روابط عمومی‌ها و عنصر جدید شهروند مجازی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
روابط عمومی‌ها و عنصر جدید شهروند مجازی

روابط عمومی‌ها و عنصر جدید شهروند مجازی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
قزوین - ایرنا - پیشرفت و توسعه روزافزون فناوری های نوین ارتباطی، شکل گیری فضای مجازی و انفجار اطلاعات در شبکه های اجتماعی عملا روابط عمومی ها را با مخاطب جدیدی به نام شهروند مجازی رو به رو ساخته است.

به گزارش ایرنا، توسعه روز افزون ابزارها و امکانات ارتباطاتی در عصر حاضر، پدیده‌های جدیدی از قبیل گفت و گوهای برخط، ارتباطات اینترنتی، تریبون‌های آزاد مجازی، کنفرانس‌های خبری برخط، نشریات الکترونیکی و حتی شبکه‌های اجتماعی را تعریف کرده که بیانگر نوسازی و دگرگونی در عرصه ارتباطی هستند.

مدیران روابط عمومی‌ها که همواره به عنوان حلقه موثر در پیوند بین موسسات و سازمان‌ها با توده‌های اجتماعی فعالیت داشته‌اند، اکنون در فضای نوین ارتباطی باید با به کارگیری فناوری‌های نوین و دیجیتال برای برقراری ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر با جامعه تلاش کنند.

امروزه شهروند مجازی به عنوان مخاطب جدید روابط عمومی‌ها شناخته می‌شود که باید برای پاسخگویی به هر درخواست و مطالبه خاص آنان در تمام طبقات اجتماعی اقدام نمایند.

در همین راستا به مناسبت ۲۷ اردیبهشت روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی چندتن از مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به تحولات ارتباطی در عصر حاضر و پدیده شهروند مجازی پرداخته‌اند.

**عصر شهروند مجازی، نیازمند ارتباط چندسویه میان مدیران و مردم است

عضو شورای مرکزی هماهنگی روابط عمومی‌های آموزش عالی کشور به خبرنگار ایرنا گفت: اساسا روابط عمومی هر سازمان به لحاظ جایگاهی که دارد، بیشترین ارتباط را با بخش افکار عمومی جامعه برقرار می‌کند و به همین ترتیب این افراد با تنوع سلایق و تقاضا در اجتماع رو به رو هستند.

حمید ساوه افزود: روابط عمومی نه تنها پیوند دهنده مدیریت کلان یک سازمان با عوامل درون و برون سازمانی است، بلکه به عنوان حلقه ارتباطی بین نگاه مدیریتی و همچنین مطالبات اجتماعی نقش آفرینی می‌کند.

وی تاکید کرد: شنیدن صدای مردم و آگاهی از مطالبات مخاطبان یک دستگاه از مهمترین وظایف هر روابط عمومی در جامعه به حساب می‌آید که لازمه تکمیل این فرآیند، تسهیل و تسریع در پاسخگویی به مطالبات بوده و باید در راستای متقاعد کردن مخاطبان گام برداشت.

ساوه با بیان اینکه جایگاه روابط عمومی در چارت سازمانی بعد از مدیریت قرار دارد، اظهار داشت: روابط عمومی باید پا به عرصه میدان گذاشته و با استفاده از یک شیوه اقناعی و با مدیریت صحیح اطلاعات به ایجاد احساس اطمینان در بین مردم اقدام کند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) بیان کرد: در عصر حاضر که توسعه روز افزون رسانه‌ها در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به انفجار اطلاعات منجر شده است، روابط عمومی باید برنامه‌ای مستمر و اثرگذار مطابق با شرایط امروزی تعریف کند تا رسالت اطلاع رسانی همواره به بهترین نحو ممکن محقق شود.

ساوه به مخاطب مجازی و حقیقی اشاره کرد و گفت: تا یک دهه قبل اساسا مدیران روابط عمومی با مخاطبان حقیقی در ارتباط بودند، اما اکنون به واسطه افزایش رسانه‌های مجازی با مخاطبان مجازی مواجه هستند و باید همواره برای تطبیق بیشتر خود با این شرایط تلاش کنند.

وی به خوراک دهی مناسب با هر یک از مخاطبان مجازی و حقیقی اشاره کرد و گفت: برای تحقق این مهم باید با دسته بندی مطالبات از منظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، شیوه‌ها و سازوکارهای متناسبی را تعریف نمود.

ساوه خاطرنشان کرد: در جامعه‌ای که شهروندان آن به صورت مجازی فعالیت می‌کنند، روابط عمومی‌ها باید شیوه سنتی را کنار گذاشته و منتظر مراجعه کننده نباشند بلکه با شناسایی نقاط و مسیرهایی ارتباطی و اطلاع رسانی برای انتقال پیام اقدام کنند.

عضو شورای مرکزی هماهنگی روابط عمومی‌های آموزش عالی کشور یادآور شد: در عصر حاضر باید یک ارتباط چندسویه بین روابط عمومی‌ها و شهروندان برقرار شود و در کمترین زمان ممکن، نسبت به کنش‌های صورت گرفته، واکنش‌های مناسبی اتخاذ گردد.

** هر شهروند، یک روابط عمومی در دوره جدید

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری قزوین در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: لازمه بحث در مورد مفهوم 'چشم‌انداز روابط عمومی' داشتن شناخت صحیح از روابط عمومی است و هنگامی که دنیای روابط عمومی و تغییرات تاثیرگذار در این حیطه را بشناسیم بدون شک به ترسیم چشم‌انداز قابل قبولی دست خواهیم یافت.

عادله مهرابی افزود: اکنون زمان آن فرا رسیده که تغییرات به وجود آمده در دنیای بزرگ روابط عمومی را درک کرده و از آن به عنوان اهرمی رو به جلو استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه عصر امروز، عصر ارتباطات برخط است، اظهار داشت: امروزه برقراری ارتباطات از رایانه‌های اداری یا شخصی به گوشی‌های موبایل و مخاطبان عام مهاجرت کرده است و در واقع چشم انداز روابط عمومی همواره دستخوش تحولات نوین است.

مهرابی بهترین چشم‌انداز برای روابط عمومی‌ها را بر پایه تعامل و اشتراک گذاری عمومی دانست و توضیح داد: با اندکی رصد و تمرکز در رفتارهای اجتماعی شهروندان درمی‌یابیم که روابط عمومی با گسترش راه‌های ارتباطی مانند تلفن همراه و … در زندگی شخصی شهروندان نیز رخنه کرده و هر یک از آنها می‌توانند جزو ارکان روابط عمومی محسوب شوند.

مدیر روابط عمومی شهرداری قزوین با بیان اینکه اعتقاد و اهتمام مدیران هر سازمانی در دستیابی به اهداف تعریف شده از شهروندان مجازی اهمیت بسزایی دارد، افزود: با توجه به تغییر سبک زندگی‌ها و تبدیل هر یک از شهروندان به عناصر روابط عمومی سیار، باید رویکرد مدیران روابط عمومی‌ها با تکیه بر 'روابط عمومی مردم محور' باشد.

در خبری بخوانید: اخبار کوتاه اجتماعی در ایران و جهان

وی بیان کرد: مدیران روابط عمومی می‌توانند به شهروندان احساس عضویت در یک خانواده‌ مشترک و بزرگ را القا کرده و در توسعه فعالیت‌های خود، برای تقویت دامنه‌ اطلاع‌رسانی، افزایش اثرگذاری و انتقال احساس هم خانواده بودن تلاش کنند.

مهرابی به رعایت اصول بنیادین روابط عمومی پرداخت و گفت: مسلما روابط عمومی بر محور تفکر و مشارکت مداری استوار است تا بتواند اثربخشی خود را در طول و عرض سازمان هویدا کند و ضمن انطباق با تحولات، عهده دار پاسخگویی به افکار عمومی باشد.

این مسئول روابط عمومی به تقویت جایگاه روابط عمومی در چارت سازمانی تاکید کرد و گفت: تعریف جایگاه روابط عمومی دقت نظر بسیار بالایی می‌خواهد چون اصل اول موفقیت روابط عمومی‌ها این است که خاستگاه این رکن، در ساختار سازمانی درست تعریف شود.

وی گفت: بدون تعریف درست و مناسب جایگاه روابط عمومی‌ها، وظایف مدیران سازمان نیز به درستی انجام نخواهد شد.

مهرابی خاطرنشان کرد: اگر در تعیین جایگاه روابط عمومی کم دقتی صورت گیرد و این رکن در رویه عملکرد خود از اختیارات و آزادی عمل کافی برخوردار نباشد نمی‌توان به موفقیت آن امید داشت.

** ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین برای پیوند مردم و سازمان‌ها

مسئول روابط عمومی شرکت مخابرات استان قزوین به خبرنگار ایرنا گفت: روابط عمومی‌ها در هر مقطعی برای پیشبرد اهداف سازمانی از امکانات و ابزارهای موثر و مورد نیاز استفاده کرده‌اند و امروزه فناوری‌های نوین ماهیت فعالیت‌های آنان را دگرگون ساخته است.

فریدالدین ایوبی افزود: روابط عمومی هایی موفق هستند که بتوانند فناوری‌های روز دنیا را به سرعت در اختیار گرفته و خود را با شرایط زمان تطبیق دهند؛ چون حرکت هدفمند این فناوری‌ها در توسعه روزافزون جوامع و استفاده اقشار مختلف مردم از آنها امری اجتناب ناپذیر است.

وی به ایجاد روابط عمومی الکترونیک در عصر حاضر اشاره کرد و گفت: فناوری‌های نوین به روابط عمومی‌ها قدرت می‌دهد که ارتباطات روزآمدی داشته باشند و مطابق سلایق مردم جامعه حرکت کنند.

این مسئول، استفاده از فناوری‌های نوین را عامل اصلی موفقیت در حوزه ارتباطات دانست و گفت: می‌توان با استفاده از تجهیزات روز دنیا با هزینه کمتر طیف عظیمی از مردم را همراه کرد و بدیهی است که بدون استفاده از این فناوری‌ها هرگونه اقدامی برای ارتباط گرفتن منجر به شکست خواهد بود.

ایوبی به ارتباط ۲ سویه بین سازمان‌ها و مردم تاکید کرد و گفت: امروزه هر فردی با استفاده از فضای مجازی صاحب رسانه است و مدیران روابط عمومی‌ها باید بکوشند تا با بهره گیری از متخصصان فن به بهترین نحو از این ابزار در راستای اقناع، پاسخگویی و شفافیت سازمان خود گام بردارند.

مسئول روابط عمومی شرکت مخابرات استان قزوین خاطرنشان کرد: امروزه فضای مجازی شرایطی را پیش آورده که شایعات و مطالب نادرست به سرعت منتشر می‌شود و هرگونه درنگ در خصوص انتشار وقایع، حقایق را به شکل وارونه به جامعه تزریق می‌کند.

وی گفت: باید با شناخت و آگاهی و تحرک بیشتر در این بستر زمینه نشر هرگونه مطالب غیر واقعی را از میان برداشت.

ایوبی اصلی‌ترین وظیفه هر روابط عمومی را شفافیت، پاسخگویی و صداقت در رفتار و گفتار عنوان کرد و یادآور شد: رسالت روابط عمومی ایجاب می‌کند که با تخصص و کارایی و استفاده از همه ابزارهای مورد نیاز برای تسهیل‌گری ارتباط بین جامعه و سازمان اقدام کرد تا ضمن رضایتمندی شهروندان از گسست ارتباط مردم و سازمان به نحو شایسته جلوگیری به عمل آید.

** ارتباط در جهانی مسطح و بدون مرز، پدیده عصر حاضر

رییس روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل تامین اجتماعی استان قزوین نیز در این باره گفت: امروزه فضای مجازی در امر ارتباطات بسیار فراتر از امکانات مادی پیش رفته و این آهنگ رشد و توسعه موجب می‌شود تا مدیران روابط عمومی همگام با آن تدابیری مناسب اتخاذ کنند.

مهری آشوری افزود: مدیران روابط عمومی باید با تجهیز به کلیه وسایل ارتباطی و تعاملی در راستای ارتباط ۲ سویه با مخاطبان خود اقدام کنند و ارتباطاتی سریع و آسان را فراهم سازند.

وی با بیان اینکه در راستای نوسازی کارکرد روابط عمومی‌ها باید گام‌های بلندی برداشته شود، اظهار داشت: مدیران روابط عمومی باید آگاه باشند که دیگر با دهکده جهانی روبه رو نیستند، بلکه با جهانی مسطح مواجه‌اند که دیگر هیچ حد و مرزی برای تبادل اطلاعات سازمانی ندارد و همه چیز در کسری از ثانیه سلسله کنش‌ها و واکنش‌های جدیدی را ایجاد می‌کند.

آشوری به جلب رضایت مخاطبان و شهروندان تاکید کرد و گفت: اطلاع رسانی گسترده در عصر کنونی از طریق رسانه‌های گروهی، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بهترین راهکار در مسیر کاهش مراجعات مردمی به دستگاه‌های اجرایی و کسب رضایت مخاطبان است.

رییس روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل تامین اجتماعی استان قزوین یادآور شد: یک روابط عمومی موفق در عصر حاضر باید حداکثر بهره مندی را از طریق ارتباط با اصحاب رسانه داشته باشد تا بتواند انتقال پیام را از سوی سازمان خویش به شهروندان به بهترین شیوه انجام دهد.

۹۹۲۵* ۶۱۰۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

حضور میهمانان رنگی در پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ پروانه‌ها این حشرات زیبا و دوست‌داشتنی آسیبی بر انسان و گیاهان نمی‌رنند و با افزایش دما به‌تدریج شهر را ترک می‌کنند. عمر این پروانه‌ها بین ۱ تا ۲ ماه است و اگر بارش‌ها همچون فصل بهار ادامه داشته باشند در تابستان نیز شاهد حضور پروانه‌ها در شهر خواهیم بود.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به سیلابی شدن ناگهانی رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای هشدار داد و به هموطنان توصیه کرد که از اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها طی سه روز آینده خودداری کنند. به گزارش ایسنا در اطلاعیه سازمان هواشناسی آمده است: طی فردا و پس فردا (۶ و ۷ خرداد) به سبب بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت، احتمال وقوع تگرگ و سیلابی شدن ناگهانی و موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها به ویژه در مناطق کوهپایه‌ای وجود دارد. فردا (۶ خرداد) نیز احتمال تگرگ و سیلابی شدن مسیل‌ها در نیمه شرقی تهران، سمنان، نیمه شرقی مازندران، گلستان، ارتفاعات فارس، اصفهان، شرق کهگیلویه و بویر احمد، شرق چهار محال و بختیاری، نیمه غربی یزد، جنوب غرب کرمان، شمال هرمزگان و از اواخر وقت در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی وجود دارد. همچنین سازمان هواشناسی در اطلاعیه خود تاکید کرده است که طی روز سه‌شنبه (۷ خرداد) در ارتفاعات شمال شرق تهران، نیمه شرقی مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، سمنان، نیمه غربی یزد، نیمه غربی کرمان، شمال هرمزگان و شمال آذربایجان شرقی رگبار باران و احتمال سیلابی شدن ناگهانی و موقتی رودخانه‌ها و مسیل‌ها پیش‌بینی می‌شود. سازمان هواشناسی در پایان اطلاعیه خود به هموطنان توصیه کرده است که از اسکان در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند همچنین به سازمان‌های مسئول توصیه می‌شود که تمهیدات لازم جهت کاهش خسارات احتمالی را به عمل آورند.
نامه‌نیورنامه‌نیور14 ساعت قبل
به گزارش نامه نیوز، سرهنگ جلیل موقوفه‌ای با اعلام خبر تعقیب و گریز یک ساعته پلیس با سارقان، درباره جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود ساعت ۴ صبح امروز (۵ خرداد ۹۸) مأموران کلانتری ۱۴۷ گلبرگ در حال گشت‌زنی در خیابان ثانی با سه سرنشین یک دستگاه خودروی پراید مواجه شدند. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ ادامه داد: یکی از سرنشینان پراید در حال باز کردن در خودروی پراید پارک شده در خیابان بود که با دیدن مأموران سوار بر پراید مشکی رنگ شده و به همراه دو سرنشین دیگر متواری شدند. وی تصریح کرد: مأموران انتظامی نیز به سرعت مشغول تعقیب خودروی مذکور شده و در بررسی پلاک خودروی پراید مشخص شد، این خودرو در تاریخ ۳ خرداد به سرقت رفته است. جانشین پلیس پیشگیری تهران بزرگ افزود: مأموران نیز با پای پیاده برای بازداشت سه سارق وارد عمل شده و برای زمین‌گیر کردن آنها اقدام به تیراندازی کردند که دو نفر از سارقان در جریان دستگیری زخمی شده و به بیمارستان انتقال یافتند اما یکی از آنها جان خود را از دست داد. موقوفه‌ای با اشاره به اعتراف سارق سوم به سرقتهای متعدد، یادآور شد: تحقیقات درباره این پرونده ادامه دارد.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
مداح توهین‌کننده به مقدسات اهل سنت به دادستانی تهران احضار شد. خبرگزاری تسنیم: پس از پخش اظهارات توهین‌آمیز یک مداح از شبکه ۵ سیما، با وجود عذرخواهی این مداح و عوامل این شبکه، مرجع قضایی صبح امروز از احضار و بازداشت این مداح خبر داد. در حال حاضر تحقیقات و بازجویی از این مداح در حال انجام است.

نظرها

اخبار بیشتر