کیودو: ایران تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
کیودو: ایران تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد

کیودو: ایران تمایلی به مذاکره با آمریکا ندارد

ایرناخبرگزاری ایرنا |
پکن- ایرنا- خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد که «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران یادآورشد کشورش بعد از خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های اقتصادی علیه تهران، تمایلی برای مذاکره مجدد با واشنگتن در مورد برجام ندارد.

کیودو روز جمعه نوشت که وزیر خارجه ایران در توکیو در پاسخ به پرسش این خبرگزاری مبنی بر اینکه آیا امکان مذاکره با آمریکا در مورد برجام وجود دارد تاکید کرد «خیر، امکان مذاکره وجود ندارد».

بر اساس این گزارش، اگرچه ظریف پیشتر گفته بود که امکان مبادله زندانیان ایرانی و آمریکایی وجود دارد اما در این مصاحبه گفته است که «دیگر چنین امکانی بر روی میز نیست زیرا ایالات متحده پیش شرط‌های نامشخص را تعیین کرده است».

وزیر خارجه ایران تاکید کرده است «آمریکا در شرایطی نیست که برای ایران پیش شرط تعین کند».

کیودو نوشت: ظریف که روز گذشته با وزیر امور خارجه و نخست وزیر ژاپن دیدار و گفت و گو کرده بود از آمریکا به عنوان یک «گردن کلفت» نام برد که به کشورهای دیگر از جمله ژاپن فشار می‌آورد تا به تحریم‌های واشنگتن علیه تهران از جمله نخریدن نفت ایران پایبند باشند.

ظریف افزود: «این اولین بار در تاریخ است که یک قلدر به کشورهای مهم دیگر می‌گوید که اگر چیزی را که من دوست ندارم انجام دهید مجازات می‌شوید».

در وبسایت خبری بخوانید: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

وزیر خارجه ایران ادامه داد: اجازه دهید تصور کنیم یک «گردن کلفت» در یک تقاطع ایستاده است و به همه می‌گوید اگر از چراغ قرمز عبور نکنید با شما درگیر می‌شوم، این همان چیزی است که آمریکا به کشورهای دیگر می‌گوید، این همان چیزی است که به زبان ساده به آن «تروریسم اقتصادی» می‌گویند.

ظریف همچنین در این گفت وگو از طرف‌های اروپایی برجام به دلیل عدم عمل به تعهدات خود و از ژاپن به دلیل همراهی با آمریکا در تحریم تهران با وجود پایبندی ایران به برجام انتقاد کرد.

کیودو ادامه داد که ظریف گفت اروپا اگرچه به صورت شفاهی از برجام حمایت می‌کند اما در عمل قادر به انجام کاری نیست متاسفانه همکاران ژاپنی ما نیز اقداماتی را برای اجرای برجام انجام نداده‌اند.

رسانه ژاپنی افزود که وزیر خارجه ایران قرار است پس از ترک توکیو برای دیدار با مقام‌های چین راهی پکن شود.

شبد****آساق**۱۹۰۴**

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها