1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سلامت

درمان افسردگی احتمال آلزایمر را کاهش می‌دهد

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
طبق نتایج مطالعه جدید، ارتباط میان افسردگی با فراموشی ارتباطی با تغییرات ناشی از فراموشی و آلزایمر در مغز ندارد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : دکتر «رابرت ویلسون» از مرکز پزشکی شیکاگو آمریکا، در این باره می‌گوید: «این یافته نشان می‌دهد افسردگی یکی از عوامل ایجاد فراموشی است و اگر بتوانیم جلوی افسردگی یا عوامل ایجاد استرس را بگیریم و یا افسردگی را مورد درمان قرار دهیم، می‌توانیم تا حدی توانایی تفکر و حافظه در سنین سالمندی را حفظ کنیم.»در این پژوهش ۱۷۶۴ شرکت کننده که در ابتدای طرح حداقل ۷۷ ساله بودند و هیچ گونه مشکلی در زمینه حافظه نداشتند مورد مطالعه قرار گرفتند. این شرکت کنندگان هر سال از نظر مواردی همچون احساس تنهایی یا کم اشتهایی مورد مطالعه قرار می‌گرفتند و حتی آزمون‌هایی در طول این هشت سال برای سنجش توانایی تفکر و حافظه آنها به انجام می‌رسید.در طول این مطالعه ۶۸۰ نفر از این شرکت کنندگان فوت کردند و ۵۸۲ نفر از آنها مورد کالبدشکافی قرار گرفتند تا علائم فراموشی و یا سایر آسیب‌ها در مغز آنها شناسایی شود.در طول این مطالعه، ۹۲۲ نفر (۵۲ درصد از شرکت کنندگان) دچار «نقص شناختی خفیف» (MCI) شده بودند. منظور از نقص شناختی خفیف، مشکلاتی است که در توانایی حافظه و تفکر افراد روی می‌دهد و معمولا پیش از بروز آلزایمر ایجاد می‌شود. همچنین ۳۱۵ نفر (۱۸ درصد از شرکت کنندگان) دچار فراموشی شدند.پژوهشگران هیچ رابطه‌ای میان میزان آسیب وارد شده به مغز و شدت علائم افسردگی در افراد و یا تغییرات علائم افسردگی در طی زمان نیافتند.فراوانی علائم افسردگی در افرادی که فراموشی داشتند، پیش از آغاز فراموشی بیشتر بود؛ اما در عین حال علائم افسردگی پس از آغاز فراموشی در آنها به شدت کاهش می‌یافت.نتیجه کلی این مطالعه این است که میزان زیاد علائم افسردگی با کاهش سریع توانایی تفکر و حافظه ارتباط دارد.افسردگی عامل ایجاد حدود ۵ درصد از کاهش توانایی‌های شناختی و ذهنی انسان است که نمی‌توان آن را به آسیب مغز ناشی از پیری نسبت داد.لینک کوتاهکپی لینک

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سلامت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴23 ساعت قبل
شادی: وجود خطوط کوچک در خارج از چشم‌ها حاکی از خنده رویی و شاد بودن فرد میباشد. بررسی شکل ابروهاابرو صاف: صافی و مستقیمی ابروها نشانگر اندیشه، تفکر و ایده گرایی فرد میباشد. ابرو کمانی: افرادی که دارای ابروهای خمیده و کمانی هستند از حکایت‌ها و داستانهای واقعی لذت میبرند و افرادی مهربانند. پشت چشم یا پلک بلند: بلند بودن پلک دلالت بر وابستگی شدید فرد به دیگران و نزدیکان دارد. گونه گود: علاوه بر جذابیت و زیبایی دلیلی بر خوش مشربی و سازگاری فرد میباشد.
صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
وی افزود: بر همین اساس، در سال ۱۳۹۸ نیز برای دهمین همایش داروسازی بالینی، موضوع اصلی همایش را «دارودرمانی شخصی شده» انتخاب کرده‌ایم. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران گفت: علاوه بر نخستین سخنرانی تخصصی در سالن اصلی همایش تحت عنوان «اصول دارودرمانی شخصی شده»، در طول ۳ روز همایش نیز در سالن‌های اقماری، سخنرانی‌های متعددی در خصوص استفاده از دارودرمانی شخصی شده برای درمان بیماری‌های مختلف و آخرین دانش موجود در این خصوص را خواهیم داشت. این بحث، حوزه جدیدی را در داروشناسی بالینی مطرح کرده است که از آن به فارماکوژنومیک یاد می‌شود. سلام زاده افزود: علاوه بر دارودرمانی شخصی شده، امروزه امر تشخیص و پیشگیری از بیماری‌ها نیز تحت عرصه جدیدی به نام «پزشکی شخصی شده» یا personalized medicine مورد توجه جدی قرار گرفته است. رئیس انجمن علمی متخصصین داروسازی بالینی ایران خاطرنشان کرد: اهمیت ورود به عرصه فارماکوژنومیک و دارودرمانی شخصی شده بر محققان حوزه داروسازی، پزشکی و ژنتیک پوشیده نبوده و در این راستا بویژه در سالهای اخیر، محققان زیادی در حال طراحی و اجرای مطالعات متعدد هستند.
تابناکتابناک23 ساعت قبل
یک روانشناس گفت: زندگی با فرد افسرده یک زندگی پر از تعارض است و اگر این افراد برای درمان به مشاور مراجعه نکنند زندگی آن‌ها منجر به طلاق می‌شود. به گزارش باشگاه خبرنگاران، داود ذوالفقاری روانشناس و مشاور در خصوص تاثیر افسردگی یکی از زوجین در زندگی زناشویی اظهار کرد: زمانی که یکی از زوجین افسرده است، زوج دیگر انتظار یک رفتار عادی را از طرف مقابل خود به هنگام خرید، مهمانی‌ها و رسم و رسوم‌های دیگر دارد. ذوالفقاری گفت: فرد افسرده خلق منفی دارد با کوچکترین مسئله‌ای غمگین می‌شود، گریه می‌کند و زندگی با این افراد بسیار غم انگیز و ناراحت کننده است. وی تصریح کرد: فرد افسرده گردش فکری زیادی دارد و جلوی افکار منفی خود را نمی‌تواند بگیرد و دائما در گذشته منفی زندگی می‌کند. وی خاطرنشان کرد زندگی با فرد افسرده یک زندگی پر از تعارض است اگر این افراد برای درمان مراجعه نکنند زندگی آن‌ها منجر به طلاق می‌شود.
سلامت نیوزسلامت نیوز23 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر