نظرسنجی ایالت پنسیلوانیا تیر خلاصی بر پیکره جان بولتون؛ رئیس جمهور جنجالی ناچار به تغییر تیم سیاست خارجی خود است
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

نظرسنجی ایالت پنسیلوانیا تیر خلاصی بر پیکره جان بولتون؛ رئیس جمهور جنجالی ناچار به تغییر تیم سیاست خارجی خود است

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
جان بولتون گزینه اول تغیر و به عبارت بهتر، اخراج از کاخ سفید محسوب می شود. اگرچه ترامپ در ظاهر از حضور بولتون در مسند مشاور امنیت ملی خود دفاع می کند، اما در پشت پرده  وی را مسبب صلی کاهش محبوبیت خود در عرصه سیاست خارجی می داند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : نامه نیوز :  نظرسنجی اخیر منتشر شده در ایالت پنسیلوانیا، خواب آشفته‌ای را برای دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا رقم زده است. در این نظرسنجی که توسط دانشگاه کوئینیپاک انجام گرفته است، ترامپ تنها موفق به کسب ۴۲ درصد آرای ساکنان این ایالت مهم و کلیدی شده است. این در حالیست که جو بایدن، رقیب احتمالی وی توانسته است ۵۳ درصد آرای ساکنان این ایالت را به دست بیاورد. اختلاف ۱۱ درصدی بایدن و ترامپ، زنگ خطر را برای کاخ سفید به صدا در اورده است. پنسیلوانیا از ایالات پاندولی و کلیدی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، زمانی که ترامپ با اختلافی اندک در ایالت پنسیلوانیا پیروز شد، هیلاری کلینتون نسبت به شکست نهایی خود در برابر رقیب چمهوریخواهاهش اعتراف کرد. در آن زمان پنسیلوانیا به نماد پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد، اما به نظر می‌رسد این بار معادله کمی پیچیده‌تر است!ارتباط نظرسنجی پنسیلوانیا با حضور جان بولتون در کاخ سفید!نقطه اوج نظرسنجی اخیر صورت گرفته توسط دانشگاه کوئینیپاک، آنجاست که اکثر رای دهندگان نسبت به وضعیت اقتصادی خود رضایت کامل داشته‌اند! به عبارت بهتر، اکثر رای دهندگان در پنسیلوانیا معتقدند که وضعیت اقتصادی آنها نسبت به سال ۲۰۱۶، یعنی زمانی که ترامپ بر سر کار آمده است بهبود یافته و به لحظ اشتغال و … در موقعیت بهتری قرار دارند. بنابراین، نظرسنجی اخیر در پنسیلوانیا، یکی از اصلی‌ترین انگاره‌ها و فرضیات شکل گرفته در ذهن ترامپ را ابطال کرد! ترامپ تصور می‌کرد که موفقیت در عرصه اقتصاد، به معنای تضمین پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خواهد بود. با این حال نظرسنجی اخیر، شوک سختی به ترامپ وارد ساخته است. او اکنون به خوبی می‌داند که محبوبیت اندک وی در حوزه سیاست خارجی، که در اکثر نظرسنجی‌های عمومی و ایالتی مشهود است، می‌تواند منجر به شکست وی در انتخابات ریاست جمهوری آتی شود. حضور افرادی مانند جان بولتون و مایک پمپئو، در شکل گیری این روند به شدت موثر بوده است. در این میان، ترامپ یک گزینه بیشتر پیش رو ندارد و آن، ایجاد تغییر در تیم سیاست خارجی خود است. حذف افراد نومحفظه کار و حتی اعضای وابسته به تی پارتی از حلقه تصمیم گیر در حوزه سیاست خارجی آمریکا و جایگزینی آنها با جمهوریخواهان سنتی، تنها گزینه‌ای است که می‌تواند منجر به افزاش محبوبیت ترامپ در عرصه سیاست خارجی و در نتیجه، افزایش سطح آرای وی در نزد رای دهندگان ایالات حساس شودجان بولتون گزینه اول اخراج از کاخ سفید است 

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

نظرسنجی ایالت پنسیلوانیا تیر خلاصی بر پیکره جان بولتون؛ رئیس جمهور جنجالی ناچار به تغییر تیم سیاست خارجی خود است - 3

در این میان، جان بولتون گزینه اول تغیر و به عبارت بهتر، اخراج از کاخ سفید محسوب می‌شود. اگرچه ترامپ در ظاهر از حضور بولتون در مسند مشاور امنیت ملی خود دفاع می‌کند، اما در پشت پرده وی را مسبب صلی کاهش محبوبیت خود در عرصه سیاست خارجی می‌داند. او هم اکنون با سه جبهه سیاسی حساس در ونزوئلا، کره شمالی و ایران رو به روست، ضمن آنکه روابط چینی‌ها و اروپایی‌ها نیز با کاخ سفید تیره و تار است. در چنین شرایطی ترامپ ناچار است میان «بقای بولتون در کاخ سفید» و «پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» دست به انتخاب بزند. او باید بولتون و حتی احتمالا پمپئو را تا قبل از فرا رسیدن رقابت انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ قربانی کند تا بتواند بار دیگر در نظرسنجی‌ها، خصوصا در نظرسنجی‌های ایالات حساس و سرنوشت ساز موقعیت از دست رفته خود را احیا کند. بدون شک در رقابتهای انتخابات درون حزبی دموکراتها، موضوع حضور بولتون در کاخ سفید و عواقب این مسئله، به صورتی جدی از سوی نامزدهای حزب دموکرات مطرح خواهد شد. همین مسئله منجر به کاهش بیشتر محبوبیت ترامپ در عرصه سیاست خارجی خواهد شد. کاهش محبوبیت ترامپ در دیگر ایالت مهم آمریکا یعنی فلوریدا نیز به خوبی نشان می‌دهد که دیگر ایالات پاندولی آمریکا نیز از همین روال تبعیت می‌کنند. این نظرسنجی‌ها، محاسبات اولیه ترامپ را به شدت بر هم ریخته است و باید در آینده‌ای نزدیک، شاهد شیفت رفتاری اجباری وی در حوزه سیاست خارجی آمریکا بود. به نظر می‌رسد هر اندازه ترامپ در این مسیر تعلل کند، هزینه‌های نگاه داشتن جان بولتون در کاخ سفید برای وی بیشتر خواهد بود. از این رو احتمال می‌رود وی تا قبل از آغاز رقابت انتخابات درون حزبی دموکراتها و قبل از آنکه رقبایش از نام بولتون به عنوان یک اهرم فشار علیه کاخ سفید استفاده کنند، بولتون را از سمت خود بر کنار کند. موضوعی که هضم آن برای طرفداران نومحافظه کار ترامپ آسان نخواهد بود …لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

چه کسانی و چرا به هاشمی حمله می‌کردند؟ + فیلم

نامه‌نیورنامه‌نیور6 ساعت قبل
این رخداد مشخصا درباره هاشمی با تخریب‌های گسترده آنها در مقطع انتخابات مجلس ششم رخ داد؛ به نحوی که با محفلی کردن انتخابات و تخریب همه‌جانبه علیه هاشمی او را نفر سی‌ام انتخابات کردند. این فعال سیاسی در جای دیگری در باره فضای سیاسی حاکم در دوره هاشمی گفته بود: «در دوران هاشمی، کسانی تحت پیگرد قانونی قرار گرفتند. مجتبی بدیعی‌، عضو دیگر شورای مرکزی مشارکت هم در روزنامه بیان به تاریخ۱۵دی۷۸ هاشمی را عامل تمام گرفتاری‌ها معرفی کرد و گفت که هاشمی یک فاجعه است. در میان تمام افراد تندرو اکبر گنجی، همت مضاعفی در تخریب هاشمی داشت. علی‌اکبر محتشمی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون هم درباره خصوصیات هاشمی چنین گفته بود: «از نظر ما هاشمی رفسنجانی با ناطق نوری تفاوتی ندارد؛ زیرا اتخاذ مواضع غیرشفاف در قبال اصلاحات فرقی با مخالفت ندارد».

آمادگی مردم ایران برای رویارویی با دشمن

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
وی اضافه کرد: فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و افتخاری در شروع دفاع مقدس بود. سردار شریف گفت: امروز از صدام و ژنرال‌های قدکشیده‌اش خبری نیست و آنچه ذهن تاریخی ما را پر کرده درس‌ها و عبرت‌هایی است که باید از فتح خرمشهر بگیریم. وی در ادامه با بیان اینکه امروز عربده‌های امریکا به جایی نمی‌رسد اظهار داشت: ما لحظه‌ای از قدرتمند شدن دست بر نمی‌داریم و با سربلندی اعلام می‌کنیم که امروز از هر زمانی دیگر برای رویارویی با دشمن باانگیزه‌تر و آماده‌تر هستیم. وی افزود: امروز نه رویای سیاسی و نه رویای نظامی شما هماورد فلسطین نیست و ظرف کمتر از ۷۲ ساعت رزمندگان فلسطین کاری کردند که شما آتش بس را درخواست کنید. سردار شریف اضافه کرد: ما چهل سال است که در راهپیمایی روز قدس شرکت می‌کنیم و امروز به برکت ماه مبارک رمضان و پیروزی جبهه مقاومت و برای حمایت از فلسطین به صحنه می‌آییم.

تشدید بحران بیکاری در ایتالیا

صدا و سیماصدا و سیما7 ساعت قبل
بر اساس گزارش مرکز امار ایتالیا، رشد اقتصادی این کشور در سال جاری میلادی از یک و سه دهم درصد پیش بینی شده به ۳ دهم درصد کاهش خواهد یافت. وینچنتسو بوچا، رئیس کنقدراسیون صنایع ایتالیا در جمع صاحبان صنایع و شرکت‌های بزرگ ایتالیایی گفت: «ما نیاز به تدابیر فوری دولت برای رشد اقتصادی و کاهش نرخ بیکاری داریم. رشد اقتصادی تقریبا به صفر رسیده است و این مسئله وضع بدهی‌های عمومی دولت را وخیم‌تر خواهد کرد» در همین حال ایتالیا با بدهی دولتی بیش از دو هزار و سیصد و چهل میلیارد یورو، بعد از یونان بدهکارترین کشور عضو منطقه یورو به شمار می‌رود. که این امر پیامدهای منفی قابل توجهی بر روی اقتصاد ایتالیا داشته است.

ادبیات توهین آمیز ترامپ عزم ملت ایران را در برابر آمریکا دوچندان می‌کند

صدا و سیماصدا و سیما13 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما از نیویورک؛ سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت حرف‌های متناقض امروز رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی در پاسخ به اظهارات سخیف رئیس جمهور آمریکا که بار دیگر ملت بزرگ ایران را «تروریست» خوانده بود، افزود این مواضع برای ما ناآشنا نیست و آنرا در ادامه تحریم‌های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می‌دانیم و نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است. وی گفت سخنان سخیف رئیس جمهور آمریکا بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و نشناختن مردم ایران است. تخت روانچی گفت رئیس جمهور آمریکا با استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران، عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دو چندان می‌کند. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز در جمع کشاورزان بار دیگر ملت ایران را تروریست نامید و مدعی شد ایران پشت سر همه مشکلات خاورمیانه (غرب آسیا) قرار دارد و و بازیگر خطرناکی است و برجام نمایش وحشت بود.
نامه‌نیورنامه‌نیور12 ساعت قبل
از سوی دیگر، مایک پمپئو به جریان «تی پارتی» و جان بولتون به جریان «نومحافظه کار» تعلق دارند. با این حال در صورتی که بولتون از کاخ سفید اخراج شود، رسانه‌ها بر روی یک نام متمرکز خواهند شد: «مایک پمپئو»! واقعیت امر این است که ترامپ نسبت به تحولات حوزه سیاست خارجی آمریکا از دو جهت نگران است. از سوی دیگر، وی نگران تاثیرگذاری سلبی تحولات سیاست خارجی کشورش بر انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ است. از این رو تضمینی جهت بقای پمپئو در کاخ سفید تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال آینده وجود ندارد.

نظرها

اخبار بیشتر