آغاز اجرای برنامه‌ ۵ ساله احیای جنگل‌های زاگرس
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. اجتماعی

آغاز اجرای برنامه‌ ۵ ساله احیای جنگل‌های زاگرس

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
آغاز اجرای برنامه‌ ۵ ساله احیای جنگل‌های زاگرس - 0

دبیر ستاد ملی زاگرس با اشاره به تدوین و اجرای برنامه‌ای پنج ساله برای حفاظت و مقابله با خشکیدگی جنگل‌های زاگرس گفت: توسعه عملیات آبخیزداری، افزایش رطوبت خاک، کاداستر اراضی، پیشگیری از آفات و امراض و آتش‌سوزی در اولویت این برنامه هستند.

فریبرز غیبی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه وسعت جنگل‌های زاگرس بین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار تا ۶ میلیون هکتار است، اظهار کرد: جنگل‌ زاگرس یکی از نقاط حیاتی و معدن آب در کشور است و بر اساس آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار از وسعت این جنگل‌ها دارای آلودگی و خشکیدگی است.

وی با اشاره به برنامه بوم‌سازگان زاگرس که سال گذشته تدوین و از ابتدای امسال اجرا شده است، تصریح کرد: بر اساس مطالعات انجام شده بیش از ۷۰ عامل در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس موثر است که کاهش رطوبت خاک و افزایش دما مهمترین آن‌هاست همچنین این دو عامل سبب طغیان آفات و امراض در جنگل‌ها می‌شود.

دبیر ستاد ملی زاگرس ادامه داد: اهمیت زاگرس در محیط زیست و زندگی عشایری کشور از یک سو و از سوی دیگر سیل‌های اخیر لرستان و خوزستان که متاثر از بالادست بود، سبب شد که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دید ویژه‌ای نسبت به زاگرس داشته باشد و توسعه پوشش گیاهی و عمیات آبخیزداری در این منطقه را در اولویت خود قرار دهد.

غیبی با بیان اینکه سال گذشته ۲۵ هزار هکتار عملیات جنگل‌کاری و توسعه جنگل در کشور داشتیم که ۲۰ هزار هکتار از آن فقط در جنگل‌های زاگرس بود، گفت: امسال نیز قرار است که بر اساس برنامه بوم‌سازگان زاگرس بیش از ۵۰ هزار هکتار جنگل‌کاری و عملیات احیا و غنی سازی جنگل در زاگرس داشته باشیم.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان | اخبار حوادث چند روز اخیر

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال با اشاره به اینکه در ستاد ملی زاگرس، پتانسیل‌ها و ضعف‌های زاگرس مشخص شد، اظهار کرد: بر اساس همین پتانسیل‌ها و ضعف‌ها ۲۰ پروژه در برنامه بوم سازگان زاگرس تعریف شد که از جمله آن‌ می‌توان به توسعه اراضی جنگلی، پیشگیری از حریق، مقابله با آفات و امراض و تهیه نقشه کاداستر اشاره کرد.

به گفته دبیر ستاد ملی زاگرس در حال حاضر بیش از ۴ میلیون هکتار اراضی جنگلی در کشور داریم که قرار است بر اساس این برنامه، پوشش گیاهی این اراضی جنگلی را بین یک تا پنج درصد افزایش دهیم.

غیبی با بیان اینکه هدف سازمان جنگل‌ها مقابله با خشکیدگی جنگل‌های زاگرس است، تصریح کرد: افزایش رطوبت خاک از طریق عملیات آبخیزداری، جنگل‌کاری و احیا و پاکسازی جنگل‌ها در دستور کار استان‌های زاگرس قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه اقداماتی همچون افزایش رطوبت خاک، کاداستر اراضی، پیشگیری از آفات و امراض و آتش‌سوزی با کمک جوامع محلی صورت می‌گیرد، گفت: بر اساس برنامه بوم‌سازگان زاگرس مدیریت واحدی در جنگل‌های زاگرس خواهیم داشت تا بتوانیم تاثیر عوامل انسانی و طبیعی بر خشکیدگی جنگل‌های زاگرس را به حداقل برسانیم.

دیبر ستاد ملی زاگرس در پایان با بیان اینکه بوم‌سازگان زاگرس برنامه‌ پنج ساله‌ای است که امسال اولین سال اجرای آن است، اظهار کرد: اعتبار سال اول این برنامه از محل صندوق توسعه ملی تامین شده است و امیدواریم که در سال‌های بعد نیز مشکلی برای تامین اعتبار این برنامه نداشته باشیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | سوتی همسر کیمیا علیزاده روی آنتن زنده تلویزیون!!

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
انتخابانتخاب23 ساعت قبل
رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح از افزایش حقوق سربازان در سال جاری و لحاظ شدن این افزایش حقوق از اردیبهشت خبر داد. سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با فارس، درخصوص حقوق سربازان در سال جاری اظهار داشت: حقوق سربازان نیز مانند کارکنان دولت افزایش یافته است. رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح با بیان این مطلب که ضریب حقوقی سربازان ۲۱-۲۰ شده است، اعلام کرد: امسال ۱۸ درصد به حقوق سربازان افزوده و این افزایش در حقوق اردیبهشت ماه لحاظ شده است. وی در خصوص سربازان متاهل گفت: حق عائله‌مندی سربازان متاهل مثل کارمندان دولت است‌ که حدود ۱۷۱ هزار تومان حق همسر و مبلغ ۴۵۵۰۰ تومان به ازای هر فرزند به سربازان متاهل پرداخت می‌شود. این مقام ارشد ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: حقوق سربازان متاهل تحت پوشش کمیته امداد از مرز یک میلیون تومان گذشت.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
شهرداری منطقه یکتحویل خانه «نیمایوشیج» به شهرداری تهران تا ۱۰ خردادشهرداری منطقه ۲۰منطقه ۲۰ قطب گردشگری مذهبی، ورزشی و تفریحی تهران می‌شودشهرداری منطقه ۲۱ارزیابی ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های منطقه ۲۱ شهرداری تهراندر آستانه فصل تابستان و آغاز ایام تعطیلی مدارس، ایمنی زمین بازی کودکان در بوستان‌های محلی و شاخص منطقه ۲۱ با هدف تامین امنیت کودکان و رعایت شاخص‌های ایمنی ارزیابی شد. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۲۱، زهرا میرزایی پور رئیس اداره ایمنی یا HSE این منطقه با بیان اینکه زمین‌های بازی در بوستان‌ها از مهمترین جاذبه‌های فضای شهری برای کودکان بوده و حصول اطمینان از ایمن بودن این اماکن اهمیت ویژه‌ای دارد، گفت: ایمنی مفهومی پیچیده است که می‌تواند حیطه‌های متنوعی را دربرگیرد و محدود به محیط‌های صنعتی نبوده بلکه محیط‌های عمومی و فضا‌های شهری را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد. وی افزود: از آنجا که بیش از نیمی از اتفاقات و آسیب دیدگی‌های کودکان در زمین‌های بازی ناشی از سقوط و زمین خوردگی است، رعایت موارد ایمنی نظیر؛ استفاده از سطوح حفاظتی و نرده‌های مناسب در سطح زیرین و اطراف زمین بازی، ایمن سازی وسایل بازی و … می‌تواند در کاهش این قبیل حوادث تاثیر بسزایی داشته باشد. میرزایی پور در ادامه تاکید کرد: اداره HSE منطقه ۲۱ با توجه به «شروع فصل تابستان و افزایش مراجعه شهروندان و خانواده‌ها به بوستان‌ها و اماکن تفریحی»؛ و با هدف حفظ آسایش و امنیت خاطر آنان به منظور پیشگیری از بروز حوادث احتمالی، نسبت به بازدید و بررسی وسایل و تجهیزات بازی در زمین‌های بازی کودکان سطح این منطقه اقدام ویژه نظارتی خود را آغاز کرده است. در این بازدید‌های سراسری، «ایمنی پایه چراغ‌های موجود در بوستان‌ها، ایمنی تاب و سرسره‌ها، سالم بودن کفپوش و وسایل بازی کودکان و همچنین وضعیت اتش نشانی در بوستان‌ها» از اولویت‌های مدنظر بازرسین بوده است.

مرگ ۲ کودک در سیل شهرستان میبد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران21 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، روز گذشته (۳۱ اردیبهشت)، بارندگی شدید و وقوع سیل در شهرستان میبد به گرفتار شدن یک خودروی سواری در آب منجر شد. سرنشینان خودرو یک خانواده بودند و پدر خانواده در این حادثه نجات یافت، اما متاسفانه دو فرزند ۱۲ ساله و ۶ ساله‌اش، جان خود را از دست دادند. انتهای پیام/
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، متن نامه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی به مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به این شرح است: " به این وسیله مراتب سپاس خود را از تلاش و زحمات ارزشمند و صادقانه جنابعالی و مجموعه وزارت کشور و شهرداری‌ها در طرح نوروزی سال ۱۳۹۸ که کاهش قابل ملاحظه در آمار تصادفات و کشته شدگان رانندگی را در پی داشت، تقدیم می‌دارم. امیدوارم با تلاش مستمر، موجبات توسعه و ارتقاء خدمات رسانی و ارتقای ایمنی را برای مردم عزیز کشورمان به ارمغان آورید. از درگاه خداوند متعال، توفیق روزافزون شما را خواستارم. "
همشهریهمشهری20 ساعت قبل
به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران، سید سعید راد با اشاره به تلاش‌های سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار در جهت کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری با استفاده از ظرفیت داخلی مجموعه افزود: تلاش کردیم تا هیچ کاری بدون ترک تشریفات انجام نشود و همه قراردادهای سازمان در سامانه شفافیت شهرداری تهران ثبت شود. او با تاکید بر مدیریت هزینه‌ها در شرایط اقتصادی موجود و ضرورت حذف تشریفات زائد گفت: مدیریت هزینه‌ها موجب شد تا هزینه‌های سازمان در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ با وجود افزایش قابل توجه هزینه‌ها و نرخ قابل ملاحظه تورم، تنها ۲ درصد رشد داشته باشد. راد، رعایت حقوق شهروندان و «مشتری مداری» را مهم‌ترین اولویت سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار دانست و اظهار کرد: برای تحقق این هدف، سه اصل «کیفیت مطلوب»، «قیمت مناسب» و «تنوع محصول» باید با جدیت در تمامی میادین و بازارها دنبال شود و مدیران میادین باید با جدیت بیشتری بر امور نظارت نمایند. او به اهمیت و ضرورت تعامل سازنده و همکاری بیشتر با رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: هدفی که رسانه‌ها دنبال می‌کنند، خدمت‌رسانی بهتر و بیشتر ما به مردم است که هدف سازمان مدیریت میادین میوه و تره‌بار نیز همین است، بنابراین ما رسانه‌ها را در راه رسیدن به این هدف مشترک، دوست و همکار خود می‌دانیم. مدیرعامل سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران در پایان با تاکید بر این‌که رضایت شهروندان موجب دلگرمی در کار و ادامه راه می‌شود، خاطرنشان کرد: برای خدمت‌رسانی به شهروندان و عرضه کالاهای تنظیم بازار، همواره در کنار دولت بوده و هستیم و تلاش می‌کنیم در این راه از همه امکانات موجود در ۲۴۶ میدان و بازار خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر