آغاز اجرای برنامه‌ پنج ساله احیای جنگل‌های زاگرس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. اجتماعی
آغاز اجرای برنامه‌ پنج ساله احیای جنگل‌های زاگرس

آغاز اجرای برنامه‌ پنج ساله احیای جنگل‌های زاگرس

ایسناخبرگزاری ایسنا |
دبیر ستاد ملی زاگرس با اشاره به تدوین و اجرای برنامه‌ای پنج ساله برای حفاظت و مقابله با خشکیدگی جنگل‌های زاگرس گفت: توسعه عملیات آبخیزداری، افزایش رطوبت خاک، کاداستر اراضی، پیشگیری از آفات و امراض و آتش‌سوزی در اولویت این برنامه هستند.

فریبرز غیبی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه وسعت جنگل‌های زاگرس بین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار تا ۶ میلیون هکتار است، اظهار کرد: جنگل‌ زاگرس یکی از نقاط حیاتی و معدن آب در کشور است و بر اساس آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از وسعت این جنگل‌ها دارای آلودگی و خشکیدگی است.

وی با اشاره به برنامه بوم‌سازگان زاگرس که سال گذشته تدوین و از ابتدای امسال اجرا شده است، تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده بیش از ۷۰ عامل در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس موثر است که کاهش رطوبت خاک و افزایش دما مهمترین آن‌هاست همچنین این دو عامل سبب طغیان آفات و امراض در جنگل‌ها می‌شود.

دبیر ستاد ملی زاگرس ادامه داد: اهمیت زاگرس در محیط زیست و زندگی عشایری کشور از یک سو و از سوی دیگر سیل‌های اخیر لرستان و خوزستان که متاثر از بالادست بود، سبب شد که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دید ویژه‌ای نسبت به زاگرس داشته باشد و توسعه پوشش گیاهی و عمیات آبخیزداری در این منطقه را در اولویت خود قرار دهد.

غیبی با بیان اینکه سال گذشته ۲۵ هزار هکتار عملیات جنگل‌کاری و توسعه جنگل در کشور داشتیم که ۲۰ هزار هکتار از آن فقط در جنگل‌های زاگرس بود، گفت: امسال نیز قرار است که بر اساس برنامه بوم‌سازگان زاگرس بیش از ۵۰ هزار هکتار جنگل‌کاری و عملیات احیا و غنی سازی جنگل در زاگرس داشته باشیم.

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به اینکه در ستاد ملی زاگرس، پتانسیل‌ها و ضعف‌های زاگرس مشخص شد، اظهار کرد: بر اساس همین پتانسیل‌ها و ضعف‌ها ۲۰ پروژه در برنامه بوم سازگان زاگرس تعریف شد که از جمله آن‌ می‌توان به توسعه اراضی جنگلی، پیشگیری از حریق، مقابله با آفات و امراض و تهیه نقشه کاداستر اشاره کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

به گفته دبیر ستاد ملی زاگرس در حال حاضر بیش از ۴ میلیون هکتار اراضی جنگلی در کشور داریم که قرار است بر اساس این برنامه، پوشش گیاهی این اراضی جنگلی را بین یک تا پنج درصد افزایش دهیم.

غیبی با بیان اینکه هدف سازمان جنگل‌ها مقابله با خشکیدگی جنگل‌های زاگرس است، تصریح کرد: افزایش رطوبت خاک از طریق عملیات آبخیزداری، جنگل‌کاری و احیا و پاکسازی جنگل‌ها در دستور کار استان‌های زاگرس قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی همچون افزایش رطوبت خاک، کاداستر اراضی، پیشگیری از آفات و امراض و آتش‌سوزی با کمک جوامع محلی صورت می‌گیرد، گفت: بر اساس برنامه بوم‌سازگان زاگرس مدیریت واحدی در جنگل‌های زاگرس خواهیم داشت تا بتوانیم تاثیر عوامل انسانی و طبیعی بر خشکیدگی جنگل‌های زاگرس را به حداقل برسانیم.

دیبر ستاد ملی زاگرس در پایان با بیان اینکه بوم‌سازگان زاگرس برنامه‌ پنج ساله‌ای است که امسال اولین سال اجرای آن است، اظهار کرد: اعتبار سال اول این برنامه از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است و امیدواریم که در سال‌های بعد نیز مشکلی برای تامین اعتبار این برنامه نداشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
انتخابانتخاب14 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به سیلابی شدن ناگهانی رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای هشدار داد و به هموطنان توصیه کرد که از اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها طی سه روز آینده خودداری کنند. به گزارش ایسنا در اطلاعیه سازمان هواشناسی آمده است: طی فردا و پس فردا (۶ و ۷ خرداد) به سبب بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت، احتمال وقوع تگرگ و سیلابی شدن ناگهانی و موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای وجود دارد. فردا (۶ خرداد) نیز احتمال تگرگ و سیلابی شدن مسیل‌ها در نیمه شرقی تهران، سمنان، نیمه شرقی مازندران، گلستان، ارتفاعات فارس، اصفهان، شرق کهگیلویه و بویر احمد، شرق چهار محال و بختیاری، نیمه غربی یزد، جنوب غرب کرمان، شمال هرمزگان و از اواخر وقت در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی وجود دارد. همچنین سازمان هواشناسی در اطلاعیه خود تاکید کرده است که طی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) در ارتفاعات شمال شرق تهران، نیمه شرقی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، نیمه غربی یزد، نیمه غربی کرمان، شمال هرمزگان و شمال آذربایجان شرقی رگبار باران و احتمال سیلابی شدن ناگهانی و موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها پیش‌بینی می‌شود. سازمان هواشناسی در پایان اطلاعیه خود به هموطنان توصیه کرده است که از اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند همچنین به سازمان‌های مسئول توصیه می‌شود که تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی را به عمل آورند.
نامه‌نیورنامه‌نیور15 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
فردا نیوزفردا نیوز18 ساعت قبل
مداح توهین‌کننده به مقدسات اهل سنت به دادستانی تهران احضار شد. خبرگزاری تسنیم: پس از پخش اظهارات توهین‌آمیز یک مداح از شبکه ۵ سیما، با وجود عذرخواهی این مداح و عوامل این شبکه، مرجع قضایی صبح امروز از احضار و بازداشت این مداح خبر داد. در حال حاضر تحقیقات و بازجویی از این مداح در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر