نمایش‌های آیینی ارزنده‌ترین سند فرهنگ تئاتر ملی ایران است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
نمایش‌های آیینی ارزنده‌ترین سند فرهنگ تئاتر ملی ایران است

نمایش‌های آیینی ارزنده‌ترین سند فرهنگ تئاتر ملی ایران است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
تهران- ایرنا- پیشکسوت نقال و پرده خوان کشورمان با تاکید بر آنکه نمایش‌های آیینی مهمترین سند تجلی فرهنگ تئاتر ملی ایران است، گفت: بخش اعظمی از رفتارهای منبعث از فرهنگ دینی جامعه در نمایش‌های آیینی کشورمان قابل رصد است.

مرشد ابوالفضل ورمزیار روز جمعه در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: آیین‌های نمایشی مختص ماه رمضان همچون آیینه‌ای بازتاب دهنده ارزش‌های معنوی و انسان ساز شعائر و معارف ماه صیام است.

وی افزود: هر چند اجرای آیین‌های نمایشی نزد ایرانیان سابقه‌ای چندین هزارساله دارد؛ اما مخاطبان در هر مواجهه با اجراهای این آیین‌ها گویی با نوزادی تازه متولدشده مواجه هستند و می‌توان لذت و شور و شوق همراهی مخاطبان با اجراکنندگان این آیین‌های آشنا را به وضوح مشاهده کرد.

ورمزیار درباره دلایل نو و تازه بودن هر بار مواجهه مخاطبان با این دست از آیین‌های نمایشی که پیشینه کهن و در عین حال آشنایی در فرهنگ ایرانی دارد، تاکید کرد: نباید فراموش کنیم رفتارهای ریشه دار در فرهنگ‌ها، خرده فرهنگ‌ها، باورهای ملی و دینی کشورهای صاحب تمدن در تار و پود زندگی افراد جامعه تنیده شده است و همین آشنایی زمینه احساس نزدیکی میان مخاطبان و اجرکنندگان را به گونه‌ای فراهم می‌آورد که گویی خود مخاطبان در حال اجرای این آیین‌ها هستند.

** باورمندی به آیین، سبب ساز تقویت روحیه اتحاد

به گفته مرشد ورمزیار مفاهیمی مانند ایمان، باور و ستایش پروردگار و نعماتش به عنوان بنیانی‌ترین مفاهیم جاری در معارف ماه رمضان، از جمله مهمترین الگوهای مسلمانان به شمار می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: همین اصل است که باعث می‌شود وقتی مردم چه در جایگاه مخاطب و چه در جایگاه اجراکنندگان آیین‌های نمایشی ماه رمضان قرار می‌گیرند تمام تلاش خود را برای تحقق الگوهای یاد شده و انتقال آن به دیگر افراد به کار گیرند. همین همگامی و همدلی است که در نهایت به ایجاد و تقویت روحیه اتحاد میان مسلمانان آیین مدار و باورمند منتج می‌شود.

ورمزیار افزود: وقتی درباره بن‌مایه‌های هویت بخش تئاتر ملی صحبت می‌کنیم بدون هیچ شکی ریشه تحقق آن را باید در آیین‌های نمایشی مردمان جویا شویم. در کشور عزیزمان ایران نیز با توجه به تمدن و سابقه کهن فرهنگی آن بازگو کردن این جمله به هیچ وجه اغراق‌آمیز نیست که آیین‌های نمایشی ارزنده‌ترین سند فرهنگ تئاتر ملی ایران به شمار می‌رود.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

** لزوم توجه به اسناد بالادستی برای ترویج اقبال به آیین‌های نمایشی

این پیشکسوت هنر نقالی و پرده خوانی پررنگ شدن زندگی مدرن در عصر حاضر را باعث کمرنگ‌تر شدن اجرای آیین‌های نمایشی در کشورمان دانست و تصریح کرد: اما بدون هیچ شکی با توجه به پیشینه اجرای رفتارهای آیینی میان ایرانیان می‌توان بر این اصل تاکید کرد که در آینده نیز شاهد از بین رفتن رفتارهای آیینی و نمایش‌های دینی و مذهبی در کشورمان نخواهیم بود.

وی افزود: امروز شاید اجرای آیین‌های نمایشی در کشور ما بیشتر شکل مناسبتی و مقطعی به خود گرفته اما خوشبختانه با هر بار اجرای آن آیین‌ها و رفتارهای نمایشی منبعث از مبانی دینی شاهد استقبال گسترده نسل جوان هستیم و همین بزنگاه هاست که می‌تواند مورد رصد مسوولان قرار گیرد و با استمرار در اجرای آیین‌های نمایشی بار دیگر به احیای ذوق و همراهی هر چه بیشتر عموم مردم با آیین‌ها بپردازند.

مرشد ورمزیار از دیگر بسترهای مهم در زمینه آموزش و تشویق عموم مردم در همراهی گستره با رفتارهای آیینی و نمایشی در کشور را مربوط به محیط‌های آموزشی مانند مدرسه و دانشگاه دانست و تاکید کرد: هز زمان صحبت از توسعه نگاه فرهنگی در جامعه می‌شود همواره اشاره به اسناد بالادستی در نقل قول مسوولان به گوش می‌رسد.

وی ادامه داد: این در حالی است که در اسناد بالادستی نهادهایی چون وزارت آموزش و پرورش یا وزارت علوم کمتر جایی برای توجه به آموزش، تبلیغ و اجرای مستمر آیین‌های نمایشی وجود دارد؛ اما می‌توان امیدوار بود که با توجه به استقبال روزافزون نسل جوان از آیین‌های نمایشی در آینده‌ای نه چندان دور شاهد بازنگری اساسی در آن اسناد برای همراهی هرچه بیشتر کودکان، نوجوانان، دانش آموزان و دانشجویان با آیین‌های نمایشی در کشورمان باشیم.

فراهنگ**۹۲۶۶**۳۰۰۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
پارس نیوزپارس نیوز9 ساعت قبل
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد. دکتر کوثر را بیشتر در تئاتر مولوی می‌دید که به نظرش می‌رسد بخش عمده یادگیری‌اش از آن دوران آغاز شد. به نظرش، واقعا کار درستی بود و به قطع یقین اگر کارگردانی دکتر محمد کوثر نبود، کار این‌چنین نمی‌شد. به نظر فریدون جیرانی، کارگردان سینما که بازی تارخ را در نمایش اتللو دیده است، بهترین بازی نمایش اتللو، «یاگو» یی است که تارخ اجرا کرده. امین تارخ نقش اصلی سریال بوعلی سینا را بازی می‌کند و زنده‌یاد فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌‌الهی و … دیگر بازیگران این مجموعه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
اگر تصویری شفاف از آینده برای مسافر یا مسافران جاده کوشش و تلاش ایجاد نشود انگیزه قوی برای قدم برداشتن در مسیر یا مقابله با مشکلات و موانع به وجود نمی‌آید. اگر جمال یار مقصد واضح و روشن شود خارهای مغیلان را نیز می‌توان به خوشی تحمل کرد، اما اگر رسیدن به مقصود چندان قطعی نباشد یا چشم اندازی روشن از آن ترسیم نشود آن وقت کوچک‌ترین بهانه‌ها نیز می‌توانند حرکت را متوقف سازند. موفقیت امام این بود که اولا هدف را بسیار واضح و شفاف معین کرد و از قدس به عنوان نقطه کانونی مبارزات سخن گفت و ثانیا اجماع گسترده و توافق عمومی بر سر آن ایجاد کرد. در این باور «قدس» نه تنها قبله اول مسلمین بلکه مقصد پایانی همه آزادگان جهان است که زباله دان بارزترین جلوه مجسم شیطان یعنی صهیونیسم خواهد بود. این گونه بود که امام خمینی با هدف گذاری قدس به عنوان مقصد این حرکت جهانی مسیری شفاف برای مبارزه امروز و چشم اندازی روشن برای پیروزی فردا ترسیم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از هفته نامه صدا وسیما و روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر، در حاشیه شورای مدیران این شبکه، در مراسمی از خانم «فاطمه ابراهیم» بابت کسب عنوان «بهترین مجری زن» از نگاه مخاطبان، برای اجرای اخبار این شبکه، تقدیر و تشکر شد. فاطمه ابراهیم، مجری جوان و لبنانی شبکه جهانی الکوثر، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی است و از سال ۱۳۹۲ با عنوان دبیرخبر، خبرنگار و مجری با این شبکه همکاری داشته است. همچنین در این جلسه، از آقای «لیث جعفر حسین» بابت کسب عنوان «بهترین مجری مرد از نگاه مخاطبان» برای اجرای قابل تحسین در برنامه زنده «مع المشاهدین» تشکر و تقدیر شد. لیث جعفرحسین، فارغ التحصیل مدرسه عالی آموزش فیلم سازی و لیسانس علوم قرآنی است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون، تحت عنوان مجری، تهیه کننده، دوبلور، مترجم و فیلم نامه نویس در سیمای عربی و شبکه الکوثر مشغول به فعالیت است. برنامه مع المشاهدین که از سال ۱۳۸۵ روی آنتن شبکه الکوثر رفته است با دعوت از چهره‌های شاخص سینما و تلویزیون ایران، به معرفی آثار فاخر و پرمخاطب ایرانی به جهان عرب می‌پردازد و از جایگاه ویژه‌ای درمیان مخاطبان شبکه جهانی الکوثر در سراسر دنیا برخوردار است.

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی

6+
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان در نخستین جلسه کمیته مشاعر حج تمتع ۹۸ در خصوص اهمیت ایام تشریق گفت: نقطه اوج عملیات حج؛ ایام «تشریق» است ودر این ایام همه حجاج از هر کشور، ملیت و نژادی در یک زمان کوتاه و در یک مکان مشخص اجتماع می‌کنند تا مناسک حج خود را بجا آوردند. وی افزود: در این میان عمده زائران تنها یکبار این فرصت را تجربه می‌کنند و باید فضا و شرایط برای آنان به گونه‌ای مهیا شود که به بهترین و کاملترین شکل این مناسک انجام شود. رئیس سازمان حج و زیارت گفت:: اگر سهل انگاری یا تسامحی در ارائه خدمات به زائران در این ایام ایجاد شود، فرصت جبرانی برای آن وجود نخواهد داشت و از این رو باید مدیران اجرایی نهایت دقت و توجه را برای برنامه ریزی در ارائه خدمات به حجاج و هماهنگی بخش‌های مختلف، چون مطوفین، مدیران کاروان‌ها، تغذیه، حمل و نقل (نقل ترددی)، خدمات بهداشتی و درمانی حجاج داشته باشند. رشیدیان با بیان اینکه عمده جمعیت حجاج امسال را بانوان زائر تشکیل می‌دهند، گفت:: باید برنامه ریزی مناسب برای وقوف اضطراری این گروه از زائران و استقرار آنان در مشاعر مقدس به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه این جلسه با اشاره به نقش روابط عمومی سازمان حج و زیارت در اطلاع رسانی مناسب و آگاهی بخشی به حجاج گفت:: اکثریت قریب به اتفاق حاجیان برای نخستین بار به این سفر اعزام می‌شوند و شناخت و ذهنیت چندانی نسبت به این مناسک و اعمال آن ندارند از این رو باید روابط عمومی در خصوص برنامه‌های ایام تشریق و نیز خدماتی که به زائران ارائه می‌شود و محدودیت‌های این ایام، اطلاع رسانی سریع، مناسب و صحیحی به زائران داشته باشند و بدین منظور از هم اکنون برنامه ریزی و اقدامات لازم را پیش بینی کنند. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه استفاده از محتوای جذاب و کارآمد و توجه به ویژگی‌ها و شرایط مختلف زائران برای تاثیرگذاری بیشتر در فرآیند اطلاع رسانی ضروری است گفت: برنامه ریزی برای موضوع قربانی، انجام حلق (تراشیدن موی سر) بر مبنای شئونات زائران و رعایت نظافت محیطی، مسائل بهداشتی و درمانی حجاج در این ایام خاص، تقسیم کار مناسب میان واحد‌های ستادی برای مدیریت عملیات در ایام تشریق نیز جزء مواردی است که بر اجرای منظم آن‌ها باید نظارت شود. رشیدیان در ادامه با اشاره به حوزه پشتیبانی و تذکر نکات و توصیه‌هایی برای تهیه اقلام تدارکاتی مورد نیاز حجاج گفت:: توجه به رفع آسیب‌های حج گذشته از جمله مباحث مهم برای ارائه بهتر خدمات است. *برنامه ریزی حج امسال بر مبنای آسیب شناسی حج گذشتهاکبر رضایی، معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت هم در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته‌های ۲۲ گانه برای آسیب شناسی حج ۹۷ گفت: در جلسات کمیته‌ها مقرر شد که برنامه ریزی‌های حج امسال بر مبنای رفع آسیب‌های حج قبل انجام شود و آموزش و اطلاع رسانی در زمینه مواردی که بدلیل شرایط حاکم در عربستان قابل رفع نیست، صورت گیرد. در نخستین جلسه کمیته مشاعر موضوع پشتیبانی ایام تشریق شامل وسایل همراه زائران، برچسب‌های لوازم زائران، تهیه لباس‌های متحدالشکل نیرو‌های ستادی و کارگزاران، زیرانداز زائران برای استفاده در مشعرالحرام، مچ بند کاغذی مخصوص ایام تشریق، تجهیزات مورد نیاز کاروان‌ها و مجموعه‌ها در حج و … بررسی شد. بررسی موضوع اطلاع رسانی پیش از موسم حج و حین موسم و در ایام تشریق، پیام رسان مورد استفاده برای اطلاع رسانی به حجاج و محتوای اطلاع رسانی متناسب با شاخص‌های جمعیت شناختی زائران و همچنین بنر‌ها و استند‌های اطلاع رسانی مورد استفاده در هتل‌های مکه و مدینه برخی دیگر از مباحث این جلسه بود. ایام «تشریق» روز‌های ۹ تا ۱۲ ذی الحجه است که طی آن حج گزاران بخش مهمی از مناسک حج مثل وقوف در عرفات و مشعر الحرام و منا، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر را به انجام می‌رسانند از این رو این ایام جایگاه ویژه‌ای در اعمال حج دارد.

نظرها

اخبار بیشتر