چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. افکارنیوز
  4. اجتماعی
چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

چگونه برای نوجوانان انگیزه ایجاد کنیم؟

افکارنیوزخبرگزاری افکارنیوز |
یک روانشناس گفت: نوجوانان با انجام کارهایی که والدینشان از آنان می خواهند انگیزه ندارند، اما برای دوستان خود با انگیزه عمل می‌کنند.

به گزارش افکارنیوز،

رقیه نوری پور لیاولی روانشناس و مشاور در خصوص چگونگی افزایش انگیزه در نوجوانان اظهار کرد: دلایل زیادی برای انگیزه نداشتن نوجوانان وجود دارد.

نوری پور بیان کرد: گاهی نوجوانان برای انجام کار‌هایی که والدینشان از آنان می‌خواهند، انگیزه ندارند دارند، اما برای دوستان خود با انگیزه عمل می‌کنند.

این روانشناس با بیان اینکه بعضی از رفتار‌های والدین باعث بی‌رغبتی نوجوان ان می‌شود، گفت: گاهی پدر و مادر‌ها وقتی کاری را از نوجوان خود می‌خواهند عجول و عصبی رفتار می‌کنند در نتیجه فرزند خود را دعوت به مقاومت می‌کنند.

وی اضافه کرد: گاهی نوجوانان احساس می‌کنند عشق والدینشان به آنان یک عشق مشروط است یعنی نوجوان فکر می‌کند اگر مطابق خواسته والدینش عمل کند دوستش دارند که این مسئله آسیب زننده است و نوجوانان دچار سرخوردگی و مقاومت بیشتر می‌کند.

نوری پور با تاکید بر اینکه والدین اجازه نمی‌دهند فرزندشان چیز‌هایی را که به خودش مربوط می‌شود و برایش اهمیت دارد را کشف کند، افزود: والدین به فرزند خود اجازه نمی‌دهند از شکست‌های خود درس گیرند.

این روانشناس ادامه داد: یکی از راه‌های آموزش مسئولیت پذیری به نوجوانان، بی مسئولیتی آگاهانه است به آنان اجازه دهید کاری را شروع کنند، در آن شکست بخورند، سپس با آنان همدردی نشان دهید، به آنان کمک کنید بفهمند چه اتفاقی افتاده، اشکال کار در کجاست، چه درسی از آن گرفته‌اند و در آینده چه باید بکنند که در چنین موقعیتی موفق شوند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی تصریح کرد: والدین در اکثر موارد به جای آنکه از فرزند خود بخواهند با منطق و استدلال صحیح، راه حل مسأله را پیدا کند، به فرزند خود می‌گویند چه باید بکند در حالی نوجوانان بیشتر دوست دارند برنامه‌ای را که در طراحی آن کمک کرده‌اند دنبال کنند.

نوری پور بیان کرد: لازم است والدین در عین قاطعیت، مهربان باشند و در فضایی به دور از عصبانیت و ایجاد تنش، راحت‌تر کار می‌کنند همچنین والدین مهارت حل مسئله را به فرزندان خود آموزش نمی‌دهند و می‌توان این کار را در حین ملاقات‌های خانوادگی و صحبت‌های فردی به نوجوان انتقال داد.

این روانشناس با بیان اینکه مهارت مدیریت زمان بسیار اهمیت دارد، افزود: والدین باید انجام کار‌ها و فعالیت‌های روزانه به کودکان و نوجوانان را یاد دهند همچنین وظایفی بیش از حد توان به فرزند خود واگذار نکنید و حواستان به تعداد وظایف محوله و سنگینی آن‌ها برای نوجوانتان باشد.

وی در نهایت خاطر نشان کرد: والدین بیشتر به دنبال نتایج کوتاه مدت و سریع هستند تا نتایج درازمدت و ماندنی، به عنوان مثال، نوجوان را وادار می‌کنند در همان لحظه تکالیف خود را حتی با بی دقتی و عجولانه انجام دهد به جای اینکه به او فرصت دهند پس از استراحتی کوتاه، با دقت و علاقه بیشتر به انجام کار‌ها یا تکالیف مدرسه خود بپردازد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | حمله کارشناس شبکه سه به ترانه علیدوستی و دیگر عوامل شهرزاد

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

توسعه مراکز بازپروری معتادان در دستور کار سپاه

صدا و سیماصدا و سیما15 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، سردار سرتیپ پاسدار علی فدوی در حاشیه بازدید از مرکز بازپروی و ترک اعتیاد، صیانت و اشتغال پادگان شهید زیادیان تهران با اشاره به تدابیر رو به گسترش سپاه برای مبارزه با اعتیاد در کشور گفت: اقدام‌های خوبی شده و برنامه سپاه توسعه این مراکز در سراسر کشور است. وی با تاکید بر اینکه نگاه سپاه به این قشر آسیب دیده همواره از سر عطوفت و مهربانی است، افزود: فعالیت‌های این مرکز مرحله‌ای و چرخشی و اولین مرحله آن ترک اعتیاد است که در اینجا در حال انجام است و مراحل بعدی اشتغال است تا افراد در وضع خوبی وارد فضای اشتغال شوند. وی گفت: همه افراد این مرکز در اوج عزت هستند که به دلائلی گرفتار اعتیاد شدند و اشتغال از عوامل مهم ساماندهی این شرایط است که پیگیری خواهیم کرد.
الفالف22 ساعت قبل
سیاست و قانون‌گذاری‌ در راستای افزایش سن ازدواج می‌تواند به این مسئله دامن بزند. در این صورت جوانان با گذراندن دهه سوم زندگی خود کم‌کم وارد سن تجرد قطعی می‌شوند. وقتی جمعیت به سنی برسد که دیگر در میزان تجرد کاهشی ایجاد نشود، آن سن را، سن تجرد قطعی می‌گویند. سن تجرد قطعی برای زنان در ایران ۴۰ تا ۴۴ سالگی و در مردان ۵۰ تا ۵۴ سالگی است. با قانون‌گذاری در زمینه افزایش سن ازدواج نه تنها نیازهای اساسی افراد جامعه نادیده انگاشته می‌شود بلکه می‌تواند بر روی تجرد قطعی تاثیر مستقیمی بگذارد.
ایرناایرنا1 روز قبل
زمانی که کودکی یتیم از شوق داشتن خانواده لبخند می‌زند و مادری از آزادی فرزندش اشک شوق می‌ریزد، گویی آسمان خدا ستاره باران می‌شود و شور میهمانی اشک و لبخند دو چندان می‌گردد. و اما شهید مدافع حرم هرمزگان، شهید خلیل تختی نژاد که ۱۹ رمضان سال گذشته به مقام رفیع شهادت رسید؛ او هم در این جشن معنوی سهمی داشت. **۱۵ جشن برای آزادی ۸۳ زندانی دیه و جرایم غیرعمد هرمزگانماه مبارک و پربرکت رمضان فرصتی ارزشمند برای انجام کارهای خیر از جمله کمک به آزادی زندانیان است. در مجموع ۳۰۰ جشن گلریزان در کشور برای آزادی ۸۶۴۲ زندانی دیه و جرائم غیر عمد در ماه مبارک رمضان در حال برگزاری است که سهم هرمزگان ۱۵ جشن برای آزادی ۸۳ زندانی می‌باشد. وی گفت: ۱۵ جشن گلریزان در ماه مبارک رمضان برای آزادی این زندانیان در حال برگزاری است که هم اکنون هشت جشن آن برگزار شده و امیدواریم با کمک خیران و مسوولان زمینه آزادی این افراد مهیا شود.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ سردار «حسین اشتری» در آستانه چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید «سیدعلی اندرزگو» عصر امروز به دیدار خانواده این شهید انقلاب اسلامی ایران رفت. فرمانده نیروی انتظامی درباره خصوصیات اخلاقی شهید اندرزگو گفت: شهید سیدعلی اندرزگو از دیگر شهدا جلوتر و به دلیل مطالعه بسیار دارای فهم سیاسی قوی بود. درک بموقع وظیفه، روحیه جهادی و کار اطلاعاتی و مخفیانه و ولایت پذیری و گوش به فرمان ولایت بودن از دیگر خصوصیات بارز این شهید بزرگوار است. فرمانده ناجا با بیان اینکه ما همواره خود را مدیون خون شهدا می‌دانیم و هرچه داریم به برکت خون این عزیزان است، تاکید کرد: همواره محتاج دعای خیر همه خانواده شهدا خصوصا همسران و مادران این بزرگواران بوده و هستیم. قطعا در کنار پیچیدگی‌های کار ما جز لطف خدا و عنایت امام زمان (عج) و دعای شما خانواده شهدا نمی‌تواند موفقیت را برای ما به ارمغان آورد.

نظرها

اخبار بیشتر