«سال ننگین سعودی»؛ گزارش عفو بین الملل درباره عربستان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. سیاسی

«سال ننگین سعودی»؛ گزارش عفو بین الملل درباره عربستان

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه المیادین؛ سازمان عفو بین الملل همزمان با اولین سالگرد زندانی شدن شماری از فعالان زن سعودی, در گزارشی با عنوان «سال ننگین سعودی» , موارد نقض قوانین حقوق بشر را در عربستان در سال ۲۰۱۸ به صورت مستند ارائه کرد.

زهرا الدیرانی خبرنگار شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی با اشاره به این موضوع گفت: سازمان عفو بین الملل در اولین سالگرد زندانی شدن شماری از فعالان زن, روزنامه نگاران, دانشگاهیان و نویسندگان عربستانی در سال ۲۰۱۸, گزارشی با عنوان «سال ننگین سعودی» منتشر کرد.

رئیس بخش مطالعات خاورمیانه در این سازمان گفت فعالان زن و مرد سعودی سال گذشته گرفتار بازداشت‌های خودسرانه از سوی حکومت بوده و ماه‌های طولانی از ملاقات و سخن گفتن با خانواده‌های خود محروم بوده‌اند. این گزارش افزوده است فعالان زن سعودی در موارد متعدد از شلاق خوردن, شکنجه شدن با شوک‌های الکتریکی و تحمل آزار جنسی خبر داده‌اند.

سال گذشته سال ننگینی نه فقط برای عربستان بلکه برای آمریکا نیز بود. سازمان عفو بین الملل در گزارش خود, نزدیکترین متحدان ریاض و شمار دیگری از کشورهای غربی را به نادیده گرفتن اقدامات سرکوبگرانه حکومت سعودی و تبانی با آن متهم کرده و از آمریکا و کشورهای غربی خواسته است به جای در اولویت قرار دادن قراردادهای تجاری و فروش تسلیحات, حکومت سعودی را برای آزادی فوری و غیرمشروط زندانیان اندیشه, تحت فشار بگذارند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

گزارش سازمان عفو بین الملل همچنین بازداشت و زندانی شدن شمار زیادی از مخالفان نظام سعودی را ثبت کرده است که با استناد به اعترافات اجباری و تحت شکنجه به اعدام محکوم شده‌اند. گفتنی است حکومت سعودی از آغاز سال ۲۰۱۸ تا پایان ماه گذشته, حداقل ۱۱۰ زندانی را اعدام کرده است.

خبرنگار در پایان گفت: در اولین سالگرد زندانی شدن شماری از فعالان زن سعودی, سازمان عفو بین الملل بار دیگر از حامیان و هواداران خود در همه کشورهای جهان خواست، حکومت‌ها و نظام‌های کشورشان را برای آزادی بی قید و شرط زندانیان اندیشه در عربستان تحت فشار بگذارند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. بشار اسد با حمله شدید به مجموعه اسلامگرای اخوان المسلمین، آنها را شیطان توصیف کرد. سخنان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) منتشر کرده است. ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. اخوان المسلمین سوریه در بحران اخیر نیز فعال بود و تلاش کرد در کنار دیگر گروه‌های مخالف، حکومت را سرنگون کند.
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

فیلم/ حاشیه‌های دیدار شاعران با رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف23 ساعت قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴21 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.
الفالف14 ساعت قبل
در این میان و در رقابت میان لاریجانی و عارف، رای فراکسیون اصولگرایان اهمیت بسیاری پیدا می‌کند. احمد توکلی با رد از دستور کار خارج شدن این دو لایحه مهم از دستور کار مجمع، به خبرآنلاین گفت: نه این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است بلکه زمینه بررسی آن وجود ندارد. توکلی گفت: لوایح پالرمو و CFT از دستور کار خارج نشده است اما فعلا تعجیلی برای بررسی آنها نداریم. مجید انصاری هم درباره اخباری که از خارج شدن لوایح پالرمو و CFT از دستور کار مجمع حکایت دارند به اعتمادآنلاین گفت: نه این موضوع درست نیست. به نظر می‌رسد اظهارنظر محمد صدر در این زمینه شتاب‌زده بوده است و این لوایح از دستور کار مجمع خارج نشده است.

نظرها

اخبار بیشتر