خطر گرانی کاغذ برای سلامت مردم!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اقتصاد آنلاین
  4. اقتصادی
خطر گرانی کاغذ برای سلامت مردم!

خطر گرانی کاغذ برای سلامت مردم!

نفس مطبوعات به شماره افتاده، حال و روز چاپ و نشر کتاب هم زارتر از همیشه است؛ بحران کمبود کاغذ انگار پا گذاشته باشد بیخ گلوی نشر و کتاب‌ها و روزنامه‌ها را هر روز لاغرتر می‌کند .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از روزنامه جام جم، دغدغه پیدا کردن کاغذ، حالا نگرانی بزرگ همه آنهایی است که در این دو حوزه دستی بر آتش دارند؛ همه آنهایی که نمی‌دانند چه سرنوشتی در انتظارشان است. این اما یک روی سکه کمبود کاغذ است؛ همان طرفی که خیلی‌ها از دور به نظاره‌اش نشسته‌اند و به خیال خودشان جزو همان مشکلاتی که تبعاتش دامنگیر آنها نمی‌شود! روی دیگر سکه اما این را نمی‌گوید. آن طرف سکه کمبود کاغذ در کشورمان، مشکلاتی ردیف شده‌اند که آهسته آهسته سرریز می‌شوند به زندگی همه مردم؛ پاورچین پاورچین جلو می‌روند و می‌رسند تا پشت در خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها؛ هرجایی که رد و نشانی از کاغذ باشد؛ کاغذی که این روزها مچاله شده اما مچاله‌اش هم حکم کیمیا را پیدا کرده است.

با این‌که در نگاه اول، تا حرف از کاغذ می‌شود خیلی‌ها یاد روزنامه‌های روی دکه و کتاب‌های پشت ویترین کتابفروشی‌ها می‌افتند، اما حسین میرباقری، رئیس اتحادیه کاغذ و مقوای تهران به ما می‌گوید کل مصرف کاغذ فقط نشر و کتاب نیست.

میرباقری در ادامه از مصرف کاغذ در صنایع بسته بندی، در تولید دفتر و کاغذ A۴ و مصارف دیگر هم خبر می‌دهد و می‌گوید: عمده مشکل الان در مصارف کاغذ برای بسته‌بندی به‌وجود آمده است؛ چه بسته‌بندی مواد غذایی چه بسته بندی مواد دارویی یا بهداشتی. در مصارف بسته‌بندی مواد دارویی، خیلی چیزهای ساده دیده نمی‌شود مثلا آن بروشورهای توضیح و طرز مصرفی که داخل بسته‌ها می‌گذارند، برای همه اینها به کاغذ نیاز است. اصلی‌ترین پایه همه این کارها کاغذ تحریر است که الان قیمتش خیلی زیاد شده.

ضربه کمبود کاغذ به صنعت تولید دارو

این قسمت ماجرا، تلخ است! جایی که بحران کمبود کاغذ وصل می‌شود به دارو و درمان؛ به بیمارانی که به هردلیل نیازمند درمان می‌شوند. عجیب باشد یا نه، کمبود دارو، سر یک پیچ در گذر درمان این بیماران، چشم انتظارشان ایستاده است؛ پیچ گرانی!

دورنمای این مشکل را حسن قاضی‌زاده‌هاشمی، وزیر سابق بهداشت و درمان کشورمان شهریور سال گذشته دیده بود که درخصوص بسته‌بندی کاغذ و صنعت چاپ در بخش دارو هشدار داد. قاضی‌زاده‌هاشمی آن روزها که بحث تحریم‌ها در کشورمان داغ بود، از تاثیر مشکل کمبود کاغذ بر قیمت داروها گفت؛ از این‌که این مشکل می‌تواند در قیمت دارو تاثیرگذار باشد، چرا که این بخش ارز دولتی دریافت

نمی‌کند.

این موضوع را مهرداد علیمیان، عضو هیات مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران هم به یک شکل دیگر تایید می‌کند و او هم به صف افرادی می‌پیوندد که از افزایش غیرمنطقی قیمت مقوا و کاغذ گلایه‌مند است.

علیمیان به ما می‌گوید: درحال حاضر به خاطر کمبود مقوای بسته‌بندی دارو، بازار مشکل دار و متلاطم است. ما مجبوریم مقوا و کاغذ را از بازار آزاد بخریم که این کار هم تبعات خودش را دارد و قطعا روی قیمت‌ها اثر می‌گذارد.

علیمیان در توضیح بیشتر به قیمت مقوا اشاره می‌کند و می‌گوید: سال قبل همین موقع مقوا را ۳۰۰۰ تومان می‌خریدیم و الان رسیده به بالای ۲۰ تا ۲۵ هزارتومان و تازه فروشنده به ما فاکتور هم نمی‌دهد. همین باعث می‌شود که برای مثال یک جعبه ساده قرص ۶۰۰۰ تومانی، چندصد تومان هزینه مقوا داشته باشد که اصلا انصاف نیست.

نوشت‌افزاری که گران می‌شود

حرف کمبود کاغذ که می‌شود یک نگرانی تند‌و‌تیز می‌دود ته ذهن همه پدرومادرهایی که بچه مدرسه‌ای دارند؛ این‌که تکلیف کتاب و دفتر آنها در طول سال تحصیلی چه می‌شود؟ این‌که نکند پس لرزه‌های کمبود کاغذ در بازار و گرانی‌اش، کتاب و دفتر را از کیف مدرسه بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز کشور حذف کند. به این نگرانی حداقل در زمینه کتاب‌های درسی، وزیر آموزش و پرورش یک پاسخ واضح داده است؛ این‌که این وزارتخانه برای سال ۹۸ کمبود کاغذ ندارد!

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

محمد بطحایی با تایید این‌که مساله کاغذ و تجهیزات چاپ، یک مساله برای کل کشور است، گفته خوشبختانه با مساعدت بانک مرکزی در تامین ارز مورد نیاز برای واردات کاغذ، مشکل کمبود کاغذ برای چاپ کتب مدارس را در سال ۹۸ نداریم. گرچه حسین طلایی‌زواره، معاون توسعه منابع و پشتیبانی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی یک راه‌حل هم برای کمبود احتمالی کاغذ در چاپ کتب درسی پیشنهاد داده و گفته بهتر است به موازات چاپ کتب درسی، الکترونیکی کردن کتاب‌های درسی هم پیگیری شود تا در بخش‌ها یا مناطقی که برخوردار هستند و می‌توانند از خدمات الکترونیکی کردن کتاب درسی استفاده کنند، با اجرای این طرح، مشکل برطرف شود.

با این حال و با وجود مشخص شدن تکلیف کتاب‌های درسی، بحث بودن یا نبودن دفترهای مشق همچنان پابرجاست؛ این را موسی فرزانیان، رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار و لوازم مهندسی به ما می‌گوید و از مشکلاتی خبر می‌دهد که با وجود ادامه روند کمبود کاغذ، در بازار تولید و فروش دفتر به‌وجود می‌آید.

فرزانیان توضیح می‌دهد: وقتی کاغذ به دست صحاف‌ها نمی‌رسد، دفتر هم تولید نمی‌شود. اگر هم تولید شود قطعا در قیمتش اثر می‌گذارد.

ناگفته پیداست افزایش قیمت، تاثیر مستقیم کمبود کاغذ در بخش‌های مختلف مصرفی‌اش است؛ افزایشی که بعد از اثرگذاری‌اش در قیمت دارو، حالا به بحث نوشت‌افزار هم رسیده است. فرزانیان در همین رابطه می‌گوید: «وقتی کاغذ به‌صورت مستقیم به صنف صراف نمی‌رسد و باید آن را از بازار آزاد تهیه کنند، قیمت کار تمام شده هم در نهایت به نرخ بازار آزاد تعیین می‌شود. اگر کاغذی با قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی دفتر می‌شد، می‌توانستیم بگوییم که قیمت دفتر هم بر همین مبنا باشد اما وقتی از بازار آزاد تهیه شده، انتظاری جز افزایش قیمت‌ها نمی‌توان از آن داشت.»

با این وجود رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار و لوازم مهندسی پیشنهاد می‌دهد که در فرصت باقیمانده تا سال تحصیلی جدید، هرچه سریع‌تر کاغذ مورد نیاز را حداقل به دست کارخانه‌های عمده تولیدکننده دفتر برسانند تا مهر امسال جماعت دانش‌آموز کشور، بی‌دفتر نمانند.

کمبود کاغذ بسته‌بندی و نگرانی بازیافت دوباره

قفسه سوپرمارکت‌ها و کابینت آشپزخانه‌ها، پر است از مواد غذایی با بسته‌بندی کاغذی و مقوایی؛ مواد خوراکی مختلفی که نقشی پررنگ در سبد غذایی خانوارها دارند و حالا بسته‌بندی‌شان برای عرضه به بازار مصرفی، با بحران کمبود کاغذ و مقوا گره خورده و به یک دغدغه تبدیل شده؛ دغدغه‌ای که خیلی‌ها را یاد تابستان سال گذشته می‌اندازد؛ درست همان موقعی که خبرگزاری‌ها از کمبود کارتن مناسب برای بسته‌بندی خرماهای مضافتی خبر دادند و از قول محسن رشید فرخی، رئیس انجمن ملی خرمای ایران نوشتند که کمبود کارتن‌های مناسب برای جمع‌آوری خرماهای مضافتی باعث شده تا صدها تن محصول روی دست نخلداران برخی مناطق خرماخیز کشور باقی بماند!

محدود بودن منابع تامین کاغذ و سرریز این مشکل به بحث بسته‌بندی کالاها، باعث شده بسیاری از کالاها روی خط تولید منتظر بمانند و دست‌اندرکاران صنعت بسته‌بندی کالاها از این موضوع گلایه کنند که تقاضا برای مقوا و بسته‌بندی آن‌چنان بالارفته که به محض ورود کاغذ به کارخانه به‌طور مستقیم وارد خط تولید می‌شود و در مقابل به دلیل کمبود کاغذ اجازه استفاده از ظرفیت کامل تولید فراهم نمی‌شود.

چگونگی جبران این کمبود در بحث بسته‌بندی مواد غذایی، اما یکی از دغدغه‌های بزرگ کارشناسان بهداشت است، متخصصانی که نگرانند، کاغذ‌ها و کارتن‌های مستعمل به طرق مختلف جمع آوری و بدون نظارت‌های بهداشتی بازیافت شوند و دوباره به کاغذ بسته بندی و کارتن و مقوا تبدیل شوند و در نهایت سلامت مصرف کننده‌ها را به خطر بیندازند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر9 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
افتصادنیوزافتصادنیوز4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز8 ساعت قبل
عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
عنوانی که مدیون یوسف هاشمی و «علی کاظمی» یکی دیگر از کاشفان فروتن بذر برنج معروف دیگری به همین نام است. بیش از ۶۰ درصد شالیزارهای گیلان زیر کشت برنج هاشمی است و ۳۰ درصد هم شلتوک مرغوب کشف‌شده به دست علی کاظمی را می‌کارند. وقتی داستان را گفتم، کربلایی گفت: مگه این برنج مرغوب کار خودت نیست، خب پس اسمشو بذار «برنج هاشمی»؛ و این گونه بود که برنج هاشمی متولد شد». نظارت جهاد کشاورزی هم آن‌قدر نبود تا بداند کشاورزان در هر روستا چه شلتوکی می‌کارند و چه چیزی برداشت می‌کنند». علی‌رغم آنکه این خانواده سال‌ها به روش سنتی مشغول کشت برنج بوده‌اند اما مخالفتی با نوسازی و استفاده از تجهیزات ندارند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

نظرها

اخبار بیشتر