گرما و آتش غفلت در کمین مراتع آباده
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. حوادث
گرما و آتش غفلت در کمین مراتع آباده

گرما و آتش غفلت در کمین مراتع آباده

ایرناخبرگزاری ایرنا |
شیراز- ایرنا- دمای هوا بالا می رود، هوای گرم بر تن خشک و نیمه خشک مراتع می نشیند که با کوچکترین جرقه ای و غفلتی، مراتع آتش می گیرد و پوشش گیاهی در شعله های سرکش می سوزد.

این قصه پر غصه‌ای است که هر ساله در فصل گرما در کشور و استان فارس رخ می‌دهد؛ آتشی که حتی در مراتع شهرستان سردسیر آباده نیز رام نیست و موجب می‌شود بسیاری از مراتع در آتش بسوزد و خاکستر شود.

براساس آمارها سالانه به ‌طور میانگین حدود ۵ هزار هکتار از مراتع ایران دچار آتش‌ سوزی می‌شود که خسارت‌های جبران‌ ناپذیری به منابع طبیعی وارد می‌کند.

شمال استان فارس نیز از این بلا بی بهره نیست و هر ساله شاهد آتش سوزی در مناطق مختلف این منطقه هستیم؛ اتفاقی که شاید یکی از عوامل آن نا آگاهی مردم و آتش افکنی در مراتع باشد.

** ۱۱ مورد آتش سوزی در مراتع شهرستان آباده در سال۹۷

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان آباده در این زمینه به ایرنا گفت:۱۱مورد آتش سوزی در سال ۹۷ در مراتع شهرستان آباده گزارش شده است که نسبت به سال‌های گذشته ۷۰ درصد کاهش آتش سوزی داشتیم.

اکبر رحیمی افزود: آموزش و فرهنگ سازی جوامع محلی، نقش موثری در پیشگیری و کنترل حریف دارد و باید در این زمینه برای مردم فرهنگ سازی شود.

وسعت مراتع آباده ۷۵۰هزار هکتار است.

* مردم امکانات و تجهیزات لازم برای اطفای حریق ندارند

یک فعال محیط زیست در گفت و گو با ایرنا معتقد است که جوامع محلی به جز آموزش، نیازمند تجهیزات نیز هستند تا حضور موثری در کنترل آتش سوزی‌ها داشته باشند.

علی اکبری بیان کرد: مردم امکانات و تجهیزات لازم برای اطفای حریق را ندارند و اگر بتوانیم این تجهیزات را خریداری کنیم و در اختیار این افراد قرار دهیم کمک بسیاری به پیشگیری و جلوگیری از آتش سوزی در مراتع خواهد شد.

وی همچنین بیان کرد که از ابتدای سال جاری با کاهش تعداد دفعات آتش سوزی در جنگل‌ها در مقایسه با سال قبل مواجه بوده‌ایم و بارندگی ابتدای سال، تاثیر قابل توجهی در این کاهش داشته است.

* برای پیشگیری از آتش سوزی مراتع به مردم آموزش داده شود

فرماندار آباده نیز با بیان اینکه بیم آن می‌رود که بعد از سیل‌های اخیر بهاری با آتش سوزی‌های مهیب تابستانی در نقاط مختلف مواجه شویم، گفت: حجم عظیمی از علف‌های بلند و خشک، این قابلیت را دارند که هم به راحتی شعله ور شوند و هم آتش به سرعت گسترش یابد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار حوادث ایران

محمد اسداللهی با بیان اینکه باید به مردم آموزش‌های لازم را داد افزود: امسال باید بیش از قبل مراقب آتش هایی که در طبیعت روشن می‌شود باشیم و اگر آتشی افروختیم، بعد از اتمام کارمان، از خاموشی صد در صدی آن اطمینان حاصل کنیم چرا که ممکن است یک تکه زغال بر جا مانده از آتش، هزاران هکتار از مراتع و جنگل‌ها را به آتش بکشد.

وی بیان کرد: مسئولان اقداماتی از جمله شناسایی و رفع عوامل مختلف در گسترش آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع همچون جمع‌آوری شاخه‌های شکسته، جمع‌آوری علوفه‌های خشک و هر آنچه پتانسیل حریق را افزایش می‌دهد، در دستور کار خود قرار دهند.

* طبیعت تخریب شده با مجازات و برخوردهای سلبی برنمی‌گردد

دادستان عمومی و انقلاب آباده با بیان اینکه حریق‌های سهوی و عمدی در جنگل‌ها و مراتع با جریمه نقدی و حتی مجازات حبس همراه است، گفت: حریق‌های عمدی و سهوی که در جنگل‌ها و مراتع به وقوع می‌پیوندد با مجازات نقدی و حتی مجازات حبس همراه است؛ چرا که مصداق خسارت به اموال عمومی است و مراجع قضایی پس از تعیین مقصر، مجازات مربوطه را تعیین می‌کنند.

محمد مهدی جمالی با تاکید بر نظارت جدی بر مرتعداران اظهار کرد: مرتعداران نسبت به حفاظت از مراتع حساس باشند و این مساله را به عنوان اولویت خود قراردهند.

وی با بیان اینکه نگهداری و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست تنها بر عهده یک سازمان و دستگاه نیست بلکه به مشارکت همه جامعه نیازمند است، افزود: در کوتاه مدت امکان بازسازی و جبران منابع طبیعی وجود ندارد و هشدار کارشناسان در خصوص تخریب محیط زیست و منابع طبیعی باید جدی گرفته شود.

دادستان آباده با بیان اینکه طبیعت تخریب شده با مجازات و برخوردهای سلبی برنمی‌گردد، اظهار کرد: قوه قضاییه با تمام کسانی که به وظایف قانونی خود در این خصوص عمل نکنند برخورد جدی خواهد کرد.

۹۸۶۴/ ۱۸۷۶

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | خودکشی اجباری دانش‌آموزان برای فرار از سوختن در آتش

خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
ساعت۲۴ - درگیری خونین دو زندانی مواد مخدر در زندان قزلحصار با مرگ یکی از آنها پایان یافت. درگیری خونین دو زندانی مواد مخدر در زندان قزلحصار با مرگ یکی از آنها پایان یافت. ظهر پنجشنبه ۲ خرداد، نزاع خونینی در یکی از سلول‌های زندان قزلحصار به مأموران اعلام شد. یکی از طرفین درگیری که مردی ۳۰ ساله بود بشدت مجروح شده و تلاش کادر درمانی بی‌نتیجه ماند و او تسلیم مرگ شد. در ادامه تحقیقات مشخص شد مقتول چند سال قبل به اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و به حبس ابد محکوم شده بود، اما مدتی بعد رأی او شکسته و به ۱۵ سال حبس تبدیل شد. تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهد عامل قتل نیز چند سال قبل به اتهام حمل مواد دستگیر شده و دوران محکومیت ۲۵ ساله خود را می‌گذراند.

سقوط مرگبار بالگرد نظامی در پرو + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران22 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، یک بالگرد ارتش پرو به دلیل نقص فنی در یک منطقه عملیاتی سقوط کرد. در این حادثه دو سرباز کشته و چهار نفر دیگر زخمی شدند. بیشتر بخوانید: سقوط بالگرد ارتش آمریکا در افغانستان + فیلمانتهای پیام/لحظه سقوط هلیکوپتر + فیلم

نظرها

اخبار بیشتر