اروپا در صدد تقویت جایگاه یورو
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

اروپا در صدد تقویت جایگاه یورو

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
اتحادیه اروپا در پی یافتن راه های تازه ای برای گسترش استفاده از یورو و مقابله با سلطه جهانی دلار آمریکا است.
اروپا در صدد تقویت جایگاه یورو - 0

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیماخبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم فرانچسکو گواراسیو از بروکسل نوشت: مقامات ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه و در بحبوحه تلاش‌های این اتحادیه برای نجات توافق هسته‌ای ایران از طریق کمک به شرکت‌های اروپایی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا اعلام کردند اتحادیه اروپا در پی یافتن راه‌های تازه‌ای برای گسترش استفاده از یورو و مقابله با سلطه جهانی دلار آمریکا است.

از آنجا که دلار ارز رایج و غالب جهانی است، مقامات و تجار اروپایی می‌دانند که تهدیدات مالی آمریکا را به رغم اینکه مبانی حقوقی بحث برانگیزی دارند، نمی‌توان نادیده گرفت.

شرکت هایی که به تجارت با ایران ادامه می‌دهند در معرض قطع دسترسی به بازار آمریکا و همچنین عدم دسترسی به اعتبار مالی قرار می‌گیرند. بانک‌ها، بیمه‌ها و دیگر نهادهای مالی که از شرکت‌های ناقض تحریم‌های آمریکا حمایت کنند، هم در معرض تحریم قرار می‌گیرند.

تاثیر تحریم‌های آمریکا در حقیقت به واسطه جایگاه و موقعیت جهانی دلار تقویت شده است.

مقامات اروپا جدای از برخی اقدامات محدود از جمله ایجاد یک سازوکار مالی ویژه مبادله کالا به کالا موسوم به اینستکس برای تداوم تجارت با ایران در حقیقت یک چشم انداز بلندمدت را می‌بینند و در صدد یافتن راه هایی برای به چالش کشیدن موقعیت دلار هستند.

برونو لومر وزیر دارایی فرانسه در نشستی در بروکسل ضمن تاکید بر اینکه سیاست آمریکا در قبال ایران باعث شروع تلاش‌های تازه‌ای در این زمینه شده است گفت: «نقش بین المللی قویتر برای یورو یک اولویت کلیدی برای ما است.»

لومر در کنفرانس کارشناسان مالی اروپا گفت: «من نمی‌خواهم شرکت‌های ما از تصمیم‌های آمریکا که مورد قبول ما نیست آسیب ببینند.»

دلار در اغلب بخش‌های نظام پولی جهانی نقش مسلط و غالب را دارا است به نحوی که حدود شصت درصد تمامی ذخایر ارزی خارجی، بدهی‌های ملی و وام‌های بین المللی را به شرکت‌های چند ملیتی تشکیل می‌دهد. این در حالی است که سهم یورو در همین بازارها حدود بیست درصد برآورد می‌شود.

اصلاح حکمرانی منطقه یورو با صدور بدهی مشترک و ضمانت‌های مشترک قویتر برای نجات بانک‌های رو به ورشکستگی به باور بسیاری مهمترین مسیر برای تقویت جایگاه یورو است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار سیاسی بین المللی

اما اختلاف نظرها میان نوزده دولت عضو منطقه یورو سال‌ها است که مانع دستیابی به این پیشرفت‌ها شده است.

در نتیجه مقامات اروپایی در حال بررسی راه‌های تکمیلی برای تقویت جایگاه جهانی یورو هستند.

والدیس دامبروسکیس کمیسیونر ارز مشترک اروپایی در نشست کارشناسان مالی اروپا گفت: «زمان آن فرا رسیده است که نقش بین الملل یورو را تقویت کنیم چرا که یورو یکی از بهترین ابزارهایی است که برای حمایت از ارزش‌های اروپایی در خارج در اختیار داریم.»

دامبروسکیس گفت کمیسیون اروپا به عنوان بازوی اجرایی این اتحادیه از توسعه یک سامانه پرداخت فوری در سراسر اتحادیه اروپا که می‌تواند سهم سی و پنج درصدی یورو را در تراکنش‌های مالی جهانی افزایش دهد و سلطه دلار را در پرداخت‌های کارتی به چالش بکشد، حمایت می‌کند.

بانک مرکزی اروپا زیرساختی را برای پرداخت‌های یورو آن هم تنها در چند ثانیه فراهم کرده است اما بانک‌ها تا کنون در پیوستن به آن از خود اکراه نشان داده‌اند و بیشتر مایل به جانبداری از سامانه‌های پرداخت ملی هستند.

اتحادیه اروپا همچنین در حال گفتگو با دیگر کشورها از جمله اوکراین و هند به منظور تسویه بخشی از بدهی‌ها به یورو است.

کمیسیونر ارز مشترک اروپا گفت این اتحادیه به دنبال یافتن ابزارهایی برای ایفای نقش گسترده‌تر در بازارهای انرژی است.

اروپا به رغم آنکه بزرگترین وارد کننده نفت و گاز در جهان است اما هر ساله تنها ده درصد تراکنش‌های صورت گرفته در بازارهای انرژی آن به یورو صورت می‌گیرد.

بروکسل در حال وارد آوردن فشار به دولت‌ها و شرکت‌های اروپایی برای استفاده از یورو در قراردادهای انرژی به خصوص در حوزه گاز است که عمدتا هم از روسیه وارد می‌شود.

مارکو پیردا معاون امور دولتی در شرکت ایتالیایی نفت و گاز انی (ENI) گفت این امکان وجود دارد که اروپا بتواند متحدی غیر منتظره در مسکو پیدا کند چرا که شرکت‌های گازی روسیه سال‌ها است که در خصوص جایگزینی دلار در قراردادهای خود ابراز تمایل کرده‌اند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. بشار اسد با حمله شدید به مجموعه اسلامگرای اخوان المسلمین، آنها را شیطان توصیف کرد. سخنان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را خبرگزاری رسمی این کشور (سانا) منتشر کرده است. ایران بارها با اخوان المسلمین سوریه در ارتباط بوده و این مسئله باعت ناراحتی دولت سوریه شده بود. اخوان المسلمین سوریه در بحران اخیر نیز فعال بود و تلاش کرد در کنار دیگر گروه‌های مخالف، حکومت را سرنگون کند.

فیلم/ حاشیه‌های دیدار شاعران با رهبر انقلاب

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز22 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
پایگاه خبری «اولترا عراق» مدعی شد که گروهی موسوم به «عملیات شهید اسیر علی منصور» در تماس با این پایگاه خبری مسئولیت حمله راکتی اخیر به سفارت آمریکا در بغداد را به عهده گرفته است. این فرد حمله راکتی به اطراف سفارت آمریکا را «پیغام ما به رئیس جمهور آمریکا» اعلام کرده که «هیچ گروهی نباید آن را مصادره کند در غیر این صورت مفتضح خواهد شد». پایگاه «اولتراعراق» در پایان تأکید کرد ادعاهای این فرد را نمی‌تواند تأیید یا رد کند. شامگاه رز یکشنبه چند فروند راکت کاتیوشا به منطقه سبز در مرکز بغداد، پایتخت عراق، شلیک شد. بنا به اعلام وزارت خارجه آمریکا این حادثه هیچ تلفاتی در پی نداشته است.

گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیما

الفالف1 روز قبل
گلایه مجدد رهبر انقلاب از صدا و سیماگروه ویدئو الف، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۱۰:۱۷ ۳۹۸۰۲۳۱۰۶۷رهبر انقلاب خطاب به مسئولان در دیدار دیشب با شاعران: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
او می‌گوید: «بن علوی» نماینده دیپلماسی عمان است. این روزنامه‌نگار معتقد است که اکنون نیز «بن علوی» با ابتکار عمل تازه‌ای برای ایران می‌خواهد از شدت بحران بکاهد و ایران و امریکا را پای میز مذاکره بازگرداند. او می‌گوید تهران کماکان متعهد به برجام است ". او می‌گوید: «امریکا قصد دارد اقتصاد ایران را به وضعیت» غرق شدن" بکشاند. واشنگتن به جنگ اقتصادی علیه ایران ادامه خواهد داد و سپس خواهد گفت که به شرط حسن نیت ایران با آن کشور پای میز مذاکره خواهد نشست.
صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

نظرها

اخبار بیشتر