مواد غذایی که در «افطار» و «سحر» باید مصرف کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. اجتماعی
مواد غذایی که در «افطار» و «سحر» باید مصرف کرد

مواد غذایی که در «افطار» و «سحر» باید مصرف کرد

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
متخصص طب سنتی با اشاره به مواد غذایی مفید و مضر مصرفی در ایام ماه رمضان، گفت: روزه‌داران از مصرف آب سرد، حلیم و آش رشته هنگام افطار خودداری کنند.

به گزارش مشرق، نعمت‌الله مسعودی، متخصص طب سنتی با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، اظهار داشت: روزه اثر طبی دارد و خداوند برای ما روزه را واجب کرده است؛ چرا که هم اثر پیشگیری و هم درمان دارد.

وی افزود: تحمل کمی گرسنگی و تشنگی جزئی از روزه‌داری است؛ چرا که یازده ماه غذا خورده‌ایم و روزه برای پاکسازی بدن است یعنی در اثر پرخوری، عروق پر شده است و روزه باعث خانه‌تکانی اعضا و عروق بدنی می‌شود.

*با آب سرد افطار نکنید

مسعودی با اشاره به توصیه‌های تغذیه‌ای هنگام افطار، افزود: تأکید می‌کنم که روزه‌داران با آب سرد افطار نکنند، بلکه باید با آب گرم و کمی شیرینی مانند خرما، توت و نبات روزه را افطار کنند.

وی اضافه کرد: بعد از آن با غذاهایی مانند انواع آش‌ها بجز آش رشته؛ آن هم به دلیل اینکه مصرف آش رشته باعث غلیظ شدن خون و دیر هضمی آن است، فرنی، نان و پنیر و گردو افطار خود را شروع کنیم و غذاهای سهل‌ الهضمی مانند انواع سوپ‌ها به ویژه سوپ سبزیجات بخوریم. کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند باید به همین مقدار غذا بسنده کنند و افراد دیگر می‌توانند چند ساعت بعد از صرف این مواد غذایی از شام استفاده کنند و باید فاصله‌ای بین شام و افطار باشد.

*هنگام افطار حلیم و آش رشته مصرف نکنید

این متخصص طب سنتی گفت: اینکه هنگام افطار حلیم و آش رشته مصرف کنیم در طب سنتی رد می‌شود؛ چرا که خوردن حلیم برای افطار سنگین و دیرهضم است و این یک عادت اشتباه است. توصیه می‌شود در افطار حلیم استفاده نشود.

مسعودی افزود: در فصل بهار و هوای گرم حکما توصیه می‌کنند از غذا و گوشت گرم استفاده نشود. البته اگر در فصل زمستان باشیم می‌توانیم از حلیم هنگام روزه‌داری استفاده کنیم.

وی گفت: توصیه می‌کنیم میوه خوردن را بعد از خوردن غذا و گذشتن ۲ ساعت از زمان آن مصرف کنیم؛ ضمن اینکه باید به این نکته توجه کرد که کسی با روزه گرفتن از بین نرفته است بلکه روزه‌داری خود یک درمان است.

این متخصص طب سنتی بیان داشت: برای خواب نیز باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که ساعت ۱۱ شب بخوابیم؛ ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که اگر به هنگام افطار به غذای سبک بسنده کنیم، سحر بهتر بلند شده، گرسنه‌تر بوده و می‌توانیم غذای بیشتری بخوریم.

*در سحر غذای خورشتی بخورید

مسعودی تصریح کرد: باید به خانم‌های خانه‌ای که دو ساعت قبل از اذان صبح برخاسته و غذا تهیه می‌کنند احسنت گفت؛ چرا که این کار بسیار خوب و دارای ثواب است؛ ضمن اینکه توصیه می‌کنیم در سحر از غذاهای خورشتی استفاده شود و به سمت غذاهای ترش و چاشنی‌های آبغوره و زرشک برویم؛ چرا که این چاشنی‌ها باعث رفع عطش در طول روز می‌شود.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

وی تأکید کرد: باید هنگام سحر از خوردن ماهی، غذاهای سرخ‌ کردنی، غذاهای شور، خیلی شیرین یا خیلی تند، کله‌پاچه، حلیم و ماکارانی پرهیز شود؛ چرا که اینها باعث عطش زیاد در طول روز می‌شوند؛ ضمن اینکه باید توجه داشت که خوردن آب سرد جایگاهی در طب سنتی ندارد بلکه آب باید تمایل به خنکی داشته باشد.

این متخصص طب سنتی با اشاره به مصرف نوشیدنی‌های مؤثر در ایام ماه رمضان، خاطرنشان کرد: توصیه می‌کنیم قبل از سحر نوشیدنی مصرف شود؛ نوشیدنی‌های مفید مانند سکنجبین لیمویی، سکنجبین اناری و سکنجبین سفر جلی که اگر قبل از سحر مصرف شود برای رفع عطش در طول روز بسیار خوب است.

*خوابیدن بعد از سحر باعث بیماری می‌شود

مسعودی یادآور شد: توصیه اکید می‌کنیم بعد از سحر روزه‌داران نخوابند؛ چرا که خواب بعد از سحر به بدن ضرر بسیاری می‌رساند و باعث تولید اخلاط بیمارگونه شده و کبد خراب می‌شود. روزه‌داران باید به این نکته توجه کنند که اگر کسی سحری بخورد و بخوابد باید در پایان ماه رمضان منتظر بیماری باشد.

*۲۰ دقیقه خواب نیمروزی باعث کسب نیروی از دست رفته

وی اضافه کرد: در طول روز توصیه می‌کنیم که افراد قبل از اذان ظهر استراحت کوتاه مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه‌ای داشته باشند؛ مانند کارمندانی که در ادارات هستند می‌توانند روی همان میز کاری خود به مدت یک ربع تا ۲۰ دقیقه استراحت کوتاهی داشته باشند که بسیار مؤثر است.

*زیاد حرف زدن و عصبانی شدن در هنگام روزه داری باعث تشنگی می‌شود

این متخصص طب سنتی با طرح این پرسش که جوانان و افراد روزه اولی اگر در طول روز دچار عطش شدند چه باید بکنند؟، گفت: به این افراد توصیه می‌شود اولا در جای گرم نباشند، لباس خنک پوشیده و در فضای خنک قرار داشته باشند. از عصبانیت و خشم پرهیز کنند، زیاد حرف زدن و داد و فریاد کردن همگی باعث تشنگی می‌شود؛ ضمن اینکه می‌توانند دست و صورت خود را با گلاب بشویند یا سیب را بو کنند و آب را در دهان خود مزمزه کنند.

مسعودی افزود: یکی از بهترین غذاهایی که می‌توان در هنگام سحر مصرف کرد، مصرف شیر با چهار مغز که شامل فندوق، گردو، پسته و بادام آن هم به صورت پودر است که بسیار مؤثر بوده به این شکل که هنگام سحر چند قاشق از این مواد را در یک لیوان شیر همراه با کمی شیرینی حل کرده و با نان خورده شود.منبع: فارس

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد. سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با فارس، درخصوص حقوق سربازان در سال جاری اظهار داشت: حقوق سربازان نیز مانند کارکنان دولت افزایش یافته است. رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با بیان این مطلب که ضریب حقوقی سربازان ۲۱-۲۰ شده است، اعلام کرد: امسال ۱۸ درصد به حقوق سربازان افزوده و این افزایش در حقوق اردیبهشت ماه لحاظ شده است. وی در خصوص سربازان متاهل گفت: حق عائله‌مندی سربازان متاهل مثل کارمندان دولت است‌ که حدود ۱۷۱ هزار تومان حق همسر و مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان به ازای هر فرزند به سربازان متاهل پرداخت می‌شود. این مقام ارشد ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: حقوق سربازان متاهل تحت پوشش کمیته امداد از مرز یک میلیون تومان گذشت.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
شهرداری منطقه یکتحویل خانه «نیمایوشیج» به شهرداری تهران تا ۱۰ خردادشهرداری منطقه ۲۰منطقه ۲۰ قطب گردشگری مذهبی، ورزشی و تفریحی تهران می‌شودشهرداری منطقه ۲۱ارزیابی ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های منطقه ۲۱ شهرداری تهراندر آستانه فصل تابستان و آغاز ایام تعطیلی مدارس، ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های محلی و شاخص منطقه ۲۱ با هدف تامین امنیت کودکان و رعایت شاخص‌های ایمنی ارزیابی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱، زهرا میرزایی پور رئیس اداره ایمنی یا HSE این منطقه با بیان اینکه زمین‌های بازی در بوستان‌ها از مهمترین جاذبه‌های فضای شهری برای کودکان بوده و حصول اطمینان از ایمن بودن این اماکن اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: ایمنی مفهومی پیچیده است که می‌تواند حیطه‌های متنوعی را دربرگیرد و محدود به محیط‌های صنعتی نبوده بلکه محیط‌های عمومی و فضا‌های شهری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. وی افزود: از آنجا که بیش از نیمی از اتفاقات و آسیب دیدگی‌های کودکان در زمین‌های بازی ناشی از سقوط و زمین خوردگی است، رعایت موارد ایمنی نظیر؛ استفاده از سطوح حفاظتی و نرده‌های مناسب در سطح زیرین و اطراف زمین بازی، ایمن سازی وسایل بازی و … می‌تواند در کاهش این قبیل حوادث تاثیر بسزایی داشته باشد. میرزایی پور در ادامه تاکید کرد: اداره HSE منطقه ۲۱ با توجه به «شروع فصل تابستان و افزایش مراجعه شهروندان و خانواده‌ها به بوستان‌ها و اماکن تفریحی»؛ و با هدف حفظ آسایش و امنیت خاطر آنان به منظور پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، نسبت به بازدید و بررسی وسایل و تجهیزات بازی در زمین‌های بازی کودکان سطح این منطقه اقدام ویژه نظارتی خود را آغاز کرده است. در این بازدید‌های سراسری، «ایمنی پایه چراغ‌های موجود در بوستان‌ها، ایمنی تاب و سرسره‌ها، سالم بودن کفپوش و وسایل بازی کودکان و همچنین وضعیت اتش نشانی در بوستان‌ها» از اولویت‌های مدنظر بازرسین بوده است.
ایرناایرنا19 ساعت قبل
سعید فکوری عصر چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در پی این حادثه که ساعت ۱۵ امروز در کیلومتر ۶ جاده قوچان به فاروج اتفاق افتاد، عوامل امدادی پایگاه شهید بابا محمد رستمی با خودرو آمبولانس به محل اعزام شدند. وی اظهار داشت: عوامل امدادی پس از انجام اقدامات اولیه درمانی چهار مصدوم این حادثه را با همراهی اورژانس به بیمارستان موسی بن جعفر (ع) قوچان منتقل کردند. قوچان در ۱۳۷ کیلومتری مشهد واقع است. ۷۵۰۱ / ۶۰۵۳انتهای پیام /*
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن نامه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به این شرح است: " به این وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی و مجموعه وزارت کشور و شهرداری‌ها در طرح نوروزی سال ۱۳۹۸ که کاهش قابل ملاحظه در آمار تصادفات و کشته شدگان رانندگی را در پی داشت، تقدیم می‌دارم. امیدوارم با تلاش مستمر، موجبات توسعه و ارتقاء خدمات رسانی و ارتقای ایمنی را برای مردم عزیز کشورمان به ارمغان آورید. از درگاه خداوند متعال، توفیق روزافزون شما را خواستارم. "
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، سید سعید راد با اشاره به تلاش‌های سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار در جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری با استفاده از ظرفیت داخلی مجموعه افزود: تلاش کردیم تا هیچ کاری بدون ترک تشریفات انجام نشود و همه قراردادهای سازمان در سامانه شفافیت شهرداری تهران ثبت شود. او با تاکید بر مدیریت هزینه‌ها در شرایط اقتصادی موجود و ضرورت حذف تشریفات زائد گفت: مدیریت هزینه‌ها موجب شد تا هزینه‌های سازمان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با وجود افزایش قابل توجه هزینه‌ها و نرخ قابل ملاحظه تورم، تنها ۲ درصد رشد داشته باشد. راد، رعایت حقوق شهروندان و «مشتری مداری» را مهم‌ترین اولویت سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار دانست و اظهار کرد: برای تحقق این هدف، سه اصل «کیفیت مطلوب»، «قیمت مناسب» و «تنوع محصول» باید با جدیت در تمامی میادین و بازارها دنبال شود و مدیران میادین باید با جدیت بیشتری بر امور نظارت نمایند. او به اهمیت و ضرورت تعامل سازنده و همکاری بیشتر با رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: هدفی که رسانه‌ها دنبال می‌کنند، خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر ما به مردم است که هدف سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار نیز همین است، بنابراین ما رسانه‌ها را در راه رسیدن به این هدف مشترک، دوست و همکار خود می‌دانیم. مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در پایان با تاکید بر این‌که رضایت شهروندان موجب دلگرمی در کار و ادامه راه می‌شود، خاطرنشان کرد: برای خدمت‌رسانی به شهروندان و عرضه کالاهای تنظیم بازار، همواره در کنار دولت بوده و هستیم و تلاش می‌کنیم در این راه از همه امکانات موجود در ۲۴۶ میدان و بازار خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر