شکست‌خوردگانی که برای کودک می‌نویسند!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
شکست‌خوردگانی که برای کودک می‌نویسند!

شکست‌خوردگانی که برای کودک می‌نویسند!

ایسناخبرگزاری ایسنا |
حمیدرضا شاه‌آبادی از نویسندگان شکست‌خورده‌ای گفت که برای کودکان می‌نویسند.

این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ‌این‌که برخی فکر می‌کنند نوشتن در حوزه ادبیات کودک کار راحتی است و با نوشتن چند جمله کودکانه می‌توانند صاحب کتاب شوند، اظهار کرد: چنین دیدگاهی در یک تصور غلط ریشه دارد و این تصور غلط بر این مبنا شکل گرفته که کودک، بزرگسال رشدنیافته است و تنها تفاوت کودک با بزرگسال در قد و اندازه و میزان توانایی‌اش است، جسم و فکر بچه‌ها کوچک‌تر است و توانایی‌های‌شان کمتر از بزرگسالان است. بر این مبنا وقتی به ادبیات کودک نگریسته می‌شود، ادبیات کودک شکل رشدنیافته، ضعیف‌تر و بی‌کیفیت ادبیات بزرگسالان تلقی می‌شود.

او افزود: وقتی چنین تصوری وجود داشته باشد نویسندگانی که توانایی کمتری دارند و در نوشتن برای بزرگسالان شکست خورده‌اند تصور می‌کنند می‌توانند وارد حوزه ادبیات کودک شوند و اگر نوع ضعیف‌تری از ادبیات را برای کودکان عرضه کنند مشکلی وجود ندارد.

شاه‌آبادی سپس خاطرنشان کرد: متأسفانه بارها در دانشگاه‌ها دیده‌ام استادان رشته زبان خارجی به دانشجویان خود توصیه می‌کنند برای شروع کار ترجمه به ادبیات کودک مراجعه کنند و زمانی که به توانایی لازم رسیدند وارد حوزه ادبیات بزرگسال بشوند. چنین تصوری مانند این است که بگوییم پزشکی که اطفال را معاینه و معالجه می‌کند کارش راحت‌تر از پزشکی است که بزرگسالان را معاینه می‌کند، درحالی که هر دو آن‌ها دو تخصص جداگانه هستند.

نویسنده رمان «لالایی برای دختر مرده» با بیان این‌که کار کردن برای کودکان از جهت‌های مختلف سخت‌تر است، اظهار کرد: درک دنیای کودکی، فهم سلیقه کودکان و فهم مناسباتی که کودکان در ذهن خودشان با جهان برقرار می‌کنند کار بسیار مشکلی است که هرکسی توانایی دست‌یابی به آن را ندارد. اگر کسانی با این تصور غلط که ادبیات کودک ساده‌تر از ادبیات بزرگسال است وارد این حوزه شوند شکست‌شان قطعی است.

او همچنین درباره تبعات سهل‌انگاری در ادبیات کودک بیان کرد: قطعا این موضوع موجب کم شدن کیفیت کتاب‌های کودک می‌شود و کم شدن کیفیت ادبیات کودک هم باعث می‌شود کودکان با آن‌چه برای‌شان منتشر می‌شود ارتباط برقرار نکنند و به کتاب‌خوانی علاقه‌مند نشوند که نتیجه چنین چیزی پایین آمدن سطح کتاب‌خوانی نسل آینده است. پیشنهاد من تدریس ادبیات کودک به عنوان یک رشته با گرایش مستقل در دانشگاه‌های کشور است که البته از دانشگاه شیراز شروع شده است.

حمیدرضا شاه‌آبادی با بیان این‌که به نظرش ادبیات کودک امروز موقعیت خیلی خوبی دارد، اظهار کرد: امروزه گام‌های مهمی برای این‌که ویژگی‌های واقعی و اصیل ادبیات کودک شناخته و شناسانده شود، برداشته شده است تا کسانی که می‌خواهند وارد این حوزه شوند بی‌گدار به آب نزنند و درک کنند که وارد چه کاری می‌شوند و چه موضوعی را می‌خواهند دنبال کنند. احساس من این است امروز نسبت به چند سال قبل وضعیت بهتری داریم. ویژگی‌های ادبیات کودک و تفاوت‌های ماهوی آن بهتر از قبل شناخته شده است، جز در مواردی که احساس می‌کنم نویسندگان با سهل‌انگاری وارد این موضوع می‌شوند - نویسندگانی که برای بزرگسالان می‌نوشتند و می‌نویسند خیلی سطح کار ادبیات کودک را پایین می‌بینند و یا سطح آن را پایین می‌آورند - فکر می‌کنم شرایط بهتری در ادبیات کودک حاکم می‌شود.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

او همچنین در پاسخ به این پرسش که چه راه‌کارهایی برای تقویت رشته ادبیات کودک و گسترش آن پیشنهاد می‌دهد، گفت: تقویت کردن رشته ادبیات در دانشگاه‌ها الزاما به معنای گسترش این رشته در دانشگاه‌ها و افزایش تعداد دانشجویان آن نیست؛ در واقع باید از کسانی که در این عرصه کار می‌کنند، حمایت و امکانات پژوهشی در اختیارشان گذاشته شود، همچنین باید زمینه ارتباط برقرار کردن با پدیدآورندگان ادبیات کودک برای این افراد فراهم شود. اضافه کردن تعداد دانشگاه‌ها و تعداد دانشجویان این رشته مستلزم این است که ببینیم آیا برای دانشجویانی که در این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند امکانات شغلی‌ وجود دارد یا نه؟ هر دانشگاهی که قرار است این رشته را پایه‌گذاری کند توانایی علمی لازم را دارد؟ آیا استادانی که در این حوزه تجربه داشته باشند، دارد؟ به منابع مناسب در این زمینه دسترسی دارد؟ با گسترش بی‌رویه ادبیات کودک در دانشگاه‌ها اصلا موافق نیستم و در عین حال فکر می‌کنم دانشگاه‌هایی که در حال حاضر دارند فعالیت می‌کنند باید تقویت شوند.

نویسنده «دروازه مردگان» و «کتاب احمد» درباره این‌که به نظر می‌رسد ادبیات کودک در میان متولیان فرهنگی هم جدی گرفته نمی‌شود، مثلا نگاهی که نسبت به ادبیات کودک در جایزه کتاب سال وجود دارد، و این موضوع چه تبعاتی را به دنبال دارد، بیان کرد: این موضوع هم در تصور غلطی ریشه دارد که در اوایل صحبتم گفتم؛ مسائل مربوط به کودکان از سطح اهمیت و کیفیت پایین‌تری نسبت به حوزه‌های مرتبط با بزرگسالان برخوردار است. متولیان کتاب سال فکر می‌کنند می‌شود ادبیات کودک را در اولویت دوم قرار داد و اگر دچار کمبود بودجه و امکانات هستند جوایز مرتبط با کودکان را حذف کنند. قطعا این اتفاق درستی نیست. اگر بنا بر اولویت‌بندی است، نگاه آینده‌نگر و خردمندانه به ما می‌گوید حوزه‌های مرتبط با کودکان را نسبت به حوزه‌های مرتبط با بزرگسالان در اولویت بیشتری قرار بدهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایسناایسنا23 ساعت قبل
مدیرعامل آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی برنامه‌های شب‌های قدر در این امامزادگان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، به نقل از آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی، مهدی مزینانی در جلسه ستاد برگزاری مراسم شب‌های قدر گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های متنوع فرهنگی و مذهبی در این آستان برگزار می‌شود که برگزاری جزءخوانی قرآن کریم، بیان احکام و قرائت ادعیه، سوگواره حضرت خدیجه (س)، جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) و اطعام فقرا و مستمندان از جمله برنامه‌های برگزار شده است که با استقبال پرشور زائران و مجاوران این آستان مواجه شده است. وی با تأکید بر فضیلت احیا شب‌های قدر خاطرنشان کرد: مهمترین برنامه آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی در ماه مبارک رمضان، برنامه احیا شب‌های قدر است که هر ساله با حضور بیش از ۱۰ هزار نفر از مردم غرب تهران برگزار می‌شود و اماکن مذهبی در این ایام، گسترده‌ترین اجتماع مردمی را شاهد هستند چراکه بنا بر روایات امامان معصوم (ع)، فضیلت این شب از هزار ماه بیشتر است و مقدرات انسان در یک سال آینده رقم خواهد خورد. وی در تشریح برنامه‌های شب‌های قدر آستان امامزادگان عینعلی و زینعلی گفت: مراسم احیا ء شب‌های نوزدهم، بیست‌ویکم و بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان از ساعت ۲۲:۳۰ با قرائت دعای جوشن کبیر آغاز می‌شود و پس از آن برنامه مداحی، اجرای تواشیح، سخنرانی علمای اعلام و برگزاری مراسم احیا و قرآن به‌سر برگزار خواهد شد. مزینانی با دعوت از عموم مردم برای حضور در این مراسم معنوی گفت: آستان مقدس امامزادگان عینعلی و زینعلی در محیطی معنوی، آرام و دل‌انگیز در شب‌های قدر پذیرای عموم مردم است و علاقه‌مندان می‌توانند از طریق بزرگراه اشرفی اصفهانی، بعد از تقاطع پونک، بلوار پونکی، کوچه امامزاده به این آستان مراجعه کنند.
پارس نیوزپارس نیوز9 ساعت قبل
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد. دکتر کوثر را بیشتر در تئاتر مولوی می‌دید که به نظرش می‌رسد بخش عمده یادگیری‌اش از آن دوران آغاز شد. به نظرش، واقعا کار درستی بود و به قطع یقین اگر کارگردانی دکتر محمد کوثر نبود، کار این‌چنین نمی‌شد. به نظر فریدون جیرانی، کارگردان سینما که بازی تارخ را در نمایش اتللو دیده است، بهترین بازی نمایش اتللو، «یاگو» یی است که تارخ اجرا کرده. امین تارخ نقش اصلی سریال بوعلی سینا را بازی می‌کند و زنده‌یاد فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌‌الهی و … دیگر بازیگران این مجموعه هستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
اگر تصویری شفاف از آینده برای مسافر یا مسافران جاده کوشش و تلاش ایجاد نشود انگیزه قوی برای قدم برداشتن در مسیر یا مقابله با مشکلات و موانع به وجود نمی‌آید. اگر جمال یار مقصد واضح و روشن شود خارهای مغیلان را نیز می‌توان به خوشی تحمل کرد، اما اگر رسیدن به مقصود چندان قطعی نباشد یا چشم اندازی روشن از آن ترسیم نشود آن وقت کوچک‌ترین بهانه‌ها نیز می‌توانند حرکت را متوقف سازند. موفقیت امام این بود که اولا هدف را بسیار واضح و شفاف معین کرد و از قدس به عنوان نقطه کانونی مبارزات سخن گفت و ثانیا اجماع گسترده و توافق عمومی بر سر آن ایجاد کرد. در این باور «قدس» نه تنها قبله اول مسلمین بلکه مقصد پایانی همه آزادگان جهان است که زباله دان بارزترین جلوه مجسم شیطان یعنی صهیونیسم خواهد بود. این گونه بود که امام خمینی با هدف گذاری قدس به عنوان مقصد این حرکت جهانی مسیری شفاف برای مبارزه امروز و چشم اندازی روشن برای پیروزی فردا ترسیم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از هفته نامه صدا وسیما و روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر، در حاشیه شورای مدیران این شبکه، در مراسمی از خانم «فاطمه ابراهیم» بابت کسب عنوان «بهترین مجری زن» از نگاه مخاطبان، برای اجرای اخبار این شبکه، تقدیر و تشکر شد. فاطمه ابراهیم، مجری جوان و لبنانی شبکه جهانی الکوثر، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی است و از سال ۱۳۹۲ با عنوان دبیرخبر، خبرنگار و مجری با این شبکه همکاری داشته است. همچنین در این جلسه، از آقای «لیث جعفر حسین» بابت کسب عنوان «بهترین مجری مرد از نگاه مخاطبان» برای اجرای قابل تحسین در برنامه زنده «مع المشاهدین» تشکر و تقدیر شد. لیث جعفرحسین، فارغ التحصیل مدرسه عالی آموزش فیلم سازی و لیسانس علوم قرآنی است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون، تحت عنوان مجری، تهیه کننده، دوبلور، مترجم و فیلم نامه نویس در سیمای عربی و شبکه الکوثر مشغول به فعالیت است. برنامه مع المشاهدین که از سال ۱۳۸۵ روی آنتن شبکه الکوثر رفته است با دعوت از چهره‌های شاخص سینما و تلویزیون ایران، به معرفی آثار فاخر و پرمخاطب ایرانی به جهان عرب می‌پردازد و از جایگاه ویژه‌ای درمیان مخاطبان شبکه جهانی الکوثر در سراسر دنیا برخوردار است.

کوهپیمایی با پویش مهتاب نوردی

6+
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان در نخستین جلسه کمیته مشاعر حج تمتع ۹۸ در خصوص اهمیت ایام تشریق گفت: نقطه اوج عملیات حج؛ ایام «تشریق» است ودر این ایام همه حجاج از هر کشور، ملیت و نژادی در یک زمان کوتاه و در یک مکان مشخص اجتماع می‌کنند تا مناسک حج خود را بجا آوردند. وی افزود: در این میان عمده زائران تنها یکبار این فرصت را تجربه می‌کنند و باید فضا و شرایط برای آنان به گونه‌ای مهیا شود که به بهترین و کاملترین شکل این مناسک انجام شود. رئیس سازمان حج و زیارت گفت:: اگر سهل انگاری یا تسامحی در ارائه خدمات به زائران در این ایام ایجاد شود، فرصت جبرانی برای آن وجود نخواهد داشت و از این رو باید مدیران اجرایی نهایت دقت و توجه را برای برنامه ریزی در ارائه خدمات به حجاج و هماهنگی بخش‌های مختلف، چون مطوفین، مدیران کاروان‌ها، تغذیه، حمل و نقل (نقل ترددی)، خدمات بهداشتی و درمانی حجاج داشته باشند. رشیدیان با بیان اینکه عمده جمعیت حجاج امسال را بانوان زائر تشکیل می‌دهند، گفت:: باید برنامه ریزی مناسب برای وقوف اضطراری این گروه از زائران و استقرار آنان در مشاعر مقدس به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. وی در ادامه این جلسه با اشاره به نقش روابط عمومی سازمان حج و زیارت در اطلاع رسانی مناسب و آگاهی بخشی به حجاج گفت:: اکثریت قریب به اتفاق حاجیان برای نخستین بار به این سفر اعزام می‌شوند و شناخت و ذهنیت چندانی نسبت به این مناسک و اعمال آن ندارند از این رو باید روابط عمومی در خصوص برنامه‌های ایام تشریق و نیز خدماتی که به زائران ارائه می‌شود و محدودیت‌های این ایام، اطلاع رسانی سریع، مناسب و صحیحی به زائران داشته باشند و بدین منظور از هم اکنون برنامه ریزی و اقدامات لازم را پیش بینی کنند. رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه استفاده از محتوای جذاب و کارآمد و توجه به ویژگی‌ها و شرایط مختلف زائران برای تاثیرگذاری بیشتر در فرآیند اطلاع رسانی ضروری است گفت: برنامه ریزی برای موضوع قربانی، انجام حلق (تراشیدن موی سر) بر مبنای شئونات زائران و رعایت نظافت محیطی، مسائل بهداشتی و درمانی حجاج در این ایام خاص، تقسیم کار مناسب میان واحد‌های ستادی برای مدیریت عملیات در ایام تشریق نیز جزء مواردی است که بر اجرای منظم آن‌ها باید نظارت شود. رشیدیان در ادامه با اشاره به حوزه پشتیبانی و تذکر نکات و توصیه‌هایی برای تهیه اقلام تدارکاتی مورد نیاز حجاج گفت:: توجه به رفع آسیب‌های حج گذشته از جمله مباحث مهم برای ارائه بهتر خدمات است. *برنامه ریزی حج امسال بر مبنای آسیب شناسی حج گذشتهاکبر رضایی، معاون امور حج و زیارت سازمان حج و زیارت هم در این جلسه با اشاره به تشکیل کمیته‌های ۲۲ گانه برای آسیب شناسی حج ۹۷ گفت: در جلسات کمیته‌ها مقرر شد که برنامه ریزی‌های حج امسال بر مبنای رفع آسیب‌های حج قبل انجام شود و آموزش و اطلاع رسانی در زمینه مواردی که بدلیل شرایط حاکم در عربستان قابل رفع نیست، صورت گیرد. در نخستین جلسه کمیته مشاعر موضوع پشتیبانی ایام تشریق شامل وسایل همراه زائران، برچسب‌های لوازم زائران، تهیه لباس‌های متحدالشکل نیرو‌های ستادی و کارگزاران، زیرانداز زائران برای استفاده در مشعرالحرام، مچ بند کاغذی مخصوص ایام تشریق، تجهیزات مورد نیاز کاروان‌ها و مجموعه‌ها در حج و … بررسی شد. بررسی موضوع اطلاع رسانی پیش از موسم حج و حین موسم و در ایام تشریق، پیام رسان مورد استفاده برای اطلاع رسانی به حجاج و محتوای اطلاع رسانی متناسب با شاخص‌های جمعیت شناختی زائران و همچنین بنر‌ها و استند‌های اطلاع رسانی مورد استفاده در هتل‌های مکه و مدینه برخی دیگر از مباحث این جلسه بود. ایام «تشریق» روز‌های ۹ تا ۱۲ ذی الحجه است که طی آن حج گزاران بخش مهمی از مناسک حج مثل وقوف در عرفات و مشعر الحرام و منا، رمی جمرات، قربانی، حلق و تقصیر را به انجام می‌رسانند از این رو این ایام جایگاه ویژه‌ای در اعمال حج دارد.

نظرها

اخبار بیشتر