1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
برگزاری کرسی‌های تلاوت نور و فعالیت ۱۴۹۹ خانه نور در مساجد

برگزاری کرسی‌های تلاوت نور و فعالیت ۱۴۹۹ خانه نور در مساجد

فارسخبرگزاری فارس |
معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد گفت: در طرح کرسی‌های تلاوت نور یک روز در هفته برنامه طرح باحضور قاریان برجسته بین‌المللی، کشوری، استانی و یا قاری منطقه و مسجد به صورت کرسی تلاوت برگزار شود.

سعید سعادتی، معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور در گفتگو با خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس با اشاره به برنامه‌های قرآنی ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اظهار داشت: یکی از فعالیت‌های قرآنی جاری در مساجد، طرح تلاوت نور است که این طرح هم اکنون در ۲۹ هزار مسجد برگزار می‌شود، به طوری که بعد از نماز مغرب و عشاء یک صفحه قرآن تلاوت می‌شود.

برگزاری طرح تفسیر قرآن در ۶ هزار مسجد کشور

وی ادامه داد: در کنار این طرح، برنامه تفسیر همراه ویژه ائمه جماعات در مساجد برگزار می‌شود که به این منظور کتابی چاپ شده است و در اختیار روحانیون قرار گرفته است تا از همان صفحه تلاوت شده، یک تفسیر کوتاه نیز برای نمازگزاران ارائه کنند که این برنامه هم اکنون در ۶ هزار مسجد برگزار می‌شود.

جشنواره قرآنی مدهامتان برای شناسایی نخبگان قرآنی مساجد

سعادتی با اشاره به مسابقات قرآنی مدهامتان تصریح کرد: اردیبهشت امسال، سیزدهمین دوره این مسابقات در مشهد مقدس برگزار شد که اعضای کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد بعد از یک رقابت در مرحله استانی، در مرحله کشوری با یکدیگر به رقابت پرداختند و در نهایت نفرات برتر در رشته‌های قرائت تحقیق و حفظ کل در رده سنی ۱۶ تا ۳۰سال و رشته‌های قرائت ترتیل، قرائت تقلیدی، حفظ جز۳۰، اذان و نقاشی آیات در رده سنی بین ۷ تا ۱۶ سال مشخص شد.

معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور افزود: هدف از برگزاری این مسابقات شناسایی نخبگان و همچنین تبلیغ و آموزش معارف قرآنی به اعضای کانون‌های فرهنگی مساجد و تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان به حضور و شرکت در برنامه‌های قرآنی مساجد است.

برگزاری طرح کرسی‌های تلاوت نور در مساجد

وی با اشاره به اینکه بعد از مطالبه مقام معظم رهبری در اول ماه مبارک رمضان سال جاری در دیدار با جامعه قرآنی کشور مبنی بر برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن در مساجد، گفت: در این راستا طرح کرسی‌های تلاوت نور در مساجد اجرایی می‌شود که در این طرح، بناست یک روز در هفته برنامه طرح تلاوت نور با حضور قاریان برجسته بین المللی، کشوری، استانی و یا قاری برجسته منطقه و مسجد به صورت کرسی تلاوت نور برگزار شود و سوره‌ها یا آیات منتخب توسط آن قاری قرائت شود و تفسیر آیات قرآن و همچنین برنامه نهج البلاغه خوانی، صحیفه سجادیه خوانی، مناجات خوانی و بیان احکام تحت نظارت امام جماعت و مدیریت مدیر مسئول کانون در کنار این طرح، برگزار خواهد شد.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

استقبال ۶۵ هزار نفر از اعضای کانون‌های مساجد از مسابقات آنلاین قرآنی

سعادتی اجرای جلسات تفسیرکوتاه و برگزاری مسابقات آنلاین جزء هفتم قرآن کریم را از دیگر برنامه‌های کانون‌های مساجد برشمرد و تصریح کرد: این برنامه‌ها با رویکرد نوجوانان اجرایی خواهد شد. این طرح در سال گذشته با استقبال ۶۵ هزار نفر از اعضای کانون‌های مساجد عملیاتی شد.

معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور گفت: در برنامه‌ریزی طرح‌های قرآنی در مساجد تلاش شده است برنامه‌ها متناسب با مخاطبان مسجد، کوتاه و جذاب و با هزینه کم باشد تا استمرار داشته باشد لذا کرسی‌های تلاوت نور نیز به‌صورت قرائت مجلسی و متناسب با شرایط و مقتضیات زمان و مخاطبین برنامه ریزی شده است تا با هزینه کم وبا اتصال به نماز در مساجد برگزار شود، تا شاهد تداوم و موفق این طرح همانند سایر طرح‌های قرآنی از جمله تلاوت نور یک صفحه از قرآن در مساجد باشیم.

فعالیت ۱۴۹۹ خانه نور در مساجد کشور

وی با اشاره به فعالیت خانه‌های نور در مساجد اظهار داشت: این خانه‌ها وظیفه آموزش قرآن به کودکان و نوجوانان را برعهده دارند که سال گذشته دوره آموزشی ویژه مربیان خانه‌های نور در شهر مقدس قم برگزار شد و امسال نیز برای این خانه‌ها، هم آموزش مربیان و هم گسترش آموزش‌های نوجوانان و جوانان به نهج البلاغه در دستور کار است که در این راستا آموزش‌های تخصصی را ویژه مربیان خواهیم داشت تا این آموزش‌ها توسط مربیان در استان‌ها به متربیان خود انتقال داده شود.

سعادتی اضافه کرد: هم اکنون ۱۴۹۹ خانه نور ذیل مساجد کشور در حال فعالیت هستند که مجوز و فعالیت آنها وابسته به ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد است و بر اساس آیین‌نامه خود برنامه‌های آموزشی ویژه‌ای را اجرایی می‌کنند.

معاون فرهنگی و هنری ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور در پایان با بیان اینکه برنامه‌های اشاره شده به ‌صورت ابلاغی در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اجرایی می‌شود خاطرنشان کرد: هر کدام از مساجد و کانون‌های فرهنگی برنامه‌هایی را به صورت ابتکاری و خودجوش در مساجد اجرایی می‌کنند که این برنامه‌ها در سامانه سحاب ثبت می‌شود و مورد حمایت قرار می‌گیرند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم تقلید صدا مجید ترکمان در فینال عصر جدید ۲۹ اردیبهشت

فردا نیوزفردا نیوز23 ساعت قبل

فیلم/ حاشیه‌های مراسم ترحیم بهنام صفوی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز13 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین16 ساعت قبل
منتهی از روز اول ماه رمضان که اجرای بنیامین در ویژه‌برنامه افطار شبکه ۳ لغو شد، اختلافات کم‌کم به رسانه‌ها کشیده شد. با گذشت چند ساعت از لغو برنامه، خبر رسید که معاون سیما جلوی پخش «ماه ماه» را گرفته؛ ماجرا دررسانه‌ها با انتقاد از سلبریتی‌ها ادامه یافت. اجرای شهره سلطانی در شبکه ۵ با برچسب‌هایی چون «سگ‌باز» و «شهره به سگ‌بازی» به باد انتقاد گرفته شد. با این حال امین حیایی هنوز در «عصر جدید» حاضر است و خبر رسیده که مدیران شبکه ۳ به دنبال بازگشت «برنده باش» به آنتن هستند. اختلافی که می‌توانست با خویشتن‌داری چهره‌های پرنفوذ سازمان صداوسیما حل شود، نه‌تنها حل نشده، بلکه به یک جنگ سرد در سطح مدیران سازمان صداوسیما تبدیل شده است.
مهرمهر18 ساعت قبل
این گزاره‌ای است که هم اکنون در یکی از شدیدترین تقابل‌های تاریخ انقلاب میان ایران و غرب به میانداری آمریکا و در یکی از مهمترین مراحل تاریخی انقلاب پیوسته و دامنه دار سال ۵۷ در دستور کار ایران قرار گرفته است. حالا او شاید در سخت‌ترین مرحله زندگی‌اش قرار گرفته است و برای اولین بار با سهمگینی و اضطراب و وحشت انتخاب واقعی روبرو شده است. انتخاب می‌کند که از دنیای خیالی و نمادین زندگی روزمره بالاتر رود و به درک و یاری واقعیت حقیقت بشتابد. ما هم اکنون در یکی از حیاتی‌ترین نقطه‌های نه تنها تاریخ انقلاب ایران که تاریخ تمدن ایران قرار گرفته‌ایم. امید آن نور ما را به انتخاب مقاومت خواهد کشاند؟ یکی از سهمگین‌ترین انتخاب‌های مشخص کننده سرنوشت آینده تاریخ و تمدن ایرانی امروز پیش روی ماست.

نسخه‌های شفا بخش

صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

گزینه جذاب در لیست خرید پرسپولیس

افتصادنیوز14 ساعت قبل

مصوبات امروز نمایندگان مجلس

صدا و سیما8 ساعت قبل

نسخه‌های شفا بخش

صدا و سیما4 ساعت قبل