هجوم ناجوانمردانه به حریم رودخانه‌های همدان؛ رودخانه‌خواری به دیار هگمتانه رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. حوادث
هجوم ناجوانمردانه به حریم رودخانه‌های همدان؛ رودخانه‌خواری به دیار هگمتانه رسید

هجوم ناجوانمردانه به حریم رودخانه‌های همدان؛ رودخانه‌خواری به دیار هگمتانه رسید

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
مسئولان همدان معتقدند در مدت یکماه اول امسال۱۰۳ مورد تصرف‌غیر‌قانونی حریم رودخانه در استان همدان شناسایی شده است. تصرف غیر‌قانونی که در دنیای امروز به رودخانه‌خواری معروف شده و عامل مهمی در کاهش عرض آبروی رود و وقوع سیل دارد.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان، بهار امسال استان همدان و شهر همدان بعد از تند بارش‌ها، تجربه سیلاب را داشت و برخی از مناطق شهری و روستایی استان همدان را آب فرا‌گرفت و حتی هشدار تخیله برای برخی شهر‌ها و یا روستا‌ها هم صادر شد.

در حوادث سیلاب اخیر استان همدان هم ۱۰ نفر هم کشته شدند. تند‌بارشی که می‌توانست به جای رنج و زحمت برای مردم ایران و استان همدان؛ به قول سعدی به فرش زبردی در طبیعت تبدیل شود و خوراک دام و خوشه‌های طلایی گندم نوید بخش‌آن باشد که نشد. بهر‌ه‌ای که از دست رفت تا شاید مردم و مسئولان با تدبیر‌های بعدی خود دیگر سیلاب را قهر طبیعت که مزیت آن بدانند و بهره‌ حداکثری از آن ببرند اما چرا سیلاب رخ می‌دهد.

رودخانه خواران؛ تصرف‌کنندگان حریم رودخانه‌ها

رودخانه‌خواری عبارت غریبی نیست؛ در دنیای امروز سوء‌استفاد‌ه کنندگان اموال عمومی از تصرف غیر‌قانونی کوه، دشت، مزارع و باغ‌ها که نمی‌گذرند هیچ؛ حتی به تصرف فضا و حریم رودخانه هم روی آورده‌اند تا فضای ییلاقی بسازند یا وسعت منافع زراعت و باغبانی خود را افزایش دهند.

نتیجه هجوم ناجوانمردانه به حریم رودخانه‌ها، بلند‌ای فریاد طبیعت است که در خروش سیلاب نمایان ‌می‌شود؛ سیلابی که فریاد تظلم خواهی رود‌ها را از ظلم انسانی این طور به گوش عالم و آدم رسانده‌ است؛ تا برخی گوش خود بر این هجوم ظالمانه انسانی ببندند و بلای طبیعی خطابش کنند؛ اما کارشناسان دلیل وقوع آنرا دست‌اندازی در حریم رود‌ها می‌دانند.

حریم رودخانه بخشی از اراضی اطراف رودخانه و آبروی طبیعی است که بلافاصله پس از بستر رود قرار دارد و از پس عبور‌ دهه‌ها و سال ایجاد شده و به‌عنوان حق ارتفاق برای کمال انتفاع و حفاظت کمی و کیفی عبور آب رو‌د‌ها ضروری است. طبق قوانین جاری کشور هم مسئول تعیین حریم رودخانه‌ها وزارت نیرو و به نمایندگی از آن در استان‌ها شرکت‌های آب منطقه‌ای هستند.

صراحت قانون و مجازات‌های آن

در ماده ۱۳ قانون توزیع عادلانه آب آمده است که وزارتخانه‌ها، مؤسسات، شرکت‌های دولتی، شهرداری‌ها، سازمان‌ها و نهادهای وابسته به دولت موظفند قبل از اجرای طرح‌های عمرانی خود در مجاورت رودخانه‌ها از شرکت آب منطقه‌ای استعلام کنند. همچنین هر نوع تصرف در بستر و حریم‌ رود‌ها منوط به دریافت موافقت کتبی و قبلی وزارت نیرو است.

متخلفان و متصرفان حریم رو‌د‌ها طبق قوانین و مقررات موجود مجازات خواهند شد؛ در تبصره ۴ ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب هم این اجازه به وزارت نیرو داده شد که با اجازه و نظارت دادستان یا نماینده دادستانی؛ برای تخلیه و قلع اعیانی‌های موجود در بستر و حریم رودخانه‌ها اقدام لازم را انجام دهند. همچنین هر فردی که به هر شکل تصرف غیرمجاز در حریم رودخانه داشته باشد؛ باستناد ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی باید مجازات آنرا تحمل کند.

تخلف‌های شناسایی شده حریم رودخانه‌های استان

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای همدان اظهار داشت: در یکماه نخست فصل بهار امسال در استان همدان ۱۰۳ پرونده برای تصرف غیر‌مجاز در حریم رود‌خانه‌‌های‌ استان‌تشکیل دادیم. که ازاین تعداد ۱۱ مورد با پذیرش قصور و تخلف خود بعد از دریافت اخطار به رفع تصرف حریم از رود‌خانه اقدام کردند و بقیه هم به دستگاه قضایی معرفی شدند.

داود شاهسوند افزود: رودخانه‌ها به طور متوسط از هر طرف ۷ متر حریم بعد ار بستر آبرفتی رود دارند که طبق قانون کسی اجازه ندارد این حریم را تصرف کند و در آن ساخت‌و سازی انجام دهد چرا که رود‌خانه‌ها به مانند رگ‌های جاری در بدن اگر دچار گرفتگی شوند نمی‌توانند جیران جاری رود را عبور دهند و با شدت بارش‌ها آب به محیط پیرامونی پس‌می‌زند تا راه عبور خود را بیابد که در این پس‌زدگی تغییر مسیر رود امکان ایجاد تخریب بنا‌ها و سایر تاسیسات اجتناب ناپذیر است.

وی با بیان اینکه گشت و بازرسی‌های آب منطقه‌ای نظارت مستمر بر حریم و بستر رودخانه دارند، گفت: تصرف در محدوده ۱۳ رودخانه اصلی استان به صورت ساخت وساز صنعتی، مسکونی، کشاورزی، تجاری و خدماتی اتفاق افتاده بود که رفع تصرف شده است. حتی در یک مورد در شهرستان ملایر فردی بدون دریافت استعلام از آب منطقه‌ای در حریم رودخانه استخر پرورش ماهی ساخته بود که تخریب و مسیر رود باز شد.

نحوه تصرف غیر‌قانونی حریم‌ رودخانه‌ها

شاهسوند درباره تصرف غیر قانونی رود توسط بنا‌های مسکونی هم اظهار داشت: در شهر همدان در منطقه منوچهری تا لب رودخانه ساختمان ساختند که اهالی باید بدانند به هر دلیل جریان جاری رود مسیر برای عبور نداشته باشد آب وارد خانه و زندگی آنان خواهد شد و حاصل یک عمر تلاش آن را آسیب می‌زند. پس باید از حریم رود خارج شوند و در محیط دیگری سکنی گزینند.

معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای همدان معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای همدان افزود: شرکت آب منطقه‌ای برای پیشگیری از وقوع هر نوع تصرفی در حریم رود‌ها با توجه به ماده ۲ قانون توزیع عادلانه آب، کلیه بسترها و حریم رودخانه در اختیار حکومت جمهوری اسلامی ایران قرار داده است اقدام قانونی خود را انجام داده و می‌دهد و از شهرداری‌ها هم خواسته‌ایم که قبل از صدور هر مجوزی برای ساخت‌و ساز‌ها در شهر‌ها استعلام حریم رود‌خانه را دریافت کنند.

شهر‌های متصرف حریم رودخانه‌ها در استان همدان

شاهسوند دراین‌باره که افزون بر این‌کار برای کاهش تخلف‌ها در تصرف غیر‌قانونی حریم رودخانه‌های استان چه اقدامی‌ انجام دادید؟، گفت: برای آنکه در آینده فردی ادعا نکند حریم و یا بستر رودخانه بخشی از زمین کشاورزی او بوده است با همکاری اداره ثبت اسناد استان همدان طرح سند‌دار کردن بستر و حریم رود را هم در دست اجرا داریم. همچنین از یک هزار کیلو‌متر طول رودخانه‌‌های استان همدان ۳۵۵ کیلو‌متر هم مطالعه حریم و بستر رود اجرا شده است.

خبری: اخبار حوادث و جنایت

وی در پاسخ این سئوال خبرنگار تسنیم که اگر بخواهیم برای تصرف غیر‌قانونی حریم رو‌د‌خانه‌ها در استان برای شهرستان‌ها رتبه‌بندی در نظر بگیریم وضعیت شهر‌ستان‌های استان چطور است؟، اظهار داشت: شهرستان‌ نهاند با ۴۰ مورد، رزن با ۱۸مورد، بهار و تویسرکان هر کدام با ۱۴ مورد، همدان با ۱۱ مورد و فامنین و کبودراهنگ هر کدام به ترتیب با ۵ و ۶ مورد تصرف غیر‌قانونی حریم رود را می‌توان به عنوان شهر‌ستان‌های با بیشترین و کمترین تصرف غیر‌قانونی رودخانه در استان نام برد.

خسارت سیل به کشاورزان همدانی و نحوه حمایت دولت

وقتی شدت‌بارش‌ها در فروردین امسال از مجرای طبیعی رود‌های استان راه خروج را پیدا‌ نکردند به صورت سیلاب به اراضی کشاورزانی وارد شدند که یا به حریم رود وارد شده بودند یا نقشی در تصرف حریم رود نداشتند و پاسوز ندانم‌کاری دیگران شدند و محصولات آنان خسارت دید که رئیس اداره مدیریت بحران و مخاطرات، جهاد کشاورزی استان همدان درباره خسارت‌‌های ناشی از سیل امسال به کشاورزانی همدانی به خبرنگار تسنیم گفت: پیش بینی خسارت سیل اخیر به کشاورزان استان همدان را که به ساختار زیر‌بنایی و تولیدات کشاورزی استان آسیب زده است ۸۳۴ میلیارد‌تومان عنوان کرد.

احد ظفری خسارت‌های وارد شده را به کشاورزی استان را شامل ۵۱ هزار هکتار زراعت و ۷ هزار و ۲۰۰ هکتار باغبانی بیان کرد و افزود: استان همدان ۱۱۵ هزار ۱۶۰ نفر بهره‌بردار بخش کشاورزی دارد که ۸۲ هزار و ۴۱۲ نفر در بخش زراعت و ۵۹ هزار و ۲۰۶ نفر در بخش باغبانی، و بقیه هم در بخش‌هایی مانند پرورش دام سبک و سنگین، زنبور‌داری، گلخانه، پرورش قارچ، ماهیان سرد‌آبی و گرم‌آبی فعالیت دارند.

وی افزود: با بررسی که کارشناسان جهاد کشاروزی از بر‌آورد خسارت‌های هر ۲ بخش باغبانی و کشاروزی خواهند داشت خسارت‌ها در قالب کمک‌های بلا عوض و تسهیلات بانکی پرداخت خواهد شد.

خسارت میلیاردی سیل به راه‌های ارتباطی استان که می‌توانست ایجاد نشود

همچنین سیلاب وقتی راه عبور نداشت به مسیر جاد‌ه‌های استان همدان به خصوص جاده‌های فرعی و روستایی واقع در میسر خود هم سری زد و موجب بسته شدن راه روستای و وارد شدن خسارت به ۸۵۰ کیلو‌متر از راه‌های استان همدان شد. معاون راهداری ادار‌ه کل راهدای و حمل و نقل‌جاد‌ه‌ای استان همدان درباره خسارت ناشی از سیل به زیر‌ساخت‌ راه ارتباطی استان همدان گفت: برآورد خسارت سیل بهار امسال استان همدان در حدود ۵۰ میلیارد‌ تومان است.

حمید پرورشی افزود: در زمان وقوع سیل در استان همدان همچنین مدتی راه ارتباطی محور همدان به راستگویان و قلعه‌جوق فامنین بر اثر آبگرفتگی ناشی از شکستگی بند خاکی استان مرکزی مدتی مسدود بود و سیل حتی در گردنه مهم اسد‌آباد و سایر گردنه‌های استان هم رانش زمین ایجاد کرد که باید خسارت ناشی از آن برآورد کارشناسی و تخصصی شود.

وی گفت: افزون بر این در سیلاب اخیر استان همدان هم از۱۲ هزار دهنه پل موجود بر روی راه‌های ارتباطی استان همدان دارد حدود ۲۰۰ دهنه پل راه‌های ارتباطی استان آسیب جزئی و ۳۷ دهنه هم آسیب کلی وارد شده است که هزینه‌های سنگینی را باید برای ترمیم و یا ساخت آن پرداخت. البته در زمان بارش‌ها با حضور به موقع راهداران تمام تلاش خود را با تنقیه پل‌ها بکار گرفتیم تا راه‌ها حداقل مسدودی را داشته باشد و جریان سیلاب مانع عبور مردم نشود.

پرورشی اظهار داشت: نکته‌ای که در زمان باز کردن راه پل‌ها و مجرای آبروی زیر پل‌ها در حد فاصل ۲ طرف جاده شاهد بودیم؛ تعداد کثیر ظرف‌های نایلونی و یکبار مصرفی بود که جریان آب با خود آورده بود و مانع اصلی عبور آب از مسیر‌های تعیین شده بود و این اتفاق ناخوشایند که نشانه بی‌توجهی مردم به قرار دادن زباله‌ها در جای مشخص‌اش است و نه رها کردن در طبیعت؛ در شدت بارش‌‌ها و سیلاب زمان زیادی از راهداران برای باز‌نگه‌داشتن راه‌های استان هدر داد.

نقش مردم و مسئولان در ایجاد نشدن سیل

به گزارش تسنیم، جریان زندگی‌ساز رود را نباید با خود‌خواهی و منفعت طلبی خود به جریان سیلاب‌ساز تبدیل کنیم. گل‌و لایی که رود‌ها همراه خود می‌آورند بستر آبرفتی و حاصلخیزی می‌سازند که زراعت و باغبانی کشور را رونق می‌دهد و از پس آن بیکاری چهره درد‌آور خود را از بطن جامعه می‌زداید؛ اما وقتی راه رود را می‌بندیم و فرصت نفس کشیدن از جریان جاری آنرا می‌گیریم.

رود برای رهایی از این تنگی نفس و نبود جریان در مجرایش به خروش درمی‌آید و گل‌و لای آن دیگر آبرفت که نیست هیچ به زندگی رفتی تبدیل می‌شود که تا سال‌ها باید تاوان ندانم‌کاری برخی را جمعیتی کثیری را با از دست دادن سرمایه‌ مادی و معنوی خود بپردازند.

همدان هم شهری است که جریان جاری رود‌های آن با با دیوار‌کشی و پوشاندن روی رودخانه محو و نابود شده است در حالیکه روی رود نباید پوشاند؛ باید عزم جزم کرد و آن را از فاضلاب شهری جدا سازی کرد تا در تابستان لطفات خود را به شهر هدیه دهد و در زمستان مانع از افزایش مصرف گاز طبیعی برای تامین گرمای محیط‌ها خانه‌ها شود. اگر رود نفس نکشد خروش نفسش را در بطن زندگی‌ها با سیلاب تخیله‌ خواهد کرد.

گزارش از حمید نصرتی قانعی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقدام به خودکشی دو دختر در مشهد + فیلم

باشگاه خبرنگارانباشگاه خبرنگاران18 ساعت قبل
به گزارش گروه فیلم و صوت باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز (چهارم خرداد) دو دختر جوان از روی پل میدان امام حسین (ع) مشهد، اقدام به خودکشی کردند. بنابر گزارش‌ها، این خودکشی نافرجام بوده است. بیشتر بخوانید: تصادف شدید پلیس موتورسوار حین تعقیب یک سارق + فیلمانتهای پیام/

دومین مناره خشتی جهان در خطر سیل

مهرمهر21 ساعت قبل
منار جام، دومین مناره بلند خشتی جهان که درمنطقه تاریخی فیروزکوه از توابع استان غور در مرکز افغانستان قرار دارد، براثر جاری شدن سیل، هرلحظه ممکن است تخریب شود.

بهار ایران با ارتش میلیونی مورچه‌های سرخ و پروانه‌های رنگین‌بانو (+فیلم)

عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
کیفیت پایینکیفیت خوبعصر ایران؛ حسن ظهوری فراوانی ناگهانی آب ناشی از سیل، ‌ جنب و جوش جانوران در طبیعت را بیشتر کرده‌است. طی دو ماه گذشته حشراتی را می‌بینیم که پیشتر، کمتر دیده می‌شدند. برخی مثل ملخ‌ها، مهاجم و آفت هستند و برخی مثل پروانه‌های رنگین بانو بی‌خطر، زیبایی به شهرها و روستاهای‌ ایران آورده‌اند. این‌روز‌ها کم‌کم مورچه‌های آتشین، یا همان مورچه‌های قرمز، هم سر و کله‌شان پیدا می‌شود. این مورچه‌ها که تقریبا قدرتمندترین نوع مورچه محسوب می‌شوند در اجتماعی میلیونی و بیشتر در تپه‌های خاکی و گلی، کنار مزارع زندگی می‌کنند.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین19 ساعت قبل
خبرگزاری میزان- سردیس مرحوم جمشید مشایخی پس از شبیه سازی و رفع ایرادات قبلی، امروز در ابتدای خیابانی که به تازگی به نام این هنرمند پیشکسوت نام گذاری شده است، نصب شد. به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، فرآیند شبیه‌سازی سردیس استاد مشایخی با چهره وی در کارگاه هنری استاد حسن‌زاده روز گذشته به اتمام رسید و سردیس جدید امروز در ابتدای خیابان استاد مشایخی (ج سابق) جانمایی شد. تصویر سردیس قبلی که از سوی خانواده انتخاب شده بود به دلیل نداشتن شباهت چندان با مرحوم مشایخی، گلایه‌مندی مردم و اعضای شورای شهر را به همراه داشت. این بار، اما تصویر تندیس از سوی استاد مجسمه ساز انتخاب شد و خانواده مرحوم مشایخی همچون مرتبه گذشته در جریان تمامی مراحل ساخت قرار داشته و از محصول نهایی رضایت کامل داشتند. انتهای پیام/
فراروفرارو20 ساعت قبل
دست او را گرفته بود و به پشت‌بام ساختمان می‌رفت. به محض این‌که همسرش از خانه خارج شد، دست پسر ٦ ساله خود را گرفت و به طبقه ششم ساختمان برد و به زندگی خود و پسرش برای همیشه پایان داد. مادر، اما بدون توجه به فریاد‌ها و وحشت پسرش او را به پشت‌بام ساختمان برد. دست پسرش را لحظه‌ای رها نمی‌کرد. آن‌ها از طبقه ششم ساختمان به پایین سقوط کرده و جان خود را از دست داده بودند.

نظرها

اخبار بیشتر