تلاش‌های برجامی اروپا برای حفظ اعتبار بر باد رفته
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سیاسی
تلاش‌های برجامی اروپا برای حفظ اعتبار بر باد رفته

تلاش‌های برجامی اروپا برای حفظ اعتبار بر باد رفته

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران - ایرنا- تلاش های آمریکا برای همراه کردن اروپا در خط مشی ایران ستیزانه خود بار دیگر در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه عضو اتحادیه با شکست مواجه شد و برخلاف خواست ایالات متحده، اروپایی ها از تعهدپذیری خود نسبت به این توافق و تلاش برای حفظ برجام سخن گفتند، هر چند باید دید در مهلت دو ماهه باقی مانده رهبران اروپا چه اقدام عاجلی برای حفظ برجام انجام خواهند داد.

ساعت شنی صبوری ایران در برابر بدعهدی شرکای برجام در قبال نقض صریح و فاحش توافق هسته‌ای یک هفته پیش در چنین روزی، پایان یافت و حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران در سالروز خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای به صورت رسمی بخشی از تعهدات برجامی خود را که - به تایید آژانس - در طول سه سال گذشته به صورت دقیق و کامل انجام داده، کاهش می‌‌دهد.

با اعلام این موضوع از سوی رئیس جمهوری و تشریح جزئیات حقوقی و فنی اقدام ایران به سفیران بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین و همچنین فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مهلت دو ماهه ‌ای به کشورهای باقی‌ مانده در برجام داده شد تا هر زمان به تعهدات خود عمل کنند و اقدامات جدیدی از سوی طرف مقابل صورت گیرد، ایران به شرایط قبل بازگردد و در غیر این صورت، مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران به حالت اجرا درمی‌ آید.

اقدام ایران حاکی از این مسئله بود که ایران تا چه اندازه در موضوع برجام خویشتنداری کرده اما فرصت ‌ها از دست رفته است و طرف مقابل نخواسته و یا نتوانسته به تعهداتش در برجام عمل کند و در این شرایط ایران راهی به جز کاهش تعهداتش ندارد و اگر قرار باشد بهره‌ای از توافق هسته ‌ای به خصوص ابعاد اقتصادی آن همانند فروش نفت و دسترسی به پولش نبرد، دلیلی برای ماندن در برجام هم وجود ندارد.

** از رد اولتیماتیوم تا جنب و جوش برای حفظ برجام

اروپایی ‌ها در نخستین واکنش به اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی خود، ضمن ابراز تاسف از برخوردی که آمریکا با برجام داشته و اعاده تحریم‌‌های هسته‌ای اعلام کرد که اولتیماتیوم اعلام شده از سوی ایران را نمی‌‌پذیرند. این موضع‌ گیری اروپا البته تاثیری در تصمیم ایران نداشت؛ مقامات ایرانی چه قبل و چه بعد از این اعلام اروپا، بارها تاکید کردند که تصمیم خود را گرفته‌اند و رد اولتیماتیوم اروپا نمی‌تواند تاثیری در تصمیم ایران بگذارد و اگر در ۶۰ روز آینده تسهیلات جدیدی در حوزه نفتی و بانکی ایجاد نشود، گام دوم کاهش تعهدات برجامی خود را کلید خواهد زد.

قاطعیت تهران درخصوص تصمیم خود، موجب شد تا شرکای اروپایی برجام به صرافت افتاده تا در نشستی مشترک در برابر تحولات روزهای اخیر فکری کرده واز این طریق به دنبال ترمیم اعتبار از دست رفته شان باشند. در این چارچوب، نه تنها وزرای امور خارجه تروئیکای اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) بلکه تمامی وزیران خارجه اروپایی از تلاش شان برای حفظ برجام و تامین منافع ایران از منافع آن در قالب راه اندازی سازوکار ویژه مالی اتحادیه اروپا (اینستکس) سخن گفتند.

هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در کنفرانس خبری ضمن تاکید بر پایبندی اروپا به اجرای کامل برجام ابراز امیدواری کرد که نخستین تراکنش اینستکس ظرف چند هفته آینده انجام شود.

وی با تاکید بر این که اتحادیه اروپا و تمام کشورهای اروپا به‌طور کامل مصمم هستند که برجام به‌طور کامل اجرا شود، تصریح کرد: از طرف اروپا اعلام می‌کنم که ما مصمم هستیم تا زمانی که ایران به تعهداتش پایبند است، به تعهدات خود در این توافق عمل کنیم.

**سفری برای انجام نمایش

مایک پمپئو وزیر خارجه ترامپ، همانند رئیس خود هیچ ابایی از نمایش دادن و بلوف زدن ندارد، کما اینکه رئیس جمهور این کشور هم سال‌ها خود در تلویزیون به شومنی می‌پرداخته و در نمایش دادن و بلوف زدن نظیری ندارد و شاید این خصیصه را به وزرای خود هم انتقال داده است. پمپئو در روزهای گذشته تورهای دیپلماتیک اعلام شده و اعلام نشده مختلفی به کشورهای عراق، بریتانیا و روسیه برگزار کرد تا دور جدیدی از فضاسازی علیه ایران را سازماندهی کند. در همین راستا در حالی که وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی در بروکسل آماده حضور در نشست مشترک در خصوص برجام بودند، به ناگاه خبر رسید که وزیر امور خارجه آمریکا در میانه سفر به سوچی روسیه، ساعتی به بروکسل می‌آید و با همتایان خود درباره ایران گفت وگو می‌کند. برخی تصور می‌کردند پمپئو با پیام یا طرحی جدید برای پرونده ایران به دیدار متحدان سنتی آمریکا در اروپا رفته است. با این وجود، اندکی از آغاز دیدارهای رسمی در بروکسل نگذشته بود که افراد حاضر در نشست مطلع شدند که وزیر امور خارجه آمریکا برنامه‌ای در دست ندارد و تنها برای نمایش دادن و انجام تبلیغات روانی به بروکسل سفر کرده است.

وی در این سفر هیچ دیدار سه ‌جانبه‌ای با وزیران خارجه تروییکای اروپایی نداشت و تنها به دیدارهای دوجانبه اکتفا کرد؛ دیدارهایی که بنا به گزارش سی ان ان، اصلی ‌ترین دلیلش جمع‌ آوری اطلاعات پیرامون ایران و باخبر شدن از آخرین تحولات بوده است.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

به گفته خبرنگار واشنگتن پست، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بی میلی از پمپئو استقبال کرد. گاردین درخصوص دیدار پمپئو با موگرینی اعلام کرد مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر خارجه آمریکا به او هشدار داد که اکنون ما لحظات حساس و سختی را پشت سر می‌گذرانیم و باید حداکثر خویشتنداری را برای جلوگیری از هرگونه افزایش تنش‌های نظامی به کار ببندیم. در واقع، موگرینی صریحا سیاست خویشتنداری حداکثری را نقطه مقابل سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ عنوان کرد. وی در نشست مطبوعاتی جلسه بروکسل، هیچ تلاشی برای پنهان کردن اختلافاتش با امریکا انجام نداد و اعلام کرد، ناظران آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها افراد واجد صلاحیتی هستند که در صورت عدم پایبندی ایران به معاهده هسته‌ای یا نقض آن می‌توانند اظهار نظر کنند.

چرا برجام برای اروپا مهم است؟

اگر برجام از بین برود، اروپایی ‌ها چیزهای زیادی برای از دست دادن خواهند داشت. برجام، تنها دستاورد سیاست خارجی واحد اروپا از زمان تشکیل اتحادیه اروپا تا به امروز است که به امنیت آنها نیز درهم تنیده شده است. حفظ برجام مانع از تشدید رقابت‌های تسلیحاتی و اتمی در منطقه پر از آشوب و بحران زده خاورمیانه می‌شود. این امر هم می‌تواند خیال اروپایی‌ها را از عدم شکل گیری بحران جدید در مرزهایشان آسوده کند و هم باعث جلوگیری از هجوم مهاجران و پناهندگان بی شمار به اتحادیه اروپا شود، که این خود به تنهایی معضل مهمی برای رفاه و امنیت ساکنان این اتحادیه به شمار می‌رود.

از سوی دیگر، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا ۱۲ سال با تهران مذاکره کردند تا در نهایت، توافق هسته‌ای به دست آمد و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز مسئولیت هماهنگی میان اعضا را پذیرفت تا بتواند قوام بخش این توافق باشد. امروز اگر برجام سقوط کند، اتحادیه اروپا اعتبار خود به عنوان یک مذاکره ‌کننده و واسطه را از دست خواهد داد.

برجام یک توافق چندجانبه و مبتنی بر مذاکره و دیپلماسی است و اتحادیه اروپا نیز با در مرکز کار قرار دادن سازمان ملل متحد از چندجانبه‌گرایی و رفتار قانونمند در سطح بین ‌المللی حمایت می‌کند و این در حالی است که آمریکا به شکل یکجانبه از توافق هسته‌ای خارج شد و قطعنامه ۲۲۳۱ را زیر پا گذاشته است.

از بین رفتن برجام می‌تواند نقطه پایانی بر رویای اتحادیه اروپا در حمایت از چندجانبه گرایی و آغازی بر زیرپا گذاشتن قطعنامه‌های شورای امنیت و بی توجهی به قواعد و هنجارهای بین المللی باشد؛ مسئله‌ای که اروپایی از آن هراس دارند و می‌دانند تبدیل شدن این مسئله از یک استثنا به یک روند می‌تواند تبعات امنیتی، اقتصادی و سیاسی فراوانی برای آنها به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، آمریکا با خروج از توافق هسته‌ای و اعمال مجدد تحریم‌ها، شرکت‌ها و موسسات اروپایی را از همکاری با ایران منع کرده است؛ همکاری هایی که به معنای نادیده گرفتن میلیون‌ها یورو سود از بازار هشتاد میلیونی ایران در وهله اول، و بازار چهارصد میلیونی کشورهای اطراف ایران در وهله دوم باشد. ایران به عنوان امن‌ترین کشور منطقه، از منابع معدنی سرشاری برخودار است. علاوه براین کمتر کشوری در منطقه ظرفیت‌های انسانی ایران را دارد، این ظرفیت‌ها می‌توانست کمک زیادی به استقلال اقتصادی اروپا کند. با این وجود، حجم بالای تبادلات تجاری میان اروپا و آمریکا و روابط تنگاتنگ فراآتلانیتکی میان دو قاره درعرصه سیاسی، نظامی، امنیتی، بانکی و مالی موجب شده است تا آنها نتوانند به راحتی در مقابل قلدرمآبی‌ها و یکجانبه گرایی آمریکا بایستند.

شاید بتوان عدم استقبال اروپایی‌ها از پمپئو در نشست اخیر بروکسل را پاسخی به رفتارهای قلدرمابانه آمریکای ترامپ با اروپایی‌ها دانست. ترامپ در یکی دو سال اخیر هیچ ارزشی برای خواسته‌های اروپا قائل نبوده و حتی برای فروپاشی نهاد اتحادیه اروپایی که دستاورد چندین دهه دیپلماسی در قاره سبز است، از هیچ اقدامی فروگذار نکرده است. هرچند ایران در یک سال اخیر با خویشتنداری تلاش کرد به دیپلماسی فرصت بدهد و دستاورد چندین سال گفت و گو و مذاکره را حفظ کند با این حال ضربات آخر آمریکا به برجام و اعاده تحریم‌های هسته‌ای عملا ایران را در مسیری قرار داد که دست به کاهش تعهدات هسته‌ای خود طبق برجام بزند. اکنون هم جامعه بین الملل باید به تعهدات خود برای حفظ توافق هسته‌ای به عنوان یکی از ستونهای امنیت بین الملل درجزیره پرآشوب خاورمیانه عمل کند. حال باید دید آیا کاهش تعهدات هسته‌ای از سوی ایران باعث خواهد شد اروپا را برای اجرای تعهداتش و مقابله با رویکردهای خصمانه آمریکا جدیت بیشتری به خرج دهد یا سطح برخورد اروپا در حد همان بی اعتنایی به وزیر خارجه ترامپ باقی خواهد ماند.

سیام *م. ا. ت*۲۰۲۱**

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزنوروزنو21 ساعت قبل
با وجود اینکه کرملین حاضر به اظهار نظر درباره زندگی خصوصی پوتین نیست، اما اخبار و شایعات بسیار زیادی در مورد ارتباط پوتین ۶۶ ساله با این ورزشکار ۳۶ ساله و دارنده مدال المپیک در شبکه‌های اجتماعی و نیز رسانه‌ها منتشر می‌شود..
عصر ایرانعصر ایران18 ساعت قبل
مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. مداحی که در شب تولد امام حسن مجتبی به مقدسات اهل سنت توهین و مداحی وی از شبکه پنج سیما بصورت زنده پخش می‌شد توسط قوه قضاییه احضار و پس از تفهیم اتهام بازداشت شد. به گزارش عصر ایران، در پی اعتراضات و واکنش‎ها به پخش توهین مداح شبکه ۵ به اعتقادات و شخصیت‌های مورد احترام اهل سنت، شبکه پنج صدا و سیمای جمهوری اسلامی با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن «محکوم کردن گفتار یک مداح»، از اهل سنت به خاطر پخش چنین برنامه‌ای عذرخواهی کرد. در این مولودی خوانی، که از شبکه پنج پخش شد، این مداح به بزرگان اهل سنت اهانت کرد.
فردا نیوزفردا نیوز13 ساعت قبل
در عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر) چند نکته برای فرماندهان و رزمندگان مهم بود، ۱) پیروزی نظامی، ۲) استفاده از فرمول‌های غیر نظامی در جنگ‌های کلاسیک ۳) انجام عملیات‌های کوچک با اهداف بزرگ و در نهایت انجام عملیات نهایی یعنی همان عملیات فتح خرمشهر، ۴) پایان و خط بطلانی بر این تفکر که جنگ به بن بست رسیده، ۵) ایجاد الگوی جدیدی از جنگ و عملیاتی بودن آن الگو در جنگ. تفکر و اندیشه مقاومت در جریان دفاع مقدس و پس از آن توانسته در وهله اول یک الگویی را برای کشور و بعد برای منطقه شکل دهد. کسانی که امروز احتمال وقوع جنگ را پر رنگ می‌کنند و در نشریات خود این موضوع را برجسته جلوه می‌دهند طرفداران دشمن و ستون پنجم هستند، این‌ها افرادی هستند که علاقمندند جامعه ایرانی که تحت فشار‌های اقتصادی و روانی دشمن است دچار یک فشار جدید به عنوان ترس از جنگ نیز شود. در واقع غربی‌ها با محاسبه هزینه فایده جنگ مستقیم به این مهم دست یافته‌اند که ترساندن و ایجاد یک نمایش جنگ قطعا نسبت به جنگ مستقیم برای آن‌ها هزینه ترخواهد بود. این درشرایطی بود که بسیاری از خودکفایی‌های در عرصه کشاورزی، صنعتی و … در کشور وجود نداشت، اما به‌حمدالله امروز بسیاری از نیاز‌های کشور در داخل تامین می‌شود.
ایسناایسنا20 ساعت قبل
سه کاندیدای ریاست مجلس شورای اسلامی برای سال چهارم فعالیت مجلس دهم اعلام شدند. به گزارش ایسنا، امیر حسین قاضی زاده هاشمی، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه‌) علی لاریجانی، محمدرضا عارف و محمد جواد ابطحی را به عنوان سه داوطلب ریاست مجلس شورای اسلامی اعلام کرد. در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی ۲۷۶ نماینده حضور دارند. نتیجه انتخاب رئیس مجلس شورای اسلامی برای سال چهارم فعالیت مجلس دهم شورای اسلامی پس از شمارش آرای نمایندگان اعلام خواهد شد. انتهای پیام
صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
حمایت وزارت راه از لایحه مالیات بر عایدی سرمایهبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما از وزارت راه و شهرسازی؛ جلسه هم‌اندیشی وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه‌های مسکن و شهرسازی، سازمان ملی زمین و مسکن، شهر‌های جدید، مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اعضای کمیسیون عمران مجلس در ساختمان دادمان وزارت راه و شهرسازی برگزار شد. محمد اسلامی در جمع‌بندی این نشست با اعلام این مطلب که مسکن و رونق دادن به آن در بخش عرضه و تقاضا و همچنین ساماندهی بازار اجاره بها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است، گفت: مسکن به لحاظ ساختاری نیمی از وزارتخانه بزرگ راه و شهرسازی است و در مورد رونق دادن به بازار مسکن، وزارتخانه با حمایت دولت و همچنین مجلس، برنامه‌های جامعی را در دستور کار دارد. وزیر راه و شهرسازی ضمن دعوت از اعضای کمیسیون عمران مجلس برای بازدید از برخی از پروژه‌های مسکنی که به بهره‌برداری رسیده‌اند از شناسایی نیاز واقعی و تقاضای واقعی استان‌های مختلف به تفکیک شهر‌ها خبر داد. وی با اعلام اینکه فراخوان مشارکت برای اجرای طرح اقدام ملی به زودی رسانه‌ای و اطلاع رسانی عمومی خواهد شد، گفت: از سوی سازمان ملی زمین و مسکن به استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم تا زمین‌های رایگان را برای اجرای طرح اقدام ملی شناسایی و معرفی کنند که اینکار انجام شده است. عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: باید فضای جامعه را به سمت تولید مسکن که جزو برنامه‌های دولت است و بخشی از آن نیز عملیاتی و اجرایی شده است، سوق دهیم و برنامه‌های دولت را برای تولید مسکن و رونق دادن به بازار مسکن با اطلاع رسانی درستی تشریح کنیم. اسلامی تصریح کرد: در تلاش هستیم تا راهکار‌هایی را عملیاتی و اجرایی کنیم که نقدینگی به بخش مسکن، تزریق و در این حوزه، سرمایه گذاری بشود. وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برنامه‌های بازآفرینی شهری در خصوص احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت‌های فرسوده شهری، همچنین برنامه شهر‌های جدید در احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های جدید و برنامه بنیاد مسکن برای احداث ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر تهیه شده‌اند و بخشی از قرارداد‌های احداث آن‌ها آماده و برخی نیز به بهره برداری رسیده‌اند. این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امکانات دولت در خصوص تولید مسکن، یکپارچه شده است، گفت: هدف کلان ما هدف برنامه ششم توسعه است و همان را هدف قرار داده و مطمئن هستیم که بر اساس آن هدف، می‌توانیم به احداث واحد‌های مسکونی برنامه ریزی شده، دست یابیم. وزیر راه و شهرسازی از حمایت وزارتخانه راه و شهرسازی نسبت به لایحه مالیات بر عایدی سرمایه خبر داد و گفت: ما امروز هم تکنولوژی روز و هم سریع سازی را داریم. به همین دلیل باید مردم را تشویق کنیم تا بیایند و با دریافت پروانه ساختمانی نسبت به احداث واحد‌های مسکونی اقدام کنند. وی افزود: هم اکنون صدور پروانه ساختمان کاهش پیدا کرده است که باید کاری کنیم تا روند صدور از حالت فوق خارج شود. اسلامی در بخشی از سخنان خود به تورم اقتصادی اشاره کرد و گفت: سقوط ارزش پول مردم را ناگزیر کرده تا پول و نقدینگی خود را به سمت تبدیل به کالا‌های مختلف ببرند. باید کاری کنیم که در برنامه رونق دادن به بازار مسکن، اقشار متوسط و افرادی که مستاجر هستند، لطمه نبینند. به همین دلیل باید صبورانه و عاقلانه رفتار کنیم. وی با یادآوری اینکه جهش‌های قیمت متاثر از تورم اقتصادی و خارج از کنترل بوده است، افزود: تلاش می‌کنیم از برآیند هم‌اندیشی‌های وزارتخانه راه و شهرسازی با کمیسیون عمران مجلس به نتایج خوبی برای تعادل بخشی به بازار مسکن دست یابیم.

نظرها

اخبار بیشتر