هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. سیاسی
هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند

هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
توئیتر حالا بلای جان دونالد ترامپ شده است. او در رسانه مورد علاقه‌اش با انتقاد روبرو شده است .تلاش‌هایش برای ایجاد فشار علیه ایران اثر عکس داشته است.

زهرا چنگیز: رجزخوانی‌های مجازی دونالد ترامپ اثر عکس داده وهشتگ ایران بیش از گذشته در توییتر داغ شده است. عده‌ای از آمریکایی‌ها در پاسخ به جدال‌های جنگ طلبانه‌ی ترامپ پویشی به نام نه به جنگ ایران و آمریکا را راه اندازی کردند. هشتگی که ترند شد.

تنش زایی جدید آمریکا در خاور میانه همچنان ادامه دارد اما نه تنها ایرانی‌ها که آمریکایی‌ها هم از این جدال‌ها استقبال نکرده‌اند.

توییتر بیش از گذشته میزبان توییت‌های علیه جنگ شده است. در این میان نخبگان دیپلماسی و معروف آمریکا هم نظری مخالف عقیده آقای رییس جمهور دارند.

رییس جمهوری که در نوامبر ۲۰۱۱ در توییتر خود نوشته بود: «اوباما حاضر است برای انتخاب مجدد یک جنگ با ایران به راه بیندازد.» حالا خودش در طبل جنگ کوبیده. او که حسن روحانی در روز اعلام تعلیق بخش‌هایی از فعالیت‌های ایران بر اساس ماده ۳۶ برجام رو به مردم دنیا گفت: «این آقایی که با شعار نه به جنگ و تمرکز در سیاست داخلی آمریکا از مردم با آن همه حرف و حدیث رای گرفت حالا دارد مدام تهدید می‌کند و به وعده خودش هم عمل نکرده است.»

او قرار بود از عراق و سوریه خارج شود و در مرزهای سرزمینی آمریکا تمرکز کند اما حالا به همراه بولتون و دوستان نماد جنگ طلبی در دنیا هستند. این از سیاست‌های جنگ طلبانه مقامات آمریکایی برای محبوبیت بیشتر در انتخابات پرده برداری می‌کند.

هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند - 6

ایان برمر، کارشناس سیاسی آمریکایی از جمله نخبگان پرکار و محبوب آمریکایی در واکنش به تام کاتن، سناتور جمهوری خواه که در مصاحبه‌ای بیان کرده بود: «در جنگ ایران و آمریکا، آمریکا به سرعت و تنها با دو ضربه پیروز خواهد شد.» از دو کشور عراق و افغانستان یاد کرده و در توییت خود نوشته: «افغانستان و عراق سلام می‌رسانند.»

فریاد نه به جنگ از نیویورک

دولتمردان آمریکایی در سال‌های جنگ با عراق و افغانستان تصور می‌کردند که می‌توانند در طی تنها چند ماه این دو کشور را صاحب شوند و این اتفاق هرگز محقق نشد.

برخی نخبگان و کارشناسان سیاسی نیز ابراز نگرانی کرده‌اند و با توییت‌های شان مخالفت با سیاست جنگ طلبانه آمریکا را علنی کرده‌اند. فرید زکریا از فعالان سیاسی و مجری برنامه شبانگاهی GPS در سی ان ان نیز از این قاعده مستثنی نیست. او در نخستین توییت خود درباره جنگ میان آمریکا و ایران و با انتشار مطلب تحلیلی از حرکت‌های اخیر سیستم امنیت ملی چون سفر دقیقه نودی پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا به بغداد تا افزایش نیروهای نظامی ایالت متحده در اربیل و سوریه، بیان کرد: «آمریکا در باورش قصد تحمیل جنگ به ایران را دارد.»

روز گذشته هم در توییتی، گزارشی از برنامه‌های احتمالی جان بولتون، مشاور جمهوری خواه امنیت ملی ایالات متحده آمریکا، را باز نشر کرده و از سیاست‌های التهاب‌زای بولتون انتقاد کرده و نوشته بود: «وضعیتی که رو به وخامت است.»

در این گزارش ریتوئیت شده از سوی فرید زکریا آمده بود: «بولتون که از جنگ طلبان بی بروبرگرد حزب جمهوری خواه است، به عنوان یکی از هیزم اندازان به آتش به پا شده میان دو کشور ایران و آمریکا شناخته شده است. به حدی که ترامپ هم در حرف‌های جدیدش گفته تلاش می‌کند تا سرشت جنگ طلب بولتون را ملایم کند. بولتون جنگ طلب حتی تا جایی پیش رفت که ترامپ تصمیم بر اخراج اوگرفته بود.»

در سایت خبری بخوانید: پربازدیدترین خبر های سیاسی در ایران و جهان

هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند - 14

هشدار وندی شرمن به ترامپ

وندی شرمن، معاون سیاسی وزیر امور خارجه پیشین آمریکا، هم از مخالفان بالقوه جنگ است. او با نگارش مقاله تحلیلی سیاسی خود در نیویورک تایمز با تیتر «چگونه می‌توانیم مانع جنگ با ایران شویم» موضع خود را نسبت به عقیده جان بولتون و ترامپ ابراز کرده و از رهبران اروپا خواسته که سدی جلوی سیاست‌های التهاب زای بولتون و جمهوری خواهان جنگ طلب باشند. او در مقدمه این مطلب نوشته است: «حتی اگر آمریکا به هر دلیلی ایران را وارد جنگ کند یا بر حسب تصادف این اتفاق رخ دهد، باز هم اتفاقات و تنش هایی که در خاورمیانه در حال بروز است نگران کننده‌تر و خطرناک‌تر است. در هفته‌ای که گذشت، خطوط حمل و نقل استراتژیک ایالت متحده عرب در نزدیکی تنگه هرمز مورد حمله قرار گرفت و به این ترتیب حدود ۴۰ درصد از نفت جهانی که توسط عربستان تامین می‌شود، کاملا ازبین رفت. ایجاد هر تنش و درگیری در این منطقه به شدت اقتصاد و امنیت تمام جهان را با خطر روبرو می‌کند.»

شرمن در ادامه این مقاله نوشته است: «حتی اگر ترامپ چندصد هزار سرباز را به خاورمیانه بفرستد، نه تنها برای یک جنگ با این مقیاس کافی نیست بلکه اقدامی نابخردانه نیتلقی می‌شود. چرا که طبق تجاربی که تاکنون کسب کرده‌ایم، جنگ با خاورمیانه نه تنها آمریکا را به مقاصدش نمی‌رساند بلکه بی گمان با پایان سریع نیز همراه نمی‌شود.»

هشدار ریچارد هاس به ترامپ: جنگ تهران را قوی‌تر می‌کند - 18

وزیر خارجه دولت کلینتون: جنگ ایران را قدرتمندتر می‌کند آقای ترامپ

از دیگر نخبگان و سیاستمدارانی که با ترامپ هم عقیده نیست، ریچارد هاس، وزیر سابق امور خارجه آمریکا تا سال ۲۰۰۳ و رئیس شورای روابط خارجی آمریکااست که در توییتی به مخالفت با عقیده سناتور تام کاتن پرداخته. اینکه در جنگ احتمالی نه تنها نمی‌توان ایران را به سرعت شکست داد بلکه چنین جنگی تنها قدرت ایران در منطقه را تقویت می‌کند. او نوشته: «ایران نه تنها در حوزه نظامی که در اقدامات سایبری هم قدرت دارد. جنگ سلاحی برای افزایش قیمت جهانی نفت می‌شود و خلاف آنچه ما تصور می‌کنیم جمهوری اسلامی را قوی‌تر خواهد کرد.»

عقاید مخالف جنگ از مردم عادی تا نخبگان سیاسی در حال انتشار است. کمپین نه به جنگ با ایران که در آمریکا شکل گرفته اکنون در سراسر جهان رخنه کرده است.

بسیاری از سیاستمداران پیشین آمریکا نیز با عقاید جنگ طلبانه و مسموم بولتون و ترامپ مخالفت کامل خود را اعلام کرده‌اند و خود را مسئول حفظ صلح جهانی می‌دانند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | اقدام خطرناک یک جوان به دلیل کمبود امکانات در لرستان

خبرآنلاینخبرآنلاین19 ساعت قبل
الفالف23 ساعت قبل
نماینده سابق مردم تهران در مجلس با بیان اینکه یکی از کار ویژه‌های آقای رئیسی این بود که برخی افراد قوه قضائیه که دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند. گروه سیاسی الف، ۴ خرداد ۱۳۹۸، ۱۰:۳۷ ۳۹۸۰۳۰۴۰۳۸علیرضا زاکانی نماینده سابق مردم تهران در مجلس در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در قوه قضائیه در دوران تصدی‌گری رئیس جدید این قوه اظهار داشت: قوه قضائیه اکنون اقدامات خوبی انجام می‌دهد که منشا امید است و حرف‌هایی که آقای رئیسی می‌زند و جهت‌گیری‌هایی که دنبال می‌کند بسیار مناسب است. وی با بیان اینکه یکی از کارویژه‌های ایشان این بود که برخی افراد که در قوه قضائیه دچار فساد بودند را برکنار کرد، گفت: معتقدم این برکناری کفایت نمی‌کند و اگر کسی در دوره مسئولیت دچار فساد شده باید محاکمه‌اش کنند و اتفاقا محاکمه کردن فردی که فساد آشکاری دارد و توسط آقای رئیسی کنار گذاشته شده کمک می‌کند که جهت آینده در قوه قضائیه تثبیت شود. البته همه کسانی که کنار گذاشته شده‌اند مقصودم نیست بلکه فرد یا عنصر خاصی است که کنار گذاشته شده است. زاکانی ضمن تاکید بر اینکه کسی که دو رئیس قوه را بیچاره کرده و دچار مشکل بوده و مایه بدنامی قوه قضائیه و زد و بند شده را باید کنار گذاشت، تصریح کرد: این اقدام مناسب است ولی اینکه رها کنند و محاکمه نکنند خیلی غلط است و محاکمه چنین عنصری که همه از او و اشکالاتش اطلاع دارند برای سلامت قوه قضائیه بسیار مفید وحیاتی است.
مهرمهر18 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از النهرین، یکی از رهبران ائتلاف فتح عراق به اخبار مربوط به قرارداد کلان تسلیحاتی میان بغداد و واشنگتن در ازای اجازه دادن آمریکا به بغداد برای وارد کردن گاز و فرآورده‌های نفتی از ایران و دور نگه داشتن آن از تبعات تنش احتمالی میان آمریکا و ایران، واکنش نشان داد. معین الکاظمی گفت: چنین پیشنهاد یا باج خواهی از سوی واشنگتن در قبال عراق در کار نیست به ویژه که عراق پولی ندارد و نمی‌تواند قرارداد کلان تسلیحاتی امضا کند. وی افزود: عراق در حال حاضر به سلاح آمریکایی نیازی ندارد و سلاح کافی در اختیار دارد. الکاظمی تاکید کرد: موضع عراق قوی است و می‌تواند به دیگران نه بگوید به ویژه که اگر آمریکا بخواهد قراردادی را تحت فشار بر عراق دیکته کند. این در حالی است که قبلا «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از فروش ۸٫۱ میلیارد دلار تسلیحات نظامی به کشورهای عربستان، امارات و اردن خبر داده بود.
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
برترین‌ها وارد هفتمین سال فعالیت خودش شده، فعالیتی که بدون نگاه شما حتی برای چند دقیقه هم نمی‌تواند ادامه داشته باشد، تا امروز ما را از اپلیکیشن «برترین‌ها» و یا از طریق دسکتاپ نگاه می‌کردید، حالا، اما چند ماهی هست که پیج اینستاگرامی داریم که نیاز به حمایت شما دارد از همین جا یعنی از خرداد ۹۸ می‌خواهیم در تلگرام و اینستاگرام در کنار هم باشیم. برترین‌ها وارد هفتمین سال فعالیت خودش شده، فعالیتی که بدون نگاه شما حتی برای چند دقیقه هم نمی‌تواند ادامه داشته باشد، تا امروز ما را از اپلیکیشن «برترین‌ها» و یا از طریق دسکتاپ نگاه می‌کردید، حالا، اما چند ماهی هست که پیج اینستاگرامی داریم که نیاز به حمایت شما دارد از همین جا یعنی از خرداد ۹۸ می‌خواهیم در تلگرام و اینستاگرام در کنار هم باشیم، به عبارت ساده‌تر یک کانال تلگرامی و یک پیج اینستاگرامی داریم به آدرس‌های زیر:

نظرها

اخبار بیشتر