نسخه‌ای برای تولید خودروی باکیفیت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تجارت‌نیوز
  4. اقتصادی
نسخه‌ای برای تولید خودروی باکیفیت

نسخه‌ای برای تولید خودروی باکیفیت

تجارت‌نیوزخبرگزاری تجارت‌نیوز |
رضا انصاری گفت: تا زمانی که ساختار مالکیت بنگاه‌های خودروسازی کشور اصلاح نشود به هیچ عنوان تولید خودروی رقابتی با میزان کیفیت و تکنولوژی بالا نخواهیم داشت.

به گزارش تجارت‌نیوز، طبق اعلام مقامات بخش قطعه‌سازان کشور ۱۵۰ هزار خودرو ناقص به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان در پارکینگ خودروسازان دپو شده است که به گفته کارشناسان بازار خودرو، کمبود قطعه باعث دپوی این تعداد خودرو در انبار خودروسازان شده است و به همین جهت مردم نمی‌توانند به موقع خودروهای ثبت نام شده خود را از خودروسازان تحویل بگیرند.

به گفته فعالان بازار خودرو، یکی از دلایل کمبود قطعات خودرو این است که قطعه‌سازان می‌گویند تا زمانی که خودروسازان بدهی خود را کامل با ما تسویه نکنند، اقدام به عرضه محصولات برای تکمیل خودروها نخواهیم کرد که دبیر انجمن قطعه‌سازان بدهی واقعی خودروسازان به تولیدکنندگان قطعه را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

دومین دلیل کمبود قطعات در بازار دپوی کانتینر قطعات خودرو در گمرک اعلام شده است. سال گذشته ۱۰ هزار کانتینر قطعات خودرو در گمرکات کشور دپو بود که از این تعداد سه هزار کانتینر مربوط به خودروسازان بوده که دو هزار کانتینر قطعات خودرو ترخیص شد که هزار کانتینر دیگر هنوز ترخیص نشده است. همچنین هفت هزار کانتینر برای بخش لوازم یدکی بازار است که بخش زیادی از این قطعات همچنان در گمرک دپو است.

سوالی که مطرح می‌شود این است که چرا با وجود اینکه دولت چهار هزار میلیارد تومان به قطعه‌سازان بابت بدهی خودروسازان پرداخت کرده، هنوز مشکل کمبود قطعات خودرو در بازار حل نشده است؟

رضا انصاری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: معتقدم بخش قابل توجهی از این آشفته‌ بازاری که در حال حاضر در بازار خودرو مشاهده می‌شود به دلیل سوء‌مدیریت وزارت صنعت است که نمی‌تواند نقش نظارتی و حاکمیتی خود را بر خودروسازان اعمل کند و بخش دیگر هم مربوط به شرایط تحریمی کشور است.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قبل از اینکه بازار خودرو در این شرایط بحرانی قرار گیرد مدیران وزارت صنعت و مدیران بنگاه‌های خودروسازی کشور اطلاع داشتند که قرار است صنعت خودروسازی کشور با این بحران مواجه شود، اما هیچ نوع آینده اندیشی از قبل برای پیشگیری از این وضعیت انجام ندادند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: معتقدم بنگاه‌های خودروسازی در ایجاد این شرایط آشفته در بازارخودرو نقش موثری داشته‌اند، زیرا خودروسازان از ابتدای سال گذشته به دنبال افزایش قیمت‌ها بودند، اما چون نتوانستند با فشارهایی که اعمال کردند به اهدافشان برسند به ویژه کمیسیون صنایع مجلس در مقابل افزایش قیمت‌ خودرو مقاومت کرد و مخالف بود، اقدام به عرضه کم خودرو در بازار کردند که این اقدام باعث افزایش قیمت خودرو در بازار شد و خود به خود خودروسازان همه را تسلیم خود کردند تا اینکه قرار بر این شد پنج درصد کمتر از قیمت در حاشیه بازار محصولات خود را بفروشند.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران | جدیدترین اخبار مهم تکنولوژی و فناوری

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: قرار بر این بود که سیاست‌ فروش محصولات خودروسازان پنج درصد کمتر از قیمت در حاشیه بازار منجر به توازن و تعادل در بازار و همچنین به مرور زمان باعث کاهش قیمت‌ها شود، اما این سیاست بیشتر باعث افزایش افسار گسیخته قیمت‌ها در بازار شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به راهکارهای کوتاه‌‌مدت برای خروج بازار خودرو از این شرایط بحرانی، افزود: راهکار اول این است که ضرورت دارد دولت و مجلس و سایر نهادهای ذیربط شرایطی فراهم کنند تا تولید در شرکت‌های خودروسازی‌ افزایش پیدا کند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به منظور افزایش تولید خودرو تامین نقدینگی ارجحیت دارد، بنابراین معتقدم دولت و بانک مرکزی باید شرایط تامین نقدینگی برای قطعه‌سازان را فراهم کنند تا تولید خودرو در کشور افزایش پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: همچنین دومین راهکار این است که بانک مرکزی باید کمک کند تا شرایط واردات خودرو با ارز منشا خارجی فراهم شود، زیرا معتقدم بانک مرکزی بیهوده مخالفت و مقاومت می‌کند.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر واردات خودروهای خارجی با ارز منشا خارجی آزاد شود بدون شک این راهکار در ایجاد تعادل در بازار خودرو موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: به طور کلی تا زمانی که ساختار مالکیت بنگاه‌های خودروسازی کشور اصلاح نشود به هیچ عنوان صنعت خودروسازی به معنای واقعی یعنی تولید خودروی رقابتی با میزان کیفیت و تکنولوژی بالا نخواهیم داشت.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حادثه در حادثه / امدادگر پیست مسابقه اتومبیلرانی بدجوری زمین خورد! + فیلم

رکنارکنا23 ساعت قبل
مسابقه اتوموبیل رانی در آمریکا با حادثه‌ای جالب برای یک امدادگر همراه بود. این امدادگر که برای نجات جان یک راننده که خودرویش چپ کرده بود، شتافته بود با موتورسیکلت به زمین خورد و سایر امدادگران به کمک او آمدند. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
افتصادنیوزافتصادنیوز4 ساعت قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: قرائنی مشاهده شده که حاکی از استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از جمله در حمله ادعایی ۱۹ می‌با گاز کلر است. گروه‌های تروریستی و رسانه‌های نزدیک به آن‌ها ۱۹ می‌مدعی شدند که در شهرک کبانی در حومه لاذقیه ارتش سوریه از سلاح شیمایی استفاده کرده که به صورت قاطع از سوی دولت سوریه و ارتش این کشور این ادعا رد شد. وزارت خارجه آمریکا در ادامه تهدید کرد که اگر دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کند، واشنگتن و همپیمانانش به سرعت و به شکل مناسب پاسخ خواهند داد. وزارت خارجه سوریه نیز پیش‌تر اخبار منتشر شده از سوی رسانه‌های نزدیک به تروریست‌ها را فاقد صحت خوانده بود و قویا رد کرده بود. یک مقام در وزارت خارجه سوریه گفت: دمشق به صورت کامل با سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی همکاری کرده و سوریه عاری از سلاح شیمیایی است.

عکس/ صفحه نخست روزنامه‌های چهارشنبه اول خرداد

18+
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل
مهرمهر9 ساعت قبل
خبرگزاری مهر-گروه بین الملل: دولت دونالد ترامپ قصد دارد با همکاری بحرین یک کنفرانس اقتصادی برگزار کند که هدف آن جذب سرمایه‌گذاری در مناطق فلسطینی‌نشین است. رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند اسرائیل دعوت نامه رسمی برای مشارکت در کنفرانس اقتصادی بحرین را دریافت کرده است. در ادامه این بیانیه آمده است که کنفرانس اقتصادی بحرین مقدمه‌ای برای صلح است و صلح حقیقی با اشغالگری اسرائیل بر سرزمین‌های فلسطینیان و جولان و مزارع شبعا نشدنی است. جبهه مردمی برای آزادی فلسطین، فرماندهی کل تاکید کرد کنفرانس اقتصادی بحرین یکی از حلقه‌های توطئه علیه مساله فلسطین است. واشنگتن و متحدانش که تاکنون از راههای دیگر نتوانستند فلسطین و آرمان آنرا نابود کنند این بار از راه صلح اقتصادی وارد شده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران از هجمه رسانه‌ای در هفته‌های اخیر علیه صادرکنندگان با موضوع عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، انتقاد کرد. محمد لاهوتی گفت: آمار غیر واقعی که چندی پیش از سوی یکی از مسئولان وزارت اقتصاد مبنی بر بازگشت محدود ارز صادراتی به داخل کشور، موجی از انتقادات جامعه را به سوی فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور به همراه آورد. این درحالی است که در شرایط تحریمی این روز‌های کشور که درآمد‌های نفتی دولت به شدت کاهش یافته است، باید صادرکنندگان را به عنوان سربازان خط مقدم اقتصاد کشور، مورد قدردانی قرار داده و به شکلی شایسته از این قشر دفاع کرد. لاهوتی گفت: بر اساس این بخشنامه، کانال‌هایی برای فرآیند بازگشت ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور تعیین شده است که قطعا به حجم گرفتاری‌ها و محدودیت‌های پیش روی کسب و کار صادرکنندگان اضافه خواهد کرد. این عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با اشاره به جلسات کمیته ارزی اتاق ایران درخصوص مسائل ارزی کشور، افزود: راهکار‌هایی از سوی بخش خصوصی برای سامان‌دهی به شرایط کنونی تعیین و آماده ارائه به دولت است.

گزارشی تامل برانگیز از یک ویژه خواری

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
جغرافیای منطقه از یک رودخانه به نام جاجرود و دو کوه در دو طرف آن شکل گرفته است. مردم در تماس هایشان از ویژه خواری‌هایی خبر می‌دادند که در نوع خود قابل توجه بود. اهالی ما را به یکی از کوچه‌های روستا بردند که بر اثر ریزش کوه بسته شده بود کوچه‌ای که مدرسه روستا هم در آن واقع است. آن‌ها علت بسته شدن کوچه را تخریب کوه بالای روستا به دست فرد بانفوذی می‌دانستند که برادرزاده یکی از وزاری دولت است. مردم می‌گفتند: این فرد از سازمان منابع طبیعی استان تهران مجوزی دریافت کرده که از کوه بالادست ویلای خود برداشت کند تا ریزش سنگ مزاحمش نشود. یکی از اهالی می‌گفت: اگر مردم محلی بخواهند یک بیل در کوه بزنند فورا اخطار دریافت می‌کنند و از طرف اداره منابع طبیعی با آن‌ها برخورد می‌شود، ولی حالا این ویژه خوار با بیل میکانیکی به جان طبیعت بکر منطقه و روستا افتاده است. یکی دیگر از اهالی گفت: کل منطقه رودبارقصران در یک دره واقع شده و ریزش سنگ کل مردم روستا‌های منطقه را اذیت می‌کند حالا چرا باید به یک فرد با رابطه و آشنابازی مجوز داده شود تا به این بهانه کوه خواری کند. به نظر می‌رسد سازمان منابع طبیعی استان تهران که مجوز ابتدایی را برای این ویژه خواری صادر و هر سازمان دیگری که در این فساد همراهی کرده، باید پاسخگو باشد.

نظرها

اخبار بیشتر