«پروانه الجزایری» و بازیگرانی که دچار زندگی می‌شوند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
«پروانه الجزایری» و بازیگرانی که دچار زندگی می‌شوند

«پروانه الجزایری» و بازیگرانی که دچار زندگی می‌شوند

مهرخبرگزاری مهر |
کارگردان «پروانه الجزایری» درباره ویژگی‌های این اثر نمایشی و استفاده از بازی‌های ناتورالیستی در این نمایش توضیحاتی ارائه کرد.

سعید حسنلو کارگردان نمایش «پروانه الجزایری» که در تماشاخانه «هامون» روی صحنه می‌رود در این باره به خبرنگار مهر گفت: این اثر نمایشی از ۲۵ اردیبهشت ماه اجرای عمومی خود را در تماشاخانه باران آغاز کرده است. این نمایش پیش از این اجراهای محدودی داشته است؛ یک بار در تئاتر مستقل تهران و سال گذشته نیز در جشنواره تئاتر فجر توسط گروهی از کرمانشاه به صحنه رفته است.

وی درباره دریافت جایزه طراحی صحنه از جشنواره تئاتر فجر برای این اثر نمایشی بیان کرد: این نمایشنامه چندسال قبل نوشته و چاپ شده است و آن زمان طراحی صحنه من از این اثر در حاشیه کتاب چاپ شده بود از این رو گروهی که از کرمانشاه نمایش را به صحنه برده بودند از طراحی من در کتاب برای اجرا بهره بردند و من نیز برای این طراحی تندیس بهترین طراحی صحنه را دریافت کردم در حالی که مستقیما و برای آن اجرا دکوری را طراحی نکرده بودم.

حسنلو یادآور شد: طراحی صحنه این نمایش با وجود سادگی در متن تنیده شده است. برای دکور این نمایش دریطراحی شده که جایگزین چندین در مختلف است و همه قواعد این چند در را که در نمایش کاربرد دارند، مورد توجه قرار داده است.

وی درباره ویژگی‌های نمایش توضیح داد: تلاش من این بوده که نمایش را وفادار به متن کارگردانی کنم. این اثر نمایشی قصه چند دوست است که به سفری می‌روند و در این سفر اتفاقاتی برایشان رخ می‌دهد و یکی از دوستانشان را از دست می‌دهند. از طرف دیگر آنها چند سال قبل در فیلمی دانشجویی بازی کرده‌اند که در آنجا این جمله «کار خوب نیست، دوباره می‌گیریم» را برای گرفتن پلان‌هایی که خراب شده به کار می‌بردند اما حالا این برایشان در زندگی واقعی هم کارکردپیدا کرده است و با طراحی یک بازی با همین مضمون زمان را به عقب بازمی گردانند تا از بروز اتفاقی که برای دوستشان افتاده جلوگیری کنند …

در خبری بخوانید: اخبار فرهنگی روز جهان

این طراح صحنه و کارگردان بیان کرد: در این نمایش بیشترین تمرکز و انرژی‌مان را روی بازی‌ها گذاشته‌ایم. در واقع تئوری کارگردانی من برای این نمایش این بود که بیشترین وقت و انرژی‌ام را روی فضاسازی کار بگذارم و معتقدم فضاسازی با حضور درست بازیگران شکل می‌گیرد از همین رو در تمرین‌ها روی شکل‌گیری رابطه کاراکترها و ایجاد صمیمیت بینشان تلاش بسیاری کردیم.

حسنلو در پایان صحبت‌هایش متذکر شد: در این نمایش بیشتر به سمت ارائه بازی‌های ناتورالیستی رفتیم تا رئالیستی به همین دلیل به ارائه ارتباط‌های عریان‌تری گرایش داشتیم. در «پروانه الجزایری» هر شب باید دچار زندگی بودن در بازی بازیگران رخ دهد که البته کار بسیار سختی است.

«پروانه الجزایری» نوشته پیام لاریان و کارگردانی سعید حسنلو از ۲۵ اردیبهشت ماه ساعت ۲۱:۳۰ در سالن هامون (باران سابق) با مدیریت هادی حجازی فر روی صحنه می‌رود.

امیراحمد قزوینی، گلنوش قهرمانی، مهسا ایرج پور، محمد علیمحمدی، فرانک کلانتر، افشین زمانی و مجتبی پیرزاده بازیگران این اثر نمایشی هستند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

شب استجابت دعا

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل

دومین شب قدر

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
یا آنکه فرموده: باکى بر تو نیست که در هر دو شب کار خیر انجام دهى مانند ان. و فرموده: هرکه این دعا را بخواند، خدا تقصیرى که در گذشته از ماه رمضان از او سر زده بیامرزد، و او را در باقیمانده ماه از گناهان بازدارد. شیخ کلینى روایت کرده که امام باقر علیه السلام در شبهاى بیست و یکم و بیست و سوم تا نیمه شب دعا مى خواند، و پس از آن شروع به خواندن نماز می‌کرد. آگاه باش که در هر شب از شبهاى این دهه غسل مستحب است. روایت شده حضرت رصول صلى الله علیه و آله در هر شب این دهه غسل می‌کرد.

نظرها

اخبار بیشتر