موبایل‌بازی قبل از خواب و تاثیر آن بر سلامت روان
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افتصادنیوز
  4. اقتصادی
موبایل‌بازی قبل از خواب و تاثیر آن بر سلامت روان

موبایل‌بازی قبل از خواب و تاثیر آن بر سلامت روان

افتصادنیوزخبرگزاری افتصادنیوز |
​اقتصاد نیوز:مطالعه‌ای جدید در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد، برخلاف ترس‌ها و نگرانی‌هایی که در مورد تاثیر استفاده از انواع اسکرین‌ها مانند تلویزیون و موبایل و ... قبل از خواب شب بر سلامت روح و روان نوجوانان وجود دارد، این تاثیر بسیار جزئی است.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از برترین‌ها، مطالعه‌ای جدید در دانشگاه آکسفورد نشان می‌دهد، برخلاف ترس‌ها و نگرانی‌هایی که در مورد تاثیر استفاده از انواع اسکرین‌ها مانند تلویزیون و موبایل و … قبل از خواب شب بر سلامت روح و روان نوجوانان وجود دارد، این تاثیر بسیار جزئی است.

دانشمندان دانشگاه آکسفورد از اطلاعات مربوط به بیش از ۱۷۰۰۰ نوجوان در ایرلند، ایالات متحده و انگلیس استفاده کردند که بیشتر آن‌ها نوجوان بودند، اما تعدادی کودک هشت ساله نیز در آن شرکت داشتند.

پژوهشگران دریافتند استفاده از اسکرین‌ها برای ساعت‌ها طی روز و حتی درست قبل از خواب، تاثیری روی سلامتی این نوجوانان نداشت.

به گفته‌ی این تیم تحقیقاتی آن‌ها امیدوارند شواهد و یافته‌های جدید بتوانند آنچه در رسانه‌های اجتماعی و گفتمان‌های عمومی مبنی بر خطرات استفاده از موبایل و تبلت و … در زمان پیش از خواب وجود دارد را خنثی کرده و خیال والدین مضطرب و نگران را راحت کنند.

محققان، سه پایگاه اطلاعاتی را تجزیه و تحلیل کرده و از رویکرد‌های دقیق‌تری نسبت به مطالعات قبلی در این مطالعه استفاده کردند که هم شامل آنچه خود افراد در مورد زمان استفاده‌شان از اسکرین‌ها می‌گفتند و یادداشت می‌کردند می‌شد و هم سیستم خودکاری برای ثبت این زمان‌ها در نظر گرفته شده بود.

این موضوع اهمیت زیادی دارد، زیرا وقتی افراد در مورد استفاده‌شان از تکنولوژی حرف می‌زنند، بیشتر آن‌ها معمولا، مدت زمان استفاده‌شان را به میزان قابل توجهی کمتر تخمین می‌زنند.

خبری: اخبار اقتصادی دلار و بورس | بهترین اخبار کوتاه سلامت

این تحقیق که در نشریه‌ی Psychological Science منتشر شده، در بحبوحه‌ی تمام بحث‌هایی مطرح شده است که می‌گویند ابزار‌های «نور آبی» مضرند و خواب را مختل می‌کنند.

قیل و قال‌ها پیرامون استفاده از اسکرین‌ها و تندرستی نوجوانان، همیشه دستخوش باور‌هایی بوده که روی اطلاعات اثر می‌گذاشته‌اند و به نظر می‌رسد این پژوهش به اصلاح این عدم تعادل کمک کند.

ضمنا این پژوهش جدید، باور عمومی جا افتاده در مورد استفاده از اسکرین‌ها در زمان خواب را زیر سوال برده است.

کالج سلطنتی پزشکی اطفال و سلامت کودکان در بریتانیا (RCPCH) بررسی خود را اینگونه ارائه داده است که در ماه ژانویه در مورد مدت زمان استفاده از اسکرین‌ها بزرگنمایی شده بود. آن‌ها اعلام کرده بودند که بچه‌ها باید یک ساعت پیش از خواب، اسکرین‌ها را خاموش کنند.

به گفته‌ی دکتر Max Davie از کالج سلطنتی پزشکی اطفال و سلامت کودکان، هیچکدام از این دو گزارش مبنی بر این نیستند که برای استفاده از موبایل و تبلت، مدت زمان محدود نباید وجود داشته باشد و ما همچنان توصیه می‌کنیم خانواده‌ها از دستورالعمل‌هایی که قبلا ارائه داده شده تابعیت کنند. این مطلب برایم مفید است ۰

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
مهرمهر10 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
افتصادنیوزافتصادنیوز5 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر