چین خطاب به ترکیه: از اقدامات پکن در برابر شبه نظامیان اویغور حمایت کنید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. سیاسی

چین خطاب به ترکیه: از اقدامات پکن در برابر شبه نظامیان اویغور حمایت کنید

انتخابخبرگزاری انتخاب |
دولت چین از ترکیه خواسته تا از مقابله پکن در برابر شبه نظامیانی که در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین فعال هستند، حمایت کند. این درخواست از سوی چین پس از انتقادهای شدید از سوی دولت ترکیه درباره وضعیت حقوق بشری سین‌کیانگ که قوم ترک‌تبار اویغورها در آن ساکن هستند، مطرح شده است.
چین خطاب به ترکیه: از اقدامات پکن در برابر شبه نظامیان اویغور حمایت کنید - 0

دولت چین از ترکیه خواسته تا از مقابله پکن در برابر شبه نظامیانی که در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین فعال هستند، حمایت کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این درخواست از سوی چین پس از انتقادهای شدید از سوی دولت ترکیه درباره وضعیت حقوق بشری سین‌کیانگ که قوم ترک‌تبار اویغورها در آن ساکن هستند، مطرح شده است.

چین با افزایش انتقادهای بین‌المللی بابت ایجاد مراکز بازپروری در منطقه سین‌کیانگ به منظور مقابله با افراط گرایی روبروست؛ این منطقه محل سکونت مردم مسلمان اویغور است.

ترکیه تنها کشوری است که دائما نگرانی خود را بابت اوضاع در سین‌کیانگ ابراز می‌دارد و از جمله آن می‌توان به بیان شکایت در نشست فوریه شورای امنیت سازمان ملل اشاره کرد که باعث عصبانیت چین شد.

وانگ یی، وزیر خارجه چین در جریان دیدار معاون وزیر خارجه ترکیه در پکن گفت که چین روابط بسیار خوبی با ترکیه دارد و همواره به تمامیت ارضی و یکپارچگی قلمروی ترکیه احترام گذاشته و از اقدامات طرف ترکیه‌ای در جهت امنیت و ثبات ملی حمایت می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: تازه ترین اخبار سیاسی ایران و جهان از سراسر وب

وی ادامه داد: امیدواریم که طرف ترکیه‌ای هم به منافع اولیه چین در راستای حفظ امنیت و ثبات ملی احترام گذاشته و از اقدامات چین در راستای مقابله با «نیروهای تروریستی ترکستان شرقی» حمایت کند و وضعیت کلی همکاری بین دو کشور را حفظ نماید.

چین، گروه موسوم به «جنبش اسلامی ترکستان شرقی» را مقصر انجام چندین حمله اخیر در سین‌کیانگ می‌داند اما دیپلمات‌ها و کارشناسان خارجی تردید دارند که آیا این گروه اصلا وجود خارجی داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فیلم | تخریب مجسمه ۲۰۰ ساله برای جمع کردن لایک در اینستاگرام

خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
خبرآنلاینخبرآنلاین23 ساعت قبل
به گزارش خبرآنلاین، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند. محمدامین مهدی پور نماینده جامعه اسلامی دانشجویان پشت تریبون می‌آید، آذری زبان است و صدای محکمی دارد. «نمایش تجملات آقازاده‌ها در فضای حقیقی و مجازی نمکی است بر روی زخم ملت قهرمان ما» دست‌هایش خوب کار می‌کند، برگه‌ها را این دست به آن دست می‌کند و با دست خالی اش حرف را منقح می‌کند. *از ظرفیت جوانان فعال در نشریات دانشجویی می‌گوید و به عنوان پیشنهاد می‌گوید: «ظرفیت‌های بزرگ رسانه‌ای بایستی حضوری فعال، پویا و جوانانه در راستای گام دوم انقلاب داشته باشند. *توصیه بعدی شأن اما همان توصیه هر ساله‌ای بود که دانشجویان درگیر در فضای مجازی پشت گوش می‌اندازند «کتابخوانی»!
ساعت ۲۴ساعت ۲۴22 ساعت قبل
طبق گزارشها اختلافات بین نمایندگان دموکرات کنگره بر سر این موضوع که در تنش اخیر طرف ایران را بگیرند یا از دولت ترامپ حمایت کنند، بسیار زیاد شده است. یک نماینده دموکرات کنگره موافق صلح با ایران است. از نظر نویسنده گزارش، به نظر می‌رسد تیم پومپئو (اگرچه مطمئن نیستند) اما ایران را مسئول حملات اخیر به نفت‌کشهای عربی خلیج فارس می‌دانند. انتقاد اصلی نمایندگان دموکرات رفتار ترامپ در مقابل بحران اخیر و نحوه اداره کردن آن است. از طرف دیگر، کشورهای منطقه خلیج فارس هم کم کم در مقابل آمریکا و دشمنی‌های ترامپ با ایران می‌ایستند.
خبرآنلاینخبرآنلاین21 ساعت قبل
به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، «مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتیکه ترکیه قرارداد خرید سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسیه را نهایی کند با پیامدهای «مشهود» و زیان باری مواجه خواهد شد. اورتاگوس در این بیانیه تاکید کرد: «ما گفته‌ایم که سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ و دستیابی به آن عواقب جدی برای ترکیه و روابط نظامی‌اش با آمریکا و ناتو دارد. آمریکا حتی برای وادار کردن ترکیه به انصراف از خرید اس- ۴۰۰ تهدید کرده در صورتیکه این کشور به خرید اس-۴۰۰ روسیه ادامه دهد، تحویل جت‌های جنگنده اف-۳۵ خود به آنکارا را متوقف خواهد کرد. آمریکا ادعا می‌کند سیستم اس ۴۰۰ روسیه برای سیستم‌های ناتو خطرناک است، زیرا ترکیه عضو ناتوست، اما ترکیه این ادعا را رد می‌کند. اخیرا معاون دونالد ترامپ ترکیه را تهدید کرد آنکارا باید بین عضویت در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و سامانه روسی اس ۴۰۰ یکی را انتخاب کند.
افتصادنیوزافتصادنیوز23 ساعت قبل
وی افزود: با این حال ما از خودکفایی عراق در زمینه تولید گاز و برق حمایت می‌کنیم. وی همچنین از ادامه مذاکرات شرکت‌های آمریکایی با طرف عراقی در زمینه تولید برق خبر داد. 'مصعب المدرس' سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد که با وجود تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران، عراق واردات گاز از ایران را ادامه می‌دهد. المدرس با اعلام اینکه مبالغ قراردادها با ارز محلی پرداخت می‌شود گفت: هدف وزارت برق عراق ارائه ۱۸ هزار مگاوات برق می‌باشد تا میزان برق عراق در فصل تابستان به بیشترین حد خود در تاریخ عراق برسد. المدرس افزود: وزارت برق عراق برنامه هایی آماده کرده است که پیشرفت در این بخش در سال‌های آینده نزدیک را تضمین می‌کند.

نظرها

اخبار بیشتر