اما مازاد آن در شرایط مطلق همچنان بالا باقی ماند. برای سال‌ها، تجارت میان چین و اقتصادهای در حال توسعه آسیا متعادل بود. چین منبع تقاضای شدید برای مواد خام، انرژی و دیگر واردات واسطه‌ای برای تولید نهایی محسوب می‌شود. این ورودی‌ها به‌طور گسترده از کشورهای در حال توسعه، به ویژه در آسیا نشأت می‌گیرند. تقاضای چین برای بسیاری از این کشورها به شدت سودمند بود و صادرات به چین به موتور قدرتمند رشد اقتصادی این کشورها تبدیل شد. با این حال، پس از سال ۲۰۱۱، واردات چین از اقتصادهای در حال توسعه آسیا از حرکت ایستاد. در حالی که صادراتش به کشورهای در حال توسعه به افزایش ادامه داد که تا حدی این روند به کاهش تقاضا برای کالاهای چینی در اقتصادهای توسعه یافته مربوط می‌شد. در دهه بعد از بحران مالی جهانی، سهم آسیا از کل صادرات چین دو برابر شده و در سال گذشته به حدود ۱۵ درصد رسید. در سال ۲۰۱۲، مازاد تجاری تجاری چین با آسیا افزایش یافت و به ۱۳۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ و ۱۱۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ رسید. این الگو را می‌توان در تجارت با هند مشاهده کرد، که عمدتا مواد خام (‌مانند سنگ‌آهن) و کالاهای کشاورزی فرآوری شده را به چین صادر می‌کند و در مقابل آن، کالاهای تولید شده با فناوری بالا را وارد می‌کند. این به معنی افزایش بازدهی فعالیت‌ها در چین است. از طرفی گزینه‌های این کشورها برای مقاومت در برابر روند تجاری چین محدود است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

قربانیان واقعی الگوی تجاری چین - 3

این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

کاهش سرمایه گذاری‌ها در صنعت برق

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
پیام باقری در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه تناسبی بین قیمت تمام شده و قیمت دریافتی برق از مردم وجود ندارد، افزود: این موضوع سبب بروز مشکل در ترازمنفی مالی صنعت برق شده که این رویه علت اصلی بدهی‌های سنگین وزارت نیرو به بخش خصوصی است. وی بابیان اینکه پول دریافتی از مردم به درستی به صنعت برق بازگشت داده نمی‌شود، گفت: بخشی از این پول به بصورت یارانه به مردم پرداخت می‌شود که البته به دلیل نظام نامناسب تعرفه‌ها هرمشترکی که مصرف بیشتری دارد یارانه بیشتر و هر مشترکی مصرف کمتری داشته باشد یارانه کمتری دریافت می‌کند. نائب رئیس هیئت مدیره سندیکای برق با اشاره به اینکه طبق برنامه ریزی انجام شده باید تا پایان برنامه ششم توسعه ظرفیت نصب شده در نیروگاه‌های کشور به ۱۰۰ هزار مگاوات برسد، ادامه داد: برای دستیابی به این ظرفیت باید سالانه ۵ هزارمگاوات نیروگاه با سرمایه ۵ میلیارد دلاری نصب شود که این موضوع ممکن نیست، و این رویه خاموشی‌ها را در پی دارد. باقری افزود: برق نیز مانند هر کالایی دارای قیمت تمام شده دارد که پیشنهاد ما به دولت پرداخت نرخ واقعی برق از طرف مشترکین پر مصرف است.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
عکاسان صنعتی به شکلی مخفیانه و غیر رسمی، تصاویر ب‌ام‌و گرن‌کوپه سری ۸ را در حین سوار شدن به خودروبر و بدون پوشش‌های استتاری منتشر کردند. به گزارش گروه خودروی عصر ایران به نقل از «کارسکوپ»، این اولین شانس برای دیدن بدنه توسعه یافته گرن‌کوپه سری ۸ است. این خودروهای جدید و جذاب قرار است جایگزین ب‌ام‌و‌های گرن کوپه سری ۶ شوند. فضای درونی این خودرو نیز تقریبا همان فضای درونی مدل‌های کانورتیبل و کوپه سری ۸ جدید را حفط کرده است. این فضای درونی شامل صفحه دیجیتالی ۱۲٫۳ اینچی پشت آمپر، صفحه اطلاعات و سرگرمی ۱۰٫۲۵ اینچی می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.
فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
سرویس عکس وفیلم فردا: «یکی از کتاب‌های معمولی طلاب» پ. ن: استفاده از رنگ‌های متنوع در کتاب قابل ملاحظه است. پ. ن: کتب حوزه به علت متن و محتوای خاص، نیاز به مراجعه شروح متعدد برای یادگیری و درک است. که البته این موضوع موافق و مخالف‌های جدی خود را در بدنه حوزه، دارد. پ. ن: معروف است که آخوند خراسانی گفت کتابی نوشته‌ام که طلبه بتواند ۶ ماهه یک دوره اصول را بخواند. اگر بتواند بعد از ۶ سال بفهمد آنرا.

نظرها

اخبار بیشتر