عضو بنیاد توس: شاهنامه کتاب صلح و دوستی است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
عضو بنیاد توس: شاهنامه کتاب صلح و دوستی است

عضو بنیاد توس: شاهنامه کتاب صلح و دوستی است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
بجنورد- ایرنا- عضو بنیاد توس از شاهنامه به عنوان کتاب صلح و دوستی یاد کرد و گفت: شاهنامه صلح آمیزترین حماسه جهانی است.

به گزارش ایرنا دکتر علیرضا قیامتی پنجشنبه شب در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در بجنورد با اشاره به اهمیت شاهنامه فردوسی اظهار داشت: این کتاب میهن دوستی همراه با اعتدال خردورزانه است که همه چیز در آن در اوج اخلاق خلاصه می‌شود.

وی افزود: شاهنامه، گنجینه فرهنگ و کتاب پیوندها است که همه چیز را با هم‌ پیوند می‌دهد، این اثر خاص ایرانیان نیست زیرا که در خصوص سرنوشت همه بشریت سخن گفته است.

قیامتی گفت: این کتاب تمام شکوه و ارزش هایی که ایرانیان کسب کرده‌اند را در کنار بزرگی‌ها و تجربه‌های شهریاران گردآوری کرده و با زیباترین شکل ممکن به نسل‌های آینده هدیه کرده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه هیچ کتابی در دنیا به اندازه شاهنامه تاثیرگذار نبوده است، اظهار داشت: در دنیای امروز بیش از همیشه نیاز به شناخت شاهنامه و حماسه آن داریم.

وی افزود: شاهنامه بهترین آیینه‌ای است که هر ایرانی می‌تواند فرهنگ خود را بدون اغراق و احساسات در آن دیده و بازشناسد.

خبری: مهم ترین اخبار فرهنگی و هنری جهان

قیامتی، مرز انسانیت در شاهنامه را در ارتباط با خدا دانست و گفت: شاهنامه تصویر نیایش‌های یزدانی است به طوری که هیچ کتابی به اندازه آن نیایش با خدا ندارد.

* آرمان فردوسی سربلندی ایران است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این آیین از حکیم ابوالقاسم فردوسی به عنوان شخصیتی ارزشمند یاد کرد که برای تمام ایرانیان مقامی بس والا دارد و اظهار داشت: مساله اصلی فردوسی ایران و سربلندی و افتخار و عظمت آن است.

حسین فرخنده افزود: مهمترین هدف فردوسی در خلق شاهنامه این بوده که ایران و مسائل مربوط به فرهنگ و همبستگی ایرانیان را به تصویر بکشد.

به گزارش ایرنا در این آیین سیدابوطالب مظفری از شاعران افغانستانی و چند تن از شاعران خراسان شمالی سروده‌های خود در مدح حکیم فردوسی و شاهنامه را قرائت کردند.

۲۵ اردیبهشت ماه روز بزرگداشت حکیم سخنرای توس ابوالقاسم فردوسی نام گرفته است.

ط/۵۱۳۲

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شب استجابت دعا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

دومین شب قدر

صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
یا آنکه فرموده: باکى بر تو نیست که در هر دو شب کار خیر انجام دهى مانند ان. و فرموده: هرکه این دعا را بخواند، خدا تقصیرى که در گذشته از ماه رمضان از او سر زده بیامرزد، و او را در باقیمانده ماه از گناهان بازدارد. شیخ کلینى روایت کرده که امام باقر علیه السلام در شبهاى بیست و یکم و بیست و سوم تا نیمه شب دعا مى خواند، و پس از آن شروع به خواندن نماز می‌کرد. آگاه باش که در هر شب از شبهاى این دهه غسل مستحب است. روایت شده حضرت رصول صلى الله علیه و آله در هر شب این دهه غسل می‌کرد.
مهرمهر23 ساعت قبل
راستگو تقریبا جزو اولین و البته در زمانه خود تنها روحانی‌ای بود که با این شیوه‌ها با مخاطب تلویزیونی کودک ارتباط برقرار می‌کرد. خطیبانی که ستاره سیما شدندبا گسترش شبکه‌های تلویزیونی، روحانیون مختلفی به قاب شیشه‌ای وارد شدند. حضور وی در برنامه کودک «آفتابگردون» در سال ۹۵ تلاشی بود تا دوباره حضور بازی‌های حجت‌الاسلام راستگو برای کودکان را تداعی کند. اگرچه این ایده تهیه‌کننده بود ولی من نسبت به همین کار هم دفاع داشتم چراکه وقتی برای کودک برنامه اجرا می‌کنید نمی‌توانید از لوازم مربوط به این قالب غفلت کنید. آن یکی دو نفر هم از سر نگرانی بیان می‌کردند که در برنامه حضور نداشته باشم.

نظرها

اخبار بیشتر