سبک زندگی سالم، راهکار کاهش زوال عقل
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. سلامت

سبک زندگی سالم، راهکار کاهش زوال عقل

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود دستورالعمل های جدیدی را برای کاهش ریسک زوال عقل توصیه کرد.

خبرگزاری مهر: سازمان بهداشت جهانی در گزارش اخیر خود دستورالعمل‌های جدیدی را برای کاهش ریسک زوال عقل توصیه کرد.

طبق گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی، سبک زندگی سالم شامل ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل، اجتناب از استعمال سیگار، پرهیز از مصرف مشروبات الکلی و کنترل وزن، و تمارین شناختی برای افراد مسن و مشارکت اجتماعی به کاهش ریسک زوال عقل کمک می‌کند.

سبک زندگی سالم، راهکار کاهش زوال عقل - 3

همچنین سازمان بهداشت جهانی بر کنترل درست شاخص‌های سلامت با افزایش سن نظیر اضافه وزن و چاقی در میانسالی، فشارخون بالا، دیابت، چربی خون، افسردگی و کاهش شنوایی تاکید دارد.

زوال عقل بیماری ناشی از زوال عملکرد شناختی است که بر حافظه، تفکر، جهت یابی، درک مطلب، محاسبات، توانایی یادگیری، و زبان تأثیر می‌گذارد. زوال عقل ناشی از انواع بیماری‌ها و آسیب‌های تأثیرگذار بر مغز نظیر آلزایمر یا سکته مغزی است.

در وبسایت خبری بخوانید: تازه های پزشکی و سلامت

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، زوال عقل به سرعت در جمعیت جهان رو به افزایش است. حدود ۵۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به زوال عقل هستند که حدود ۶۰ درصد آنها در کشورهای کم درآمد و دارای درآمد متوسط زندگی می‌کنند.

پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ جمعیت مبتلا به زوال عقل به ۸۲ میلیون نفر و تا سال ۲۰۵۰ به ۱۵۲ میلیون نفر برسد.

باوجودیکه افزایش سن فاکتور پرخطر شناخته شده در زوال شناختی است، اما زوال عقل پیامد طبیعی یا غیرقابل اجتناب افزایش سن نیست و با تغییر در سبک زندگی می‌توان از آن پیشگیری کرد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا22 ساعت قبل
برنج قهوه‌ای می‌تواند حاوی پروتئین، فیبر و کربوهیدرات بیشتری نسبت به برنج سفید باشد، اما چربی بیشتری نسبت به برنج سفید دارد. برنج سفید همان برنج قهوه‌ای است که سبوس و جوانه را از آن حذف کرده‌اند. در نتیجه، برنج سفید دارای مقدار کمتری از آنتی اکسیدان‌ها، ویتامین B، مواد معدنی، چربی‌ها، فیبر و پروتئین نسبت به برنج قهوه‌ای است. برنج سفید دارای اسید فولیک بیشتری نسبت به برنج قهوه‌ای است و برای زنان باردار توصیه می‌شود. به طور کلی، برنج قهوه‌ای انتخابی سالم‌تر از برنج سفید است.
افتصادنیوزافتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سلامت نیوز، کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند آپنه انسدادی خواب می‌تواند زمینه ساز خطر ابتلا به سرطان دربانوان شود. دانشمندان پیوندی قوی بین رشد تومور‌ها و بروز وضعیت خروپف در زمان خواب در بانوان پیدا کرده‌اند. ابتلای میلیون‌ها نفر در جهان به آپنه انسدادیبنا بر آمار‌های جهانی میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا دچارمشکل آپنه انسدادی هستند که در اثر آن دچار خروپف می‌شوند. فردی که در زمان خواب دچار مشکل خروپف شود پس از بیدارشدن از خواب دچارحالت‌هایی، چون خستگی، سرگیجه، کاهش تمرکز و سردرد صبحگاهی می‌شود. یک مطالعه نشان داده است افراد دچار مشکل خروپف ۱۲ برابر بیش از دیگران دچار تصادف‌های رانندگی می‌شوند.
قدس آنلاینقدس آنلاین19 ساعت قبل
فردا یکشنبه صدها مورد مشابه «تظاهرات علیه شرکت مونسانتو» در سراسر جهان برگزار خواهد شد. به گزارش خبرنگار اقتصادی قدس آنلاین، انتظار می‌رود، روز یکشنبه (فردا) صدها مورد «تظاهرات علیه شرکت مونسانتو» در سراسر جهان برگزار شود. در سال ۱۹۷۴ مونسانتو محصول خودش تحت عنوان «راندآپ» را در بازار عرضه کرد. شاکیان معتقند که شرکت مونسانتو به آن‌ها درباره خطر ابتلا به سرطان محصولات علف‌کش خود هشدار نداده است اما در مقابل وکلای مونسانتو می‌گویند محصولات علف‌کش بی خطر هستند و پرونده‌های تشکیل شده علیه این کمپانی بر اساس اطلاعات «بی‌ارزش و فریبکارانه» است. علی رغم نگرانی در مورد علف‌کش این شرکت، تقاضا برای محصولات ژنتیکی تغییریافته، به منظور کمک به تغذیه جمعیت جهانی که سریعا در حال رشد است، رو به افزایش است.

نظرها

اخبار بیشتر